Nawet 135 tys. zł dotacji na wymianę pieca

minister klimatu i środkowiska
Anna Moskwa, fot. shutterstock.
3 stycznia ruszy kolejna odsłona programu walki ze smogiem, w którym można otrzymać wysoką dotację na wymianę "kopciucha" i termomodernizację domu – zapowiada Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Poznań i Kraków w ostatnich dniach zajęły niechlubne miejsca w pierwszej dziesiątce miast z najbardziej zatrutym powietrzem. Normy stężenia szkodliwych substancji w metropolitalnym powietrzu zimą przekraczane są nawet o kilkaset procent. Smog ma duży wpływ na nasze samopoczucie - oddychamy powietrzem, które dosłownie niszczy nasze zdrowie.

Dołącz do walki ze smogiem

W obecnej sytuacji ekonomicznej trudno spodziewać się po Polakach decyzji o kosztownej wymianie pieca, szczególnie w gronie mniej zamożnych obywateli.

Naprzeciw tym potrzebom wychodzi ministerstwo klimatu i środowiska, które przygotowało zmiany w programie „Czyste powietrze”. Kolejna edycja projektu pomocowego rusza 3 stycznia 2023 r. Rząd zdecydował o podniesieniu progów dochodowych, tak by więcej osób mogło skorzystać z dotacji.

Ponad 100 miliardów złotych w programie

Dzięki programowi „Czyste powietrze” można wymienić „kopciucha”, czyli piec starej generacji na niskoemisyjny oraz przeprowadzić termomodernizację domów jednorodzinnych. Zmiany w świadczeniach obejmują też zwiększenie kwoty samego wsparcia finansowego. Budżet programu to teraz ponad 100 mld zł.

Minister Anna Moskwa poinformowała o nowym progu dochodowym. Po przekształceniu treści programu „Czyste powietrze” wzrośnie z 1564 do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2189 do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Maksymalna dotacja wzrośnie z 47 do 99 tys. zł.

Nowe progi dochodowe z powodu inflacji

Jak informuje portal Money.pl przy najwyższym wymiarze wsparcia progi wzrosną odpowiednio z 900 do 1090 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych oraz z 1260 do 1526 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych, a wysokość maksymalnej dotacji wzrośnie z 79 do 135 tys. zł.

Wzrost maksymalnej dotacji o ponad 40 proc. może zachęcić użytkowników kopciuchów do wymiany starego pieca na nowy.  

W rozmowie z PAP Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska wyjaśniła, że podwyższenie progów dochodowych, jak i wysokości dotacji, wynika m.in. z rosnących cen usług i produktów.

- Jesteśmy też przekonani, że będzie to dodatkowy impuls, który jeszcze bardziej przyspieszy "Czyste powietrze" - podkreśliła minister Anna Moskwa.

Połowa środków już po dwóch tygodniach

Co istotne beneficjenci podwyższone i maksymalnego wsparcia mogą ubiegać się o otrzymanie połowy środków jakie pochłonie inwestycja jeszcze przed startem remontu. Prefinansowanie 50 proc. kwoty na wymianę pieca jest możliwe nawet w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Pozostała część zostanie wypłacona w ciągu 30 dni od zakończenia remontu.

Gospodarstwa domowe, które już wymieniły piec lub mają to w planach mogą ubiegać się także o nowe środki na termomodernizację domu.

Czytaj dalej: Technologiczni giganci przeniosą fabryki z Chin?

ZOBACZ RÓWNIEŻ