OZE
zobacz inne tematyNajważniejsze informacje ze świata biznesu. Grudzień 2024
Jak co miesiąc, prezentujemy najważniejsze informacje ze świata biznesu.
Liderzy zielonych zmian
W tym roku udział węgla w polskim miksie energetycznym skurczył się o ok. 14 proc., osiągając najniższy poziom w historii. Mimo to pod względem emisyjności Polska jest wciąż na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej. Na szczęście zielona rewolucja postępuje też nad Wisłą.
Wierzę w zieloną transformację
OZE to przyszłość, a my wiemy, jak ją kreować – przekonuje Katarzyna Suchcicka, prezes OX2 Polska.
Polskie elektrownie wodne wkrótce w Afryce i Ameryce Płd? "Nasza technologia ma globalny potencjał"
Szczególnie przyglądamy się także Ukrainie, która po zakończeniu wojny zapewne będzie skupiać się na rozproszonych źródłach energii, gdyż te centralne są niszczone - deklaruje Artur Olszewski, prezes Instytutu Optymalizacji Technologii.
Wojciech Świątek, Schneider Electric: Zrównoważony rozwój ważny także w małych i średnich firmach
- W jaki sposób należy realizować transformację energetyczną? Holistycznie! - mówi Wojciech Świątek, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Schneider Electric. Jak zaznacza, dziś konieczne jest skupienie się na kilku metodach. Pierwsza - to źródło energii. Druga - to elektryfikacja procesów. Trzecia zaś - efektywność energetyczna.
Popyt na program Czyste Powietrze coraz większy
Tylko w kwietniu spółka Columbus Elite zawarła z klientami aż 1400 umów na realizację usług związanych z OZE. To zasługa m.in. programu Czyste Powietrze i rosnącego popytu.
Finansowanie OZE w 2024 roku - trendy i przepisy, które będą kształtować rynek
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) coraz częściej koncentrują się na inwestycjach w odnawialne źródła energii. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania przyjazne środowisku. Polski biznes otrzyma ponad 2 miliardy złotych finansowania w formie leasingu i pożyczek udzielonych przez PKO Leasing w ramach programu gwarancyjnego InvestEU.
Transformacja energetyczna w firmach. Na co stawiają polscy przedsiębiorcy
Jak unijne regulacje wpłyną na decyzje firm dotyczące transformacji energetycznej? „Import z krajów spoza Unii, który do tej pory mógł być sposobem na ominięcie opłat za emisję CO2 pod tym względem przestanie być opłacalny. Importerzy będą zmuszeni bowiem rozliczyć się z kosztów emisji sprowadzanych towarów, a to przełoży się na ich finalną cenę – wyjaśnia Nicolas Bzymek, Country Manager w GreenYellow Polska w rozmowie z My Company Polska.
Energetyka jak internet. Każdy doda coś od siebie
Fotowoltaika to moda? Nie – to konieczność. Nie tylko z powodu nowych regulacji unijnych, ale także dlatego, że to się po prostu opłaca. Wiele wskazuje, że dojdziemy do tego, że energetyka będzie jak internet – całkowicie rozproszona. Energia będzie produkowana na różnego rodzaju budynkach, a same elektrownie – zwłaszcza te oparte na węglu – będą zamykane. Największym wyzwaniem stanie się wtedy zagospodarowanie nadmiaru zielonej energii, przesył i właściwe zarządzanie jej obiegiem.
Niespodziewany cios w polski biznes. Nowe prawo zablokuje możliwość eksportu?
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowe alarmuje o nietypowej konsekwencji nowego pomysłu rządu. Zaproponowana próba „uszczelnienia systemu” budzi wątpliwości i może spowodować załamanie się rynku gwarancji pochodzenia w Polsce - większość uprawnionych podmiotów nie będzie o nie występować. Bez nich większość przedsiębiorstw przemysłowych może stracić zagraniczne rynki zbytu - informuje.
Sposób na tanią i stabilną energię – czas na Elektryczność 4.0
Zielona energia to nie pusty slogan ekologów. To szansa na znaczące obniżenie kosztów prowadzenia biznesu zarówno ekonomicznych, jak i środowiskowych. Aby tego dokonać, trzeba postawić na Elektryczność 4.0.
Wielka układanka - co czeka polską energetykę
Ubiegły rok był dla energetyki czasem turbulencji i dużej niepewności. Ale po wielkiej burzy nadchodzi czas nowego rozdania. Sprawdzamy, jakie zmiany czekają polską energetykę w 2023 r.
Rahim Blak: "Copernic GO będzie spółką multienergetyczną dostępną dla biznesu i konsumentów"
Do 2030 roku chcemy postawić 10 tys. stacji ładowania. Tokenizacja pozwoli nam pozyskać nie tylko inwestorów, ale również prosumentów, czyli przyszłych użytkowników tych stacji - mówi Rahim Blak, CEO Copernic.
SunRoof z nowymi twarzami w firmie. Przybysz i Rulnicki dołączają do zarządu
Piotr Przybysz objął stanowisko COO a Marcin Rulnicki funkcję CFO w firmie SunRoof zajmującej się instalacjami fotowoltaicznymi.
Obiecujące pomysły studentów na rozwój energii odnawialnej
Wyłoniono obiecujące pomysły polskich studentów, które mogą zrewolucjonizować rynek fotowoltaiki. Huawei objął patronatem trzy projekty, które otrzymały grant w programie SOFIA – Science Onde Flow Innovation Academy, realizowanego przez ONDE.
Znamy finalistów konkursu Huawei Startup Challenge II. "Mają ogromny potencjał innowacyjności"
Huawei Polska wraz ze Startup Academy rozpoczęły kolejny etap drugiej edycji konkursu Huawei Startup Challenge, którego celem jest wyłonienie polskich, najbardziej innowacyjnych startupów, aktywnie działających na rzecz zrównoważonego rozwoju świata. W finale znalazła się dziesiątka innowatorów z sektora OZE, IT czy FoodTech. Zwycięzców konkursu poznamy w marcu 2022 r. podczas gali finałowej.
Podaruj mi trochę słońca. Sunmetric odmienia polską fotowoltaikę
Sunmetric policzy, czy inwestycja w farmę fotowoltaiczną jest opłacalna. Później sprawdzi, czy okoliczne drzewa nie zasłonią paneli na dachu. A jutro znajdzie dom marzeń. Oto jaka przyszłość czeka polskie sieci neuronowe.
Rośnie popyt na "zieloną energię". SunSol potraja przychód i dąży do zeroemisyjności
Przychód SunSol za rok 2020 wyniósł prawie 18 mln zł. W najbliższych latach firma planuje przeprowadzkę do nowej, zeroemisyjnej i zeroenergetycznej siedziby oraz zwiększenie swoich kompetencji w zakresie elektromobilności.
Rusza nowy program PFR Ventures. 200 mln złotych dla zielonych startupów!
PFR Ventures uruchomił nowy program dedykowany funduszom, które będą inwestowały w zakresie proekologicznych innowacji. PFR GreenHub FoF zakłada przekazanie nawet 200 mln złotych na inwestycje.
Startuje konkurent Airly? "xAir połączy czujniki powietrza z systemem zarządzania energią" [WIDEO]
Polska firma Nexity Global ogłosiła powstanie xAir - urządzenia, które będzie łączyło funkcjonalność nadzorowania instalacji fotowoltaicznej, magazynu energii oraz stacji ładowania pojazdów elektrycznych z czujnikiem pozwalającym na pomiar jakości powietrza, poziomu hałasu czy światła.
U progu zielonej rewolucji. Perspektywy sektora OZE w Polsce na tle globalnych trendów
Odnawialne źródła energii stają się coraz ważniejsze dla globalnej gospodarki i wszystko wskazuje na nieuchronne przyspieszenie „zielonej rewolucji”. Najnowszy raport ekonomistów Banku Pekao kompleksowo podejmuje temat transformacji polskiej gospodarki w kierunku źródeł odnawialnych, przedstawiając jej perspektywy na tle trendów światowych i regionalnych.
Zielone inwestycje w 2021 roku. Nie brakuje funduszy i inwestorów
Nadchodzi era zielonych inwestycji - wynika z nowego raportu Santander Leasing. Rozwijają się projekty zarówno w obszarze OZE, jak i elektromobilności.
Czyste powietrze w obszarze zainteresowania gmin. Większość samorządów chce środków z programu
Zdecydowana większość, bo 80 proc. samorządów, będzie uczestniczyć w programie Czyste powietrze - powiedział Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Do programu zgłosiło się ponad 2000 gmin.
Agrofotowoltaika. To recepta na deficyt przestrzenny?
W opinii publicznej pojawia się coraz więcej głosów, iż ze względu na szybki rozwój fotowoltaiki w Polsce może fizycznie zabraknąć przestrzeni pod kolejne realizacje farm PV. Receptą na ten deficyt ma być agrofotowoltaika, która według prognoz może stanowić nawet do 40 proc rynku energii w kraju.
Crowdfunding na farmy fotowoltaiczne? Firma pozyskała 2,5 mln złotych ale cel jest bardziej ambitny
Farmy Fotowoltaiki, firma należąca do grupy Berg Holding pozyskała od inwestorów 2,5 mln złotych. Cel jest bardziej ambitny - ponad 4 mln złotych na budowę instalacji na Podkarpaciu. Trwa emisja akcji na platformie Crowdway.
Opłata mocowa. Przedsiębiorcy zapłacą dziesiątki tysięcy złotych więcej za energię
Opłata mocowa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku. Zwiększy ona rachunki klientów do 125 złotych rocznie. Dla firm koszty będą znacznie większe - liczone nawet w dziesiątkach tysięcy złotych rocznie.
Instalacje fotowoltaiczne, które spłacają się same
MilleSun to nowa oferta Millennium Leasing. Program jest kierowany do przedsiębiorców, którzy chcą realnie obniżyć koszty energii elektrycznej, zależy im na budowie ekologicznego wizerunku, a także cenią niezależność energetyczną. Jeśli chcemy przyczynić się do lepszej ochrony środowiska, warto dać innym przykład i budować świadomość społeczną za pomocą własnych instalacji fotowoltaicznych.
Raport Zielony Ład. Green deal, czyli Polska na zielono
Przybywa firm, które chcąc się „zazielenić”, deklarują zrównoważony rozwój i neutralność klimatyczną w perspektywie następnych dekad. I nie są to puste słowa, ekologiczne rozwiązania oprócz dobrego wizerunku dają też oszczędności.
Polskie firmy przestawią się na OZE. To spowoduje m.in. reorientację biznesu [BADANIE]
72 proc. firm uważa, że odnawialne źródła energii mogą być ważnym elementem miksu energetycznego Polski, ponieważ są stabilne - wynika z badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan. Wywoła to poważne skutki dla różnych obszarów biznesowych.
Raport Zielony Ład Czy Polska może być zeroemisyjna?
W ciągu najbliższych 20 lat Polska zbuduje nowy, zeroemisyjny system elektroenergetyczny. Pomoże jej w tym Europejski Zielony Ład i jego mechanizm sprawiedliwej transformacji. Docelowy model ma opierać się na OZE, paliwach alternatywnych i energetyce jądrowej, ale w okresie przejściowym istotną rolę będzie odgrywał gaz ziemny.
Raport Zielony Ład. Ty też możesz zarobić na zielonym
Choć wielu inwestorów uważa wciąż, że indeksy giełdowe ciągną w górę technologiczni giganci spod znaku Amazona i Facebooka, to szybciej od nich drożeją firmy, które mają szanse skorzystać na kolejnej rewolucji – zielonej.
Skąd wziąć pieniądze na inwestycje w OZE?
Finansowanie jest jedną z większych barier rozwoju odnawialnych źródeł energii. Na szczęście są sposoby, by je pozyskać.
Raport Energetyka. Duzi robią więcej
Nawet 300 mld zł może w najbliższej dekadzie zasilić polski PKB, jeśli ruszą inwestycje w energetyce pozwalające przejść od węgla do OZE – uważają eksperci Instytutu Jagiellońskiego. Pionierami zmian będą polskie koncerny.