Zakaz sprzedaży tradycyjnych papierosów już od lipca 2024 r. Polska także go wprowadzi

papierosy elektroniczne
Fot. shutterstock.
Polska jest jednym z krajów, które przyjęły strategię endgame - całkowitej eliminacji tytoniu ze społeczeństwa. Holandia przystąpiła do niej wcześniej i już za rok zakaz sprzedaży papierosów będzie obowiązywał w tradycyjnych sklepach, automatach, pubach i innych publicznych miejscach.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wiele krajów podejmuje działania mające na celu całkowite wyeliminowanie tytoniu. Holandia jest jednym z państw, które od 1 lipca 2024 roku wprowadza zakaz sprzedaży papierosów w tradycyjnych sklepach, automatach, pubach i innych publicznych miejscach. Polska również ma podobne plany i zamierza stać się krajem wolnym od tytoniu do 2030 roku, zgodnie z informacjami podanymi przez Główny Inspektorat Sanitarny (GIS).

Krajowe strategie endgame

GIS opublikował listę krajów, które przyjęły strategię endgame, czyli plan całkowitej eliminacji tytoniu ze społeczeństwa. Wśród tych krajów znajdują się m.in. Finlandia, Nowa Zelandia, Szkocja, Irlandia, Dania, Kanada i Szwecja. Cele te różnią się w zależności od kraju, ale większość z nich dąży do redukcji palaczy do maksymalnie 5% populacji.

Według GISu, nasz kraj deklaruje stać się wolnym od tytoniu do 2030 roku. Jest to ambitny cel, który wymagać będzie wprowadzenia surowych środków ograniczających dostęp do papierosów i wspierających osoby palące w zaprzestaniu nałogu.

Wzywanie do przyspieszenia działań

Nie tylko instytucje państwowe, ale także sami producenci tytoniu dostrzegają potrzebę podjęcia radykalnych działań w celu zmniejszenia palenia. Jak przypomina portal dlahandlu.pl Jacek Olczak, dyrektor generalny Philip Morris International, publicznie wypowiedział się na ten temat, twierdząc, że miejsce papierosów jest w muzeum. Wzywał również rządy do przyspieszenia wprowadzenia zakazu sprzedaży papierosów.

Olczak wskazywał na przykłady krajów, takich jak Szwecja, Japonia i Wielka Brytania, które skoncentrowały się na promowaniu "alternatyw bez dymu" i dzięki temu szybciej zmniejszyły liczbę palaczy. Obecne polityki mające na celu ograniczenie palenia nie są wystarczająco skuteczne i mogą przyczynić się do przedłużenia problemu - ostrzegał Olczak.

Global Forum on Nicotine: Szukając alternatywy

Alternatywy bez dymu jako rozwiązanie

Philip Morris International twierdzi, że alternatywy bez dymu, takie jak produkty do podgrzewania tytoniu i e-papierosy, mogą być bardziej bezpieczne od tradycyjnych papierosów i mogą pomóc w znacznym zmniejszeniu liczby zgonów związanych z paleniem. Firma podaje przykład hipotetycznego modelu, zgodnie z którym przejście palaczy na te produkty mogłoby zmniejszyć liczbę zgonów związanych z paleniem nawet o 10 razy w porównaniu do tradycyjnych metod kontroli tytoniu.

Dążenie do krajowego zakazu

Eliminacja tytoniu z polskiego społeczeństwa do 2030 roku będzie wymagała wprowadzenia surowych przepisów i działań mających na celu ograniczenie palenia. Planowane zakazy sprzedaży papierosów w tradycyjnych sklepach, automatach i innych miejscach publicznych będą miały na celu zmniejszenie dostępności i promocji tytoniu. Jednak wraz z tymi zmianami powstaje pytanie dotyczące przyszłości plantatorów tytoniu i całej branży związanej z produkcją papierosów.

Rządy szukają alternatyw dla tradycyjnych papierosów

Czy Polska zdoła zrealizować ambitne cele?

Ambicją Polski jest stać się krajem wolnym od tytoniu do 2030 roku. Wprowadzenie zakazu sprzedaży papierosów na dużą skalę i wspieranie alternatywnych rozwiązań może przyczynić się do zmniejszenia liczby palaczy i poprawy zdrowia społeczeństwa. Jednak zrealizowanie tych celów będzie wymagało skoordynowanego działania ze strony rządu, instytucji odpowiedzialnych za zdrowie publiczne oraz producentów i dystrybutorów papierosów. Tylko wspólnymi wysiłkami i skutecznymi środkami zapobiegawczymi można osiągnąć sukces w walce z paleniem i dążyć do krajowego zakazu papierosów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ