Moja firma
Jak przygotować spółkę do IPO?
Obecnie rynek z większym niż przed kilkunastoma miesiącami dystansem podchodzi do debiutów na giełdzie, zatem oferta IPO przygotowywana przez spółkę musi być wyjątkowo przemyślana i dobrze opracowana.
Czy Polskę czeka głęboka recesja i fala upadłości?
Rok 2022 będzie sprawdzianem skuteczności wprowadzanych przez Państwo rozwiązań antyinflacyjnych. W ocenie autora należy spodziewać się coraz większych problemów finansowych konsumentów, którzy zaciągnęli kredyty na zakup nieruchomości, a które to w ostatnim roku były rekordowo drogie, a kredyty udzielane były przy wyjątkowo niskich stopach procentowych.
Raport Cyfrowa rewolucja. Dogonić digitalowe zmiany
Nie musimy być drugim Google’em, ale bez wdrożenia chociażby podstawowych narzędzi będziemy przegrywali w walce o wzrost przychodów.
Zatrudnianie obywateli Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej. Jak to zrobić?
Do Polski przybyło już ponad 2 mln uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. W połowie marca zmieniono przepisy, dzięki czemu zmienią się zasady ich zatrudniania w polskich firmach.
Czym jest epidemia rozproszenia uwagi i dlaczego wywołuje szkody ekonomiczne?
Naukowcy alarmują: świat opanowała epidemia rozproszenia uwagi. Powoduje to nie tylko szkody osobiste, ale także ekonomiczne. Utrata zdolności koncentracji pozbawia nas możliwości pełnego zaangażowania się w obowiązki zawodowe.
Raport Pracownik w centrum uwagi. 5 zasad dobrej komunikacji
W czasach, gdy dystans społeczny stał się naszą codziennością, oczekiwania i potrzeby pracowników się zmieniły. Zmieniły się także wyzwania, jakie stoją przed działami komunikacji wewnętrznej. Oto, co dziś jest ważne.
Komunikacja firmowa z akuszerką w tle
Pracownik i firma potrzebują dobrej rozmowy – z feedbackiem dotyczącym wspólnych działań. To dzięki niej można budować wzajemne zaufanie i zaangażowanie. Dobra komunikacja wewnętrzna w firmie daje przestrzeń na tę rozmowę i sprawia, że obie strony mają głos – przekonuje dr hab. Jacek Wasilewski, medioznawca.
Karty paliwowe. Santander wspiera przedsiębiorców w niepewnych czasach
Karta paliwowa to oferta przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorców - mówi Tomasz Sęba, dyrektor ubezpieczeń i produktów komplementarnych Santander Leasing.
Raport Pracownik w centrum uwagi. Komunikacja - tajna broń firmowa
Dzięki ciekawym pomysłom i rozwiązaniom komunikacja wewnętrzna może nie tylko informować pracowników o ważnych wydarzeniach firmowych, ale także angażować ich i sprawiać, że staną się ambasadorami marki. A to bezcenne w czasach, gdy pozyskanie i utrzymanie dobrego specjalisty jest tak trudne.
Działalność gospodarcza w Polsce dla Ukraińców. Są zmiany w przepisach
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało zmiany w przepisach, pozwalające na proste założenie działalności gospodarczej przez Ukraińców w Polsce.
Jak podnieść ceny i nie stracić klientów?
Koszty prowadzenia firmy poszybowały w górę. Jak chronić swój biznes i wciąż wypracowywać zysk? Jak podwyższyć ceny, by nie zrazić klientów?
Jak stworzyć sprawny e-sklep, który podbije Europę
Walka w branży e-commerce przybiera na sile. Liczba e-sklepów cały czas rośnie, polskie firmy coraz lepiej radzą sobie też na rynkach zagranicznych. O tym, jak podbić zagranicę, rozmawialiśmy z uczestnikami webinaru „Na podbój Europy. Jak stworzyć sprawny e-sklep, który sprawdzi się w ekspansji międzynarodowej”.
Co zrobić w przypadku pojawienia się krzywdzącego wpisu w internecie?
Poza osobami fizycznymi, przedmiotem ataku mowy nienawiści coraz częściej stają się także przedsiębiorcy. Mowa nienawiści jest zatem obecnie nie tylko problemem społecznym ale i biznesowym. Co zrobić, jeśli hejterzy zaatakują firmę?
Z Azji nad Wisłę, czyli jak zatrudnić cudzoziemca
W minionym roku do Polski przybyła rekordowa liczba pracowników z Azji. Czy Hindusi i Uzbecy pomogą Ukraińcom w budowie „nowoczesnej Polski”?
Poradnik dla przedsiębiorców. Czy można zatrudniać uchodźców? Pracownicy a wojna
W obliczu trwającej wojny w Ukrainie polscy pracodawcy zatrudniający obywateli tego kraju szukają odpowiedzi na pytania, z którymi nigdy wcześniej nie musieli się mierzyć. Odpowiadamy na najczęściej zgłaszane pytania i wątpliwości dotyczące zatrudniania i organizowania w miejscu pracy pomocy dla obywateli Ukrainy.
Euler Hermes: zacznijmy ubezpieczać faktury. Twój kontrahent może ogłosić niewypłacalność
- Rok 2021 przyniósł wzrost niewypłacalności o 69%. Najbardziej dotknięty był sektor MŚP i aż w 60% przypadków miało zastosowanie uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne - mówi ekspert Euler Hermes. Pora pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu.
Grzeszny pieniądz, czyli jak zarabia się na wojnie
Spodziewasz się katastrofy klimatycznej, zakładasz, że wybuchnie wojna, dojdzie do hiperinflacji, a ludzie pogrążą się w uzależnieniu od hazardu? Jeśli tak, nie masz też problemu, by inwestować w spółki z „indeksu grzechu”. Historia pokazuje, że da się na nich zarobić.
Szybciej, taniej, efektywniej. Outsourcing palet odmieni Twój biznes
Zamiast kupować, wynajmujesz. Brzmi prosto i banalnie, ale pooling palet oferowany przez CHEP to w rzeczywistości o wiele więcej. W procesach logistycznych i spedycyjnych to wręcz rewolucja w każdej firmie, która decyduje się na to rozwiązanie.
Raport Pracownik w centrum uwagi. Uważność i empatia to dobra komunikacja
Wsłuchiwanie się w potrzeby pracowników i empatyczne reagowanie na nie to podstawowe wyzwania, jakie stoją przed działami komunikacji – przekonuje Izabela Tworzydło, dyrektorka Departamentu Komunikacji Korporacyjnej, rzeczniczka prasowa BNP Paribas Bank Polska. Dodaje, że choć to trudne, trzeba unikać zalewania pracowników informacjami.
Polski Ład a ulgi podatkowe. Co mogą odliczyć przedsiębiorcy?
„Unikanie podatków jest jedynym zajęciem intelektualnym, które niesie ze sobą jakieś wynagrodzenie” – mawiał słynny angielski ekonomista baron John Maynard Keynes. Tak jest w istocie, a ostatnio przekonujemy się o tym coraz częściej. Spróbujmy zatem posłużyć się tą logiką, dokładnie przyglądając się rozwiązaniom Polskiego Ładu.
eRecruiter otwiera drzwi do branży HR
Wyobraź sobie firmę produkcyjną, która potrzebuje na już 200 pracowników. Tradycyjny proces rekrutacyjny to ogromna praca: trzeba przeczytać wszystkie CV, zadzwonić do kandydatów, umówić spotkania. To trwałoby tygodniami, chyba że...
Raport Konsument nowej generacji. Trendy dla e-commerce
Rok 2020 upłynął pod znakiem boomu w e-commerce. Rok 2021 pod znakiem załamania łańcuchów dostaw. Rok 2022 będzie momentem inflacyjnego przełomu? Oto trendy, które wpłyną na oblicze rynku w tym roku.
Przez granicę do portfela. Zagraniczny e-commerce kusi polskie sklepy
Jeśli nie znasz zwyczajów swojego klienta, nic mu nie sprzedasz. Reguła ta sprawdza się też w internecie. A jeśli sprzedajesz w różnych krajach i kulturach, sprawa robi się jeszcze bardziej złożona. By osiągnąć sukces w e-commerce, nie wystarczy wiedzieć, że na Zachodzie klienci płacą w euro.
Nie tylko redukcja stresu. Jak skutecznie pokonać wypalenie zawodowe?
W wyniku pandemii Polska stała się krajem o największym poziomie wypalenia zawodowego na świecie. Podpowiadamy, jak się nie dać temu niebezpiecznemu zjawisku.
Pracownicy ze spektrum autyzmu to bardzo wyspecjalizowani fachowcy. Dlaczego warto ich zatrudniać?
1 proc. – tyle, jak wynika z raportu NIK, wynosi zatrudnienie w Polsce ludzi ze spektrum autyzmu. Tymczasem, co podkreślają eksperci, to niemal idealni kandydaci do pracy w branży IT. Ale nie tylko, bo takie osoby – wbrew stereotypom – świetnie radzą sobie również chociażby w działach sprzedaży.
Raport Pracownik w centrum uwagi. Bliżej pracownika
Dwa lata niepewności, ciągłej zmiany, strachu o zdrowie swoje i bliskich odbiły się na kondycji psychicznej Polaków. Nagle ten aspekt zdrowia zaczął mieć kluczowe znaczenie dla wydajności i efektywności pracy oraz stał się obszarem zainteresowania pracodawców.
Raport Pracownik w centrum uwagi. Zdrowe zasady w niezdrowych czasach
Siłą każdej firmy są ludzie. Ich potrzeby i oczekiwania kształtują rynek pracy, definiują pojęcie dobrego miejsca pracy. Przez lata zmieniały się one ewolucyjnie, pandemia sprawiła, że doszło do rewolucji. Jak dziś powinna wyglądać kultura organizacyjna firmy oraz pakiet benefitów pracowniczych, by być atrakcyjnym pracodawcą.
Kradzież spółki jest prostsza niż kradzież ze sklepu. Jak nie dopuścić do straty majątku życia?
Jak dokonać szybkiego i bezprawnego przejęcia spółki? Wbrew pozorom nadspodziewanie łatwo. Justyna Nawrot, radca prawny w kancelarii KKZ radzi, jak się przed tym ochronić.
Droga elektronika? Trzeba się z tym pogodzić
Kryzys na rynku półprzewodników, załamanie łańcuchów dostaw, ogromny popyt na komputery w dobie pandemii, a także… kryptowaluty. To tylko kilka powodów, dlaczego od dwóch lat sprzęt elektroniczny jest coraz trudniej dostępny i coraz droższy. Końca drożyzny w IT nie widać.
Raport Great place to work. 5 kroków do dobrostanu
Dbałość o wellbeing to działania, które wpisują się w DNA najlepszych pracodawców. Oto, na czym powinni się skupić, przygotowując ofertę dla pracowników.
Domek z kart. Jak nie zniszczyć firmy przez chwilową słabość?
Każda strona internetowa to misternie skonstruowana przestrzeń, która w jednej chwili może się zawalić. Wystarczy jeden błąd i „pyk” – tracisz dostęp do milionów klientów.
DAO to firma bez zarządu. Jak działają takie podmioty? Najważniejsze informacje
Jeśli tworzyć dziś firmę, to bez prezesa. Z takiego założenia wychodzą obecnie przedsiębiorcy, którzy dzięki blockchainowi tworzą zdecentralizowane organizacje autonomiczne. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się takie organizacje i czy mogą w przyszłości zastąpić tradycyjne spółki.
Cztery dni i fajrant. Czy czterodniowy tydzień pracy opłaca się firmom?
Dokładnie 100 lat temu zaczęto wprowadzać 5-dniowy tydzień pracy. Dziś wielu uważa, że to rozwiązanie przestarzałe, coraz częściej pada postulat, byśmy pracowali jedynie cztery dni w tygodniu. Policzmy, czy słusznie.
Dlaczego warto stawiać na spółki dywidendowe
Rok zakończony, wkrótce giełdowe spółki opublikują raporty roczne, a później akcjonariusze zdecydują o wypłacie dywidendy. Warto stawiać na spółki, które regularnie dzielą się zyskami. Przez pięć lat ich akcje zyskały średnio 174 proc.
Zwiększ swoją sprzedaż w e-commerce. Dlaczego płatności są kluczowe
Na rynku online rośnie konkurencja pomiędzy detalistami. Dziś to nie cena czy produkt decydują o sukcesie sklepu, a klient i jego doświadczenia. Według danych ECC Koln, firmy zajmującej się doradztwem w e-commerce, aż 75 proc. e-konsumentów, uważa proces płatności za kluczowy. Sprzedawcy, którzy udostępniając popularne metody płatności, dbają o doświadczenia konsumenta, zwiększają konwersję.