Prawo i podatki
Awarie domów maklerskich. Rusza postępowanie UOKiK. "Klienci mogą być poszkodowani"
Prezes UOKiK zapowiedział kontrole w domach maklerskich. To konsekwencja styczniowych i grudniowych awarii - m.in. w ING Bank Śląskim i mBanku.
Przedsiębiorca jak konsument
Wariacki kraj, język idiotyczny. U nich ja to jest moi, ale ja dla niego to nie jestem moi tylko vous, ale on dla siebie jest moi! Ale dla mnie on to jest lui? Bądź tu mądry, kto jest kto?”. To monolog poświęcony zawiłościom gramatyki języka francuskiego z komedii Stanisława Barei „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”. I
Pracodawcy RP: Chcemy dialogu o Krajowym Planie Odbudowy i płacy minimalnej
W interesie pracodawców i pracowników jest znalezienie konsensusu zarówno w odniesieniu do mechanizmu podniesienia płacy minimalnej, jak i reformy klina podatkowego. Przy obecnym poziomie obciążeń podatkowych, nadmierny wzrost płacy minimalnej może oznaczać masowe zwolnienia - podkreślił na spotkaniu Rady Przedsiębiorczości przy udziale Andrzeja Dudy wiceprezydent Pracodawców RP Rafał Baniak.
Wash and Go
Dwa w jednym. Szampon i odżywka do włosów razem! To wspaniały produkt firmy Vidal Sassoon sprzedawany pod marką „Wash & Go”. Pamiętacie jego reklamy z lat 90.? Pomysł, aby zmieszać dwie substancje i sprzedać je jako coś zupełnie nowego, jest znany. No choćby w drinkach, takich jak whisky z colą albo wódka z sokiem pomarańczowym.
Jest podatek, to jest i sposób na podatek
Cola sprzedawana jako syrop, „małpki” o pojemności 350 ml, podział firmy na setki spółek czy hotel jako przechowalnia nart – polscy przedsiębiorcy są wyjątkowo kreatywni, zwłaszcza jeśli chodzi o unikanie podatków. Niestety, państwo im w tym pomaga.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Luty 2021
Aktualne zmiany w prawie ważne dla przedsiębiorców. Dodatkowo - kalendarz przedsiębiorcy na luty.
Pełne ozusowanie zleceń już od 2022 roku. "Przyjrzymy się czy nie będzie nadużywania umów o dzieło"
Wszystkie umowy zlecenia będą ozusowane już od 1 stycznia 2022 roku - zadeklarował Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną. W tym momencie rząd nie planuje ozusowania umów o dzieło, ale będzie przyglądał się, czy nie będą one nadużywane.
Nie daj się zatopić! Co trzeba wiedzieć o kredytach dla przedsiębiorców?
Kredyt dla przedsiębiorcy bywa zbawienny – dodaje wiatru w żagle, pozwala uniknąć mielizn. Jednak jeśli zewnętrzne okoliczności obrócą się przeciwko nam, może być kamieniem u szyi. Jak nie dopuścić, by nas utopił?
Kiedy dochodzi do naruszenia rządowych obostrzeń? Problem narasta a przedsiębiorcy wciąż bez pomocy
Sanepid jest zdania, że przedsiębiorca naruszył obostrzenia związane z walką z pandemią. Przedsiębiorca uważa, że nie. Spór skończy się w sądzie, ale jest problem - czy taka firma może skorzystać z pomocy w postaci tarcz finansowych i antykryzysowych?
Przedsiębiorcy zostali konsumentami. Jak zgodnie z prawem sprzedawać im towary i usługi?
Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy w prawie konsumenckim oraz Kodeksie Cywilnym. Są bardziej przyjazne dla klientów - przedsiębiorców i dają im prawa, jakie dotąd miały tylko osoby prywatne. Jakie są najważniejsze zmiany i pod jakimi warunkami obowiązują?
Walka o pracę zdalną. Czy pracodawca będzie mógł kontrolować mieszkanie pracownika? [WYWIAD]
Trwają prace nad przygotowaniem ustawy, która wreszcie wprowadzi do kodeksu pracy tzw. pracę zdalną. Problem w tym, że związki zawodowe i przedstawiciele przedsiębiorców mają zupełnie odmienne poglądy na kluczowe zagadnienia. Czy jest szansa na porozumienie? Rozmawiamy z Katarzyną Siemienkiewicz, ekspertką Pracodawców RP.
Przedsiębiorcy wypowiadają wojnę rządowi. Do sądów trafia coraz więcej pozwów
Firmy z branży turystycznej, fitness, kluby nocne czy branża handlowa. Do polskich sądów trafia coraz więcej pozwów w sprawie obostrzeń nakładanych w związku z walką z pandemią - donosi Dziennik Gazeta Prawna.
Zaledwie 600 pozycji w rejestrze umów o dzieło. Przedsiębiorcy zignorowali nowe przepisy?
Od początku stycznia każdy przedsiębiorca musi zgłaszać podpisane umowy o dzieło do specjalnego rejestru. Tymczasem przez pierwszy tydzień miesiąca, jak donosi portal money.pl, w rejestrze pojawiło się zaledwie 600 umów.
Wyrok sądu w Opolu: Bez stanu klęski żywiołowej kary za złamanie obostrzeń są niezgodne z prawem
Ważny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Jak wynika z uzasadnienia, ograniczenie praw i wolności konstytucyjnych nie może nastąpić poprzez rozporządzenie, ale przez wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Między innymi z tego powodu kara nałożona na fryzjera za nieprzestrzeganie obostrzeń jest niezgodna z prawem.
Ważne zmiany w prawie i podatkach już od stycznia [PEŁNE ZESTAWIENIE]
Nowe podatki i opłaty, a także ważne zmiany m.in. w zakresie podatku CIT. Przedstawiamy pełne zestawienie ważnych zmian w przepisach, które wejdą w życie od nowego roku.
Kredyt frankowy, nie taki groźny jak go malują
Coraz częściej słyszy się w mediach, że kolejni kredytobiorcy wygrali proces „frankowy” przeciwko bankowi. Co to tak naprawdę oznacza?
Wolni niewolnicy prawa [FELIETON]
Panie uprawiające przy polskich drogach najstarszy zawód świata funkcjonują w szarej, a zarazem „czerwonej strefie”. Pracują dalej, ale z zachowaniem powszechnych obostrzeń sanitarnych – przynajmniej nos i usta mają zasłonięte maseczkami. Dokładnie jak nakazuje prawo. Wielu działających legalnie polskich przedsiębiorców chciałoby się znaleźć na ich miejscu.
Zamykanie stoisk w galeriach handlowych to dyskryminacja?
W poświąteczny poniedziałek rząd znów zamknie galerie handlowe. Tylko nieliczne sklepy i punkty handlowe w tych placówkach będą mogły funkcjonować w reżimie sanitarnym. Zdaniem przedstawicieli Pracodawców RP, to przejaw dyskryminacji jednej z grup przedsiębiorców.
10 najczęściej popełnianych błędów podatkowych
Skarbówka czuwa! Nie musisz być przestępcą VAT-owskim, by narazić się organom podatkowym. Wystarczy nawet najmniejszy błąd w dokumentach wystawianych co miesiąc albo... brak dowodów na przeprowadzenie szkolenia sprzed kilku lat.
Tarcza branżowa przegłosowana. Co ostatecznie dostaną przedsiębiorcy? [PODSUMOWANIE]
Parlament zakończył prace nad tzw. tarczą branżową. Teraz dokumenty trafią do prezydenta. Jego podpis umożliwi rozpoczęcie programu, dzięki któremu do polskich firm trafią kolejne miliardy złotych.
Spółki komandytowe zapłacą CIT. Prawnik radzi, jak uniknąć podwyższenia kosztów działalności
W związku z uchwaloną przez Sejm w dniu 28 października 2020 r. nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wielu przedsiębiorców staje przed olbrzymim dylematem. Co zrobić ze spółkami komandytowymi, które będą musiały zapłacić podatek CIT?
Karuzela, karuzela, w całej Polsce co niedziela... Jak dziś wyłudza się VAT?
Pomimo entuzjastycznych zapowiedzi Ministerstwa Finansów (zasada „3 x P”: prostota, przejrzystość i przyjazność), podatnicy podchodzą do nowych przepisów w zakresie JPK z uzasadnionymi obawami. Ale nie o merytorycznych wątpliwościach związanych z JPK_V7 będzie w tym tekście mowa - pisze w analizie dla portalu mycompanypolska.pl Wojciech Kieszkowski, partner w firmie Solveo Advisory.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Kiedy je wykorzystać?
Nowe rozwiązanie w polskim prawie, czyli uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, może okazać się zbawieniem dla firm w kryzysie. Mecenas Mateusz Waberski pisze, kiedy można je wykorzystać.
6 grudnia to niedziela handlowa. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, zgodnie z którą 6 grudnia sklepy będą otwarte.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Grudzień 2020
Oto najnowsze zmiany w prawie dla przedsiębiorców.
Przedsiębiorcy stracą pomoc publiczną przez nieposłusznych klientów? Jest interwencja u wicepremiera
Rzecznik MŚP, Adam Abramowicz, podjął interwencję u wicepremiera, Jarosława Gowina, w sprawie nowej ustawy, która umożliwi odmowę udzielenia pomocy publicznej przedsiębiorcy, który złamie rządowe obostrzenia wydane w ramach walki z pandemią. Kontrowersje budzi otwarty katalog naruszeń, pod który można podpiąć np. odmowę noszenia maseczki przez klientów.
Biznes po Brexicie. Konsekwencje zakończenia okresu przejściowego
31 grudnia 2020 r. zakończy się tzw. okres przejściowy, a brytyjskie firmy przestaną podlegać przepisom UE. Przedsiębiorców w Anglii, Walii i Szkocji zaczną obowiązywać nowe zasady i żeby kontynuować działalność w krajach UE mogą być zobowiązani do rejestracji firmy w państwie członkowskim.
Nowy bat na przedsiębiorców. Naruszysz obostrzenia, stracisz pomoc państwa
Nawet jednorazowe naruszenie ograniczenia, zakazu lub nakazu związanego z epidemią przez przedsiębiorcę oznaczać będzie utratę pomocy publicznej - wynika z tzw. ustawy covidowej opublikowanej w ostatnich dniach. Poza tym grozi mu odpowiedzialność karna.
Tarcza finansowa 2.0. Jak się o nią ubiegać? Znamy szczegóły
Od stycznia firmy będą mogły ponownie ubiegać się o pomoc w ramach tarczy finansowej PFR. Fundusz ujawnił zasady przyjmowania wniosków.
Hiszpańska inkwizycja
Senne, małe miasteczko Jarrow w Wielkiej Brytanii położone nad rzeczką Tyne. Akcja toczy się w 1912 r. Nagle do spokojnego mieszkania z okrzykiem „Nikt nie spodziewał się hiszpańskiej inkwizycji!” wpada z impetem trzech biskupów w budzących szacunek i strach długich karmazynowych szatach...
Nie daj się wkręcić w karuzelę VAT
Dzieci uwielbiają karuzele, dorośli już niekoniecznie. Szczególnie, jeśli są przedsiębiorcami i trafią na celownik skarbówki z powodu nieuczciwego kontrahenta.
Kontrole PFR. Jak się do nich przygotować?
Nadchodzi czas rozliczeń środków pozyskanych w ramach tarczy finansowej od PFR. Mimo, że firmy mają na to czas do 12 miesięcy od przekazania finansowania, to już dziś powinny szykować się na możliwe kontrole. Oto analiza prawnika Adama Ziębickiego z kancelarii Chałas i Wspólnicy.
Pozew za zarażenie. Jak nie przegrać w sądzie
W twojej firmie doszło do zarażenia COVID-19? Jeśli popełniłeś błędy, to możesz liczyć się z pozwem od pracowników.
Kontrola kontrahentów sposobem na utrzymanie płynności finansowej w czasie pandemii
Eksperci nie mają złudzeń – epidemia koronawirusa to najtrudniejszy czas dla gospodarki od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku. Choć są firmy, którym udało się utrzymać względnie dobre wyniki, to jednak duża część przedsiębiorstw spisała ten rok na straty.
Zawarłeś układ z wierzycielami? Zostaniesz wykluczony z zamówienia publicznego
Nowe prawo zamówień publicznych, które wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku, przewiduje, że przedsiębiorcę będzie można wykluczyć z procedury zamówieniowej na trzy lata jeśli zawarł układ z wierzycielami - alarmuje Konfederacja Lewiatan.