Moja firma
Zmiany w prawie pracy. Czy będzie obowiązek zatrudnienia po zakończeniu okresu próbnego?
Unijne dyrektywy wymagają od Polski usprawnienia przepisów dotyczących zatrudnienia na okres próbny. Strona społeczna punktuje propozycje ustawodawcy - pisze Dziennik Gazeta Prawna.
Będzie nowe podejście do korekty Polskiego Ładu?
W piątek Stały Komitet Rady Ministrów przyjął do dalszych prac rządowych zmianę ustawy o PIT. To korekta Polskiego Ładu. Niestety, wczoraj, 20 kwietnia, oficjalnie z powodu wyjazdu premiera do kopalni Pniówek ustawa nie była procedowana. Dziś RMF FM donosi o możliwym nowym podejściu do korekty rewolucji podatkowej.
Pandemia i wojna. Producenci aut mają problem
Atak Rosji na Ukrainę i sankcje przeciw agresorowi, wcześniej zaś pandemia, przerwanie łańcucha dostaw i kryzys na rynku półprzewodników... Załamanie w motoryzacji przedłuża się. Samochód powoli staje się dobrem luksusowym.
Polski Ład: nowa grupa do płacenia składek ZUS i NFZ
Komplementariusze spółek komandytowo-akcyjnych zapłacą składki ZUS i NFZ - donosi "Puls Biznesu". To kolejna zmiana w nadchodzącej nowelizacji Polskiego Ładu.
Jak zatrudnić do IT. Poradnik dla technologicznych analfabetów
QL, React, CSS3, Azure, Jira. Nic ci te słowa nie mówią, a prowadzisz firmę? Masz problem, bo brak ci podstawowych kompetencji, które pozwalają z głową zatrudniać specjalistów IT.
Polski Ład. Rząd przychylił się do apelu przedsiębiorców
Rząd daje zielone światło dla ponownego wyboru formy opodatkowania dla przedsiębiorców.
Przedsiębiorco! Umieść widełki płacowe w ogłoszeniu o pracę
Jak bardzo pracodawcy szkodzą sobie, nie publikując zakresu płacowego w ogłoszeniach o pracę?
Stal z Rosji za darmo? Absurdy w dobie sankcji
Polscy przedsiębiorcy, którzy otrzymali zamówione materiały z Rosji jeszcze przed wojną, znaleźli się w trudnej sytuacji. Z jednej strony muszą rozliczyć się za dostarczony towar, z drugiej, mogą przez to zostać uznani za wspierających Kreml - pisze Business Insider.
Co sprzedawać w sieci?
Jak znaleźć produkty, które cieszą się największym zainteresowaniem klientów? Choć to zadanie dość trudne, to na podstawie analiz raportów i przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi da się wyszukać te kategorie produktowe, które przyciągną kupujących.
Niedziela handlowa, czyli absurd goni absurd. Jak sklepy obchodzą zakaz handlu w niedzielę?
Na wypożyczalnię, na czytelnię, na placówkę sportową czy sklep przy dworcu. Wyścig trwa. Władza uszczelnia przepisy dotyczące handlu w niedzielę, a przedsiębiorcy znajdują w nich luki.I tak absurd goni absurd.
Jak złowić klienta w sieci
Jeśli chcemy rozpocząć sprzedaż w internecie, musimy przetestować kilka platform, które pozwolą nam trafić do naszych potencjalnych klientów. Potem być może przyjdzie czas na influencerów. Jak zacząć przygodę z e-commerce i zdobywaniem klientów? Podpowiadamy.
Kary nakładane na firmy przez sanepid niezgodne z prawem. Przedsiębiorca odzyska 10 tys. złotych
Przedsiębiorca z branży fitness odzyska 10 tys. złotych kary, które w kwietniu 2021 r. nałożyła na niego inspekcja sanitarna za naruszenie ograniczeń związanych z zapobieganiem skutków epidemii COVID-19. To kolejny wyrok, który potwierdza zasadę, zgodnie z którą nie można karać firm bez podstaw ustawowych.
Ustawa o zamrażaniu majątków za wspieranie putinowskiej Rosji uderzy w polskie firmy?
Ustawa o zamrażaniu majątków będąca częścią sankcji nakładanych na firmy i osoby z Rosji może stać się narzędziem do politycznej represji oraz uderzyć w niewinne firmy - uważają przedstawiciele świata biznesu cytowani przez Rzeczpospolitą.
Raport Finansowanie przedsiębiorstw. Co w ofertach mają banki
Na rynku jest szereg nowych produktów. To m.in. środki związane z funduszami unijnymi, pieniądze dla firm lokalnych, dopłaty i zabezpieczenia.
Ustawa coraz bliżej, czyli czas na rewolucję we franczyzie?
Przedsiębiorców prowadzących działalność franczyzową czeka gorący okres. Ministerstwo Sprawiedliwości powróciło do pomysłu uregulowania tej formy działalności.
Kateryna i Katarzyna, czyli o polsko-ukraińskich różnicach w firmie
O integracji pracowników z Polski i Ukrainy oraz różnicach kulturowych między naszymi narodami mówią Kateryna Chwiszczuk i Katarzyna Romanowicz, trenerki z firmy ETTA Leadership & Culture, specjalistki od zarządzania międzykulturowego.
Akcje za pracę w startupie?
Coraz więcej startupów chce wynagradzać swoich pracowników m.in. udziałami w spółce. To popularne rozwiązanie w USA nie jest jednak powszechne w naszym kraju.
Kto wygra, a kto straci na wojnie z Rosją
Wzrost inflacji, rekordowe ceny żywności, złota, metali szlachetnych, ropy i gazu. Koszty wojny gospodarczej Zachodu z dyktaturą Władimira Putina będą też ciężkie dla Polski. Zyskamy jednak uniezależnienie się od rosyjskich węglowodorów i zmianę miksu energetycznego. No i wolną Ukrainę.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Kwiecień 2022
Jak co miesiąc opisujemy najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych.
Ukraińska szansa dla polskiego rynku pracy
Od wybuchu wojny do Polski przyjechało już ponad 2 mln Ukraińców. Duża część z nich zechce u nas zostać na stałe. Tymczasem w Polsce od dawna brakuje rąk do pracy. Czy gigantyczna operacja, polegająca na integracji pracowników ze Wschodu z polskim rynkiem pracy, zakończy się powodzeniem?
Marki godne zaufania się obronią [DEBATA]
„Pewność w niepewnych czasach, czyli moc, jaką daje zaufanie” – to temat debaty, jaka odbyła się w siedzibie redakcji „My Company Polska”. Agresja Rosji na Ukrainę i wybuch wojny za naszą wschodnią granicą sprawiły, że słowa takie jak „pewność” i „bezpieczeństwo” nabrały nowego, dramatycznego wymiaru.
Marka Godna Zaufania. Klient w centrum uwagi
Skąd wiadomo, czy marka jest godna zaufania? To proste. Od klientów – to oni wyciągając swoje portfele, poświęcając swoją uwagę, wygłaszając swoje opinie, decydują, kto jest, a kto nie jest godzien ich zaufania.
Raport Bezpieczna firma. Jak ubezpieczyć firmę
Trudne czasy wymagają konkretnych decyzji. Postaw na poprawę bezpieczeństwa w swojej firmie.
Kolejne zmiany w Kodeksie Pracy. Umowa na okres próbny stanie się wydmuszką?
Istotną nowością na gruncie prawa pracy jest propozycja, aby pracodawca informował pracowników o swoich zamiarach związanych z zatrudnieniem, już w momencie nawiązywania stosunku pracy - pisze w komunikacie organizacja Pracodawcy RP. Już w wakacje mogą nas czekać duże zmiany w Kodeksie Pracy.
Jak przygotować spółkę do IPO?
Obecnie rynek z większym niż przed kilkunastoma miesiącami dystansem podchodzi do debiutów na giełdzie, zatem oferta IPO przygotowywana przez spółkę musi być wyjątkowo przemyślana i dobrze opracowana.
Czy Polskę czeka głęboka recesja i fala upadłości?
Rok 2022 będzie sprawdzianem skuteczności wprowadzanych przez Państwo rozwiązań antyinflacyjnych. W ocenie autora należy spodziewać się coraz większych problemów finansowych konsumentów, którzy zaciągnęli kredyty na zakup nieruchomości, a które to w ostatnim roku były rekordowo drogie, a kredyty udzielane były przy wyjątkowo niskich stopach procentowych.
Raport Cyfrowa rewolucja. Dogonić digitalowe zmiany
Nie musimy być drugim Google’em, ale bez wdrożenia chociażby podstawowych narzędzi będziemy przegrywali w walce o wzrost przychodów.
Zatrudnianie obywateli Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej. Jak to zrobić?
Do Polski przybyło już ponad 2 mln uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. W połowie marca zmieniono przepisy, dzięki czemu zmienią się zasady ich zatrudniania w polskich firmach.
Czym jest epidemia rozproszenia uwagi i dlaczego wywołuje szkody ekonomiczne?
Naukowcy alarmują: świat opanowała epidemia rozproszenia uwagi. Powoduje to nie tylko szkody osobiste, ale także ekonomiczne. Utrata zdolności koncentracji pozbawia nas możliwości pełnego zaangażowania się w obowiązki zawodowe.
Raport Pracownik w centrum uwagi. 5 zasad dobrej komunikacji
W czasach, gdy dystans społeczny stał się naszą codziennością, oczekiwania i potrzeby pracowników się zmieniły. Zmieniły się także wyzwania, jakie stoją przed działami komunikacji wewnętrznej. Oto, co dziś jest ważne.
Komunikacja firmowa z akuszerką w tle
Pracownik i firma potrzebują dobrej rozmowy – z feedbackiem dotyczącym wspólnych działań. To dzięki niej można budować wzajemne zaufanie i zaangażowanie. Dobra komunikacja wewnętrzna w firmie daje przestrzeń na tę rozmowę i sprawia, że obie strony mają głos – przekonuje dr hab. Jacek Wasilewski, medioznawca.
Karty paliwowe. Santander wspiera przedsiębiorców w niepewnych czasach
Karta paliwowa to oferta przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorców - mówi Tomasz Sęba, dyrektor ubezpieczeń i produktów komplementarnych Santander Leasing.
Raport Pracownik w centrum uwagi. Komunikacja - tajna broń firmowa
Dzięki ciekawym pomysłom i rozwiązaniom komunikacja wewnętrzna może nie tylko informować pracowników o ważnych wydarzeniach firmowych, ale także angażować ich i sprawiać, że staną się ambasadorami marki. A to bezcenne w czasach, gdy pozyskanie i utrzymanie dobrego specjalisty jest tak trudne.
Działalność gospodarcza w Polsce dla Ukraińców. Są zmiany w przepisach
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało zmiany w przepisach, pozwalające na proste założenie działalności gospodarczej przez Ukraińców w Polsce.
Jak podnieść ceny i nie stracić klientów?
Koszty prowadzenia firmy poszybowały w górę. Jak chronić swój biznes i wciąż wypracowywać zysk? Jak podwyższyć ceny, by nie zrazić klientów?