Wyzwól się z łańcucha z(n)ależności

Podcast dla przedsiębiorców "Przyspiesz biznes"
Podcast dla przedsiębiorców "Przyspiesz biznes"
Kiedy na gospodarczym horyzoncie pojawiają się trudności, firmy przestają sobie ufać. Efekt? Zatory płatnicze. Jest na to sposób.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2022 (84)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W „normalnych” czasach gospodarka przypomina dobrze naoliwione, szybko kręcące się koło. Pieniądz krąży między firmami, dzięki czemu te mogą inwestować i lepiej się rozwijać. W efekcie tworzy to możliwości do wzrostu innych firm. Kiedy istnieje realne zagrożenie dla sprawności tego mechanizmu, pojawia się problem. Dziś mamy z nim do czynienia – zatory płatnicze stają się coraz większym wyzwaniem dla polskiego biznesu.

Faktoring pomocą dla firm

Dziś przedsiębiorstwa mogą skorzystać z faktoringu. To rozwiązanie, które nie tylko przyspiesza obrót pieniądza w gospodarce (otrzymujemy pieniądze bez konieczności oczekiwania na kontrahenta), ale także pomaga uchronić się przed nierzetelnym działaniem ze strony partnera biznesowego. Teorię potwierdza praktyka. Jak wynika z Badania postrzegania faktoringu wśród przedsiębiorców przeprowadzonego przez Polski Związek Faktorów wśród blisko połowy przedsiębiorców faktoring jest postrzegany jako skuteczny sposób na poprawę płynności finansowej.

– Dane pokazują, że przede wszystkim duże firmy coraz częściej i na większą skalę korzystają z faktoringu, wystawiając faktury z odroczonym terminem płatności. W pierwszym półroczu 2022 r. rynek faktoringowy w Polsce urósł aż o 33 proc. w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami ubiegłego roku. Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych i małych spółek to jednak wciąż jeszcze segment, który pozostaje do zagospodarowania w tym zakresie. Usługa faktoringu nie jest obecnie tak dobrze rozpoznawalna i chętnie wybierana jak inne instrumenty finansowe – chociażby jak dotychczas – te kredytowe. W dzisiejszych czasach tracą one jednak coraz bardziej na swojej atrakcyjności na korzyść faktoringu – wskazuje Jan Masztalski, szef sprzedaży w Apfino.

W odróżnieniu od tradycyjnego kredytu obrotowego, koszt faktoringu jest niezależny od stawki WIBOR. Ponadto usługa dostępna jest dla wszystkich firm: zarówno małych czy dużych, ale także i nowych. Dodatkowo środki pozyskane w ten sposób należą od początku do przedsiębiorstwa i można je wykorzystać na dowolny cel.

Cyfryzacja na całego

Dziś z faktoringu można skorzystać w prosty i szybki sposób, dosłownie nie wychodząc z domu czy biura. Gotowe rozwiązania są dostępne chociażby z poziomu systemu księgowego Comarch ERP i dzięki platformie Apfino. Mogą z nich skorzystać zarówno pracownicy działów finansowych i/lub księgowych, jak również sami przedsiębiorcy. Za pomocą platformy można wnioskować o produkty finansowe i weryfikować status sprawy, a także dzięki nim firmy mają dostęp do swoich faktur przechowywanych w chmurze. Takie procedury można realizować błyskawicznie, co jest wielkim plusem w dzisiejszych, niezwykle dynamicznych czasach.

Kiedy pojawią się problemy

Faktoring nie jest jedynym sposobem na utrzymanie płynności finansowej. W likwidowaniu zatorów płatniczych pomoże także windykacja. Przedsiębiorcy boją się jednak utraty relacji z kontrahentami albo nie mają pracowników, którzy mają kompetencje i czas do zajmowania się takimi sprawami. W odpowiedzi na te potrzeby powstała usługa windykacji polubownej. Polega ona na negocjowaniu z dłużnikiem jak najszybszej spłaty zobowiązania bez udziału sądu i w granicach wszelkich obowiązujących przepisów prawa. Co więcej, na rynku działa usługa realizowana poprzez system Comarch ERP i platformę Apfino, która umożliwia windykację na koszt dłużnika.

Jak tłumaczą przedstawiciele Apfino, samo zlecenie usługi polubownego odzyskiwania pieniędzy jest bezpłatne – koszty prowizji ponosisz tylko w sprawach zakończonych sukcesem, czyli spłatą zadłużenia. Zgodnie z prawem (dokładniej ustawą o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych), możesz obciążyć dłużnika wszystkimi poniesionymi kosztami windykacji. Tą procedurą zajmuje się firma windykacyjna, w ramach złożonego wniosku online.

My Company Polska wydanie 9/2022 (84)

Więcej możesz przeczytać w 9/2022 (84) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ