Raporty
Biznes B2B w e-commerce. Jak zadbać o bezpieczny rozwój
Wygraj wyścig o klienta i uruchom odroczone płatności w segmencie B2B. Jak to zrobić szybko i zapewnić sobie dodatkowe źródła przychodów?
Czas zielonych inwestycji
Rozwój odnawialnych źródeł energii pozwoli nie tylko się uniezależnić od surowców energetycznych z zewnątrz, ale też zapewni lepszą jakość życia obecnym i przyszłym pokoleniom. Dlatego Bank Pekao SA aktywnie wspiera ten proces.
Na czele atomowego peletonu
Pierwsza polska elektrownia atomowa ma powstać już za siedem lat. Będzie to mały reaktor modułowy zbudowany we współpracy z Amerykanami przez naszego miedziowego giganta KGHM.
Audyt kluczem do sukcesu w e-commerce
– Audyt to obiektywne spojrzenie z zewnątrz, dzięki któremu można usprawnić zarządzanie przedsiębiorstwem. Menedżerowie mogą nie dostrzegać pewnych błędów, gdyż czasami przywiązują się do sprawdzonych rozwiązań. Taki audyt nie jest relatywnie drogą usługą, więc bariera wejścia w cały proces jest raczej niska – przekonuje Agnieszka Kubiczek, ekspertka rozwiązań e-commerce w Orange Polska.
5 zasad uczenia się w dorosłym wieku
Nigdy nie jest za późno na naukę. Warunek? Godzimy się z własnym wiekiem i nie udajemy dzieci.
Ofensywa w e-commerce
Jeszcze szybciej i jeszcze taniej. Klient kupujący przez internet robi się coraz bardziej wymagający. Poczta Polska S.A. opracowała model logistyczny dla e-sklepów, który pozwoli na sprawne wykorzystanie pojawiających się okazji.
Pekao: Lepsze nastroje w sektorze MSP, ale do przedpandemicznej euforii daleka droga
Jak wynika z najnowszego raportu banku Pekao o koniunkturze w sektorze polskich małych i średnich firm, nastroje przedsiębiorców w porównaniu do 2020 roku są nieco lepsze. Badani przysłość widzą w jeszcze jaśniejszych barwach.
Bądź wiecznym studentem
Jak wybrać studia podyplomowe i potem wykorzystać tę wiedzę w praktyce – mówią prof. Grażyna Aniszewska-Banaś, dyrektor programu CEMBA ze Szkoły Głównej Handlowej i Piotr Górski, koordynator tego programu.
Płace w przedsiębiorstwach wyraźnie rosną
Dobra informacja z GUS: tempo wzrostu płac w przedsiębiorstwach jest najwyższe od 22 lat.
GPW postawi na rynek sztuki w technologicznej odsłonie
To jeden z pierwszych tego typu pomysłów na świecie. Warszawska Giełda Papierów Wartościowych niebawem uruchomi projekt GPW Private Market. Dzięki niej inwestorzy indywidualni będą mogli postawić na sztukę opartą na technologii blockchain.
Jak stać się bogatym? Oto 5 reguł, którymi kierują się najzamożniejsi
Ważne jest, aby przestać się skupiać na tym, czego nie masz, a zamiast tego skupić się na tym, co należy zrobić. Zajmij się tym, kim chcesz zostać, co stworzyć i osiągnąć.
W co inwestować? Tak robią to Polacy. Raport
Pandemia przyniosła boom nie tylko, jeśli chodzi o ceny nieruchomości. Padł historyczny rekord sprzedaży obligacji oszczędnościowych. Co oznacza, że Polacy masowo zainteresowali się inwestycjami. Gdzie jeszcze można zarobić?
Oszczędności w Polsce, czyli jak to robią Polacy? Raport
25 Lat temu aż 7 proc. Polaków uważało, że żyje biednie, a jedynie 5 proc., że dobrze. Dziś o biedzie mówi już tylko 1 proc. rodaków, a co trzeci z nas twierdzi, że żyje dobrze. I choć dokonaliśmy ogromnego skoku na drabinie dobrobytu, to nie zmieniło się jedno: od 25 lat wciąż prawie połowa Polaków nie ma odłożonych pieniędzy „na czarną godzinę”. Dlaczego?
Porażka przepisem na sukces? Jak nauczyć się kompetencji miękkich [WYWIAD]
O tym, dlaczego kompetencje miękkie są przewagą konkurencyjną na rynku pracy i jak się ich nauczyć, rozmawiamy z Alicją Dettlaff, konsultantką HR i wykładowczynią Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.
Jakie kompetencje trzeba posiadać w przyszłości? Raport
W dynamicznie zmieniającym się świecie zdecydowanie mniejsze znaczenie zaczyna mieć dogłębna, latami zdobywana, skomplikowana wiedza. Dużo większego znaczenia nabierają pierwotne cechy, które przez tysiące lat pozwalały przetrwać gatunkowi ludzkiemu.
Marzenia o szczycie. Jak radzić sobie z nadmierną ambicją? [WYWIAD]
Osobom chorobliwie ambitnym może pomóc psychoterapeuta. Tyle że one często boją się, że terapia skupi się na tym, by stali się przeciętniakami. Jak radzić sobie z nadmierną ambicją – pytamy dr. Konrada Piotrowskiego, psychologa.
Wykształcić sobie specjalistę
Masz problem ze znalezieniem specjalisty? Możesz wykształcić go sam. Ergo Hestia od dwóch lat prowadzi program bootcampów, czyli specjalnych akcji szkoleniowych. Dzięki nim firma była w stanie wyedukować kilkudziesięciu ekspertów z różnych dziedzin.
Cyfrowe życie ponad stan. Jakie zagrożenia niesie za sobą dług technologiczny?
O długu technologicznym wciąż mówi się za mało, choć niemal każda firma się z nim boryka. To dziś dla przedsiębiorstw prawdziwa zmora – by szybko osiągnąć biznesowy cel, idziemy najkrótszą drogą. Działanie przestaje być racjonalne, a inwestycje nie mają wymiernych korzyści. Dług narasta, stajemy się bankrutami – dosłownie i w przenośni.
Szybkie dostawy to jeden z najgorętszych trendów na rynku. Jednak branża złapała zadyszkę
Błyskawiczne dostawy to jeden z najgorętszych tematów na rynku e-commerce. Tak zwany quick commerce złapał właśnie zadyszkę.
Zastój w budownictwie: brakuje 40 proc. pracowników
Wojna w Ukrainie zmieniła oblicze branży budowlanej na terenie całej Polski: brakuje ponad sto tysięcy pracowników.
Jak zarabiać na e-commerce w czasie kryzysu na rynku?
Rok 2022 jest dla branży e-commerce trudniejszy niż poprzednie. E-sklepy notują spadek liczby klientów. Pandemiczna fala osiągnęła swój szczyt i zanim na powrót się wzniesie, wiele biznesów upadnie.
"Nie chodzi o to, by odbierać odwagę mężczyznom, ale by kobiety mocniej uwierzyły w siebie"
Kobiety w biznesie nadal w różnych miejscach spotyka systemowa dyskryminacja, ale równie trudne do pokonania są bariery, które tkwią w naszych głowach – mówi dr Anna Kieszkowska-Grudny, inicjatorka Akademii Przywództwa Kobiet LiderShe w Akademii Leona Koźmińskiego.
Tanie bilety lotnicze to już przeszłość. Złe wieści dla podróżujących
W tym roku ceny biletów lotniczych w Europie według Allianz Trande wzrosną o średnio 21 proc. To z pewnością nie koniec podwyżek, bo mimo wzrostu cen linie lotnicze będą w 2022 r. ponosiły straty.
Raport: E-commerce. Kierunek: omnichannel
Nawet jeśli nie posiadasz tradycyjnego sklepu, postaw na omnichannel. To najlepsze rozwiązanie, gdy koszty dotarcia do klienta wciąż rosną.
Żuchowicz: "Przedsiębiorcy wciąż zbyt często nie rozumieją, czym jest dług cyfrowy" [WYWIAD]
Jeśli masz biznes, który zależy od technologii, to dług cyfrowy może sprawić, że twoja firma przestanie sprawnie działać, a konkurencja zyska dużą przewagę. U podstaw tego problemu często tkwi ignorowanie sygnałów od pracowników, klientów i brak porozumienia na linii biznes i IT – mówi Marcin Żuchowicz, CEO e-point SA.
Prezeska Provident Polska: "Określenia męski i żeński styl zarządzania są raczej umowne" [WYWIAD]
Empatyczne i demokratyczne przywództwo jest nie tyle kobiece, co po prostu dojrzalsze i skuteczniejsze niż zarządzanie strachem – mówi Agnieszka Kłos-Siddiqui, prezeska zarządu Provident Polska.
Zabratańska: "Siłą różnorodności w firmie jest bogactwo różnych punktów widzenia" [WYWIAD]
W dzisiejszym świecie tylko ignorant albo bogacz może sobie pozwolić na to, by nie zajmować się w swej firmie różnorodnością i inkluzywnością – mówi Katarzyna Zabratańska, menedżerka ds. równości i włączającej kultury organizacyjnej w Żabce.
Raport: Kobiety w IT. Rzeczy niemożliwe robimy od ręki
Jeśli w branży IT nie będzie kobiet, to inni zaprojektują nam przyszłość i świat – przekonują uczestniczki Programu dla kobiet „Bez cukru” w Banku Pekao S.A. , które na co dzień zajmują się nowymi technologiami: Justyna Banaś, Paulina Kałużna i Renata Machała.
Raport: Różnorodność. Informatyka jest kobietą
Już za kilka lat kobiety będą stanowiły prawie połowę wszystkich zatrudnionych w branży IT. Na naszych oczach pada więc jeden z ostatnich męskich bastionów na rynku. Z korzyścią dla kobiet, mężczyzn, ale też dla branży.
Czuła menedżerka. Nadchodzi epoka "kobiecego stylu zarządzania"?
Pandemia, kryzys ekonomiczny, wojna w Ukrainie. Nowe, niepewne warunki funkcjonowania biznesu sprawiają, że nadchodzi epoka „kobiecego stylu zarządzania”. Będziemy się go musieli nauczyć niezależnie od płci.
Homofobia w biznesie nosi białe rękawiczki
– Firma, która jest otwarta na różnorodność, ściąga lepszych specjalistów, a tym samym osiąga lepsze rezultaty biznesowe i tworzy przewagę konkurencyjną – mówi Grzegorz Miecznikowski, specjalista od marketingu inkluzywnego.
Poziom życia w Polsce wyższy niż w Portugalii
Mimo trudności ekonomicznych rośnie konsumpcja. Polacy spożywają więcej dóbr i usług niż niektóre kraje Europy Zachodniej.
Raport Różnorodność. Nieruchomości równych szans
Miejsca ciszy służące modlitwie, medytacji lub refleksji, przestrzenie przyjazne mamom, strefy neutralne płciowo czy zastosowanie odpowiedniego oświetlenia i ławek do odpoczynku – brzmi jak idealny pomysł na relaks po godzinach? Nie. To rozwiązania niezbędne do zastosowania przez firmy chcące działać zgodnie z ideą wspierania różnorodności w miejscu pracy.
Wyścig po technologie. Czy klienci rzeczywiście tego potrzebują?
Kolejne firmy chwalą się nowinkami technicznymi, które mają rozszerzać zakres dostępnych płatności mobilnych. Czy klienci rzeczywiście tego potrzebują?
Raport Różnorodność. Biznes w kolorach tęczy
Czerwiec to tradycyjnie miesiąc dumy, w którym wiele osób wyraża wsparcie dla praw osób LGBT+. Coraz częściej robi to też biznes. W tym roku w warszawskiej Paradzie Równości pójdą grupy pracownicze z co najmniej 20 korporacji. Dlaczego opłaca się być firmą wspierającą różnorodność? I w jaki sposób to robić?