Inspiracje
Domek mobilny to nowa miłość Polaków - również w czasach Covid-19
Domek mobilny zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród Polaków. Czy warto jednak założyć taki biznes?
Kominki elektryczne to dobry pomysł na biznes lokalny
Kominki elektryczne to dobry pomysł na biznes lokalny. Coraz więcej klientów jest zainteresowanych zakupem takiego rozwiązania.
"Czarny łabędź", wspomnienia szefa Nike. Książki, które inspirują polskich przedsiębiorców
Bill Gates czyta co roku 50 książek, które potem publicznie rekomenduje. Warren Buffett czyta 500 stron dziennie, Mark Cuban poświęca na czytanie codziennie trzy godziny. A co czytali w 2020 r. polscy przedsiębiorcy? Zapytaliśmy ich. Oto ich rekomendacje.
Jak blefować doskonale o nowych technologiach?
W kolejnym odcinku naszego poradnika podpowiadamy, jak skutecznie udawać znawcę SI, VR czy Big Data.
Stawanie się wizjonerem. Kilka kroków w drodze do chwały
Wizjonerzy szybko i skutecznie robią, co trzeba, aby móc wreszcie się zająć tym, co, ich zdaniem, będzie następnym przełomem. Musisz dać sobie czas, aby zastanowić się, co będzie twoim następnym przełomem.
Psycholog: Dzisiaj profesjonalizm to ujawnianie emocji [WYWIAD]
Jeszcze do niedawna pójście do pracy z katarem było oczywistością i dowodem na zaangażowanie w pracę. Dzisiaj – jest niedopuszczalne. Na naszych oczach zmienia się znaczenie słowa: „profesjonalizm” – mówi Dorota Piekarczyk, psycholożka, coach.
Podejmij ryzyko. Najciekawsze książki dla przedsiębiorców
Czy nadchodzący 2021 r. okaże się początkiem nowej ery? Czy po doświadczeniu pandemii będziemy odważniejsi czy ostrożniejsi zarówno w życiu, jak i w biznesie? Cóż, kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.
Jak podejmować dobre decyzje
Jeśli przeanalizujemy decyzje podejmowane przez ludzi i wyniki tych decyzji, to okaże się, że nie mamy zbyt wielu osiągnięć. Nie gromadzimy oszczędności na starość. Kupujemy akcje, kiedy są drogie, a sprzedajemy, kiedy są tanie. Pozwalamy, by praca niszczyła nam życie rodzinne. Co zrobić, by decydować lepiej?
Historie lepsze niż fakty? Przez opowiadania do rozwiązania problemów
Dobrze opowiedziane historie są lepsze niż masa abstrakcyjnych faktów. Dlaczego? Z tego samego powodu, dla którego symulatory lotu są lepsze dla pilotów niż sterty instruktażowych fiszek. Naśladują działania, jakie musimy podejmować w prawdziwym życiu.
Detonuj, czyli jak wysadzać firmowe praktyki
Większość firm ignoruje podstawowy, najmniejszy element działalności biznesowej – zmianę ludzkiego zachowania. By przekształcić firmę, potrzeba, aby ludzie zaczęli robić coś innego niż to, co robią obecnie. By to zrozumieć, trzeba mieć umysł początkującego.
Książki na temat komunikacji w biznesie
Żyjemy w czasach fake newsów, teorii spiskowych, pseudonaukowych „złotych myśli”, także w biznesie. Jak sprawdzić co jest prawdą, a co atrakcyjnie opakowanym kłamstwem? Z pomocą przychodzi literatura fachowa.
Mistrz Wedel, czyli historia wizjonera
Iść w jakość, nie w ilość. Korzystać z nowych technologii. Inwestować w reklamę, ba! szokować i zachwycać jej rozmachem. No i najważniejsze – dbać o pracowników. Zasady Jana Wedla, które doprowadziły go na sam szczyt, są aktualne do dzisiaj.
Myśląc o sobie. Jak być liderem w trudnych czasach?
Pełnienie funkcji lidera to wyróżnienie, rodzaj przywileju oraz przede wszystkim odpowiedzialność i zobowiązanie wobec ludzi, którzy stanowią nasz zespół. Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem w trudnych czasach?
Filozofia w biznesie – Nasz kurs od Talesa do Kanta
Co filozofowie mają do biznesu? Ano mają. Wystarczy poczytać „Rozmyślania” Marka Aureliusza (guru współczesnych menedżerów), a przestaną nas martwić wielkie kryzysy. Od Platona nauczymy się odróżniać rzeczywistość od pozorów, od Epikura – czynić życie przyjemnym. A od Kanta, że nie wolno kantować.
Człowiek, który rozszyfrował rynek
Jim Simons należy do najbardziej tajemniczych inwestorów, jakich kiedykolwiek widziała Wall Street. Ale jest najbardziej pionierski. Do inwestowania zaangażował algorytmy, modele i wielkie zbiory danych, zanim Mark Zuckerberg z kolegami zdążyli wyjść z przedszkola. I stworzył coś w rodzaju Świętego Graala. Od 1988 r. jego fundusz generuje średnio stopy zwrotu na poziomie 66 proc.
Intuicja karmi się wiedzą
W którym kierunku zmierza społeczeństwo, gospodarka, kultura? Zamiast banalnych odpowiedzi, podejdźmy do kwestii krytycznie. Zwłaszcza jeżeli zajmujemy się biznesem, który w dużej mierze polega na wyczuwaniu tego, co zdarzy się później. A co jest lepszą pomocą dla intuicji niż rzetelna wiedza?
Na początek dekady
Jak bardzo zmienił się świat wokół nas przez 10 ostatnich lat? Rewolucja cyfrowa, zmiany generacyjne i zawirowania polityczne sprawiły, że rzeczywistość nabrała zupełnie nowych barw. Z drugiej strony – historia lubi się przecież powtarzać... Ile jest w nas nowoczesności, a ile dawnych cech? Te pytania warto sobie zadać również w biznesie.