Edytorial

Biznes dla zuchwałych

Biznes dla zuchwałych

85 proc. amerykańskich przedsiębiorców uważa się za ludzi skłonnych do ryzyka. Żeby być przedsiębiorcą, trzeba być śmiałym i odważnym.

Grzegorz Sadowski 02.02.2021
To będzie rok kobiet. Nie tylko w biznesie!

To będzie rok kobiet. Nie tylko w biznesie!

Arianna Huffington, która należy do najbardziej wpływowych osób na świecie – założyła „Huffington Post”, jest laureatką Pulitzera – opowiedziała kiedyś o swoich początkach. Przytaczam tę historię, bo daje to nam wgląd w myślenie o porażce - pisze w specjalnym felietonie Grzegorz Sadowski, redaktor naczelny My Company Polska.

Na kryzys odrobina luksusu

Na kryzys odrobina luksusu

Jak to jest, że choć większość z nas nigdy nie będzie jeździła własnym Ferrari czy Rolls-Royce’em, nie będzie nosiła torebek Hermes czy zegarków Rolex, to jednak niemal wszyscy te marki znamy?

Idealiści a realiści

Idealiści a realiści

Co motywuje ludzi do działania? Co sprawia, że chce im się wstać z kanapy i coś zrobić? To pytanie zaprzątało głowę całym pokoleniom ekonomistów. I przeciętny kapitalista powie, że im więcej zapłacisz, tym więcej dostaniesz w zamian. Pieniądze to jest właśnie to, czego ludzie potrzebują najbardziej. Inaczej są po prostu leniami, sami się na pewno nie motywują.

Nie róbcie tego dla pieniędzy [FELIETON]

Nie róbcie tego dla pieniędzy [FELIETON]

Jeśli robisz to dla pieniędzy, to ci się nie uda – mówi w naszym wywiadzie okładkowym Dawid Urban, który dorobił się milionów, budując sieć sprzedaży e-papierosów, którą potem sprzedał koncernowi BAT. Dziś razem z Mateuszem Oleksiukiem budują startup LESS_.

To nie jest strata czasu [FELIETON]

To nie jest strata czasu [FELIETON]

Braci Wright nie interesował kontekst, który kreśliła prasa. Niepowodzenia swoje i innych traktowali jako lekcje. (...) Dla tych dwóch zwykłych chłopaków, którzy prowadzili wówczas sklep rowerowy, był to sygnał, by próbować dalej. Bo byli ciekawi, dlaczego się nie udało i przy tym strasznie kreatywni oraz zafascynowani lataniem. I dlatego to im się udało.

Grzegorz Sadowski 31.08.2020
Sukcesu na początku nie widać

Sukcesu na początku nie widać

Ian Fleming, brytyjski pisarz, twórca postaci Jamesa Bonda i powieści o jego przygodach, od początku próbował sprzedać pomysł na ten film amerykańskim studiom. Ale postać brytyjskiego agenta nie wzbudzała zachwytu za oceanem. (...) Pod dekadzie prób, mając napisaną już dziewiątą powieść, Fleming w końcu sprzedał prawa dwóm osobliwym producentom niemającym wielkiej reputacji w branży.

Sadowski: Bycie bogatym jest dla pokolenia Z celem życia [KOMENTARZ]

Sadowski: Bycie bogatym jest dla pokolenia Z celem życia [KOMENTARZ]

Użytkownicy TikToka nie znają świata bez internetu, nie wiedzą, co to dyskietka i że kiedyś były inne partie oprócz PiS i PO. Dla nich to Facebook jest przeżytkiem. Witaj w świecie pokolenia Z. Nie rozumiesz tego? Cóż, jesteś już niestety stary, jesteś już emerytem, nawet jeśli jesteś tylko milenialsem.

Nie musisz podążać za pasją [FELIETON]

Nie musisz podążać za pasją [FELIETON]

Kieruj się swoją pasją” może być bardzo złą radą. Tak zwana teoria pasji to dziś jeden z najbardziej wyświechtanych, najczęściej powtarzanych frazesów związanych z karierą i pracą.

Szukajmy swojej szansy

Szukajmy swojej szansy

Wszyscy dziś zadajemy sobie jedno pytanie: kiedy to wszystko wróci do normalności? Są tacy, którzy wątpią, czy w ogóle to nastąpi. Może rzeczywiście nie będziemy podróżować jak dawniej i wybierzemy działkę? Nie pójdziemy do restauracji, rzadziej odwiedzimy kino, nie kupimy książki, płyty, ograniczymy konsumpcję. Będziemy ostrożniejsi w wydawaniu pieniędzy, bo wszyscy będziemy ich mieli mniej.

Kryzysy nie są takie złe

Kryzysy nie są takie złe

Myślicie, że nadchodzący kryzys jest jedyny i niepowtarzalny w historii? Wielka pomyłka! Kryzysy są, były i będą. Niestety w czasach prosperity szybko wypychamy z pamięci, jak wyglądały lata mroku.

Grzegorz Sadowski 22.04.2020
Kryzys to też szansa

Kryzys to też szansa

Żyjemy w takich czasach, że cokolwiek bym tutaj napisał, to muszę założyć, że czytelnik może potraktować to jako nieaktualne. Jesteśmy świadomi tej niepewności, brakuje nam jednocześnie momentów z tej najbliższej historii, do których moglibyśmy się odnieść. Znaleźć analogię, która pozwoliłaby wyjaśnić i wytłumaczyć. I nie chodzi mi tu o samą epidemię, bo jej rozprzestrzenianie da się wymodelować..

Te piosenki są pisane dla pieniędzy

Te piosenki są pisane dla pieniędzy

Hip-hop to nie nawijanie i pitolenie łysych chłopaków na ławce za blokiem, tylko poważny biznes. Hip-hop rośnie i rośnie, pożerając kolejne gatunki. Najpierw był w podziemiu, potem w „alternatywnych” klubach, dziś zapełnia największe stadiony. Chcesz się odmłodzić? To rapuj.

Bycie szalonym to komplement

Bycie szalonym to komplement

Linda Rottenberg, założycielka i dyrektorka generalna Endeavor Global, organizacji non profit wspierającej przedsiębiorców z całego świata, którzy mogą zmienić jego funkcjonowanie, wspomina, że kiedy zakładała organizację nazywano ją la chica loca, czyli szalona dziewczyna.

Chciwość i strach

Chciwość i strach

Jesse Livermore, jeden z najsłynniejszych spekulantów na Wall Street, bohater spektakularnej hossy lat 20. mówił, że giełda nigdy nie jest oczywista. Ma ona na celu oszukiwać większość ludzi przez większość czasu. A dominujące są na parkiecie dwie emocje: chciwość i strach. Livermore wiedział co mówi – dwukrotnie bankrutował, przez giełdowe namiętności przechodził przez kolejne rozwody...

Podbijamy świat

Cały czas tkwi w nas gdzieś głęboko zakorzenione przekonanie, że to co wyprodukowane w Polsce, to może jest i dobre, ale niekoniecznie najlepsze. Jeśli producentem jest firma zagraniczna, to uznajemy, że jest świetnej jakości i dopracowane.

Grzegorz Sadowski 20.09.2019
Artyści i żołnierze

Artyści i żołnierze

Marc Benioff, amerykański miliarder i prezes firmy Salesforce wspomina, że kiedy pracował w Oracle, trafił w gabinecie swojego szefa Larry’ego Ellisona na książkę „Mityczny osobomiesiąc”. Ellison miał w zwyczaju dawać ją każdemu z jego menedżerów. To tam Benioff przeczytał, że świetne oprogramowanie można tworzyć tylko w małych zespołach.

Nie jesteś za młody

Nie jesteś za młody

Naval Ravikant zapytany o to, co najgorszego o sobie w życiu usłyszał, przyznał, że było to zdanie: „Jesteś za młody”. – Historię tworzą na ogół ludzie młodzi, tyle że uznanie ich zasług przychodzi, kiedy są starsi. Jedynym sposobem, żeby się czegoś nauczyć, jest robienie tego. Oczywiście trzeba słuchać rad bardziej doświadczonych ludzi. Ale nie ma, na co czekać – mówi.

Praca musi mieć sens

Praca musi mieć sens

Ponad 40 lat temu znany antropolog Clifford Geertz powiedział, że istoty ludzkie to „niedokończone zwierzęta”. Miał na myśli, że rodzimy się z „czystą kartą” i to nasze otoczenie, ludzie wokół nas, ramy społeczne i wymagania dopiero kształtują nasze zachowanie. I teraz pytanie, jak zatem jesteśmy kształtowani, jeśli chodzi o naszą pracę?

Porzuceni i bossowie internetu

Porzuceni i bossowie internetu

Wraz z każdą innowacją pojawia się strach. Kiedyś ogarnął on luddystów, czyli tkaczy, którzy niszczyli automatyczne krosna, a jeszcze wcześniej greckich żołnierzy, kiedy wynaleziono katapultę. Ta debata trwa do dziś, a toczy się z pozoru prostego pytania. Czy postęp technologiczny zniszczy miejsca pracy?

Kobiety do biznesu!

Kobiety do biznesu!

Motyw potyczki Dawida z Goliatem jest wpisany w DNA chyba każdej firmy. Gdy startuje, niemal wszyscy wieszczą jej porażkę, ale w oczach jej założyciela – i to też jest regułą – przyszłość rysuje się zupełnie inaczej.

Grzegorz Sadowski 26.03.2019
Po pierwsze czytelnik

Po pierwsze czytelnik

Kiedy w połowie lat 50. w Kalifornii, a później w Chicago, pojawiły się pierwsze restauracje McDonald’s, nie były one specjalną nowością. Na rynku działało już kilka marek, które sprzedawały „zmotoryzowanym” hamburgery po 15 centów, do tego kosztujące pięć centów mniej szejki.

Programiści pilnie poszukiwani

Programiści pilnie poszukiwani

W tym numerze „My Company Polska” zastanawiamy się, jak będzie wyglądał najbliższy rok dla tych, którzy myślą o inwestowaniu na rynkach finansowych. Eksperci skupiają się głównie na trendach i wydarzeniach kluczowych dla losów różnych aktywów i tłumaczą, dlaczego warto je bacznie obserwować. Ale postawili też kilka prognoz. Nie są pewne, lecz dość prawdopodobne.

Z optymizmem w nowy rok

Z optymizmem w nowy rok

Przełom roku to dla wielu osób pora przemyśleń, co zostawiamy za sobą i co zapowiada się w najbliższych miesiącach. Nasze krótkie podsumowanie będzie siłą rzeczy bardzo wybiórcze. Poza tym chcemy skupić się w nim na pozytywach – mniejszych lub większych.

Od e-commerce nie ma dziś ucieczki

Od e-commerce nie ma dziś ucieczki

Zainteresowanie czytelników i drugie już wydanie w formie książkowej naszego „Pierwszego biznesu” utwierdziły nas w przekonaniu, że lubią Państwo cykle tematyczne. Takie, gdzie kolejne artykuły, omawiające konkretne zagadnienie w sposób uporządkowany, rzetelny i wyczerpujący, na koniec układają się w przewodnik biznesowy.

Chcemy prostego prawa podatkowego

Chcemy prostego prawa podatkowego

Wielkimi krokami zbliża się listopad, miesiąc ważny w kalendarzu każdego przedsiębiorcy, w którym powinien poznać reguły podatkowe na kolejny rok. Tymczasem w przestrzeni publicznej, zdominowanej samorządową kampanią wyborczą, o podatkach raczej cicho.

Dorota Goliszewska 26.09.2018
Gospodarka poradzi sobie sama

Gospodarka poradzi sobie sama

Pod koniec wakacji, o których ze względu na gęstość wydarzeń politycznych nie można powiedzieć, że były sezonem ogórkowym, pojawiły się dane dotyczące gospodarki. Wzrost po II kwartale wyniósł 5 proc., minimalnie więcej, niż spodziewali się ekonomiści, stan budżetu dobry. Jednocześnie w opinii fachowców na horyzoncie widać niestety spowolnienie.

Konkrety zamiast deklaracji

Konkrety zamiast deklaracji

Na tegorocznej konferencji Impact wyjątkowo licznie pojawili się przedstawiciele rządu. To dobrze, bo temat przewodni – perspektywy rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce – jest ważny, biorąc pod uwagę, jak daleko odskakuje nam świat, a przy tym wiadomo, że bez zaangażowania i wsparcia polityków konieczne turboprzyspieszenie w tej dziedzinie się nie uda.

To idzie młodość

To idzie młodość

W maju, jak co roku, Europejski Kongres Gospodarczy zainaugurował cykl dużych konferencji biznesowych w Polsce. Z pompą, na jaką zasługiwała dziesiąta już edycja. Zacznijmy od wysypu gości. W tym roku w ciągu trzech dni przewinęło się przez Kongres ponad 11 tys. uczestników.

CSR coraz bardziej dojrzały

CSR coraz bardziej dojrzały

Kiedy kilkanaście lat temu powstawał pierwszy w Polsce, weryfikowany przez firmę doradczą ranking CSR, zainteresowanie nim ze strony przedsiębiorców było bardzo skromne. Nikt nie chciał ujawniać konkretów swojej aktywności i poddawać się audytowi. Swoją drogą, nie bardzo było się czym chwalić.

Co z tym kodeksem?

Co z tym kodeksem?

Niedawno zakończyła swoją misję Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, która przez 18 miesięcy przygotowywała projekt nowego Kodeksu Pracy.

Dorota Goliszewska 27.03.2018
Takie będą Rzeczypospolite...

Takie będą Rzeczypospolite...

Polskie media szerokim łukiem omijają wielkie międzynarodowe konferencje gospodarcze, a szkoda, bo nawet w zalewie przewidywalnych deklaracji czy wręcz pustosłowia zdarzają się prawdziwe perełki. W tym roku na szczycie w Davos „czarował” publiczność Jack Ma, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, właściciel chińskiej marki Alibaba.

Blockchain: u progu rewolucji

Blockchain: u progu rewolucji

Kryptowaluty. W ostatnich miesiącach najważniejszy dla inwestorów dylemat zawiera się w trzech słowach: kupować, sprzedawać czy trzymać bitmonety.

Europa ma nowego lidera wzrostu gospodarczego

Europa ma nowego lidera wzrostu gospodarczego

Wakacje 2017 r. spędziłam wraz z przyjaciółmi w Rumunii. Od dawna planowaliśmy przemierzyć Karpaty wzdłuż i wszerz, w tym poznać emocje, jakie towarzyszą podróży słynnymi transalpejskimi drogami. Przy budowie jednej z nich, arcytrudnej Trasy Transfogarskiej, zginęło wielu ludzi tylko dlatego, że kaprysem dyktatora było to, by ona powstała.

Skąd się biorą pieniądze na 500+?

Skąd się biorą pieniądze na 500+?

Pod koniec października przemknęły niemal bez echa zasmucające wyniki badania przeprowadzonego dla serwisu Ciekaweliczby.pl, które dotyczyło znajomości źródeł finansowania programu Rodzina 500+.