Sprzedawcy RTV Euro AGD skierowani do pracy w magazynach. Handel walczy z kryzysem

rtv euro agd
Fot. shutterstock.
Sieć sklepów RTV Euro AGD podejmuje decyzje o redukcji etatów w salonach stacjonarnych. Z powodu ograniczenia personelu w placówkach, sprzedawcy zostają obciążeni nowymi obowiązkami.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl firma Euro-net, właściciel RTV Euro AGD i sklepu internetowego Ole Ole wprowadza zmiany organizacji pracy w swoich placówkach. Przedsiębiorstwo argumentuje je konicznością dostosowania się do sytuacji w branży po pandemii.

Przeobrażenia organizacyjne i redukcje etatów

W 2022 roku zatrudnienie w spółce Euro-net wynosiło 7 159 etatów w porównaniu do 6 890 w 2021 roku. Wzrost zatrudnienia nie przyniósł firmie szczęścia. Już w 2023 roku doszło do redukcji etatów w sklepach RTV Euro AGD. Firma nie ujawnia dokładnej liczby zwolnionych pracowników, ale potwierdza, że do zwolnień doszło.

Nowe obowiązki dla sprzedawców RTV Euro AGD w sklepach

W wyniku redukcji etatów w przysklepowych magazynach RTV Euro AGD, pracownicy na tym stanowisku zostali zastąpieni przez osoby zatrudnione wcześniej jako doradcy klientów. Decyzja ta wynika z konieczności dostosowania organizacji do aktualnych warunków, które obejmują wzrost kosztów energii, paliw i inflacji - wylicza firma.

Getir w kryzysie: firma zagoniła pracowników biurowych do sprzątania

Trudności na rynku elektroniki i sprzętu AGD

Ostatnie miesiące na rynku elektroniki i sprzętu AGD nie były łatwe. Po okresie wysokiego popytu podczas pandemii, rynek zanotował spadek sprzedaży. Branża AGD odnotowała nawet pierwszy spadek w sprzedaży po dziesięciu latach. Skutki agresji Rosji na Ukrainę, kryzys energetyczny i dwucyfrowa inflacja znacząco wpłynęły na sytuację gospodarczą i spowolniły rynek. Zła sytuacja gospodarstw domowych i firm nie pomaga w utrzymaniu sprzedaży na wysokim poziomie. Klienci obracają każdy grosz, a elektronika to zazwyczaj spory koszt, z którego łatwiej zrezygnować. Tendencje te wpłynęły także na zakupy AGD, które zmniejszyły się o 10 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wałęsa wstawia się za kurierami platform: nawet 41 proc. czasu pracy świadczą nieodpłatnie

Konsekwencje dla RTV Euro AGD

Sieć RTV Euro AGD również odczuła spadek sprzedaży. Choć firma nadal rozwija się, przychody zwiększyły się tylko o 1,26 procent w 2022 roku. Zysk netto właściciela spółki również zmalał o 34 procent. RTV Euro AGD podkreśla, że podejmuje działania dostosowawcze zgodnie z aktualnymi warunkami na rynku, tak jak wiele innych firm na całym świecie.

Branża elektroniczna i AGD staje przed wyzwaniami w obliczu spadku sprzedaży i zmieniających się warunków na rynku. Czy redukcje etatów i nowe obowiązki dla pracowników w RTV Euro AGD przyniosą oczekiwane rezultaty? Tylko czas pokaże, jak firma poradzi sobie w obliczu trudności na rynku i dynamicznych zmian w handlu po pandemii.

Koniec Lotniska Chopina - zniknie wraz z otwarciem Centralnego Portu Komunikacyjnego?

ZOBACZ RÓWNIEŻ