Tylko u nas
Małgorzata Bonikowska: "Polska ma swoje pięć minut" [TYLKO U NAS]
Polska i Ukraina mają szanse stać się gospodarczym zapleczem zjednoczonej Europy – mówi dr Małgorzata Bonikowska, prezeska Centrum Stosunków Międzynarodowych, członkini Team Europe.
Pulp Books to wydawnictwo założone m.in. przez Jakuba Ćwieka. Znamy plany firmy [WYWIAD]
Czy na rynku książki jest miejsce na przewrót? Jakub Ćwiek, Michał Rzepnikowski oraz Andrzej Kwiecień przekonują, że tak i startują z nową inicjatywą. Pulp Books, stawiając m.in. na interaktywność treści, chce przywrócić dawny blask opowieściom. – Buntujemy się przeciwko obecnym standardom – mówią jego pomysłodawcy i zapowiadają przełom.
Szara strefa przedsiębiorcy, czyli praca na czarno i nieujawnianie dochodów. Co im grozi?
Mocny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, w tym w szczególności wzrost kosztów zatrudnienia pracowników sprawia, że przedsiębiorcy szukają sposób na "optymalizację kosztów". Często stawiają na niezbyt legalne rozwiązania. Kwitnie szara strefa, zwłaszcza praca na czarno i nieujawnianie dochodów. Co może za to grozić? Oto opinia prawnika.
Marudny menedżer. Jak radzić sobie z ciągłym narzekaniem szefa
Narzekanie szefa może zagrażać poczuciu bezpieczeństwa pracowników. Oczekują od niego, że niczym Noe zbuduje im arkę i podczas powodzi pomoże utrzymać się na powierzchni! – mówi dr Dorota Wiśniewska-Juszczak, psycholożka społeczna, trenerka i konsultantka w biznesie.
Rynkowe chciejstwo. Pełny obraz Kuczyńskiego [FELIETON]
Pojawiły się opinie, że dotychczasowe szalone wzrosty indeksów giełdowych to pułapka hossy. Bo wcale nie ma pewności, że inflacja w drugiej połowie roku odpuści.
Jędrzej Franek Poza Biznesem. Odsłaniamy tajemnice twórcy FoodBandits
Poznaniak zakochany w serialu „Przyjaciele” (choć nigdy nie obejrzał ostatniego odcinka). W ramach FoodBandits chce przeprowadzić technologiczną rewolucję w polskiej gastronomii.
Piotr Stramowski: "Aktorów traktuje się jak dzieci pod kloszem. Wchodząc w biznes, chcę to zmienić"
W biznesie wykonuję pracę organiczną, czekam na odpowiedni moment, by móc się pochwalić pierwszymi sukcesami. Nie jestem zwolennikiem przekazywania wyłącznie szumnych zapowiedzi. Najpierw zbuduj działający produkt biznesowy, a dopiero potem pokaż go światu. I dziś nadszedł ten moment – mówi nam Piotr Stramowski, aktor, inwestor, udziałowiec i członek zarządu funduszu ASI GIG.
FOZZ, czyli matka wszystkich afer
Tajemnicze zgony, wyprowadzone z budżetu państwa miliony dolarów, a w tle polskie i radzieckie służby specjalne. Sprawa FOZZ to ostatnia afera PRL i pierwsza III Rzeczypospolitej. Choć polskiej transformacji ustrojowej towarzyszyło wiele gospodarczych przekrętów, to właśnie ten kosztował budżet państwa najwięcej.
Jak ekologicznie tworzyć surowce? Kluczem do sukcesu może być... hodowla owadów na skalę przemysłową
Podpoznańska firma HiProMine to lider w tworzeniu technologii do hodowli i produkcji owadów na skalę przemysłową. Spółka jest na dobrej drodze do podboju europejskich rynków.
Czego startupowcy mogą się nauczyć od Roberta Lewandowskiego
Przykład „Lewego” pokazuje, że kluczem do sukcesu jest pokora – zarówno w sporcie, jak i biznesie ponosisz tysiące porażek, sztuką jest się po nich szybko podnieść – mówi Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.
Piotr Dardziński zrezygnował z funkcji prezesa Centrum Łukasiewcza [TYLKO U NAS]
Wczoraj, 14 lutego, Piotr Dardziński zrezygnował z funkcji prezes Centrum Łukasiewicz - dowiedział się portal mycompanypolska.pl. Znamy już nazwisko nowego prezesa - to Andrzej Dybczyński, dotychczasowy kierownik Łukasiewicz – PORT.
Quantee zapowiada dalszą automatyzację usług. "Na ten moment nie planujemy kolejnej rundy" [WYWIAD]
Naszym priorytetem jest obecnie budowa zyskownej spółki. Produkt jest w pełni funkcjonalny, ale zespół R&D nigdy nie zasypia! W najbliższych miesiącach skupimy się na jeszcze większej automatyzacji pracy aktuariusza, wykorzystując wytłumaczalną AI - zdradza Dawid Kopczyk, CEO Quantee.
TOP 15. Polki, które rządzą w technologiach
Oto Polki, które rządzą w technologiach! Kolejność alfabetyczna.
Giganci na stosie. Które firmy mogą stać się nowymi hitami na listach inwestorów?
2022 r. przyniósł załamanie notowań liderów hossy takich jak Tesla, Apple czy Netflix. Inwestorzy zdali sobie sprawę, że ich ulubieńcy stali się takimi gigantami, że nie są już w stanie rosnąć w dotychczasowym tempie. Teraz czas na nowych liderów?
Tak trzeba żyć. Najlepsze startupy zero waste
Zero waste – to nie tylko slogan. Są startupy, które wzięły sobie to hasło na sztandary. Prezentujemy polskie inicjatywy, dzięki którym – jak śpiewał Krzysztof Zalewski – kolejne pokolenia będą miały jaśniej.
K-popu nie należy się bać. Wywiad ze stara_kpopiara
Content K-popowy jest właściwie całkowicie pozbawiony wulgarności. Jest seksapil i fizyczna atrakcyjność, ale gwiazdy nie zachowują się obscenicznie – mówi Aleksandra Degórska, dziennikarka muzyczna i K-popowa influencerka. Na Instagramie funkcjonuje jako stara_kpopiara.
Kolejne rynki i rozwój technologii. Wiceprezes PSP zdradza nowe plany wobec Blika [TYLKO U NAS]
Mocne wejście w rynek płatności odroczonych i ekspansja na kolejne kraje - to dwa główne priorytety, nad którymi pracuje Polski Standard Płatności, czyli właściciel i operator systemu Blik - zdradza w rozmowie z mycompanypolska.pl Monika Król, wiceprezes PSP. Jak zapowiada rynkowe wejście BNPL w Bliku to kwestia kilku miesięcy, a nasza technologia może trafić nawet do Afryki.
Być jak Elon Musk. Czy Twitter skazany jest na sukces, czy na porażkę?
Mijają lata, a Elon Musk pozostaje najbardziej kontrowersyjnym przedsiębiorcą naszych czasów. Teraz szaleje z Twitterem. A może… w szaleństwie jest metoda?
Blokowiska i wybiegi. Historia streetwearu w Polsce
Streetwear dotarł nad Wisłę z opóźnieniem – jak zresztą większość zjawisk kulturowych. Dziś moda uliczna to nie tylko styl życia dla fanów jakościowych ubrań, ale też biznesowa szansa dla wizjonerskich przedsiębiorców.
KSeF przesunięty! Obowiązkowy system e-faktur obejmie niemal wszystkie firmy w kraju
Ministerstwo finansów poinformowało o przesunięciu terminu wejścia w życie przepisów, które uruchomią KSeF, czyli krajowy system e-faktur. Będzie on obligatoryjny dla niemal wszystkich firm w kraju.
Kto się z groszem nie liczy, tego bieda wyćwiczy - nowa rzeczywistość startupów
Po szaleństwie inwestycyjnym z lat 2020–2021 nie ma już śladu, a coraz więcej startupów zwalnia ludzi i na próżno szuka finansowania. W dodatku pojawiło się nowe, realne zagrożenie – wstrzymanie potoku publicznych pieniędzy.
Szampan się leje. Pełny obraz Kuczyńskiego
Początek 2023 r. na światowych giełdach wyglądał nieźle, a w Warszawie wręcz doskonale. Powód poprawy nastrojów? Przede wszystkim dane o inflacji, które w wielu krajach pokazywały, że wyraźnie spuszcza ona z tonu.
"Królowie basicu" czy pionierzy polskiego streetwearu? O Diamante znów będzie głośno [TYLKO U NAS]
Diamante rozkręcił wspólnie z bratem za 10 tys. zł. Ale historia marki to również wiele złych decyzji – Tomek Grande otwarcie mówi o biznesowych błędach i trwonieniu pieniędzy. Dziś, po pandemicznym kryzysie, chce wrócić na szczyt. Złośliwi nazwą go „królem basicu”, dla innych Diamante to pionierzy polskiego streetwearu.
Aleksandra Przegalińska: "Dla biznesu sztuczna inteligencja to kura znosząca złote jajka" [WYWIAD]
Dla biznesu sztuczna inteligencja to kura znosząca złote jajka – mówi prof. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, futurolożka, specjalistka od sztucznej inteligencji.
W ubraniach marki 2005 chodzi połowa młodej Warszawy. W czym tkwi ich fenomen? [WYWIAD]
Założenie własnej marki nie jest trudne, trudniej jest się utrzymać. 2005 notuje regularne wzrosty – w 2022 r. nasza sprzedaż była o 74 proc. większa niż rok wcześniej. Jednak by dalej się rozwijać, stale musimy o sobie przypominać, musi być o nas głośno. Lubię powtarzać, że 2005 to mainstream offstreamu – mówi Mikołaj Barczewski, współzałożyciel marki 2005.
Afera „Dziwexu”, czyli Polki na eksport
W 1981 r. w polskiej branży estradowej wybucha niewyobrażalny skandal. Prasa ujawnia, że państwowe przedsiębiorstwo zajmujące się m.in. promocją naszej kultury w świecie, przemyciło na Zachód półtora tysiąca prostytutek z Polski. Firma oraz jej pracownicy mieli na tym zarobić milion dolarów.
Podaruj mi trochę Azji. Jak K-pop odmienia polską popkulturę i biznes
Jeśli masz w rodzinie nastolatkę, z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że całkiem nieźle orientujesz się, czym jest K-pop. Jeśli nie, zapewne wkrótce usłyszysz o koreańskim popie, gdyż tamtejsi twórcy coraz skuteczniej sięgają po umysły i portfele słuchaczy również w Polsce.
Allegro. Notowania akcji wystrzelą po wdrożeniu nowych produktów?
Allegro stawia na innowacje: polska firma połączyła siły z DHL i oferuje przesyłki do 24 krajów UE, mówi się też o powstaniu Allegro Banku. Czy nowe pomysły sprawią, że notowania Allegro powrócą do cen obserwowanych tuż po giełdowym debiucie w 2020 roku?
Piękno plus. Jak zmieniał się przekaz reklamowy w świecie mody
Nobody’s perfect! Ostatnia kwestia z komedii „Pół żartem, pół serio” najlepiej opisuje nowy trend, który już od kilku lat zaczyna być coraz bardziej widoczny w światowej reklamie. Powoli tracą swoją dominującą pozycję anorektyczne i młodziutkie modelki, a w ich miejsce pojawiają się całkiem „normalne”, a więc po ludzku niedoskonałe osoby.
Suicide attempts even among 6-year-olds. AI is trying to help [INTERVIEW]
“Given the prevalence of smartphones, children can potentially experience cyberbullying 24 hours a day. Even home is no longer a safe haven like in the case of schoolyard bullying,” says Patrycja Tempska, Impact Co-founder at Samurai Labs.
Chatboty i automatyzacja w biznesie. Jak technologia zwiększa zyski [WYWIAD]
Chatboty i boty są przyszłością biznesu, a ich polskie odpowiedniki podbijają świat. O ogromnych możliwościach tej technologii dla przedsiębiorców opowiada Michał Pawełczyk, CEO i prezes zarządu KODA.
Jak analityka danych zmienia sport? "Dziś już nie uświadczysz takich piłkarzy jak Riquelme" [WYWIAD]
Drastyczna zmiana stylu gry w NBA to właśnie konsekwencja drobiazgowej analityki. Jeszcze na początku lat dwutysięcznych ligę dominowali potężni centrzy i rzucający długie „dwójki” obrońcy w stylu Koby’ego Bryanta, a wcześniej Michaela Jordana. Dziś w zasadzie każdy szuka rzutu za trzy punkty - mówi Paweł Osterreicher, współzałożyciel i CEO ReSpo.Vision.
Krzysztof Miruć i TVN znów współpracują z Leroy Merlin. "Naturalne, że nasze ścieżki się przecinają"
Krzysztof Miruć oraz Grupa TVN wznowili współpracę z Leroy Merlin - o sprawie jako pierwszy poinformował portal Wirtualnemedia.pl. Co zdecydowało o ponownych wspólnych działaniach? Poprosiliśmy o komentarz samych zainteresowanych.
Nowa nadzieja. Ukraina otwiera drzwi polskim przedsiębiorcom
Jeszcze pół roku temu raczej nikt w polskim biznesie nie zastanawiał się, czy powrót do Ukrainy będzie możliwy. Dziś jest – mimo trwającej wojny – nasz sąsiad szykuje się do otwarcia drzwi polskim przedsiębiorcom.
Restrukturyzacja firmy na przykładzie firmy Braster
O wyzwaniach restrukturyzacyjnych spółek publicznych, na przykładzie polskiej spółki z sektora medycznego Braster, opowiada adwokat i doradca restrukturyzacyjny Piotr Kieloch z kancelarii Resist Rezanko Sitek, który reprezentował spółkę w ponad 2-letnim postępowaniu restrukturyzacyjnym.