Wywiady
Raport Biznes w erze COVID-19. Masz szansę, działaj! [WYWIAD]
Mimo że wolumen eksportu w Polsce spadł przez pandemię, to coraz więcej firm myśli o wejściu na zagraniczne rynki. To dobra wiadomość, bo szans na odniesienie sukcesu jest coraz więcej – mówi Adam Małecki, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorstw Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Raport Biznes w erze COVID-19. Pokonać lęk przed zmianą [WYWIAD]
W czasie pandemii daje o sobie znać nasza niezwykła przedsiębiorczość, umiejętność odnalezienia się w kryzysie, zdolność przystosowywania się do trudnych warunków – mówi Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Bo praca musi mieć sens! Wywiad z Anną Wardecką
Trudna sytuacja na rynku nie zwalnia nas od odpowiedzialności wobec naszych pracowników – mówi Anna Wardecka, dyrektor Biura Zarządzania Kadrami w PZU.
Pandemia pokazała determinację Polaków. Wywiad z Gertrudą Uścińską
W czasie kryzysu Polacy w większym stopniu zrozumieli, jak ważne jest myślenie o swojej przyszłości, oszczędzaniu na starość, zabezpieczeniu w razie choroby, wypadku przy pracy – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Wolni niewolnicy prawa [FELIETON]
Panie uprawiające przy polskich drogach najstarszy zawód świata funkcjonują w szarej, a zarazem „czerwonej strefie”. Pracują dalej, ale z zachowaniem powszechnych obostrzeń sanitarnych – przynajmniej nos i usta mają zasłonięte maseczkami. Dokładnie jak nakazuje prawo. Wielu działających legalnie polskich przedsiębiorców chciałoby się znaleźć na ich miejscu.
Michał Gwiazdowski, Brainly: "Nie szukaliśmy dodatkowych funduszy". Co szykuje startup? [TYLKO U NAS]
Inwestorzy przekażą polskiemu startupowi Brainly 80 mln dolarów. Jak deklaruje w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Michał Gwiazdowski, General Manager w Brainly, firma ma już plan, jak wykorzysta te środki.
"Do rynków rozwiniętych jeszcze nam brakuje". O mitach na polskim rynku nieruchomości [WYWIAD]
"Wiele osób chciałoby umieścić Polskę w gronie państw rozwiniętych, na wzór państw Europy Zachodniej. Nasz rynek jest nadal w fazie rozwoju, nieważne, czy ktoś umieści nas w rankingu w innym miejscu" - mówi w wywiadzie Piotr Trzciński, Head of Investment – Poland w firmie zajmującej się inwestycjami na rynku nieruchomości Savills Investment Management. Jak dziś inwestuje się w Polsce?
Burmistrz Wisły: Miasta takie jak nasze są zamknięte, trzeba to mówić otwarcie [WYWIAD]
My walczymy o przetrwanie, o utrzymanie rynku pracy. Bezrobocie w Wiśle wynosi obecnie 5 proc. Jeśli sytuacja się nie poprawi, ono może wzrosnąć nawet do 50 proc. O takiej skali problemu mówimy - przyznaje w rozmowie z mycompanypolska.pl burmistrz Wisły, Tomasz Bujok.
Raport Finansowanie Firmy. Chcemy być forpocztą zielonej rewolucji [WYWIAD]
Polskie przedsiębiorstwa są odważne w inwestowaniu, we wdrażaniu nowych rozwiązań i ja to widzę od wielu lat. Nasze firmy się tym specjalnie nie chwalą, ale systematycznie działają. I w ten sposób krok po kroku budujemy przewagę – mówi Jerzy Śledziewski, wiceprezes Banku BNP Paribas odpowiedzialny za Obszar Bankowości Korporacyjnej i Bankowości MSP.
Raport Konsument Nowej Generacji. Technologiczna rewolucja na rynku płatności
Polacy są wygodni. Chcą szybkich, bezpiecznych i łatwych transakcji. Tyle że nie każda nowinka spotyka się z uznaniem – mówi w wywiadzie Paweł Działak, prezes Tpay.
Grewiński: Fundusz Wsparcia Kultury ma pomóc firmom przeżyć. To nie są pieniądze na nowe projekty
- Już teraz organizatorzy największych imprez w Polsce otrzymują propozycje od zagranicznych firm scenotechnicznych, które są w stanie obsłużyć wszystkie festiwale w tym kraju. Zagrożenie jest takie, że korporacje wykupią polskie przedsiębiorstwa i przejmą dużą część naszego rynku - mówi Tomasz Grewiński, prezes Izby Gospodarczej Menedżerów Artystów Polskich.
Dyrektor Teatru Studio: "Spektakli brak, więc pensje aktorów są niższe. Nawet o 70 proc." [WYWIAD]
- Fundusz Wsparcia Kultury jest dla takich instytucji jak Teatr Studio szansą na przetrwanie. Mam nadzieję, że program zostanie szybko odblokowany, a otrzymane środki zapewnią nam bezpieczeństwo finansowe na najbliższe tygodnie - mówi Roman Osadnik, dyrektor warszawskiego Teatru Studio.
Najlepsze pomysły rodzą się bez fanfar [WYWIAD]
Przedsiębiorcy często sobie wmawiają, że ludzie z korporacji są ostrożni i unikają ryzyka i dlatego najbardziej ekscytujące pomysły rodzą się w małych firmach. Kiedy jednak zatrudni się człowieka z korporacji w startupie, ten rozluźnia krawat i z konserwatysty utrącającego projekty staje się chorążym innowacyjności – mówi Safi Bahcall, autor książki „Odlotowe pomysły”.
Pandemia uwidoczniła patologie gospodarki. Jak je naprawić? [WYWIAD]
Pod lupą pandemii widać wiele patologii, które trawiły nas już wcześniej – mówi prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Beata Majewska: Na kryzysie można wygrać! [WYWIAD]
Nasi klienci mają poczucie, że godny zaufania, rzetelny i stabilny partner to w trudnych czasach prawdziwa wartość. I potrafią to wykorzystać, bo nasz klient jest rozważny, ale i odważny – mówi Beata Majewska, dyrektor Departamentu Wealth Management w Banku BNP Paribas.
Bobrukiewicz: "Kiedy awansuję kobiety, to widzę, że one w siebie po prostu nie wierzą" [WYWIAD]
- Mam nadzieję, że za pięć lat w ogóle nie będziemy dyskutować o tym, czy kobietom jest źle. Liczę, że częściej będziemy słyszeć o kobietach sukcesu, które prowadzą własne firmy i świetnie się w tym sprawdzają - mówi Agnieszka Bobrukiewicz, przedsiębiorczyni i mentorka.
Wege rewolucja z polskich rąk. Wege Siostry z ekspansją w sklepach [TYLKO U NAS]
To co robimy ma dwojaki sens. Z jednej strony dajemy ludziom coś smacznego i przy okazji robimy coś dobrego dla planety. Z drugiej jednak – to, co robimy, jest biznesem, który musi się nam opłacić. Między tym trzeba zachować balans – mówią Zuza i Magda Rzymanek, założycielki firmy Wege Siostry, która produkuje sery z orzechów nerkowca.
Traci państwo, zyskuje producent. 3 pytania do eksperta
Rozmowa z prof. Arturem Nowakiem--Farem, prawnikiem i ekonomistą, profesorem nauk prawnych, wykładowcą SGH.
Jak sobie radzić z paraliżującym stresem [WYWIAD]
Czasami wystarczy „plaster”, czasami konieczny jest dłuższy trening relaksacyjny. O metodach i technikach pozwalających obniżyć poziom napięcia opowiada dr Agnieszka Mościcka-Teske, trenerka i psychoterapeutka zajmująca się zdrowiem i psychologią pracy.
Jakub Roskosz: "Polska często dyktuje trendy w światowym e-commerce" [TYLKO U NAS]
Jeśli ktoś radzi sobie w branży online w naszym kraju, to jest na dobrej drodze do budowy globalnej pozycji. Często znane nam rozwiązania ze sporym opóźnieniem wchodzą na inne rynki. Nie mamy się tu czego wstydzić - uważa Jakub Roskosz, dyrektor zarządzający Mosquito.
Nie zwalniaj osoby myślącej krytycznie. Wręcz przeciwnie - jak najszybciej ją doceń! [WYWIAD]
Krytyczne myślenie jest kosztowne, energetyczne i bolesne, ale pozwala podejmować najlepsze decyzje – mówi prof. Tomasz Grzyb, psycholog.
New normal w branży auto-moto [WYWIAD]
Rolą marki w tych trudnych czasach powinno być autentyczne zaangażowanie w rozwiązywanie problemów. I to trzeba klientom pokazać - mówi Łukasz Wójcik, dyrektor marketingu MMC Car Poland, generalnego dystrybutora marki Mitsubishi w Polsce
Traci państwo, zyskuje producent [OPINIA]
Obecnej asymetrii opodatkowania papierosów tradycyjnych i wyrobów nowatorskich nie da się obronić z żadnego punktu widzenia - mówi prof. Artur Nowak-Far, prawnik, ekonomista, profesor nauk prawnych, wykładowca SGH
Ładowanie elektryka za darmo? Polski pomysł na biznes niebawem zagości w Warszawie [TYLKO U NAS]
ChargePolska to polska firma, która przygotowała nietypowy pomysł biznesowy. Będzie stawiała ładowarki samochodów elektrycznych, z których można korzystać zupełnie za darmo. Zapłacą reklamodawcy. Pierwsza stacja działa już pod Poznaniem, ale jak deklaruje w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Matt Tymowski, CTO w ChargePolska, w przyszłym roku planowane jest uruchomienie 10 stacji w Warszawie.
Dresiary. Jak rzucić wszystko i... zrobić biznes [WYWIAD]
Rzuciłyśmy się w nieznane, bo fajnie jest zaryzykować i robić to, o czym marzysz. Wybrałyśmy kosztowny model biznesowy, czyli robimy rzeczy, których nikt jeszcze nie robił. Niemodne, a przez to wyjątkowe – mówią przyjaciółki, założycielki i właścicielki Risk Made in Warsaw Antonina Samecka, dyr. kreatywna i prezeska oraz Klara Kowtun, członkini zarządu.
Helikoptera z pieniędzmi nie będzie [WYWIAD]
Tego kryzysu nikt nie przewidział. To nie był jeden czarny łabędź, tylko całe stado czarnych łabędzi – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
Motywacją nie może być pieniądz [WYWIAD]
Jeśli w życiu ludzie szukają łatwej drogi, to nie mają nagrody. Dlatego trzeba iść pod prąd. Ja też się boję tego, co robię. Nie jestem robotem. Czuję presję i codzienny stres, ale wiem, że idę po coś dużego. A LESS_ będzie marką globalną – mówi Dawid Urban, który wraz z Mateuszem Oleksiukiem rozwijają aplikację LESS_. Rozmawiamy ze zwycięzcami rankingu 25 najlepszych polskich startupów.
Redaktor naczelny CD-Action: "Nie zmienimy swojego DNA tylko po to, by trafić do innego odbiorcy"
- CD-Action za pięć lat wciąż ma być CD-Action, a nie kolejnym tytułem o grach. Chcemy mieć świadomego czytelnika, a czy będzie nim piętnastolatek czy trzydziestolatek, nie ma dla nas żadnego znaczenia - mówi Dawid Bojarski, redaktor naczelny magazynu CD-Action.
Twórcy gier będą przekonywać nas do tego, że wymiana sprzętu jest potrzebna [WYWIAD]
Kolejna generacja konsol to jeszcze większe budżety, skala, środowisko i jeszcze większy nacisk na realizm. Gry mają – i będą miały – wpływ na wiele aspektów naszego życia i rozrywki. Stały się po prostu biznesem, nie mniejszym niż kino czy muzyka – mówi Roger Żochowski, redaktor naczelny magazynu „PSX Extreme” oraz serwisu PPE.pl.
Prezes Polskiego Standardu Płatności: "Polacy, zapomnijcie o kartach płatniczych!" [TYLKO U NAS]
- Z naszych badań wynika, że klient, który na co dzień korzysta z Blika, a musi użyć karty, podchodzi do niej z dużą nieufnością. Takie sytuacje mają miejsce głównie za granicą i powiem panu pół żartem pół serio, że turyści zwykle nie tęsknią za Polską, ale tęsknią za Blikiem - przyznaje w rozmowie z "My Company Polska" Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora Blika.
Nie jestem liderką z żurnala
Gdy 18 lat temu przejmowałam firmę, nie miałam szacunku dla pracowników, uważałam, że to ja, właścicielka, jestem najważniejsza, a inny sposób motywacji niż finansowy dla mnie nie istniał. Dzisiaj wiem, że nic bardziej się nie opłaca niż symetryczna relacja z pracownikami – mówi Małgorzata Bieniaszewska, właścicielka MB Pneumatyka.
Matematyka jest po stronie PPK [WYWIAD]
PPK – Pracownicze plany kapitałowe to nie tylko oszczędzanie na przyszłość, ale też budowa silnego państwa. Myślę, że polscy przedsiębiorcy to rozumieją – mówi Robert Zapotoczny, prezes spółki PFR Portal PPK.
Inwestycje w grunty? To najlepszy moment! [WYWIAD]
Ceny akcji wariują, na obligacjach czy lokatach już się nie zarabia, a na rynku mieszkań widzimy tąpnięcie. Ceny gruntów? Mocno rosną. To idealna inwestycja na każde, a szczególnie trudne czasy – przekonuje Maciej Kawecki, współzałożyciel i prezes firmy Rodzinne Inwestycje.
Z kryzysem radzimy sobie lepiej niż inni
Każdy kryzys jest katalizatorem zmian. Coś, co dotąd wydawało się niemożliwe, nagle robi się koniecznością – mówi dr Ernest Pytlarczyk – główny ekonomista i dyrektor Departamentu Analiz Makroekonomicznych banku Pekao.
Lodołamacze. Wywiad z twórcami Platige Image
Nominowana do Oscara „Katedra”, słynna „Melancholia” kultowego Larsa von Triera, netflixowy serial „Wiedźmin”. Te wszystkie tytuły łączy jeden podmiot – polskie studio Platige Image, które szturmem bierze świat popkultury. Z Jarosławem Sawko, Piotrem Sikorą i Tomkiem Bagińskim, czyli osobami stojącymi za sukcesem Platige Image, rozmawiamy o tym, jak „Wiedźmin” zmienił ich biznes.