Polski Ład. Rząd przychylił się do apelu przedsiębiorców

Prezentacja Polskiego Ładu
Prezentacja Polskiego Ładu
Rząd daje zielone światło dla ponownego wyboru formy opodatkowania dla przedsiębiorców.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

To pozwoli powrócić na skalę podatkową tym przedsiębiorcom, którzy wcześniej wybrali ryczałt. Liniowcy mogliby rozliczyć się na zasadach ogólnych wstecznie za cały 2022 r. dopiero w rozliczeniu rocznym. 

Wcześniej właściciele firm i podmiotów musieli wybrać formę opodatkowania do 20 lutego tego roku. Zmiany, które zapowiada rząd mogą doprowadzić do sytuacji, w której wybrana forma okaże się niekorzystna. 

Chaos w ładzie

Choć przedsiębiorcy na dźwięk słów „Polski Ład” dostają bólu głowy to nie koniec przygód z ustawą. Rząd planował, że nowe zmiany w Polskim Ładzie wejdą w życie 1 lipca, ale będą obowiązywać wstecznie – od 1 stycznia 2022 roku. Jest to podstawowe złamanie „zasad gry” w Państwie Prawa, co przedsiębiorcy musieli premierowi przypomnieć zbiorowym sprzeciwem. 

Ponowny wybór opodatkowania

Według informacji z ministerstwa finansów przedsiębiorcy, którzy wybrali ryczałt jako formę opodatkowania dostaną możliwość powrotu na skalę na drugą połowę roku. Taka decyzja musi zapaść od wejścia w życie poprawionych przepisów do 22 sierpnia. Liniowcy muszą się liczyć z tym, że decyzja będzie dotyczyć całego roku podatkowego, ale podejmą ją dopiero przy rozliczeniu rocznym za 2023 r. 

Zmiany w liczbach

Według szacunków Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich dla Business Insidera obecnie próg opłacalności dla podatku liniowego rośnie ze 150 tys. zł do 168 tys. zł dochodów w skali roku. Ekspert tłumaczy, że zawsze sprawdzi się reguła, że poniżej średniego miesięcznego dochodu 14 tys. zł bardziej opłaci się opodatkowanie w ramach skali podatkowej, podczas gdy do tej pory próg ten kształtował się na poziomie 12,5 tys. zł średniego miesięcznego dochodu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ