Czyste powietrze w obszarze zainteresowania gmin. Większość samorządów chce środków z programu

Program Czyste piece gazowe
Program Czyste powietrze umożliwia m.in. wymianę pieców na gazowe, fot. Adobe Stock
Zdecydowana większość, bo 80 proc. samorządów, będzie uczestniczyć w programie Czyste powietrze - powiedział Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Do programu zgłosiło się ponad 2000 gmin.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Gminy musiały złożyć deklaracje o przystąpieniu do programu z końcem marca br. Gminy dołączą do programu "Czyste powietrze" wraz z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska.

Czyste powietrze. Ponad 2000 gmin weźmie udział w programie

Przypomnijmy, łącznie do polskich samorządów może popłynąć nawet 100 mln złotych. Gminy muszą najpierw zgłosić się do programu, a następnie podpisać porozumienie.

Jak powiedział w rozmowie z PAP Michał Kurtyka, do końca marca porozumienia z funduszami wojewódzkimi podpisało już 1201 gmin, a kolejne 850 wyraziło chęć zawarcia nowych umów. W całym kraju jest 2477 gmin, co oznacza, że tylko niecałe pół tysiąca jednostek nie przystąpi do programu.

Kurtyka zapewnił, że porozumienia z chętnymi samorządami zostaną podpisane do końca maja.

W co inwestować w 2021 roku?

Czyste powietrze. Co dostanie gmina?

Jak wynika z programu Czyste powietrze, gmina będize mogła uzyskać do 30 tys. złotych na stworzenie specjalnych punktów, w których będzie mogła udzielać porad lokalnym mieszkańcom w temacie korzystania ze środków finansowych. Rząd zamierza na ten cel wydać nawet 74 mln złotych. W takich punktach będzie można także złożyć wniosek niezbędny do udziału w programie Czyste Powietrze.

Oprócz tego pieniądze popłyną do gmin dzięki składaniu wniosków przez ich mieszkańców. Za każdy taki dokument gmina otrzyma 150 złotych - przy założeniu, że dofinansowanie będzie miało podwyższony poziom. Zwykłe wnioski oznaczają dopłatę do gmin na poziomie 50 złotych za każdy. Łączna kwota pieniędzy na ten cel ma wynieść 12 mln złotych.

Najbardziej aktywne gminy dostaną także specjalne bonusy. Pieniądze (rząd przeznaczy na ten cel 16 mln złotych) otrzymają te gminy, które będą miały największą aktywność mieszkańców. Chodzi o np. procentowy udział wniosków do programu Czyste powietrze w stosunku do liczby wszystkich domów jednorodzinnych.

Prawie 0,5 mln – tyle było na koniec 2020 r. zarejestrowanych w Polsce prosumentów, czyli konsumentów zaangażowanych we współtworzenie energii elektrycznej w przydomowych fotowoltaicznych instalacjach. A już w 2030 r., jak zakłada nowa „Polityka Energetyczna Polski 2040”, będzie ich przynajmniej milion. Więcej w raporcie Zielony Ład

Czyste powietrze. 100 mld do rozdania

Cały program Czyste powietrze to łącznie ponad 100 mld złotych na rozwój ekologocznych rozwiązań w polskich domach. Program ruszył we wrześniu 2018 roku. Od tego czasu, jak deklaruje Kurtyka, uproszczono procedurę przyznawania dotacji, skrócono czas rozpatrywania wniosków a także podwyższono maksymalną kwotę dotacji dla najuboższych.

W marcu każdego tygodnia Polacy składali 3 tys. wniosków na dofinansowania w ramach programu. Celem rządu jest wyeliminowanie tzw. kopciuchów, czyli starych pieców węglowych, które w dużym stopniu wpływają na złą jakość powietrza w Polsce. 

Do tej pory w ramach programu Czyste powietrze Polacy złożyli 225 tys., wniosków na łączną kwotę 4 mld złotych. Wnioskodawcy mogą się ubiegać o 30 tys. złotych (mniej zamożni - czyli osoby, których miesięczny dochód nie przekracza 1,4 tys. złotych na osobę w rodziwinie wieloosobowej albo 1960 złotych w przypadku pojedynczych osób).

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY