Rynki
Jak się zarabia na metawersum
Choć to świat wirtualny, pieniądze są jak najbardziej realne. Od zaawansowanej analityki i wsparcia przemysłu po gry, sztukę i reklamy. Startupy, które weszły w metawersum, pozyskują miliardy dolarów. A to dopiero początek.
Firmy kosmiczne potrzebują nowych kompetencji
Oferta uczelni wyższych stara się nadążać za wymaganiami rynku, ale jak to zazwyczaj bywa, szczytem marzeń dla pracodawcy jest pozyskanie pracownika nie tylko dobrze wykształconego, ale też z niezbędnym doświadczeniem. Tu zwykle zaczynają się problemy, które ARP stara się rozwiązać – mówi Paweł Pacek, dyrektor Biura Rozwoju Technologii w Agencji Rozwoju Przemysłu SA.
Analityka, NFT, łatwiejsza organizacja sparingów. Polskie aplikacje sportowe rewolucjonizują sport
Ustalenie taktyki meczowej. Kupno najważniejszych momentów z historii danej drużyny. Poprawa szybkości biegu, umówienie się na sparing. Nowe technologie coraz mocniej wchodzą do świata sportu i pomagają nie tylko profesjonalnym zawodnikom, ale też pasjonatom amatorom. Swój udział w tym procesie mają polskie technologie.
Najlepsze startupy IOT. Biznes w sieci czujników
Chmura bezserwerowa, badanie serca płodów, transport leków, inteligentne opakowania. Internet Rzeczy wyzwala nowe modele i pomysły biznesowe. Nad Wisłą powstają kolejne startupy IoT, ale boom dopiero przed nami.
Sam sobie sterem, kasjerem, kurierem. Od automatyzacji w handlu nie ma odwrotu
Większość Polaków woli obsługiwać się w sklepach samodzielnie. Ci, którzy tego nie chcą, niebawem i tak zostaną do tego zmuszeni. Od automatyzacji nie ma odwrotu.
Z Azji nad Wisłę, czyli jak zatrudnić cudzoziemca
W minionym roku do Polski przybyła rekordowa liczba pracowników z Azji. Czy Hindusi i Uzbecy pomogą Ukraińcom w budowie „nowoczesnej Polski”?
Ryzyka zmiennych stóp. Pełny obraz Kuczyńskiego
Pomysł z zamrożeniem WIBOR-u jest absurdalny. Nie powinniśmy teraz pomagać tym, którzy kupowali po kilka mieszkań na wynajem. Warto jednak rozważyć propozycję większego udziału kredytów o stałej stopie procentowej.
Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej: "Polski sektor kosmiczny stoi przed wielką szansą" [WYWIAD]
Kluczem jest, byśmy przestali tworzyć pojedyncze komponenty, a zaczęli budować całe systemy. Wtedy podbijemy kosmos – mówi prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
Mocny wzrost testów klinicznych w Polsce. Branża biofarmaceutyczna rośnie w siłę
W 2021 roku w Polsce przeprowadzono rekordową liczbę ponad 800 badań klinicznych. Za większość z nich odpowiadają jednak firmy zagraniczne - wynika z najnowszego raportu firmy Deloitte.
FibriTech to polska alternatywa dla plastiku. Jak działa ta przełomowa technologia?
Zastąpienie styropianu czy innych tworzyw sztucznych ekologicznym materiałem o podobnych właściwościach byłoby prawdziwą rewolucją. Czy dokona jej warszawski startup FibriTech?
Zielone strony biznesu. Kto zapłaci za lepsze jutro
Koszt średniej wielkości mieszkania – tyle, zdaniem przedstawicieli rządu, przypadnie na przeciętną polską czteroosobową rodzinę, jeśli wejdzie w życie zaproponowany przez Unię Europejską program „Fit for 55”. Zakłada on dużo szybsze niż dotąd planowano odchodzenie od węgla. Eksperci przyznają, że nowe wytyczne to dla naszego kraju ogromne obciążenie, ale mimo wszystko do udźwignięcia.
DAO to firma bez zarządu. Jak działają takie podmioty? Najważniejsze informacje
Jeśli tworzyć dziś firmę, to bez prezesa. Z takiego założenia wychodzą obecnie przedsiębiorcy, którzy dzięki blockchainowi tworzą zdecentralizowane organizacje autonomiczne. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się takie organizacje i czy mogą w przyszłości zastąpić tradycyjne spółki.
Docplanner, Ramp, Booksy. W polskie startupy coraz chętniej inwestują zagraniczne fundusze
Docplanner, e-Store Media, Ramp czy Booksy, a także długa lista mniejszych startupów. Co je łączy? Pieniądze, które zainwestowały w nie zagraniczne fundusze. Na polskim podwórku pojawiło się więc nowe źródło finansowania i know how. Jest o co walczyć.
Innowacje w abonamencie. Najlepsze polskie startupy SaaS
Trendy biznesowe się zmieniają, ale modele subskrypcyjne mają jedną cechę: ciągle rosną. Firmy zajmujące się rozwijaniem rozwiązań SaaS w czasie pandemii przyspieszyły swój wzrost. Przybyły i cały czas przybywają nowe startupy. W subskrypcji można dziś mieć wszystko.
W zeszłym sezonie branża narciarska straciła kilkaset milionów złotych. Czy teraz nastąpi odbicie?
W zeszłym sezonie straty branży narciarskiej wyniosły kilkaset milionów złotych. Choć w te ferie przedsiębiorcy liczą na odbicie, sytuacja wciąż jest na tyle niepewna, że trudno o rzetelne prognozy. Czy umiarkowany optymizm ośrodków narciarskich jest uzasadniony?
Nie tylko dla oszczędności. Polacy są coraz bardziej eko
61 proc. Polaków twierdzi, że ochrona środowiska jest dla nich ważna - wynika z badań GfK. Oszczędzanie wody czy energii wynika nie tylko z chęci zaoszczędzenia pieniędzy, a trend ekologiczny jest coraz bardziej widoczny.
Umowa PKN Orlen z Saudi Aramco zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski
Dywersyfikacja dostaw ropy naftowej i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego zarówno Polski, jak i regionu to kluczowe założenie strategii realizowanej przez PKN Orlen. Partnerstwo z Saudi Aramco, największą firmą energetyczno-chemiczną na świecie, to gwarancja stałych dostaw wysokiej jakości surowca z pewnego źródła.
Czekając na niedźwiedzia. Pełny obraz Kuczyńskiego
W 2022 r. Wall Street czeka korekta i to taka na poziomie 20 proc. Dlatego dziś inwestowanie w akcje jest bardzo ryzykowne.
Piotr Burda: "Polacy wolą Alpy. Polskie stoki może czekać stagnacja" [WYWIAD]
Ośrodkom grozi stagnacja, która może okazać się procesem długofalowym, bo jednak biznes narciarski nie polega na tym, że inwestujemy kilkadziesiąt milionów złotych w nowoczesny wyciąg, na którym będziemy zarabiać do końca życia. O wyciąg trzeba dbać, należy go remontować, dokonywać przeglądów, wymieniać liny – to mnóstwo pracy wymagającej regularności.
Polski Ład. Zagraniczne firmy odczują go bardziej, niż polskie. Uwaga na nowe przepisy!
Polski Ład wprowadza rewolucję podatkową nie tylko dla polskich pracowników i firm. To również rewolucja dla zagranicznych przedsiębiorstw, które mają w Polsce swoje oddziały.
„Płacimy w czwartki, a dziś jest piątek”. Dlaczego polskie firmy nie płacą faktur na czas
Prawie trzy czwarte małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce skarży się na to, że kontrahenci nie płacą im na czas. Z raportu „Podsumowanie roku w firmach MŚP 2021” wynika też, że co czwarty biznesmen nie wierzy już, że odzyska niektóre swoje należności.
Klienci wracają do sklepów stacjonarnych, ale ich przyszłość to nowe technologie
Mimo, że handel detaliczny wraca do przedpandemicznych standardów, to zakupy w sklepach już nigdy nie będą takie same - piszą eksperci JLL. Główny trend to dążenie do innowacyjności technologicznej i omnichannel.
Dark is the new black. Zakupy z ekspresową dostawą.
Zakupy online z dostawą w ciągu kilkunastu minut to coraz gorętszy temat. Na polskim rynku działa już kilka startupów oferujących takie usługi. W ostatnich tygodniach dołączyły do nich dwie sieci handlowe. Co pomoże zwiększyć szanse na sukces?
Grzegorz Kawecki: "Mamy mieszkaniowy boom. Mieszkania raczej nie stanieją" [WYWIAD]
Polacy inwestują masowo w nieruchomości, a do tego nad Wisłą pojawiły się fundusze, które kupują w pakietach setki mieszkań. Dlatego taniej nie będzie – twierdzi Grzegorz Kawecki, wiceprezes i dyrektor zarządzający spółki Marvipol Development S.A., jednego z największych polskich deweloperów.
Andrzej Szumowski: Rośnie liczba polskich producentów wódki
W ciągu ostatniego roku w Polsce pojawiło się kilkunastu nowych licencjonowanych producentów wódki. To przede wszystkim producenci trunków kraftowych - powiedział Andrzej Szumowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Polska Wódka, w odpowiedzi na pytania portalu mycompanypolska.pl.
POLA to aplikacja, która ocenia "polskość" produktów. Coraz chętniej kupujemy to, co polskie
Gdyby polscy konsumenci wydawali o 1 proc. więcej na polskie produkty, to w naszej gospodarce zostawałoby rocznie dodatkowo 6,6 mld zł. Można by rzec, kupujcie co polskie. Pytanie tylko, co to znaczy w dzisiejszym zglobalizowanym świecie i przy swobodnym przepływie kapitału, ludzi oraz ich pracy?
Wyleczyć świat. 10 najlepszych polskich startupów bio- i nanotechnologicznych
Walka z pandemią COVID-19, celowane leczenie nowotworów, transport leków przez skórę, błyskawiczna diagnostyka – polskie biotechy i nanotechy stają się gwiazdami rodzimego ekosystemu startupowego. Choć finansowanie tego typu inicjatyw to inwestycja raczej długoterminowa, fundusze VC patrzą na nie coraz przychylniejszym okiem.
Zielone Strony Biznesu. Wodór na ratunek energetyki
Do 2030 r. po naszych ulicach mają jeździć wodorowe autobusy, a część energii ma być produkowana z czystego, zielonego wodoru. Czy to realne? Nasza wodorowa rewolucja jest ambitna i będzie wymagała pieniędzy. Dużo pieniędzy.
Zielone Strony Biznesu. Ten wyścig możemy wygrać
Stawiamy na wodę, węgiel i wodór. Ale nie ten czarny, brudny węgiel, tylko grafen, fulereny, nanorurki węglowe. To wszystko może być prawdziwym game changerem polskiej gospodarki – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.
Sawicka: "Wkrótce kino może stać się rozrywką premium - jak wyjście do opery czy teatru" [WYWIAD]
Może będzie tak, że od kina na stałe odpłynie część widzów, że stanie się ono swego rodzaju rozrywką premium w stylu wyjścia do opery czy teatru, ale daleka jestem od przesadzonych głosów o śmierci kina – mówi Konstancja Sawicka z Gutek Film.
Waluty, obligacje, metale szlachetne. W co inwestować w 2022 r.
Globalny rynek akcji dojrzał do gruntownej korekty, a inflacja zagraża obligacjom. Metale szlachetne zawodzą – dodruk pieniędzy nie wpłynął dotąd na wzrost ich notowań. Jak więc utrzymać wartość oszczędności? W walutach? Być może. Ale czarnym koniem ostatnich miesięcy okazała się kryptowaluta – ethereum. Ta, za której pomocą na cyfrowe tokeny zamienić można wszystko. Nawet uśmiech Mony Lisy.
Rynek krypto odmieni świat i kieszenie inwestorów. Prognozy na 2022 rok Grzegorza Kubery
Rynek kryptowalut dojrzewa coraz bardziej. Bitcoin przestaje kojarzyć się z narzędziem cyberprzestępców - zamiast tego zyskuje status najlepszego aktywa na świecie, wielokrotnie lepszego niż złoto. Jest gdzie robić biznes, i wzbogacić się na inwestycjach. Rok 2022 będzie pod tym względem jeszcze lepszy - prognozuje Grzegorz Kubera, redaktor portalu mycompanypolska.pl.
Polski Ład to nie koniec! Prognozy dla firm na 2022 rok Czarka Szczepańskiego
Polski Ład nie zakończy zmagań polskich przedsiębiorców z nowymi pomysłami rządów. Do tego dojdzie wzrost kosztów działalności i... powstanie cyfrowych walut z ograniczonym terminem na ich wykorzystanie? Oto prognozy na 2022 rok redaktora mycompanypolska.pl, Czarka Szczepańskiego.
Każdy sobie szefem. Prognozy dla rynku pracy na 2022 rok Anity Szarlik
Jak zmieni się rynek pracy w 2022 r.? Dwa najważniejsze trendy, czyli praca hybrydowa i deficyt pracowników widać już od kilkunastu miesięcy. W nadchodzącym roku zmierzymy się z ich konsekwencjami. Na szczęście, nie muszą być one takie złe! - pisze w swoich prognozach na przyszły rok redaktorka My Company Polska, Anita Szarlik.
AI przestaje być sexy. Prognozy dla startupów na 2022 rok Kuby Dobroszka
Coraz więcej inwestycji, wielka szansa dla edtechów i... koniec mody na AI? Oto prognozy dla startupów przygotowane przez Kubę Dobroszka, redaktora i dziennikarza My Company Polska i mycompanypolska.pl.