Odyseja niedziel z zakazem handlu: rząd znów w starciu z przedsiębiorcami

market
Fot. shutterstock
Rząd ustalił, że jedną z niedziel wolną od zakazu handlu będzie 24 grudnia, czyli wigilia Bożego Narodzenia. Tymczasem handlowcy apelują do władz, żeby przenieść niedzielę handlową z ostatniego dnia przed świętami na 10 lub 31 grudnia.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W tym roku Wigilia Bożego Narodzenia wypada w niedzielę. Rząd uwzględnił ją jako niedzielę handlową, co wywołało zaniepokoiło sieci handlowych zrzeszonych w Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD). W związku z tym, organizacje branżowe postulują przeniesienie niedzieli handlowej z 24 grudnia na 10 grudnia bądź 31 grudnia.

Przeniesienie Wigilii na wcześniejszy termin

Jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl POHiD oraz Federacja Konsumentów argumentują w apelu skierowanym do władz, że takie rozwiązanie pozwoliłoby pracownikom handlu spędzić Wigilię zgodnie z tradycją. Dzięki niedzieli wolnej od pracy mieliby więcej czasu na przedświąteczne przygotowania. Taka zmiana byłaby również zgodna ze stanowiskiem NSZZ "Solidarność", która wielokrotnie podkreślała potrzebę ograniczenia godzin pracy sklepów w Wigilię.

Emeryci wrócą do pracy z powodu wyższej płacy minimalnej. Mowa nawet o 800 tys. seniorów

Względy dla pracowników i konsumentów

Branża handlowa argumentuje, że przeniesienie niedzieli handlowej ma na celu zarówno uwzględnienie oczekiwań pracowników, jak i konsumentów. W przypadku przeniesienia niedzieli z dopuszczalnym handlem na 10 grudnia możliwe byłoby rozłożenie ruchu w sklepach, który w przeciwnym razie skupiłby się w dwóch tygodniach przed świętami. Właściciele sklepów uzasadniają, że skumulowany ruch zakupowy prowadziłby do niezadowolenia klientów czekających w długich kolejkach do kas oraz przeciążenia pracowników.

Spadek siły nabywczej i perspektywy finansowe

Portal wiadomoscihandlowe.pl przypomina, że branża handlowa z niepokojem obserwuje postępującą erozję siły nabywczej konsumentów. Według danych GUS z kwietnia tego roku odnotowano spadek sprzedaży o 7,3% w porównaniu do roku poprzedniego. Dlatego utrzymanie dwóch niedziel handlowych w grudniu, który jest tradycyjnie najbardziej intensywnym okresem dla handlu, mogłoby przyczynić się do poprawy wyników finansowych detalistów oraz zwiększenia wpływów do budżetu państwa.

Perspektywa zmian w handlu niedzielami

Sprawa przeniesienia wigilijnej niedzieli handlowej na inny dzień wywołuje dyskusję na temat ogólnego modelu handlu w niedziele. W ostatnich latach wiele kontrowersji budziły zmiany w przepisach regulujących handel w niedzielę. Rząd wprowadził ograniczenia, które przedsiębiorcy starali się omijać, ze względu na trudną sytuację branży handlowej. Jednak, różne grupy interesów starają się znaleźć kompromisowe rozwiązania, które uwzględniałyby zarówno potrzeby pracowników, jak i konsumentów.

Gdzie trzymać miliony, kiedy walą się banki

ZOBACZ RÓWNIEŻ