Aktualności
Mniejsze zatrudnienie, słabsze pensje. Majowy obraz koronakryzysu
Tegoroczny maj jest kolejnym miesiącem, w którym obserwujemy ograniczenie zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Liczba pracujących, w porównaniu do kwietnia, spadła o 1,4 proc. i wynosiła 6173,9 tys. osób. Rok temu przedsiębiorstwa zatrudniały 6380,2 tys., co oznacza zmniejszenie zatrudnienia o 3,2 proc. w ciągu roku – podał GUS.
Świetny ultrabook w przystępnej cenie? To możliwe
W biznesowych laptopach najważniejsze są cechy użytkowe: funkcjonalność, mobilność, solidność. Do tego grona urządzeń zaliczają się ultrabooki MSI Modern 14, które są nie tylko lekkie i wytrzymałe, ale dodatkowo gwarantują doskonałe osiągi, dzięki zastosowanym w nich najnowszych układach Intela z rodziny Comet Lake.
Capital & Private Equity Conference. Wirtualne spotkanie sektora inwestycyjnego
25 czerwca odbędzię się pierwsza, zupełnie wirtualna, konferencja Capital & Private Equity Conference na region CEE. To spotkanie menadżerów firm z sektora private equity i venture capital.
Przedsiębiorcy zaczęli szybciej odzyskiwać długi
Pandemia zmobilizowała przedsiębiorców do szybszego odzyskiwania należności od kontrahentów. Według danych firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso średni okres przeterminowania faktur przekazywanych do odzyskania skrócił się ze 181 dni w lutym do 165 w maju.
Amazon Web Services zwiększa obecność w Polsce
Największa polska chmura Oktawave połączyła siły z Amazon Web Services (AWS) z myślą o firmach działających w Polsce, które chcą korzystać z usług AWS i jednocześnie mieć pewność, że ich systemy i dane w chmurze przetwarzane są na terytorium Polski.
Ruszył nabór wniosków o dotacje dla średnich firm
Od 15 czerwca na stronach Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu można złozyć wniosek o pomoc dla średnich firm. Chodzi o program „Dotacje na kapitał obrotowy". O pieniądze mogą ubiegać się firmy, które zanotowały spadek obrotów o 30 proc. podczas epidemii.
Wielka odwilż w przedsiębiorstwach, ale wciąż trwa walka o pieniądze
Już 32 proc.firm pozytywnie ocenia swoją bieżącą sytuację ekonomiczną. Miesiąc temu takie wskazania deklarowało 24,6 proc. firm. Również z 50 proc.do 40 proc. zmniejszył się odsetek przedsiębiorstw, które oceniają swoją sytuację negatywnie.
Komisja Europejska dała zielone światło. Tarcza kapitałowa rusza w pełni!
Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję w sprawie programu pomocowego przewidującego udzielanie przedsiębiorcom pomocy publicznej w formie inwestycji kapitałowych, czyli tzw. tarczy kapitałowej.
Firmy szykują jeszcze większe cięcia kosztów
Prawie dwie trzecie dyrektorów finansowych w Polsce twierdzi, że epidemia SARS-CoV-2 nie zakłóciła płynności finansowej w ich firmach. Mimo to aż 90 proc. z nich twierdzi, że ich działania będą koncentrować się przede wszystkim wokół redukcji kosztów.
Pracujesz na podstawie umowy agencyjnej? Możesz mieć problemy przez nową tarczę
Mikroprzedsiębiorcy współpracujący z dużymi korporacjami na bazie umowy agencyjnej mogą mieć problemy przez objęcie ich nową tarczą antykryzysową, a dokładnie przepisy związane z np. ograniczeniem wypłacanych wynagrodzeń czy rozwiązaniem umowy agencyjnej. Interwencje w tej sprawie podjął Rzecznik MŚP.
#ITwKoronie. Czas na pozytywny sygnał w gospodarce
W dobie pandemii wiele firm musiało ponownie przemyśleć swoje strategie działania. Zmodyfikować lub stworzyć na nowo swoje produkty i usługi. Nie ominęło to także branży IT. Dlatego 20 maja ruszyło #ITwKoronie - projekt, pokazujący firmy, które radzą sobie z kryzysem i starają się rozwijać.
Jak obniżyć koszt wynajmu magazynu?
Koszty wynajęcia magazynu to nie tylko czynsz. Co się na nie składa i… jak je obniżyć? Poradnik przygotowali eksperci firmy Cushman & Wakefield.
Koniec kryzysu? Coraz lepsze nastroje w sektorze MSP, ale odbudowa potrwa latami
Z trzeciej edycji badania Barometr COVID-19 realizowanego przez EFL wynika, że polski sektor mikro, małych i średnich firm powoli wraca do normalności. Na koniec maja br. główny wskaźnik wyniósł 47,1 pkt. i znacząco odbił w porównaniu do poziomu z marca (32,5 pkt.) i kwietnia (40,8 pkt.).
Ruszył nabór na dofinansowania dla firm. Do rozdania 2,5 mld złotych
Aż 2,5 mld złotych przewidziała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ogłoszonym właśnie naborze „Dotacje na kapitał obrotowy”. Ma być on wsparciem na utrzymanie działalności dla przedsiębiorców, którzy na skutek pandemii COVID-19 znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.
Tubądzin Design Days po raz pierwszy w sieci. Wyjątkowa jubileuszowa edycja
V edycja cyklu wydarzeń, na które czeka branża architektoniczna przenosi się do sieci, wykorzystując w pełni możliwości jakie daje nowoczesna technologia i zapraszając do współpracy wybitnych ekspertów. W dniach 9, 16 i 23 czerwca będą oni gośćmi trzech paneli transmitowanych live.
Młodzi na pandemii stracili najwięcej. Dramat pokolenia lockdownu potrwa latami
Pandemia COVID-19 sprawia, że na rynku pracy najbardziej poszkodowane są młode osoby, dopiero na ten rynek wchodzące. Na świecie już 1 na 6 osób poniżej 25 roku życia straciła pracę na skutek kryzysu wywołanego sytuacją ostatnich miesięcy. Dotyczy to także Polski, gdzie prawie jedna trzecia aktywnych zawodowo osób do 24 roku życia pracuje w sektorach najbardziej dotkniętych „lockdownem”.
Lewiatan: Przez nową tarczę zagraniczne firmy mogą zrezygnować z inwestycji w Polsce
Sejm, w ramach tarczy 4.0, uchwalił przepisy, które przewidują ochronę polskich firm przed wrogimi przejęciami przez inwestorów spoza UE. W tym tygodniu będzie nad nimi pracował Senat. Konfederacja Lewiatan apeluje do senatorów o wprowadzenie kilku zmian w ustawie, które ograniczą negatywny wpływ regulacji na funkcjonowanie przedsiębiorstw.
Dofinansowania dla MSP. Nowe objaśnienia przepisów
Rzecznik MŚP otrzymał wydane przez MRPiPS objaśnienia prawne w przedmiocie warunków skorzystania przez mikro, małych i średnich przedsiębiorców z dofinansowania na podstawie tzw. Tarczy antykryzysowej.
Ratunek dla przedsiębiorców. Rozwiązania dla branży produkcyjnej
W kolejnym odcinku cyklu przedstawimy rozwiązania dla firm z branży produkcyjnej. Naszym przykładem jest spółka produkcyjna zajmująca się wytwarzaniem stalowych elementów konstrukcyjnych.
Nowe priorytety w płatnościach firm. Pracownicy pieniądze dostaną w pierwszej kolejności
Epidemia zmieniła priorytety płatności firm – na znaczeniu zyskują pracownicy, dostawcy i pieniądze na działalność. Na pierwszym miejscu listy płatności w przedsiębiorstwach wciąż są wynagrodzenia dla pracowników, ale na znaczeniu zyskały zobowiązania wobec kluczowych kontrahentów i firm faktoringowych – wynika z najnowszego badania „Priorytety płatności firm”.
Czy kobiety są przygotowane na nową rzeczywistość?
#WOMANUPDATE - ogólnopolska kampania społeczna zachęcająca kobiety do wejścia w świat nowych technologii.
Okiem eksperta. Rolnicy mogą pomóc firmom w walce z koronawirusem
- Firmy wciąż nie mają pełnej wiedzy, jak w sposób bezpieczny działać po odmrożeniu gospodarki i chronić swoich pracowników. Istnieje jednak branża, której przedstawiciele już mają doświadczenie walki z potężnym wirusem - pisze w komentarzu Siergiej Kasjanow, prezes KSG Agro, europejskiego agroholdingu ukraińskiego pochodzenia notowanego na GPW w Warszawie.
Tarcza antykryzysowa 4.0 przyjęta przez sejm. Co kryje się w nowych przepisach?
Czasowa, zwiększona ochrona polskich firm – w momencie, w którym spadły ich wyceny – przed wrogim przejęciem przez inwestorów spoza UE; dopłaty z budżetu państwa do oprocentowania kredytów bankowych dla firm czy zmiany w prawie pracy - to tylko kilka z rozwiązań, które wprowadza nowa odsłona tarczy antykryzysowej. W czwartek wieczorem ustawa została przyjęta przez sejm i trafi do senatu.
Polski fundusz zainwestował w niemiecki startup. 10 milionów na ekspansję
Polski fundusz Aria zainwestował 10 milionów złotych w berlińską spółkę Inuru. Firma tworzy opakowania, które potrafią "komunikować" się z konsumentami.
Przedsiębiorca technologiczny pilnie poszukiwany! Specjalny projekt PFR i Allegro
PFR i Allegro podjęły współpracę, której celem jest znalezienie ambitnych przedsiębiorców technologicznych. Najlepsi będą mogli przygotować narzędzia i usługi niezbędne do funkcjonowania w nowej rzeczywistości.
KPMG (e)Forum | Biznes w czasach pandemii. #4 Restrukturyzacja firmy lub upadłość
9 czerwca odbędzie się już ostatnie z czterech wydarzeń składających się na „KPMG (e)Forum | Biznes w czasach pandemii”. Zagadnieniami związanymi z restrukturyzacją firmy lub upadłością w czasie pandemii zostanie zamknięty cykl bezpłatnych konferencji online.
Kryzys nie zatrzymał polskich wynalazców. Niemal 3000 wniosków w Urzędzie Patentowym
Blisko 3000 wniosków o ochronę własności intelektualnej złożono w Urzędzie Patentowym RP drogą elektroniczną w okresie od lutego do maja. Za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych, uruchomionej przez urząd w lutym tego roku, składany jest już co trzeci wniosek o ochronę patentową wynalazków, rejestrację wzorów przemysłowych i użytkowych czy znaków towarowych.
Polski leasing na kolanach. Branża na odbudowę może potrzebować nawet 5 lat
- Polska branża leasingowa na uzyskanie poziomu finansowania sprzed kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa będzie potrzebowała więcej czasu niż miało to miejsce po upadku banku Lehman Brothers. Wówczas na powrót do wyniku przedkryzysowego potrzebowaliśmy 4 lat. Tym razem wartość inwestycji sfinansowanych przez firmy leasingowe może przekroczyć poziom z 2019 roku dopiero w 2025 roku.
Młodzi zainwestują w startupy. Powstał pierwszy fundusz VC zarządzany przez studentów
Freshman Capital to pierwszy w Polsce fundusz zarządzany przez studentów. Powstał jako kooperacja koła naukowego studentów SGH i funduszu VC bValue. Planuje inwestować w projekty w fazie seed i pre-seed głównie w Europie Środkowo-Wschodniej.
Fitness, parki rozrywki i branża konferencyjna. Poznaliśmy zalecenia dla branż
Od 6 czerwca otwarte zostaną kolejne punkty usługowe: m.in. siłownie czy parki rozrywki. Ministerstwo Rozwoju przygotowało zalecenia dla firm, które wznowią działalność.
Jak renegocjować umowy z bankami, ubezpieczycielami czy firmami leasingowymi?
Przedłużająca się pandemia i wynikające z niej wyhamowanie gospodarki znacząco utrudniają przedsiębiorcom spłatę zobowiązań. Firmy zmagają się z problemem właściwej realizacji umów zawartych z bankami, ubezpieczycielami, firmami leasingowymi i faktoringowymi czy umowami najmu. Wiele z nich można jednak renegocjować lub zmienić. Eksperci podpowiadają jak zrobić to w praktyce.
Ruch zmieni właściciela. Sieć przejęta za złotówkę
UOKiK wydał zgodę na transakcję przejęcia sieci Ruch przez grupę inwestorów z PKN Orlen na czele. Pozostałymi akcjonariuszami będą: PZU, PZU Życie i Alior Bank.
Problemy z tarczą antykryzysową? Poznaliśmy nowe objaśnienia prawne
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało nowe objaśnienia prawne w przedmiocie warunków skorzystania przez mikro, małych i średnich przedsiębiorców z dofinansowania na podstawie tzw. Tarczy antykryzysowej. To odpowiedź na wniosek Rzecznika MŚP.
Caritas Polska we współpracy z Generali przekazuje respiratory dla polskich szpitali
Caritas Polska dostarczył pierwsze ze 100 respiratorów zamówionych w kwietniu w ramach akcji #WdzięczniMedykom. Zakup 48 urządzeń ratujących zdrowie i życie pacjentów cierpiących wskutek zakażenia koronawirusem był możliwy dzięki wsparciu firmy Generali Polska. Respiratory pozyskane przez Caritas Polska dzięki wsparciu tego darczyńcy zostały przekazane już do szpitali w Poznaniu i Ełku.
Dwa miliony na cyfryzację. Nowe dofinansowania dla firm. Znamy szczegóły
Od 4 do 30 czerwca firmy z sektora MŚP będą mogły składać wnioski w konkursie „100 najlepszych projektów na zwiększenie poziomu cyfryzacji w firmie”. W ramach projektu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przewidziała sto nagród finansowych w wysokości 20 tys. zł.