Rusza nowy program PFR Ventures. 200 mln złotych dla zielonych startupów!

PFR GreenHub. Szczegóły programu
PFR GreenHub. Szczegóły programu
PFR Ventures uruchomił nowy program dedykowany funduszom, które będą inwestowały w zakresie proekologicznych innowacji. PFR GreenHub FoF zakłada przekazanie nawet 200 mln złotych na inwestycje.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

PFR GreenHub FoF to program uruchomiony w ramach PFR GreenHub – strategicznej inicjatywy Polskiego Funduszu Rozwoju, której celem jest realizacja transformacji energetycznej Polski. Projekt realizowany przez PFR Ventures będzie miał charakter ramienia inwestycyjnego, które zapewni finansowanie dla funduszy Venture Capital i Private Equity o strategii inwestycyjnej powiązanej z proekologicznymi innowacjami. 

Przypomnijmy, kilka tygodni temu PFR Ventures zainwestowało w dwa fundusze kwotę ponad 145 mln

PFR GreenHub. Zielony projekt od PFR Ventures

- PFR GreenHub to szeroki projekt, w którym planujemy dokonywać inwestycji bezpośrednich w duże przedsięwzięcia, wspierać kapitałowo inwestycje samorządowe oraz integrować zielony system polskich innowacji. Program PFR GreenHub FoF jest jego ważny elementem, który zapewni pośrednie finansowanie dla młodych i innowacyjnych spółek z aspiracjami do tworzenia technologii chroniących naszą planetę –¬¬ tłumaczy Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. 

- To pierwszy program PFR Ventures, w którym na rynek patrzymy z perspektywy branż, a nie etapu rozwoju spółek. Taki model pozwoli skierować pieniądze do firm, które są w stanie realnie wspierać transformację energetyczną. Operowanie w takim modelu nie byłoby możliwe bez wcześniejszego wytworzenia stabilnej podstawy finansowania start-upów – mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

PFR GreenHub. 80 milionów dla jednego funduszu

W pierwszym etapie, na inwestycje w fundusze VC i PE zarezerwowano 200 mln PLN. Pojedynczy fundusz może pozyskać do 80 mln PLN. Środki PFR GreenHub FoF mogą stanowić maksymalnie 50 proc. jego kapitalizacji.

- Na początek chcemy alokować 200 mln PLN. Te pieniądze wystarczą na inwestycje w 4 do 5 funduszy. Jeżeli program spotka się z większym zainteresowaniem, będziemy szukać możliwości dla zwiększenia budżetu – komentuje Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna odpowiedzialna za PFR GreenHub FoF. 

Fundusze, które chcą sięgnąć po środki z PFR Green Hub FoF muszą mieć odpowiednią strategię inwestycyjną. Ich inwestycje powinny być skierowane do spółek z obszarów: greentech, OZE lub climate-tech. Ważnym elementem będzie też kontrola paramtetrów ESG (elementy związane z środowiskiem, odpowiedzialnością społeczną oraz ładem korporacyjnym) w spółkach portfelowych. Środki będą trafiać przede wszystkim do projektów, które znajdują się na późniejszej fazie rozwoju (wzrost/ekspansja).\

SunRoof pozyskał łącznie 20 mln złotych na rozwój

PFR GreenHub. Kiedy rusza?

Zespoły zarządzające będą mogły składać oferty do programu PFR GreenHub FoF od początku czerwca. Nabór potrwa do wyczerpania środków. 

Z dyrektyw unijnych wynika, że kraje członkowskie powinny osiągnąć 20 proc. udział energii z OZE w całkowitym zużyciu energii i 10 proc. udział tej energii w sektorze transportowym. Dla Polski wyznaczono cel 15 proc. w całym sektorze OZE oraz 10 proc. w sektorze paliw transportowych. PFR GreenHub jest jednym z programów, który ma pomóc osiągnąć taki status. 

Przed uruchomieniem programu, PFR Ventures przeprowadziło analizę analogicznych rozwiązań w Europie. Weryfikacji poddano projekty prowadzone przez m.in. niemieckie KfW, brytyjskie BBB czy norwerskie Nysno. Zorganizowano także 2 spotkania konsultacyjne z rynkiem.

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ