Startuje konkurent Airly? "xAir połączy czujniki powietrza z systemem zarządzania energią" [WIDEO]

xAir i Dawid Kmiecik, prezes zarządu Nexity Global
xAir i Dawid Kmiecik, prezes zarządu Nexity Global
Polska firma Nexity Global ogłosiła powstanie xAir - urządzenia, które będzie łączyło funkcjonalność nadzorowania instalacji fotowoltaicznej, magazynu energii oraz stacji ładowania pojazdów elektrycznych z czujnikiem pozwalającym na pomiar jakości powietrza, poziomu hałasu czy światła.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak zapewniają przedstawiciele Nexity Global, urządzenie trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku. 

Firma po wypuszczeniu produktu zamierza wprowadzać do niego kolejne funkcjonalności. Na przykład tokenizację, dzięki której będzie można też przekazywać nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii i odbierać ją w dowolnym miejscu. Oprócz modułu zarządzania energią urządzenie będzie prowadziło stały pomiar takich parametrów jak między innymi: natężanie światła, natężenie hałasu, jakość powietrza, temperatura i ciśnienie. Użytkownik będzie mógł sam, w czasie rzeczywistym, sprawdzić stężenie pyłów PM10, PM2,5 i PM1,0 wokół własnego domu i nie tylko.

Przypomnijmy, kilka tygodni temu Airly, największa polska firma zajmująca się pomiarem jakości powietrza, zakończyła kolejną rundę finansowania. 

xAir. Co to za urządzenie?

- Użytkownik może opierać się na badaniach rozchodu energii elektrycznej, zewnętrznej prognozie pogody, ale jednocześnie może korzystać z własnych zasobów po to, aby weryfikować i analizować dane i żyć świadomie – stwierdził Dawid A. Kmiecik, prezes zarządu Nexity Global.

– Dlatego planujemy niebawem dodać takie funkcje jak badanie kierunku i siły wiatru, z myślą o przewidywaniu przemieszczania się zanieczyszczeń powietrza, czy też pomiar natężenia światła na potrzeby zwiększenia efektywności instalacji fotowoltaicznych i integracji z innymi urządzeniami takimi, jak chociażby stacje ładowania pojazdów elektrycznych - dodaje.

Ekspansja xAir

- Docelowo, planujemy, żeby xAir był osiągalny na wielu rynkach Europy i szerzej – świata. Z jednej strony nie chcemy się biznesowo zamykać do jednego rejonu, z drugiej, wierzymy, że nasz produkt rozwiązuje wiele problemów i zasługuje na to, żeby być powszechnie dostępny – mówi Dawid A. Kmiecik. – Chcemy jednak, żeby projekt zadebiutował najpierw w Polsce, na naszym podwórku i w oparciu o nasze, własne doświadczenia, współpracując z firmą Columbus Energy - jednym z kluczowych akcjonariuszy Nexity Global. Bo w Polsce się najlepiej robi projekty innowacyjne i skalowalne - dodaje.

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY