Płace w przedsiębiorstwach rosną

wzrost płac
GUS zanotował realny wzrost płac w lipcu, fot. shutterstock.
Dobra informacja z GUS: tempo wzrostu płac w przedsiębiorstwach jest najwyższe od 22 lat.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dane za lipiec napawają optymizmem. Można pokusić się o stwierdzenie, że przedsiębiorcy znacznie podnieśli ceny produktów, ale beneficjentami wyższych zysków są też ich pracownicy.

Rekord nominalny

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny: Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w lipcu 2022 r. wzrosło o 15,8 proc. rok do roku i wynosiło 6778,63 zł brutto. To rekord w ujęciu nominalnym.

Pozytywne zaskoczenie

Te dane są pierwszym od dawna pozytywnym zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy spodziewali się mniejszych podwyżek. Średnia ich wskazań mówiła o wzrośnie płac na poziomie 13,3 proc. za lipiec, czyli prognoza była niższą o 2,5 proc. od ostatecznego wyniku.

PKO BP dopatruje przyczyn tak pozytywnego wyniku w czynnikach jednorazowych jak np. premie w spółkach górniczych, które często osiągają zawrotne sumy, zdolne do pobijania statystyk.

Wzrost wynagrodzeń

Business Insider zwraca uwagę, że po dwóch miesiącach przerwy wynagrodzenia rosną szybciej niż inflacja. Podkreśla przy tym, że w sektorze przedsiębiorstw (mając na myśli firmy zatrudniające powyżej 10 osób) wypłaty zwiększały się po około 5-7 proc. r/r. Wyjątkiem był rok 2021 kiedy podwyżki sięgnęły 10 proc. Najlepszy w tym zestawieniu okazał się kwiecień 2022 roku, czyli miesiąc z odczytem wzrostu wynagrodzeń na poziomie 14,1 proc. w stosunku do inflacji. Tylko w takim wypadku możemy mówić o realnym wzroście wynagrodzeń.

Czytaj dalej: Shoper przejmuje Shopolo

ZOBACZ RÓWNIEŻ