Rynki
Rosja wyleje ropę do tajgi?
Embargo na dostawy ropy z kraju agresora zostało przyjęte przez przywódców UE podczas szczytu w Brukseli. Za pół roku wstrzymane zostaną dostawy, które do tej pory docierały do UE drogą morską.
Cola w papierowych butelkach? HP poszukuje ekologicznych innowacji
Czy powinniśmy się obawiać kolejnych przerw w dostawach sprzętu komputerowego? Wywiad z Andrzejem Sowińskim, szefem HP w Polsce.
Co rośnie, musi w końcu spaść. Pełny obraz Kuczyńskiego
Likwidacja WIBOR-u pewnie dziś da kredytobiorcom kilkaset złotych oszczędności. W przyszłości jednak może się obrócić przeciwko nim i sprawić, że kredyty będą droższe.
Drożyzna w UE: Estonia zanotowała 20 proc. inflacji
Według danych GUS inflacja w maju sięgnęła w Polsce 13,9 proc. Jednak to nie Polska ma obecnie największe problemy z rosnącymi cenami – sytuacja jest zła w całej Unii Europejskiej.
6 ciekawych pomysłów na wakacyjny biznes
Pieniądze leżą na ulicy, wystarczy tylko po nie sięgnąć – oczywiście zakładając biznes. Aby było niebanalnie, poszukaliśmy kilka nietypowych pomysłów do wykorzystania w ciągu nadciągających wakacji.
Nadchodzi recesja. Jak przygotować się do bessy?
Wzrost inflacji, kosztów odsetkowych, przerwane łańcuchy dostaw, spadek nowych zamówień – sygnałów zapowiadających spowolnienie nie brakuje. Jak przygotować się do bessy?
Umowa zlecenie z pełnym opodatkowaniem już za pół roku?
Umowy cywilnoprawne mają zostać oskładkowane już od początku przyszłego roku - miliony Polaków stracą dużą część dochodu. Trwają negocjacje z Brukselą. Komisja Europejska chce zabezpieczyć pracowników.
Rubel - najmocniejsza waluta świata?
Rosja sztucznie pompuje kurs rubla i jest w tym skuteczna.
Bezrobocie w Wielkiej Brytanii najniższe od pół wieku
Pierwszy raz od kiedy prowadzone są statystyki Zjednoczone Królestwo notuje więcej wolnych miejsc pracy niż osób bezrobotnych.
Bankructwo Rosji coraz bliżej
Sytuacja Rosji nie wróży dla niej dobrego zakończenia. Gdy zostanie odcięta od miliardów za surowce czeka ją techniczne bankructwo.
Franczyza. Ratunek czy rzeźnia dla polskich sklepów
Pandemia przyniosła od dawna oczekiwane wyhamowanie liczby zamykanych sklepów spożywczych w Polsce. Główny powód? Wielka ekspansja franczyzy.
Na świecie startupowcy w wieku 50+ nikogo już nie dziwią. W Polsce są ciągle rzadkością
Mają ustabilizowaną sytuację życiową i pozycję na rynku. A mimo to postanawiają zaryzykować i stworzyć biznes od zera. Na świecie startupowcy w wieku 50+ nikogo już nie dziwią. W Polsce są ciągle rzadkością. Jednak ci, którzy się na to zdecydowali, zapewniają, że była to najlepsza decyzja w ich karierze.
Strategia karalucha. Jak inwestorzy tworzą survivalowe portfele?
Preppersi szykując się na koniec świata, robią zapasy, szykują schronienie. A co robią inwestorzy? Tworzą survivalowy portfel. Oto jeden prosty przepis.
Z reguły bojkoty są mało skuteczne. Ale ten w przypadku Rosji jest inny
Z reguły bojkoty są mało skuteczne. Ten w przypadku Rosji jest inny. Dane o płatnościach kartami pokazują, że sieci, które pozostały aktywne w Rosji, mają mniejszą dynamikę obrotów niż konkurencja.
Kiedy wali się świat… Jak szukać surowców
Trzęsienie ziemi? Wiele polskich firm po raz drugi w ciągu dwóch lat musi w trybie pilnym szukać nowych źródeł surowców. Dywersyfikacja w takich warunkach to wielki problem.
Przybyły startupy pod okienko. Jak w Polsce wygląda współpraca na linii startupy-wojsko?
Na Zachodzie inwestycje w startupy zbrojeniowe idą w miliardy. Część z nich szybko staje się jednorożcami. Czemu nie robimy tego w Polsce?
Węgry zawetują nowe sankcje UE
Całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy dla krajów członkowskich UE to według Viktora Orbana „bomba atomowa” zrzucona na gospodarkę jego kraju.
Efekt motyla: to będzie rok głodu
Indie liczyły na zysk ze spożywczej niszy, którą zwolniła pogrążona w wojnie Ukraina i sparaliżowana sankcjami Rosja. Plany ekspansji zbożowej ukróciła klęska żywiołowa.
Zielone Strony Biznesu. Dobre wiatry dla Bałtyku
Ze względu na doskonałe warunki rozwoju morskich farm wiatrowych Bałtyk stał się dziś miejscem rywalizacji największych światowych firm energetycznych. Najważniejsze polskie koncerny chcą wziąć w tej batalii udział. Jest się o co bić, tym bardziej że wojna w Ukrainie może dodatkowo przyspieszyć ekspansję morskiej energetyki w naszej części świata.
Wielki wzrost zysków Orlenu. Firma od początku roku zarobiła prawie 3 mld złotych
Orlen w dobrej kondycji finansowej. Sprzedaż paliw i dochody z pieniędzy wydanych na stacjach benzynowych to jedynie 10 proc. zysku całego koncernu.
Niemcy z problemami w dostawach towarów
Brak pewnych produktów w niemieckich sklepach wywołał efekt wykupowania towarów również w Polsce.
Zniknie 85 mln miejsc pracy?
World Economic Forum szacuje, że automatyzacja zabierze 85 mln miejsc pracy.
Zielone strony biznesu. Nie bój się ESG!
Już niedługo nie tylko giełdowe spółki będą musiały wykazać, że działają w zrównoważony sposób, dbając o środowisko czy społeczność lokalną. Tajemniczy wciąż dla wielu skrót „ESG” oznacza, że tysiące przedsiębiorców będzie musiało spełnić dodatkowe wymagania. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Ceny mieszkań spadną przez podwyżki stóp procentowych? Prognozy na 2022
Mamy kolejną, siódmą z rzędu podwyżkę stóp procentowych, co jest reakcją na dwucyfrową inflację. Eksperci mieszkaniowi uważają, że to dobra wiadomość dla osób zainteresowanych zakupem mieszkania czy domu w najbliższych miesiącach.
Ta wojna może potrwać. Pełny obraz Kuczyńskiego
Kiedy i czy wróci hossa? Podczas II wojny światowej indeksy w USA rozpoczęły hossę w maju 1942 r., kiedy daleko było do końca wojny, a USA ponosiły ciężkie straty. Wtedy właśnie kupował akcje bardzo młody inwestor giełdowy Warren Buffett.
Mnożenie przez zero może się opłacać
Głośno mówi się na świecie o potrzebie wdrożenia rozwiązań prowadzących do gospodarki zeroemisyjnej. Coraz ważniejszy w tej dyskusji staje się głos branży nieruchomości. Dlaczego? Bo aż 40 proc. emisji dwutlenku węgla pochodzi z tego sektora.
Stworzyć nowy piękny kraj. Jak ukraińskie startupy zrewolucjonizowały świat biznesu?
Nękana przez korupcję, biurokrację i błędy liderów Ukraina jest dużo biedniejsza niż 30 lat temu. Ale tam, gdzie są ograniczenia, jest też szansa, która została wykorzystana. Ukraińscy startupowcy nauczyli się skalować swoje biznesy na cały świat. Tego możemy się od nich nauczyć.
Nowa nadzieja. Jak rozwija się polska branża kosmiczna?
Skończyła się era wielkich agencji kosmicznych. Teraz w kosmosie rządzą firmy prywatne – na całym świecie jest ich już ponad 10 tys. Są i polskie próby podboju kosmosu. Takich prężnie działających jest kilkadziesiąt. A mogłoby być znacznie więcej.
Jak się zarabia na metawersum
Choć to świat wirtualny, pieniądze są jak najbardziej realne. Od zaawansowanej analityki i wsparcia przemysłu po gry, sztukę i reklamy. Startupy, które weszły w metawersum, pozyskują miliardy dolarów. A to dopiero początek.
Firmy kosmiczne potrzebują nowych kompetencji
Oferta uczelni wyższych stara się nadążać za wymaganiami rynku, ale jak to zazwyczaj bywa, szczytem marzeń dla pracodawcy jest pozyskanie pracownika nie tylko dobrze wykształconego, ale też z niezbędnym doświadczeniem. Tu zwykle zaczynają się problemy, które ARP stara się rozwiązać – mówi Paweł Pacek, dyrektor Biura Rozwoju Technologii w Agencji Rozwoju Przemysłu SA.
Analityka, NFT, łatwiejsza organizacja sparingów. Polskie aplikacje sportowe rewolucjonizują sport
Ustalenie taktyki meczowej. Kupno najważniejszych momentów z historii danej drużyny. Poprawa szybkości biegu, umówienie się na sparing. Nowe technologie coraz mocniej wchodzą do świata sportu i pomagają nie tylko profesjonalnym zawodnikom, ale też pasjonatom amatorom. Swój udział w tym procesie mają polskie technologie.
Najlepsze startupy IOT. Biznes w sieci czujników
Chmura bezserwerowa, badanie serca płodów, transport leków, inteligentne opakowania. Internet Rzeczy wyzwala nowe modele i pomysły biznesowe. Nad Wisłą powstają kolejne startupy IoT, ale boom dopiero przed nami.
Sam sobie sterem, kasjerem, kurierem. Od automatyzacji w handlu nie ma odwrotu
Większość Polaków woli obsługiwać się w sklepach samodzielnie. Ci, którzy tego nie chcą, niebawem i tak zostaną do tego zmuszeni. Od automatyzacji nie ma odwrotu.
Z Azji nad Wisłę, czyli jak zatrudnić cudzoziemca
W minionym roku do Polski przybyła rekordowa liczba pracowników z Azji. Czy Hindusi i Uzbecy pomogą Ukraińcom w budowie „nowoczesnej Polski”?
Ryzyka zmiennych stóp. Pełny obraz Kuczyńskiego
Pomysł z zamrożeniem WIBOR-u jest absurdalny. Nie powinniśmy teraz pomagać tym, którzy kupowali po kilka mieszkań na wynajem. Warto jednak rozważyć propozycję większego udziału kredytów o stałej stopie procentowej.