Rynki

Opiekunowie jutra

Opiekunowie jutra

Enactus to jedyny w swoim rodzaju ogólnoświatowy program – inkubator fascynujących startupów społecznych, wymyślanych i prowadzonych przez studentów. Do Polski siedem lat temu sprowadziła go firma BIGRAM.

Małgorzata Remisiewicz 21.02.2017
Paliwo z zasadami

Paliwo z zasadami

W branży paliwowej, strategicznej, podlegającej dynamicznym zmianom i mocno konkurencyjnej, nie jest łatwo usadowić się firmie rodzimej i średniej wielkości. Takiej jak Delta-Gas, która nabiera właśnie rozmachu po kilku latach budowania pozycji i marki.

Zarabianie na koronach, pniach i korzeniach

Zarabianie na koronach, pniach i korzeniach

Chęć odkrycia, kim byli nasi przodkowie, gdzie żyli i czym się zajmowali, napędza popyt na usługi genealogiczne. W odpowiedzi wyspecjalizowane firmy ustalają na konkretne zlecenie fakty, przygotowują dokumentację i łączą przeszłość z teraźniejszością.

Olbrzymy przyglądają się startupom

Olbrzymy przyglądają się startupom

Jak dotąd duże zaangażowanie w innowacje nie było domeną największych krajowych firm, a zwłaszcza spółek Skarbu Państwa. W zeszłym roku coś się jednak zaczęło zmieniać. Na razie głównie w sferze obiecujących deklaracji, choć nie tylko. Co już się tutaj wydarzyło i co się jeszcze może dziać, opowiadają przedstawiciele polskich koncernów.

TechnoparkBiznesHub – szansa dla młodych przedsiębiorców

TechnoparkBiznesHub – szansa dla młodych przedsiębiorców

Zwiększenie liczby innowacyjnych przedsiębiorstw typu startup działających na obszarze Polski Wschodniej – to główny cel uruchomienia programu Platform Startowych dla nowych pomysłów. Animatorem jednej z nich – TechnoparkBiznesHub – jest Kielecki Park Tec

Materiał partnera 11.01.2017
Nasza mała cydrownia

Nasza mała cydrownia

Cydr nie musi pochodzić z wielkiej fabryki. Może być napojem rzemieślniczym, wysokiej jakości. Jednym z pionierów produkcji takiego cydru jest mały zakład w Chyliczkach pod Warszawą. Jego trunki szybko zaczęły zdobywać prestiżowe medale, po dwóch latach firma wyszła na zero i całkiem prawdopodobne, że w tym roku odnotuje pierwsze zyski.

Polski fitness się zmienia

Polski fitness się zmienia

Pod koniec 2016 r. ruszył w Gdańsku Tonezone – pierwszy w Polsce i Europie fitness multiplex. Jest to klub działający według zupełnie nowej koncepcji i zarazem modelowy sygnał zmian, które wymagają od branży fitness przemyślenia dotychczasowych strategii biznesowych.

Wybuchowy biznes

Wybuchowy biznes

Fajerwerki kojarzą się głównie z zabawą sylwestrową i pięknie rozświetlonym nocnym niebem. Jednak pirotechniczny biznes nieźle zarabia niemal przez cały rok, a jego oferta jest znacznie lepsza jakościowo i ciekawsza niż jeszcze kilka lat temu. Klientów zdobywa się często poprzez pokazy – na żywo i w internecie.

W tej świątyni liczą na widza

W tej świątyni liczą na widza

Wielu się sparzyło, próbując prowadzić prywatny teatr. Wielkie nazwiska, sponsorzy, państwowe wsparcie – to wszystko nieraz bardziej szkodzi niż pomaga. Kluczem do sukcesu, o czym przekonały się Teatr Capitol i Teatr Niewielki, mogą być natomiast jasno określony target i dobry biznesplan. A także, rzecz jasna, odrobina magii.

Klin za klinem

Klin za klinem

Władysław Majoch, mistrz sztuki stolarskiej ze Złotoryi i właściciel firmy Wir, sam doszedł do zasad nauczanych przez mistrzów marketingu. Dzięki temu i nastawieniu na rynkowe nisze ma dziś szansę na opanowanie krajowego rynku... drewnianych klinów.

Paweł Wolski 13.11.2016
Po tej stronie lustra

Po tej stronie lustra

Między przejrzeniem się a przyjrzeniem się sobie w lustrze jest istotna różnica – zaznacza Leszek Jamiołkowski, wspólnik w spółce Miior. I na tej różnicy, a także na potrzebie wygody i dizajnerskiej estetyki, jego firma oparła swój unikalny produkt – lustra na prowadnicach.

W małej, pogodnej niszy

W małej, pogodnej niszy

Ich biznes, ręcznie wytwarzane, wysokiej jakości szczotki do włosów i brody, zrodził się z zamiłowania do rękodzieła i ozdabiania, ale też z pragnienia, by działać spokojnie, radośnie, wręcz się relaksować. Właściwa nisza sama je znalazła.

Jesteśmy tu pierwsi

Jesteśmy tu pierwsi

Jeśli dobrze trafimy z niszą rynkową, będziemy mieć klientów tylko dla siebie, a do tego, co jest równie ważne, od razu dobrze rozpoznanych. Zanim zaś dołączy do nas konkurencja (o ile w ogóle), mamy czas, by stać się trudnymi do wygryzienia. I może jeszcze zdążymy poszukać kolejnych nisz.

Bądź w okolicy, z którą cię kojarzą

Bądź w okolicy, z którą cię kojarzą

Kiedy w 2014 r. Mike Rai założył Falafel Bejrut, nie miał nic, poza determinacją i pomysłami. Za pożyczone pieniądze kupił wózek na hot dogi, który przerobił, by sprzedawać wegańskie dania pod Halą Mirowską. Dziś jego falafel uważany jest za najlepszy w Warszawie, a pod charakterystycznym logo z odwróconymi „F” i „b” działają już dwie restauracje.

Mieć to, czego inni nie mają

Mieć to, czego inni nie mają

Rośnie u nas rynek kosmetyków naturalnych, w znacznym stopniu dzięki ambitnym rodzimym przedsiębiorstwom. Takim jak Stara Mydlarnia, która od kilkunastu lat stale zwiększa swoją obecność w dużych i mniejszych miastach, oferując klientom klimat luksusowego, domowego spa.

Karolina Prewęcka 18.10.2016
Gry w locie wznoszącym

Gry w locie wznoszącym

Polscy twórcy gier wideo radzą sobie świetnie, ale rząd chce ich jeszcze wesprzeć, szczególnie nowe firmy i pomysły. Zdaniem przedsiębiorców, skoro już faktycznie chce pomóc, powinien to robić bardziej adekwatnie do potrzeb „growego” przemysłu. Bo na razie się z nimi rozmija.

Przełomowa klinika

Przełomowa klinika

Warszawska HIFU Clinic postawiła na model kooperacji z innymi placówkami medycznymi, a także na darmowe konsultacje online i kompleksowość usług. Skupieni w niej lekarze mogli zaś spełnić swe marzenie: sprowadzili do Polski diagnostykę i leczenie raka prostaty na światowym poziomie.

Kino, w jakim nie byliście

Kino, w jakim nie byliście

Czy małe prywatne kina mają jeszcze rację bytu? Jeśli angażują lokalną społeczność, promują kulturę i oferują zupełnie inne doświadczenie niż sieciówki, to czemu nie.

Rzemiosło, jak film, historyczne

Rzemiosło, jak film, historyczne

Ponad 100 tys. pasjonatów rekonstruuje dziś w Polsce ważne wydarzenia z historii. Moda na odtwarzanie dawnych bitew, strojów i zwyczajów siłą rzeczy napędziła szczególny rzemieślniczy biznes, dla wielu fascynujący i zarazem intratny. Trochę też niedzisiejszy, bo klientela jest tu bardzo wierna.

Pianka i pasja

Pianka i pasja

Artezan, pierwszy polski browar rzemieślniczy, cały swój model biznesowy oparł na pasji, wymyślaniu nowych piw i na dialogu (dosłownie) z równie zakręconymi klientami. Przez trzy i pół roku jego produkcja wzrosła ośmiokrotnie, do prawie 40 hl tygodniowo, i nadal idzie w górę, mimo że po drodze przybyło konkurencji.

Mieczysław T. Starkowski 21.08.2016
Trampolina do sukcesu

Trampolina do sukcesu

Boom na parki trampolinowe obejmuje kolejne polskie miasta. Skakać lubią dzieci i dorośli, a właściciele batutów zacierają ręce. Dla przedsiębiorców to dochodowy i wdzięczny biznes, choć na start trzeba mieć jednak te pół miliona złotych. Lepiej też pamiętać, że w mieście średniej wielkości dwa parki to dwa grzyby w barszcz.

Wielka specjalizacja

Wielka specjalizacja

Niezależne, małe i średnie agencje PR coraz częściej skutecznie konkurują z dużymi, międzynarodowymi, wygrywając wiele przetargów. Stawiają na specjalizację: w wybranej branży, jednym tylko zakresie usług albo w docieraniu do konkretnej grupy konsumentów.

Pokemony znów warte miliony

Pokemony znów warte miliony

Stworki z gier na konsole Nintendo zawojowały świat w latach 90. Jeszcze na początku stulecia panował szał na pokemony i związane z nimi gadżety czy filmy. Potem cisza, aż do tegorocznych wakacji, gdy na pokemony zaczęto polować na całej planecie, a także zarabiać na nowym zjawisku: pomieszaniu realnego świata z wirtualnym.

Marki, nowości i Allegro

Marki, nowości i Allegro

Pawła Przysowę, prezesa warszawskiej firmy Lorien, w handlu zawsze najbardziej ekscytowało poszukiwanie trendów i nowości, a także znane marki. To, plus bardzo wczesne postawienie na Allegro, przywiodło go w końcu do prosperujących sklepów z zabawkami.

W drewnianej niszy

W drewnianej niszy

Drewniane akcesoria, jak okulary czy zegarki, to świeżynka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności m.in. wskutek wzrostu świadomości ekologicznej i mody na naturalne produkty. Firma Plantwear w porę wyczuła ten trend. Zawierzyła też mocy internetu.

Grzegorz Gajek 21.07.2016
Dobry klient, bo samotny

Dobry klient, bo samotny

Są często dobrze sytuowani, a na swoje potrzeby chętnie i sporo wydają. Mowa o singlach, których nad Wisłą ciągle przybywa. Polskie firmy już teraz nieźle na nich zarabiają, a pewnie mogłyby więcej.

Polskie startupy podbijają świat

Polskie startupy podbijają świat

Startupy z Polski radzą sobie za granicą lepiej niż nasze firmy-molochy. Chwalone są za ambicję i pracowitość. Nie dały nam wprawdzie na razie drugiego Skype’a, ani żadnej naprawdę przełomowej innowacji, ale i tak podbijają świat. Tyle że, biorąc pod uwagę rodzimy potencjał, takich sukcesów mogłoby być po prostu więcej.

Mogliśmy szybciej iść w świat

Mogliśmy szybciej iść w świat

Adfairs postawiła na cyfryzację staroświeckiej, jak dotąd, obsługi marketingowej targów i ich wystawców. Doskonaliła ofertę i edukowała swą potencjalną klientelę. Wystarczył rok, by odniosła sukces. Właściwie mogła też dużo szybciej ruszyć za granicę.

Trudy rewolucji

Trudy rewolucji

Kiedy w 2007 r. Amazon wypuścił na rynek e-czytnik, czyli Kindle’a, a w 2009 r. utworzył platformę selfpublishingową, mówiono o wydawniczo-czytelniczej rewolucji. U nas jej sztandar, jako jedna z pierwszych, poniosła oficyna RW2010. Okazało się to nie lada wyzwaniem na trudnym polskim rynku.

Miłość do ojczyzny popłaca

Miłość do ojczyzny popłaca

Metka „made in Poland” jest dziś modna i prestiżowa, a gospodarczy i konsumencki patriotyzm, narastający od kliku lat w narodzie, przekłada się na rozkręcanie dochodowych biznesów, szczególnie w branży odzieżowej.

Marek Szymaniak 19.06.2016
Europejski łącznik

Europejski łącznik

Co i rusz słychać dziś o jakimś startupie, który ma genialny (przynajmniej we własnym mniemaniu) pomysł. Taki, który zrewolucjonizuje energetykę, komunikację czy inną gałąź gospodarki albo nasz styl życia. Ileż to razy słyszeliśmy np., że coś zmieni sposób, w jaki robimy zakupy.

Między misją a towarem

Między misją a towarem

W Polsce co roku powstaje wiele nowych wydawnictw, a tymczasem przychody ze sprzedaży papierowych książek spadają. Nie jest łatwo przetrwać, nie tylko rozkwitnąć. Lecz niektórym się udaje. Pomaga im podejście znane z innych, bardziej prozaicznych, nomen omen, rynków.

Z najemnika współwłaściciel

Z najemnika współwłaściciel

Grupa SARE rozwija się przez pączkowanie i obrastanie w piórka kolejnych, wydzielonych z niej startupów. Aby szybciej rosły i lepiej radziły sobie na bardzo konkurencyjnym rynku, wprowadziła specyficzny system motywacyjny: pracę na (częściowo) swoim. Z dobrym skutkiem.

A miało być tak zielono

A miało być tak zielono

Na czystej energii zarabia niemal cały świat – w dużej części także dzięki publicznemu wsparciu. Ale w Polsce na razie wielu wstrzymało oddech. Z wyjątkiem producentów urządzeń prosumenckich – oni idą pełną parą.

X