Tylko u nas
Robert Motyka: Zarzuty, że artyści będą współodpowiedzialni za przyszłe zakażenia to mowa nienawiści
Moją sąsiadką jest pewna znana piosenkarka, koncertująca od wielu lat. Wszyscy jej współpracownicy zajmowali się podczas lockdownu budowlanką: tapetowali i malowali mieszkania, robili prace ogrodowe - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Robert Motyka, współzałożyciel kabaretu Paranienormalni.
Raport: Skąd pieniądze dla firm. Pieniądze nie tylko z banku
Kredyt odpada? Leasing i faktoring to sprawdzone metody, ale nie jedyne. Są jeszcze mniej popularne, ale ciągle atrakcyjne i skuteczne. Podpowiadamy, gdzie można szukać finansowania swojej działalności.
Smart Money, czyli czego szukać u inwestorów? "Dla wielu fundusze VC nie mają dobrej opinii"
W środowisku startupowym utarło się przekonanie, że jeżeli do rozwoju swojej spółki potrzebujesz tylko i wyłącznie pieniędzy, to fundusze Venture Capital powinny być na końcu twojej listy potencjalnych źródeł kapitału. Dlaczego?
Uncapped planuje kolejną rundę inwestycyjną. Niebawem ruszy też "bank online" [TYLKO U NAS]
To będzie największa runda inwestycyjna, jaką polski founder zorganizował na takim etapie - zapowiada w rozmowie z "My Company Polska" Piotr Pisarz, współzałożyciel Uncapped.
Raport: Pracownik w centrum uwagi. Jak wygląda rynek benefitów pracowniczych?
Benefity pracownicze to sprawdzone narzędzie HR pozwalające na utrzymanie najlepszych pracowników i pozyskanie nowych talentów. Moda i rynkowe trendy zawsze miały na nie jakiś wpływ, ale zmiany były niewielkie. I wtedy pojawił się koronawirus, a wraz z nim prawdziwa rewolucja.
Marka Godna Zaufania. Zaufanie kontra sieć, czyli jak nie wpaść w internetowe pułapki
Zaufanie buduje się latami, a stracić można je w jednej chwili. Oto trzy pułapki, na które warto uważać w sieci, by dobre imię firmy nie zostało naruszone i by zachować miano marki godnej zaufania.
Lato nie hamuje hossy. Pełny obraz Kuczyńskiego
Nad polskim rynkiem giełdowym cały czas wisi sprawa likwidacji OFE. Dla GPW może to być katastrofa.
5 rad jak wygrać z cenami na rynku budowlanym
Jesteś przedsiębiorcą działającym na rynku budowlanym? To doskonale wiesz, że po pandemii ceny surowców i towarów dosłownie oszalały. Nasz prawnik podpowiada, jak sobie radzić w tej wyjątkowo nieprzewidywalnej dziś branży.
Nowy lider. Tyran czy empata. Debata My Company Polska
Ani tyran, ani empata. Raczej ktoś niebojący się podjąć decyzji w niepewnych czasach, dbający o rozwój swojego zespołu, sprawny w komunikacji i będący blisko ludzi. Czy taki ktoś w ogóle istnieje? – zastanawiali się uczestnicy kolejnej debaty „My Company Polska” z cyklu „Normalność 2.0”.
Jak trafić w potrzeby, czyli niszowe modele w motoryzacji
Doskonałym sposobem na zwiększenie popytu jest stałe dostarczanie klientom czegoś nowego. W przypadku motoryzacji kiedyś to były SUV-y, teraz auta na prąd. Nie brak też niszowych modeli, które albo kształtują wizerunek marki, albo przyciągają wymagających klientów.
Luksus w krysztale. Bohaterowie polskiej przedsiębiorczości
Przedwojenny producent wódki J.A. Baczewski był pierwszą polską marką globalną w historii. Dzieło kilku pokoleń lwowskiej rodziny niemal zniszczyła II wojna światowa, jednak po ponad 70 latach brand szczęśliwie wrócił nad Wisłę.
Zielone Strony Biznesu. Jak przeskoczyć w przyszłość
Są w Polsce takie technologie, by kraj z brudnego i emisyjnego stał się zielony i czysty. Mamy do tego specjalistów i ludzi chętnych do zmian. Jak to więc dobrze połączyć, by za 20–30 lat żyć w kraju mającym znacznie niższą emisję dwutlenku węgla? Tak, to jest dziś kluczowe pytanie.
Jak wygląda branża konopna w Polsce? "To wyjątkowo perspektywiczna dziedzina do lokaty kapitału"
Konopie nie są przemijającą modą – powiedział mi kiedyś Maciek Kowalski, szef i założyciel Kombinatu Konopnego, porównując przy tym rynek konopny w Polsce do rozpędzającego się samochodu.Z jaką prędkością jedzie obecnie ten pojazd?
RealEye zdalnie mierzy uwagę wzrokową. W jakich branżach wykorzystuje się eye-tracking?
Adam Cellary oraz Damian Sromek stworzyli narzędzie, które pozwala na zdalne mierzenie uwagi wzrokowej. Dzięki RealEye, aby dowiedzieć się, co przyciąga uwagę klientów, nie trzeba już kupować drogiego specjalistycznego sprzętu, wystarczy komputer z kamerą i dostępem do internetu.
Widmo bańki czy bańka widmo - tak wygląda rynek mieszkaniowy w Polsce
Z kwartału na kwartał rynek mieszkaniowy w Polsce staje się coraz bardziej rozgrzany. Wielu komentatorów ocenia nawet, że to już bańka cenowa. Ale jest ona jak yeti – wszyscy o niej mówią, ale trudno ustalić, czy rzeczywiście istnieje.
Lan Bui-Wrzosińska: "Konflikt w pracy? Bez wiedzy o podopiecznych jesteśmy jak kamikadze [WYWIAD]
Konflikty muszą być w każdym zespole. To mięso relacji. Jeśli mamy dobrych ekspertów, ludzi z silną osobowością, starcia są nieuniknione. Zamiast więc próbować unikać konfliktów czy je rozwiązywać, lepiej nauczyć się nimi zarządzać – mówi Lan Bui-Wrzosińska, psycholożka i coach, specjalizująca się w zarządzaniu zmianą i konfliktami.
Sneakersy to świetna lokata kapitału. W jakie buty warto inwestować?
Rembrandt, Rubens, Picasso, van Gogh, Munch, Warhol i Banksy. Obrazy tych gigantów sztuki są regularnie wystawiane w luksusowym domu aukcyjnym Sotheby’s. Licytowane są tam jednak także zupełnie inne dzieła. Niedawno na tamtejszej aukcji sprzedano za 1,8 mln dol. prototypowe Nike Air Yeezy 1, które – podczas wręczania nagród Grammy w 2008 r. – nosił amerykański raper Kanye West.
Konopie na biznesowych salonach. Wywiad ze Zbigniewem Pisarskim i Piotrem Liroy-Marcem
W Polsce konopie przestają być tabu, a sama branża przestaje być wstydliwa. Konopie wchodzą na salony dzięki temu, że poważne podmioty, jak np. firmy farmaceutyczne, podjęły się działań na rzecz ich promocji w medycynie – mówi Zbigniew Pisarski, twórca CanPoland. – Dziś można ten biznes robić całkiem legalnie, z dobrym zyskiem finansowym – dodaje Piotr Liroy-Marzec, założyciel LiRoyal.
Energia z kawy, ekofryzjer, biżuteria wielofunkcyjna. 25 pomysłów na biznes na 2021 rok
Własny biznes to marzenie wielu osób. Okazuje się, że pomysłowość Polaków w tworzeniu sposobów na zarabianie jest nieograniczona. Obecnie wiele nowych firm powstaje wokół idei zero waste oraz byciu eko - w szerokim znaczeniu. Przedstawiamy 25 pomysłów biznesowych, które mogą cię zainspirować.
Zielone Strony Biznesu. Nowy dział w My Company Polska
Zmiany klimatu są dziś globalną sytuacją nadzwyczajną. Dzisiaj wiemy, że emisje gazów cieplarnianych można ograniczyć i rozumiemy, że wszyscy odpowiadamy za planetę, która jest naszym domem. Pandemia, która w tragicznych okolicznościach zmusiła nas do zmiany dotychczasowych nawyków, tylko wzmocniła to przekonanie.
prof. Ryszard Bugaj: "Polski Ład może mieć wybite zęby" [WYWIAD]
W czasie mody na liberalizm zwykle zgłaszałem zastrzeżenia. Teraz trochę się boję przechyłu szali na drugą stronę. Ekonomia ma wiele z medycyny – przedawkowany lek staje się trucizną – mówi prof. Ryszard Bugaj, ekonomista.
Najlepsze polskie DEEPtechy. Superbohaterowie
Z połączenia trzech żywiołów – innowacji, technologii i biznesu – powstały one: startupy, które mogą sprawić, że wszystkim będzie żyło się lepiej. „Deeptech” pojawił się w gospodarczym słowniku relatywnie niedawno, ale już teraz napędza międzynarodowy przełom.
Fotka działa już od 20 lat. Twórcy serwisu planują ekspansję międzynarodową
Pierwszy polski serwis społecznościowy Fotka obchodzi właśnie 20-lecie działalności. Jego twórcy nie tylko nie przestraszyli się konkurencji światowego giganta, jakim jest Facebook, ale właśnie planują ekspansję międzynarodową.
Golf w Polsce coraz popularniejszy? "Dostrzegamy ogromny przypływ nowych zawodników"
Świetna rozrywka czy zajęcie dla elit? Golf staje się nad Wisłą coraz popularniejszy, interesują się nim młodzi ludzie, ale sukcesu skoków narciarskich chyba nie powtórzy. Na razie dla wielu jest świetną okazją, by nawiązać kontakty biznesowe. Niejeden kontrakt zaczął się na polu golfowym.
Prawny start w startup. „Privacy by design” i „privacy by default”. O tym warto wiedzieć więcej
Zasady „privacy by design” oraz „privacy by default”, czyli ochrona danych w fazie projektowania oraz domyślna ochrona danych. Jeśli prowadzisz firmę i nie wiesz, co to znaczy, lepiej zapoznaj się z tym tekstem.
Zielone Strony Biznesu. Wieś odnowa. Warto czekać na żniwa
Lokalizacja firmy poza miastem może stwarzać nieoczekiwane możliwości i szanse. I wbrew pozorom, wcale nie chodzi tylko o niższe koszty działalności i mniejszą konkurencję.
Król warszawskiego piwa [POLSCY BOHATEROWIE PRZEDSIĘBIORCZOŚCI]
Twórca potęgi warszawskiego browaru Haberbusch and Schiele sprawił, że w II Rzeczypospolitej w stolicy produkowano co dziesiątą butelkę polskiego piwa. Wkrótce, po latach przerwy, w miejscu jego dawnej fabryki znowu ruszy produkcja tego napoju.
Liroy-Marzec: "Dostałem wiadomość od J. Kaczyńskiego, że uprawy konopi będą legalne" [TYLKO U NAS]
Jestem po kilku rozmowach z Jarosławem Kaczyńskim, od którego dostałem wiadomość, jednoznaczną dla mnie, że uprawy konopi będą w Polsce legalne - mówi w rozmowie z My Company Polska były poseł i obecnie właściciel firmy LiRoyal, Piotr Liroy-Marzec.
Jak zostałem współtwórcą pierwszego w Polsce podcastu firmowego
Zalety podcastów dostrzega coraz więcej dużych firm i korporacji w Polsce. Dzięki własnemu kanałowi, marki pozyskują nowych klientów, zwiększają sprzedaż i budują prestiż.
Jak blefować doskonale o prawie
Ignorantia iuris non nocere! Nieznajomość prawa jednak nie szkodzi. W tym odcinku zdradzę, jak mówić o Temidzie, nie mając o niej zbytniego pojęcia.
Prezes Morele.net: "Rozmawiamy z potencjalnym inwestorem. Umowę dopniemy pewnie w tym roku" [WYWIAD]
Morele w ciągu ostatnich kilku lat wykonało potwornie ciężką pracę związaną ze zmianą modelu biznesowego. Przede wszystkim zmieniliśmy strukturę organizacji – ze sklepu elektro-wertykalnego staliśmy się multiwertykalną platformą. Koszty inwestycji mamy już za sobą, teraz przed nami czekanie na zyski - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Michał Pawlik, współtwórca i prezes Morele.net.
Karolina Miłosz. Poza biznesem
Karolina Miłosz studiowała filologię bułgarską, dlatego biegle zna nie tylko język angielski, ale również bułgarski. Teraz za pośrednictwem chatbota Englibot chce rozwijać kompetencje językowe Polaków. A kiedy nie pracuje, trenuje – wraz z mężem – strzelectwo sportowe.
Dr Olga Malinkiewicz: "Rynek fotowoltaiczny jest strasznie nudny! Chcemy to zmienić" [WYWIAD]
Nasze panele działają niemal tak samo jak krzemowe, ale mają tę różnicę, że możesz je wszędzie ze sobą zabrać, położyć w dowolnym miejscu, będą w dodatku ładnie wyglądać. Przecież jeśli człowiek kupuje dom za milion złotych, to nie chce fotowoltaiki, która źle się prezentuje - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl dr Olga Malinkiewicz, współzałożycielka Saule Technologies.
Polacy pokochali kampery. Ale to nie jest sposób na tanie wakacje
Choć pandemia wygasa, to zmiana, która dzięki niej się dokonała, może pozostać z nami na dłużej. Chodzi o ogromny popyt na kampery: zarówno jeśli chodzi o ich zakup, jak i najem w okresie wakacji. Popularność kempingów oraz karawaningu wzrosła, a Polacy bardzo polubili tę formę wypoczynku.
Wyjeżdżają i nie wracają. Jak żyje się polskiej diasporze technologicznej?
Informatycy, którzy plasują się w górnych granicach zarobków mogą pracować wszędzie. Polski Ład może sprawić, że niektórzy zechcą wypróbować emigrację? A ci co tego spróbowali mówią, że o powrocie nie myślą.