Amazon przejmie Ocado? Po tej informacji akcje brytyjskiej spółki skoczyły o 43 proc.

ocado
Fot. shutterstock.
Sprawa przejęcia Ocado przez Amazona jest jeszcze niepewna. Jednak sama informacja o możliwym wykupieniu brytyjskiej spółki oferującej zakupy z dowozem przez amerykańskiego giganta e-commerce wystarczyła, by akcje Ocado poszły w górę o 43 proc.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wzrost wartości akcji brytyjskiego internetowego detalisty, Ocado, o ponad 30 proc. w czwartek, wzbudził duże zainteresowanie inwestorów. Powodem tego dynamicznego wzrostu był przeciek informacji o możliwym przejęciu firmy przez giganta e-commerce - Amazona. Bezpośrednio po ujawnieniu tej informacji, akcje Ocado skoczyły o 43 proc., zakończając dzień ze wzrostem o 32 proc. na londyńskiej giełdzie. Zarówno Ocado, jak i Amazon odmówiły komentarza w tej sprawie, pozostawiając rynek w napięciu - czytamy na portalu CNBC.

Ocado - internetowy detalista i dostawca technologii

Ocado jest jednym z wiodących brytyjskich internetowych detalistów, posiadającym własny sklep internetowy ocado.com oraz udostępniającym swoje technologie w zakresie dostaw produktów spożywczych. Firma obsługuje ponad 800 tysięcy klientów w Wielkiej Brytanii - informuje portal wiadomoscihandlowe.pl. W czasie pandemii Covid-19, gdy zamknięcie sklepów stworzyło duże zapotrzebowanie na zakupy online, Ocado zanotowało szybki rozwój. Jednak od tego czasu cena akcji spadała, a firma zgłosiła stratę EBITDA w wysokości 501 milionów funtów za rok kończący się w listopadzie. Firma tłumaczyła to zmianą nawyków konsumenckich po pandemii oraz kryzysem kosztowym.

Pethelp nawiązuje współpracę z CD Projekt RED. Startup zbliża się do rentowności [TYLKO U NAS]

Napięcie na rynku w oczekiwaniu na potwierdzenie

Informacja o możliwym przejęciu Ocado przez Amazona wzbudziła dużą ekscytację na rynku. Obie strony milczą w tej sprawie, nie składając żadnych oficjalnych komentarzy. Spekulacje na temat potencjalnego przejęcia przez giganta e-commerce są szeroko komentowane przez analityków i inwestorów, którzy śledzą rozwój sytuacji z dużym zainteresowaniem. Przejęcie Ocado przez Amazona mogłoby stworzyć nowe możliwości dla obu firm, łącząc siły jednego z największych graczy na rynku e-commerce z wiodącym dostawcą produktów spożywczych online w Wielkiej Brytanii.

Perspektywy dla Ocado i Amazona

Dla Ocado potencjalne przejęcie przez Amazona mogłoby oznaczać większe możliwości rozwoju, wykorzystanie potencjału i zasobów globalnego giganta e-commerce oraz rozwinięcie swojej działalności na międzynarodowym rynku. Z drugiej strony, dla Amazona przejęcie Ocado otworzyłoby drzwi do jeszcze większego udziału w rynku spożywczym i wzmocniło jego pozycję na rynku e-commerce.

Fliko pozyskuje finansowanie od funduszu Czysta3.VC. "Rozwiniemy usługi oparte na AI"

ZOBACZ RÓWNIEŻ