Tylko u nas
Jak polskie startupy AI zmieniają biznes
Rewolucja wywołana sztuczną inteligencją wkroczyła do każdej branży. Co te zmiany oznaczają w praktyce?
Trudna sytuacja finansowa polskiej nauki. "By zostać na uczelni, trzeba być pasjonatem lub frajerem"
Urząd Wojewódzki stwierdził w liście do jednego z zagranicznych adeptów uczelni, że wysokość jego stypendium nie wystarczy na przeżycie miesiąca w Polsce. Sytuacja finansowa sektora naukowego jest aż tak zła? - Młodzi ludzie nie chcą zostawać na uczelni, bo umówmy się: "za te pieniądze to trzeba być pasjonatem albo frajerem, a najczęściej jednym i drugim" - mówi dr Marta Kieżun.
Piotr Niedźwiedź: "Przedsiębiorcy nie powinni zakładać firm z myślą, że będą „AI first” [WYWIAD]
Jak sztuczna inteligencja zmieni inżynierię? O tym rozmawiamy z Piotrem Niedźwiedziem.
Wygłoś kontrowersyjną opinię o polskich startupach...
... po której będziesz wyglądać jak bohater bajki „Zaplątani” na powyższym kadrze! Rzuciliśmy takie wyzwanie rodzimym founderom i przedstawicielom funduszy VC. Jak z niego wybrnęli?
Zofia Kierner: Pracuję nad biznesowym projektem, którego celem jest zmiana branży non-proft
Zofia Kierner, twórczyni Girls Future Ready - instytucji, która pomogła dziesiątkom tysięcy kobiet w rozwoju zawodowym - zdradza w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl swoje najbliższe plany. "Chcę zmienić system!" - zapowiada.
TSUE pomaga frankowiczom, a w Europie i USA walą się banki. Pełny obraz Kuczyńskiego
Upadek banku SVB, potem Signature Bank, a na koniec wielkie kłopoty europejskiego giganta Credit Suisse. A w Polsce bardzo niekorzystna dla banków opinia rzecznika TSUE o kredytach frankowych. Bankowcy nie śpią po nocach.
Wichry wojny i nieuchronne rynkowe trendy
Rok po napaści Rosji na Ukrainę możemy powiedzieć, że nie spełniły się obawy o dostępność nośników energii i cen zbóż. Potaniały też metale szlachetne, spadły niektóre giełdowe indeksy. Zyski mogła zapewnić inwestorom strategia karalucha.
Adam Czerniak: "Nie podoba mi się opieranie polityki mieszkaniowej na tanich kredytach" [WYWIAD]
Hasło: „Mieszkanie prawem, nie towarem” z punktu widzenia naukowego jest błędne. Ale społecznie ma pewien sens – mówi dr Adam Czerniak, ekonomista, specjalista od polityki mieszkaniowej.
Świat był gotowy na ChatGPT, ale nie jest gotowy na przyszłość. Wywiad z twórcą Chat GPT-4
ChatGPT rozpoczął rewolucję, jakiej nie spodziewali się nawet jego twórcy. W OpenAI – firmie odpowiadającej za najpopularniejsze narzędzie AI ostatnich lat – 32-letni Szymon Sidor jest jednym z czołowych badaczy w projekcie GPT-4. Tylko w rozmowie z „My Company Polska” naukowiec odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące sztucznej inteligencji.
Czy mamy nowego boga. Ile warte jest AI?
Już za dwa lata 10 największych firm rozwijających sztuczną inteligencję będzie razem wartych 1 bln dol. To jest największa rewolucja biznesowa ostatnich dziesięcioleci, a może i największy skok cywilizacyjny ludzkości. Lub też początek jej upadku.
Wywiad z współtwórcą ChatGPT, AI Przedsiębiorcą Roku 2023. Co w kwietniowym "My Company Polska"?
„Stoimy na progu kolejnego, wielkiego skoku rozwojowego. Problem w tym, że nie wiemy, czy dla nas nie ostatniego” – pisze we wstępniaku Grzegorz Sadowski. Kwietniowe wydanie promuje wywiad z Szymonem Sidorem, współtwórcą ChatGPT oraz okładka wygenerowana przez sztuczną inteligencję.
Ekspertka od zadań specjalnych. Co szykuje Anna Kiełbasińska, jedna z polskich lekkoatletek
Anna Kiełbasińska to jedna z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek – w swoim dorobku ma m.in. medale igrzysk olimpijskich oraz mistrzostw świata. Nam zdradza, jak radzi sobie z momentami kryzysu oraz co planuje po zakończeniu sportowej kariery.
Insert Stonks ma już 15 tys. graczy. W planach kolejna runda finansowa [TYLKO U NAS]
Kwota finansowania nie jest jeszcze ustalona, ale rundę powinniśmy domknąć w ciągu kolejnych sześciu miesięcy - zdradzają w rozmowie z mycompanypolska.pl przedstawiciele startupu Insert Stonks.
Aleksandra Bis, współzałożycielka Dare IT. Poza biznesem
Działa na rzecz zwiększenia reprezentacji kobiet w IT. Swego czasu życie związało ją z Norwegią, lecz od norweskiej kuchni woli azjatycką – twierdzi wręcz, że mogłaby funkcjonować wyłącznie na ramenie, Pho i sajgonkach. A z którym artystą chciałaby podyskutować nie tylko o muzyce? Opowiada współzałożycielka Dare IT.
Polskie Nagrody Różnorodności. Wystartował konkurs redakcji My Company Polska!
Od początku marca ruszyły zgłoszenia do Polskich Nagród Różnorodności/Polish Diversity Awards 2023. To specjalny konkurs organizowany przez redakcję My Company Polska. Chcemy pokazać firmy i osoby, których praktyki i doświadczenia mogą służyć za przykład dla innych.
Kovalite SKIN to kosmetyki dla "ciała i duszy". Innowacja czy zwykły PR? [WYWIAD]
W kosmetykach używamy np. wyciągu z prymulki, który jest w stanie kontrolować poziom kortyzolu w organizmie. Oczywiście nie obiecujemy, że dzięki Kovalite SKIN będzie miał pan kontrolę nad hormonem stresu, ale za to skóra będzie rozluźniona, a pan zacznie lepiej wyglądać - mówią Chris Krakowski i Ewa Rucińska, twórcy marki Kovalite SKIN.
Polski biznes i 40 buntowników. Zestawienie osób i firm, które idą pod prąd
Bunt to wolność!” – śpiewał polski zespół Cool Kids of Death. A wolność to bardzo pożądana wartość również – a może przede wszystkim? – w biznesie.
Pracownicy w pełni sprawni [WYWIAD]
Osoby z niepełnosprawnością zaskakują swoją determinacją, siłą woli i motywacją - mówi Monika Truszkowska-Bednarek, prezes zarządu Fundacji Integralia.
Jak reagować na kryzys? "Przede wszystkim nie dopuścić do zawężenia pola myślowego" [WYWIAD]
W momencie kryzysu founderzy muszą zwalczyć poczucie, że nic już nie uratuje sytuacji. Powinni odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania: "Czy zmagałem się już z podobnym kryzysem? Jak sobie z nim poradziłem?". Większość ludzi posiada wszelkie zasoby niezbędne do poradzenia sobie z najtrudniejszymi sytuacjami - mówi Katarzyna Mierzejewska, Head of People & Culture w HR Hints.
The Village wchodzi do Hiszpanii. Kolejne rynki zagraniczne w planach [TYLKO U NAS]
Polski startup The Village - oferujący innowacyjną platformę, umożliwiającą rodzicom znalezienie lub otwarcie i prowadzenie własnego miejsca opieki dla dzieci do lat 5 - otworzył pierwsze zagraniczne biuro w Barcelonie oraz rozpoczął działalność od onboardingu 500 partnerskich szkół, przedszkoli i żłobków w Katalonii. To kolejny etap rozwoju po zamknięciu niedawnej rundy inwestycyjnej.
Marcin Barański, CEO VOX: Technologiczna rewolucja w branży wnętrzarskiej. Jak ją wykorzystać?
Dzięki goglom VR klient może wejść do przyszłego mieszkania czy wirtualnego pokoju i sprawdzić, jak poczuje się w nowej przestrzeni. O wykorzystaniu nowych technologii w branży, która nie do końca uchodzi za innowacyjną technologicznie, opowiada w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Marcin Barański, CEO VOX.
Przedstawiciele funduszy VC: Kryzys w SVB wydaje się zażegnany, ale sprawy nie można ignorować
Niedzielne deklaracje prezydenta USA, Joe Bidena oraz szefów FED i FIDE teoretycznie uspokoiły branżę startupową. Tyle, że problem pozostał - oceniają specjalnie dla portalu mycompanypolska.pl Jakub Sitarz, prezes funduszu Unfold.vc oraz Maciej Skarul, szef funduszu FFVC.
Aleksandra Bis: "W mojej utopijnej wizji społeczeństwa każdy ma podstawową wiedzę o programowaniu"
Taką wiedzę można wykorzystać do automatyzacji jakichkolwiek własnych działań, nie tylko zawodowych. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości nauka języków programowania będzie w szkołach stawiana na równi z nauką języków obcych - mówi Aleksandra Bis, współzałożycielka Dare IT.
Digital First AI nawiązuje współpracę z Semrushem. Trwają też rozmowy z funduszami [TYLKO U NAS]
Digital First AI - startup, który zarekomendowaliśmy do programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka - przyspiesza i łączy siły z Semrushem, aby zrewolucjonizować tworzenie strategii marketingowych z AI. – Partnerstwo pozwoli nam zaoferować klientom jeszcze większą wartość i pomóc im osiągnąć cele marketingowe szybciej i skuteczniej – mówi Rafał Tromczyński, CEO Digital First AI.
Rosną koszty? Postaw na Estonię. Kto powinien zainteresować się "estońskim CIT-em"?
Nie chodzi o przeniesienie biznesu do tego kraju, ale skorzystanie z pomysłu Made in Estonia. Coraz więcej firm zaczyna korzystać z „estońskiego CIT-u”, który od dwóch lat stał się alternatywą dla rozliczeń w spółkach. Eksperci zalecają jednak ostrożność.
Czy jest sens zatrudniać mówców motywacyjnych
Za półgodzinny power speech mogą wziąć kilkadziesiąt tysięcy. Co dają w zamian? Pytamy dr Ewę Jarczewską-Gerc, psycholożkę społeczną i trenerkę biznesu.
Rusza startup LOVA. Jego twórczynie chcą poprawić satysfakcję z życia intymnego kobiet [TYLKO U NAS]
LOVA to nowy startup, którego jedną z założycielek jest Iwona Połatyńska - przedsiębiorczyni wpadła na pomysł stworzenia marki kompleksowo dbającej o satysfakcję seksualną kobiet. - Chcemy, żeby każda kobieta mogła czerpać pełną radość ze zbliżeń - tłumaczy Połatynska.
Dlaczego startupy założone przez kobiety dostają mniej pieniędzy od męskich?
Założycielki startupów wierzą, że inwestowanie w firmy stworzone przez kobiety może być kamieniem milowym dla zbalansowania nierównowagi w ekosystemie. – Twórczynie startupów nie mają takiego samego dostępu do finansowania jak założyciele płci męskiej, którzy otrzymują średnio prawie dziewięć razy więcej kapitału niż zespoły kobiece – przekonuje Antonia Schein, Codary.
Podsłuchy problemem dla przedsiębiorców. Kiedy służby mogą podsłuchiwać?
W ciągu roku polskie służby zakładają kilkanaście tysięcy podsłuchów. Większość z nich to, delikatnie mówiąc, nadużycie, bo tylko co 7 kontrola operacyjna zostaje użyta dla celów postępowania. Podsłuchy stały się codziennością zwłaszcza dla przedsiębiorców. O tym, jak można sobie z nimi radzić, pisze specjalnie dla portalu mycompanypolska.pl prawnik, Mateusz Grosicki z kancelarii Graś i Wspólnicy.
TRUMPF reaguje na czekoladkowy kryzys: "Czekoladki były tylko dodatkiem do akcji" [TYLKO U NAS]
Za sprawą tweetu lewicowego aktywisty Jana Śpiewaka firma TRUMPF była podejrzewana o wręczenie pracownikom po jednej czekoladce merci na pracownika. Sprawa odbiła się szerokim echem w polskich mediach. Przedstawiciele firmy w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl stwierdzili, że "Akcja była zorientowana na wzajemne podziękowania między pracownikami".
(Wy)dajmy na to! U progu wiosny
Czego nam potrzeba u progu wiosny? Kolorów, energii i modnych akcesoriów. Polecamy więc topowe sneakersy, jedwabne apaszki, notesy w energetycznych kolorach, a na pokrzepienie tradycyjną, choć zarazem awangardową pizzę.
Podwyżki dla nauczycieli. Kolejne opóźnienia w ich wypłacie stały się faktem
Obiecywane od dawna podwyżki dla nauczycieli cały czas nie zostały wprowadzone. W ostatnich dniach pojawiły się informacje, że nie wszystkie samorządy zdążą z wypłatami symbolicznie powiększonych wypłat do 1 marca. Winnym według ZNP jest minister edukacji, Przemysław Czarnek, ale sytuacja jest bardziej skomplikowana.
Na wszelki wypadek. Najlepsze polskie insurtechy
Insurtech prężnie się rozwija, choć wciąż czeka na pełną digitalizację. Podczas gdy rynek fintechowy zmaga się z pękającą bańką, w europejskiej branży ubezpieczeniowej wzrosła liczba startupów, które w minionym roku domknęły rundy finansowe.
Małgorzata Bonikowska: "Polska ma swoje pięć minut" [TYLKO U NAS]
Polska i Ukraina mają szanse stać się gospodarczym zapleczem zjednoczonej Europy – mówi dr Małgorzata Bonikowska, prezeska Centrum Stosunków Międzynarodowych, członkini Team Europe.
Pulp Books to wydawnictwo założone m.in. przez Jakuba Ćwieka. Znamy plany firmy [WYWIAD]
Czy na rynku książki jest miejsce na przewrót? Jakub Ćwiek, Michał Rzepnikowski oraz Andrzej Kwiecień przekonują, że tak i startują z nową inicjatywą. Pulp Books, stawiając m.in. na interaktywność treści, chce przywrócić dawny blask opowieściom. – Buntujemy się przeciwko obecnym standardom – mówią jego pomysłodawcy i zapowiadają przełom.