Polski Ład. Kolejna grupa zapłaci dodatkowe składki ZUS i NFZ?

Księgowość
Kolejna grupa straci na Polskim Ładzie. Fot: shutterstock
Komplementariusze spółek komandytowo-akcyjnych zapłacą składki ZUS i NFZ - donosi "Puls Biznesu". To kolejna zmiana w nadchodzącej nowelizacji Polskiego Ładu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Polski Ład, czyli niekończąca się opowieść rządu PiS, co rusz zaskakuje przedsiębiorców. Jak donosi „Puls Biznesu”, Ministerstwo Finansów chce zlikwidować możliwość unikania opłacania składek ZUS przez spółki.

Przeczytaj więcej o podwójnym opodatkowaniu spółek komandytowo-akcyjnych

Walka z unikaniem obowiązku składkowego

W ramach łatania „Polskiego Ładu” zaproponowano uznanie komplementariuszy spółek komandytowo-akcyjnych za przedsiębiorców. Obecnie takie osoby nie płacą składek ubezpieczenia społecznego ani daniny dla NFZ. To oczywiście zmniejszy ich wynagrodzenia netto.

Resort Finansów, jako inicjator nałożenia obowiązku składkowego na kolejną grupę wyjaśnia, że jest to konieczne dla zapewnienia pełniejszej realizacji zasady solidaryzmu społecznego. Zwraca uwagę także na to, że takie zmiany „uszczelnią system ubezpieczenia przed zmianami form prowadzenia działalności, nakierowanymi na uniknięcie oskładkowania".

Rozwiązanie niekorzystne

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zgłosiło negatywną opinię na temat proponowanego rozwiązania – wprost nazywając ją „niekorzystną” dla komplementariuszy spółek komandytowo-akcyjnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ