Morawiecki: 5 mld 100 mln euro na transformację Śląska

śląsk
Muzeum Śląska, Katowice. Fot. shutterstock.
Sprawiedliwa przemiana Śląska ma polegać głównie na transformacji energetycznej. Nikt już nie próbuje oszukiwać górników, że kopalnie węgla mogą dalej działać.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W związku z tym premier Mateusz Morawiecki ogłosił program dla Śląska zatwierdzony przez Komisję Europejską. Na uczciwą przemianę regionu zagwarantowano kwotę 5 mld 100 mln euro oraz dodatkowe 2 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

– Wierzę, że Śląsk może być lokomotywą polskiej gospodarki – mówił premier podkreślając, że to rekordowa kwota. – Śląsk może być sercem polskiej gospodarki, ale potrzebuje wsparcia – wyjaśniał.

Przyszłość górnictwa to zamykanie kopalń

Mateusz Morawiecki podziękował m.in. górnikom, którzy podejmują pracę w kopalniach mimo „sprzecznych informacji na temat przyszłości górnictwa”.

Ta przyszłość została jednak przesądzona wraz z deklaracjami, które Polska podpisała zobowiązując się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku (razem z innymi krajami UE). Pozyskiwanie energii z węgla to dla środowiska istny koszmar. Nie wspominając o smogu, który zatruwa Polskę w sezonie grzewczym.

Nowe miejsca pracy dla górników

Premier deklarował, że rząd zamierza tworzyć miejsca pracy na Śląsku ze środków europejskich i budżetowych. W ten sposób Mateusz Morawiecki obiecuje alternatywę dla górników, którzy będą musieli się przebranżowić.

Jak wyliczał Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej środki mają być inwestowane m.in. w obszarze cyfryzacji, gospodarki, różnorodności biologicznej, transportu, rynku pracy. Jeśli chodzi o transformację regionu, Śląsk ma się stać wiodącym ośrodkiem innowacji i nowych technologii. Czy region stanie się polską Doliną Krzemową? Na pewno warto się nim zainteresować z punktu widzenia twórców startupów.

Nawet 33 mld euro dla Śląska

– Lata nowej perspektywy finansowej to trzecia perspektywa Unii Europejskiej, chodzi o 33,4 mld euro z trzech funduszy – tłumaczył Grzegorz Puda. – Te środki mają służyć mieszkańcom województwa Śląskiego – dodał.

Szef rządu powiedział też, że Polska zamierza korzystać "z tego dobra jakim jest polski węgiel" tak długo jak to będzie możliwe - zgodnie z planami zatwierdzonymi przez UE, a także związki zawodowe.

Wygaszanie górnictwa to ogromne wyzwanie, a historia pokazała, że ogromne nakłady na transformację całego sektora to nie wszystko. Ważny jest przede wszystkim pomysł na to, w jaki sposób przeprowadzić tak skomplikowany proces. Polska ma ogromną szansę i środki na dokonanie efektywnych zmian. Jednak dużo zależy od umowy społecznej i tego, czy rząd zatrzyma się na działaniach pozorowanych, czy dokona realnych zmian, które zapewnią warunki do rozwoju nie tylko całego regionu ale i kapitału społecznego.

Czytaj dalej: PepsiCo zwolni setki pracowników.

ZOBACZ RÓWNIEŻ