prawo
zobacz inne tematyNowe prawo zablokuje rozwój wodoru? "To próba pośredniego koncesjonowania rynku"
Przedstawiciele organizacji branżowych oraz przedsiębiorców protestują przeciwko nowym pomysłom na wprowadzenie "prawa energetycznego". Ich zdaniem ewentualnie wprowadzenie przepisów całkowicie zablokuje rozwój technologii wodorowych.
Ustawa za ustawą. Parlament i rząd pobiją rekord stanowienia nowego prawa?
Od stycznia do września w Polsce przyjęto prawie 22 tys. stron maszynopisu aktów prawnych najwyższego rzędu. To o ponad 52 proc. więcej, niż roku. Ustawa o Polskim Ładzie i kolejne próby walki z inflacją to tylko część wielkiej fali prawotwórstwa.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Październik 2022
Oto nowe zmiany w prawie i kalendarium przedsiębiorcy.
Compliance w młodej firmie i startupie? To szansa na płynne skalowanie wzrostu! [PORADNIK]
Słowo "compliance" może kojarzyć się z domeną korporacji. Nic bardziej mylnego - także początkujące firmy powinny poznać podstawowe zasady dotyczące tego obszaru, ale także i przygotować procedury. Bez tego szansa na osiągnięcie długofalowego sukcesu jest znacznie trudniejsza i dodatkowo obciążona dodatkowym ryzykiem - pisze ekspertka, Agnieszka Hajos-Iwańska.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Wrzesień 2022
Oto nowe zmiany w prawie i kalendarium przedsiębiorcy.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Sierpień 2022
Oto nowe zmiany w prawie i kalendarium przedsiębiorcy.
Szósta w południe
– Otwórzmy okno – prosi Zachedrynski. – Przecież jest otwarte – odpowiada Lily. – To może jeszcze raz otworzyć!? Ten dialog bohaterów dramatu Sławomira Mrożka „Miłość na Krymie” idealnie opisuje sytuację, w której się obecnie znajdujemy. Tak właśnie powstaje inflacja.
Idziemy po rekord! Niestety, w ilości tworzonego prawa
Tak "dobrze" jeszcze nie było. Jeśli ustawodawca i rząd utrzymają obecne tempo do końca roku, będziemy mieli historyczny rekord w liczbie stron uchwalonego prawa w kraju.
Pracownicy sezonowi. Jakie obowiązki mają ich pracodawcy?
Ruszył sezon na zatrudnianie pracowników sezonowych. Mimo, że jest to dość elastyczna forma pracy, to na pracodawcach ciążą wciąż liczne obowiązki.
Zmiany w prawie budowlanym. Powstanie elektroniczny dziennik budowy
Sejm uchwalił przepisy, które wprowadzają liczne zmiany w prawie budowlanym. Możliwa będzie cyfryzacja wielu etapów procesu budowlanego, w tym m.in. dziennika budowy.
Zdobyłeś rosyjski czołg i martwisz się, jak go zadeklarować? Tak wygląda Ukraiński Ład
Zdobyłeś rosyjski czołg lub transporter opancerzony i martwisz się, jak go zadeklarować.Spokojnie kontynuuj obronę Ojczyzny! Nie ma potrzeby zgłaszania zdobytych rosyjskich czołgów lub innego sprzętu, ponieważ ich wartość nie przekracza stukrotności płacy minimalnej. Taki komunikat wydała ukraińska Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji.
Odwozisz dziecko służbowym autem? Wystaw paragon
Dziwny wyrok NSA, który według Ministerstwa Finansów „nie obowiązuje” – w Polsce to możliwe.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Maj 2022
Zmiany w podatkach i narzędzia przedsiębiorcy.
Rekompensaty dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Jest zgoda senatu
Senat przyjął jednomyślnie nowelizację ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych.
Obniżka stawek VAT na produkty żywnościowe. Ulga dla klientów, ale wyzwanie dla sprzedawców
Zmiany podatku VAT na żywność nie będą miały wprost odzwierciedlenia w rynku usług gastronomicznych – to wiemy. Branże niepokoi ten problem z innej perspektywy – zachowania dostawców. Obniżenie stawek VAT odnosi się do cen brutto a nie netto. Pytanie, co zrobią sprzedawcy? Czy nie zmienią cen netto i cena brutto zostanie obniżona czy też cena brutto nie ulegnie zmianie?
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Luty 2022
Jak co miesiąc, opisujemy najważniejsze zmiany w przepisach gospodarczych.
Polski Ład do weryfikacji w lutym. Pojawiają się kolejne dziury
- Na początku lutego nastąpi weryfikacja Polskiego Ładu - zapowiedział w rozmowie z Polsat News rzecznik rządu, Piotr Müller.
Zwolnienie lekarskie pracownika. Co zrobić, gdy jest ono nadużywane? [PORADNIK]
Zwolnienie lekarskie – nagłe, nieprzewidywalne i częste, a może długotrwałe, przeplatane innymi nieobecnościami? Takie nieobecności pracowników to wciąż zmora pracodawców, jednak warto wiedzieć, że pracodawca nie jest w takiej sytuacji bezbronny.
Niespodziewany prezent od Mikołaja. Dzięki przepisom COVID-owym można dać droższe prezenty
Z powodu pandemii Covid-19 w tym roku firmowy Mikołaj może pozwolić sobie, w niektórych wypadkach, na nieco droższe prezenty, które można pominąć w zeznaniu podatkowym.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Grudzień 2021
Opisujemy najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych.
Polski Ład. Wszystko, co musisz wiedzieć
Przedsiębiorcy długo czekali na gruntowną reformę prawa podatkowego… I się doczekali. Szkoda tylko, że dostaną coś zupełnie przeciwnego niż to, czego potrzebowali.
Szukasz sposobu na Polski Ład? Szykuj się na batalię z fiskusem
Przedsiębiorcy mają czas do 1 stycznia by podjąć decyzję, co zrobić, by ograniczyć negatywny wpływ Polskiego Ładu na ich sytuację. Prawnicy przestrzegają - skarbówka będzie czujna!
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Listopad 2021
Jak co miesiąc, opisujemy najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych.
Jak przygotować działy HR do nowych wymagań dyrektywy o sygnalistach?
Założenia do ustawy o ochronie sygnalistów nie przewidują nadzwyczaj ambitnych wymogów, choć niespełnienie ich będzie wiązało się z poważnymi sankcjami - karnymi. Działy HR w pierwszej kolejności powinny zdecydować, czy chcą wdrożyć system w wersji "minimum", czy system efektywny - pisze Ilona Jaśkiewicz, założycielka i dyrektor zarządzająca Qualitime.
Prawo nowych technologii niezbędnym warsztatem pracowników
Edukacja w zakresie prawa nowych technologii nie tylko minimalizuje ryzyko odpowiedzialności prawnej zwłaszcza w sektorach regulowanych, ale też – powoduje przewagę konkurencyjną na rynku. Warto zatem przyjrzeć się, czy pracownicy mają możliwość doskonalenia swoich kompetencji w zakresie umiejętnego łączenia wiedzy technicznej, biznesowej i prawnej oraz aktualizacji tej wiedzy.
Rejestracja znaku towarowego w systemie unijnym [PORADNIK]
Rozwijasz własny biznes? Sprawdź, czy musisz rejestrować znak towarowy w systemie unijnym a jeśli tak, to jak to zrobić?
Prawny start w startup. Co powinna zawierać dokumentacja RODO?
Prowadzisz firmę lub startup? Oto praktyczny poradnik prawnika, jak należy prowadzić dokumentację RODO.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Wrzesień 2021
Ważne zmiany w prawie i kalendarium przedsiębiorcy.
Przedsiębiorca będzie mógł sprawdzić, czy klient lub pracownik są zaszczepieni. Będą zmiany w prawie
Ministerstwo Zdrowia przygotowuje projekt ustawy, który nie tylko umożliwi pracodawcom sprawdzenie, czy pracownicy są zaszczepieni przeciwko COVID-19, ale także zapewni możliwość weryfikacji takiej informacji o osobach korzystających z ich usług - donosi serwis prawo.pl. Co więcej, pracodawca będzie mógł np. skierować niezaszczepionego pracownika na bezpłatny urlop.
Telefon do Banasia! [FELIETON]
„Dalsze budowanie etosu pracowników administracji skarbowej” ma być zadaniem dla nowej szkoły wyższej, którą wkrótce utworzy Ministerstwo Edukacji i Nauki razem z resortem finansów. Tylko najwięksi złośliwcy – „to nie ludzie, to wilki” – mogą uzasadniać wspaniałą uniwersytecką inicjatywę tym, że szef tego drugiego ministerstwa nie ma wyższego wykształcenia i chciałby uzupełnić luki w edukacji.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Sierpień 2021
Ważne zmiany w prawie i kalendarium przedsiębiorcy.
Jak blefować doskonale o prawie
Ignorantia iuris non nocere! Nieznajomość prawa jednak nie szkodzi. W tym odcinku zdradzę, jak mówić o Temidzie, nie mając o niej zbytniego pojęcia.
The show Musk go on! [FELIETON]
Fajnie byłoby umrzeć na Marsie, byleby nie rozbić się przy podejściu do lądowania – powiedział kiedyś Elon Musk. Teraz ekscentryczny biznesmen i techniczny wizjoner realizuje taki właśnie swój kosmiczno-eschatologiczny projekt (SpaceX), ale także wiele innych.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Lipiec 2021
Ważne zmiany w prawie i kalendarium przedsiębiorcy.
Prawny start w startup: Masz innowacyjny pomysł? Zabezpiecz go przed kradzieżą
Startup zaczyna się od dobrego pomysłu - to on zdobywa klientów, przyciąga inwestorów i intryguje konkurencję. Pomysłowi należy się zatem szczególna ochrona, ale na to jak go chronić nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Są kroki, które warto podjąć zawsze i wszędzie, ale i takie których zastosowanie możliwe jest tylko w przypadkach określonych przez przepisy prawa. Zacznijmy od początku.