Zielona energia ma kolosalną przyszłość. Wywiad

Michał Skorupa
Michał Skorupa
Rozmowa z Michałem Skorupą, prezesem zarządu E.ON Foton.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2022 (84)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Co dokładnie w zakresie zielonych rozwiązań w energetyce firma E.ON Foton oferuje klientom indywidualnym i biznesowym? 

Przede wszystkim oferujemy rozwiązania kompleksowe. W przypadku klienta indywidualnego zaczynamy zwykle od fotowoltaiki, ale proponujemy też pompę ciepła, magazyn energii i stację ładowania, bo naszą misją jest zachęcać klienta do budowania własnej niezależności energetycznej i autokonsumpcji. Dla klienta biznesowego, obok instalacji fotowoltaicznej, oferujemy usługę kompensacji mocy biernej, ale też całościowe doradztwo, obejmujące m.in. przygotowania studium wykonalności zarówno pod kątem zapotrzebowania na energię, jak i możliwości jej dostarczenia. Towarzyszymy klientom od etapu projektowania, doradztwa w finansowaniu przez montaż, gwarancje i wsparcie techniczne. Staramy się być partnerem i oferować rozwiązania tailor-made – dedykowane pod potrzeby i możliwości każdego klienta. 

Jesteście częścią grupy działającej także na innych rynkach.

Jako spółka jesteśmy na rynku prawie siedem lat. Pod koniec 2021 r., dołączyliśmy do międzynarodowego koncernu E.ON. To nam pozwala ciągle poszerzać ofertę, bo przecież w takich państwach jak Niemcy czy Holandia rynek OZE funkcjonuje nawet 20 lat. Dzięki temu, że jako Grupa działamy na 15 rynkach, gdzie obsługujemy 53 mln klientów możemy się odwołać do doświadczeń innych, łącząc je z umiejętnościami i kompetencjami zdobytymi na rynku polskim. 

Jaka jest przyszłość branży fotowoltaicznej? 

W lipcu tego roku po raz pierwszy energetyka odnawialna osiągnęła 23 proc. polskiego miksu wytwórczego. To już znaczący odsetek. Równolegle zmienia się świadomość społeczna. Klienci oczekują, że firmy, jakich produkty, usługi kupują, będą zmniejszać ślad węglowy i wykorzystywać rozwiązania ekologiczne. Coraz częściej zwracają się do nas deweloperzy, abyśmy zaprojektowali kompleksowe rozwiązania dla całego nowo powstającego osiedla. Równolegle, w związku, z rosnącymi cenami energii, unijnymi dyrektywami widzimy też bardzo duże zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi ze strony klienta biznesowego. Co prawda po zmianie przepisów dotyczących fotowoltaiki, firmy, które miały wąską ofertę, zaciągnęły hamulec ręczny. Przyszłość należy do marek takich jak 

E.ON Foton, które mają kompleksową i zintegrowaną ofertę. Pamiętajmy też, że instalacja ma działać przez ok. 20 lat. Ważna jest więc obsługa posprzedażowa. Dlatego nasze wsparcie nie kończy się wraz z finalizacją inwestycji. Zdarza się, że klient wraca do nas po latach z prośbą o audyt inwestycji albo o jej rozbudowanie, bo w międzyczasie wzrosło jego zapotrzebowanie na energię. Takie powroty zawsze nas bardzo cieszą, a zderzając je ze wskaźnikiem mówiącym, że 56 proc. naszych klientów pochodzi z rekomendacji, wiemy, że kierunek działań jaki obraliśmy jest właściwy. 

Z tego, co pan mówi, panele słoneczne to nie wszystko. Jak w przyszłości będą wyglądały nasze gospodarstwa domowe?

Rzeczywiście, panele to tylko początek budowy całościowego systemu, z połączeniem magazynu energii, pompy ciepła, ładowarki do samochodów elektrycznych czy klimatyzacji, a w niedalekiej przyszłości – prawdopodobnie też technologii wodorowej współpracującej z tymi urządzeniami. Przyszłością są też rozwiązania hybrydowe, obejmującą np. panele i turbiny wiatrowe. 

My Company Polska wydanie 9/2022 (84)

Więcej możesz przeczytać w 9/2022 (84) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY