Polski startup Njord Energy testuje w Omanie pierwszy mobilny system OZE z autonomicznymi latawcami

Njord Energy latawce
Njord Energy testuje autonomiczne latawce generujące zieloną energię. / Fot. mat. pras.
Wrocławska firma Njord Energy stworzyła innowacyjne rozwiązanie, wykorzystujące autonomiczne latawce do efektywnego pozyskiwania energii wiatrowej. Produkcja pierwszej serii komercyjnej zaplanowana jest na 2026 rok. A już w najbliższych miesiącach system demonstracyjny trafi do regionu Musandam w Omanie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Njord Energy prowadzi równocześnie rozmowy z funduszami typu VC oraz inwestorami branżowymi w celu pozyskania finansowania na skalowanie działalności. Niezwykle ciekawą historię startupu i jego innowacyjnej technologii opisała szerzej Katarzyna Krogulec, dziennikarka My Company Polska. Zachęcamy do lektury!

Prąd z latawców w 48 godzin

Airborne Wind Energy Systems (AWES) to pionierskie rozwiązanie, które opracowali inżynierowie z Wrocławia. Innowacyjny system, który generuje prąd za pośrednictwem autonomicznych latawców, wykorzystuje silne i stabilne wiatry na wysokości 200 - 500 metrów. Charakteryzuje się doskonałą efektywnością energetyczną dochodzącą do 70%, czyli o prawie 50% wyższą niż ta typowa dla małych, przydomowych, turbin wiatrowych. W skali roku system AWES Njord 50 kW generuje około 360 600 kWh, co pozwala zasilić w energię elektryczną od 100 do 120 standardowych domów. Latawce generujące prąd działają do 10 m do 1000 m od platformy startowej, a uruchomienie całego systemu trwa zaledwie 48 godzin i co istotne, nie wymaga dużych inwestycji.

Njord Energy przetestuje system w Omanie

Model Njord Energy zakłada dostarczanie mobilnych systemów wiatrowych jako rozwiązania „plug-and-play” dla regionów o trudnym dostępie do energii, gdzie zapotrzebowanie na energię jest duże, a budowa klasycznych turbin nieopłacalna lub wręcz niemożliwa. Takim właśnie miejscem jest zlokalizowany w północnym Omanie Musandam. Region cechuje się dużym zapotrzebowaniem na zieloną energię, niezbędną do budowy niezależnej infrastruktury energetycznej, a równocześnie ukształtowanie terenu ogranicza budowę tradycyjnych turbin wiatrowych. Półwysep cechują natomiast znakomite warunki wiatrowe - przez ponad 200 dni w roku wiatr osiąga tam prędkość powyżej 50 km/h. Te warunki właśnie sprawiły, że to Oman został wybrany jako pierwsze na świecie miejsce, gdzie Polacy przetestują swój pionierski system.

- Podpisanie umowy z Musandam Global Investment to przełomowy krok w wielu wymiarach, a jej beneficjantami są wszystkie strony. Dla nas to przede wszystkim szansa na testowanie naszego systemu demonstracyjnego, eksport polskiej technologii, która przyczyni się do współtworzenia zupełnie nowego rynku oraz klucz otwierający drzwi do współpracy z kolejnymi partnerami. A tych już teraz jest wielu. Obecnie prowadzimy rozmowy w sprawie pilotaży, m.in. w Rwandzie, Kenii i Indiach. Naszą technologią interesują się również przedstawiciele rządów USA, Columbii, państw Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. Oman zyska natomiast technologię, która umożliwi dywersyfikację gospodarki oraz odejście od paliw kopalnych, zgodnie z narodową strategią Oman Vision 2040 – podkreśla Sebastian Szymański z Njord Energy.

W ramach umowy z Musandam Global Investment Njord Energy dostarczy kompletny, gotowy do demonstracji zdolności technologicznych firmy, system pilotażowy. Strona omańska przekaże natomiast dane wietrzne oraz regulacje prawne, co pozwoli dostosować rozwiązanie do lokalnych warunków. Utworzony zostanie również wspólny zespół roboczy, odpowiedzialny za lokalizację systemu oraz przygotowanie dokumentacji biznesowej i pozyskanie finansowania.

O Njord Energy

Njord Energy to polski startup założony w listopadzie 2023 roku we Wrocławiu, który opracowuje innowacyjne rozwiązanie w zakresie odnawialnych źródeł energii, opierając się na technologii latawców (Airborne Wind Energy). W 2024 roku Njord Energy zakończył prace nad swoim prototypem o nazwie Drakkar, którego sprawność i skuteczność zostały potwierdzone testami. W 2025 roku firma została wyróżniona w prestiżowym plebiscycie „30 Kreatywnych Wrocławia”, który honoruje najbardziej innowacyjne inicjatywy w regionie. Obecnie firma rozpoczęła ekspansję na rynki międzynarodowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ