ZUS przelewa przedsiębiorcom kolejne miliony złotych

ZUS
ZUS Fot. shutterstock.
Ponad miliard złotych ZUS zwrócił już do przedsiębiorców w ramach składki zdrowotnej - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która opłacając składki na własne ubezpieczenia, w 2023 roku po raz pierwszy miała obowiązek rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2022.

Jeżeli w wyniku rozliczenia rocznego okazało się, że składka na ubezpieczenie zdrowotne została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, przysługuje jej zwrot. Chodzi o płatników, którzy nie mają zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

„ZUS przelał do przedsiębiorców ponad 1 miliard 124 mln złotych. Tylko dziś do prowadzących firmy trafiło ponad 200 mln złotych” – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zwraca uwagę, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom ZUS rozpoczął przekazywanie środków przed ustawowym terminem, czyli 3 sierpnia. „Pieniądze są przelewane na rachunku bankowe. Robimy wszystko, aby cała operacja została wykonana możliwie szybko”- dodaje prezes.

Jeśli płatnik składek nie złożył wniosku o zwrot nadpłaty do 5 czerwca 2023 r. nadpłatę rozliczymy na koncie płatnika składek najpóźniej do końca 2023 roku.

W przypadku posiadania zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, nadpłata zostanie w pierwszej kolejności rozdysponowana na te zaległości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ