Wartość inwestycji venture capital w Polsce w I kwartale 2022 roku przekroczyła 1,1 mld zł

Startup
Startup, fot. Pixabay.com
PFR Ventures i Inovo Venture Partners przygotowały kwartalny raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC). Z danych wynika, że od stycznia do końca marca 2022 przeprowadzono 98 transakcji, w które zaangażowanych było 101 funduszy. Dostarczyły one do innowacyjnych polskich spółek ponad 1,1 mld zł.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W I kwartale 2022 przez polski rynek VC, przepłynęło 1,1 mld zł. To łączna wartość kapitału, jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. Historycznie jest to najmocniejsze otwarcie roku. Dla porównania: w 2020 roku w pierwszych trzech miesiącach zainwestowano 249 mln zł, co odpowiadało za około 12 proc. wartości całego finansowania, a w 2021 było to 243 mln zł (6,7 proc.).

Odliczając ponadstandardowe transakcje (outliers), I kwartał 2022 to wciąż jeden z mocniejszych okresów, jakie można było zaobserwować na polskim rynku venture capital. Utrzymuje się też trend z 2021 roku, w którym w każdym kwartale odnotowano ok. 100 transakcji.

Nawet przy odseparowaniu największej transakcji, możemy mówić o ponad dwukrotnym wzroście względem Q1 2021. Jeżeli takie tempo zostanie utrzymane, to już na etapie zamknięcia III kwartału będziemy mogli patrzeć na poprzedni rekord z perspektywy wstecznego lusterka – mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes w PFR Ventures

- Wartość inwestycji wyniosła w I kwartale tyle, ile w całym 2019. W trzy lata polski rynek VC zrobił ogromny skok. Przez globalne fundusze, z którymi pracujemy, Polska nie jest już postrzegana jako rynek wschodzący, a dojrzały, który pod względem potencjału nie różni się zbytnio od Niemiec – dodaje Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners.

43 proc. zainwestowanych w I kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w wartości transakcji wyniósł 53 proc. Jednocześnie 86 z 98 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 85 transakcji przeprowadziły polskie zespoły.

Inspiracje: Jednorożce wśród startupów

28 z 98 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W I kwartale zapewniły one około 17 proc. kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 38 transakcji (ok. 12,5 proc. udziału w wartości). Z kolei piętnaście największych rund finansowania przełożyło się na 77 proc. wartości wszystkich rund finansowania w I kwartale.

Największa transakcją była runda zamknięta przez polsko-fiński ICEYE, który pozyskał ponad 560 mln zł. Finansowanie zapewnił m.in. lokalny fundusz OTB Ventures. Warte odnotowania jest również zaangażowanie PKN Orlen, który uruchomił największy (pod względem kapitalizacji) polski fundusz typu corporate venture capital. Według zapowiedzi, zainwestuje on ponad 450 mln zł.

ZOBACZ RÓWNIEŻ