Zamrożenie cen gazu bez kryterium dochodowego

Anna Moskwa
Anna Moskwa, Fot. Shutterstock.
Ustawa zamrozi ceny gazu dla wszystkich gospodarstw domowych i wielu innych podmiotów. Nie będzie konieczne spełnienie kryterium dochodowego. Dodatkowo przewidziany jest dodatek dla najuboższych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rząd zapowiada przyjęcie ustawy gazowej jeszcze w piątek 25 listopada. Jak zapowiedziała dziś Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska podstawowe założenie to zamrożenie taryfy gazowej dla gospodarstw domowych na poziomie z tego roku. Jedyną zmianą będzie powrót od 1 stycznia 2023 do poprzedniej stawki VAT na gaz.

Lista podmiotów z limitem cen gazu

– Ta kwota, na poziomie 200 zł taryfy, będzie przeniesiona na kolejny rok i to dotyczy zarówno gospodarstw domowych, jak i szerokiej listy z ustawy - czyli szkół, szpitali, żłobków, przedszkoli, pieczy zastępcze, noclegowni, organizacji pozarządowych, kościołów wyznaniowych – powiedziała Anna Moskwa podczas konferencji prasowej. – Wszyscy, którzy się znaleźli na liście mrożącej taryfę na ten rok, ta lista podmiotów uprawnionych zostanie przeniesiona na przyszły rok – dodała

Dodatek dla najuboższych

Minister Moskwa zapowiedziała również dodatkową formę wsparcia najuboższych.

– Biorąc pod uwagę, że w Polsce część osób ogrzewa się gazem, poza wszystkimi dodatkami, które już wypłaciliśmy, dodatkowo dla najuboższych wprowadzamy dodatek gazowy. Z jednej strony mrozimy taryfę, z drugiej strony dla tych z progiem dochodowym analogicznym do dodatku osłonowego, czyli 2 100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, 1 500 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego, zwracać równowartość VAT-u – zaznaczyła Anna Moskwa.

– Na podstawie faktury, którą osoba, gospodarstwo domowe otrzyma będzie można się zwrócić do urzędu o zwrot równowartości VATu z każdego rachunku, który wpłynie do polskich rodzin w 2023 r. Z zastrzeżeniem zachowania progu dochodowego. (...) To wsparcie jako równowartość zwrotu podatku VAT dla tych, którzy w tym progu dochodowym będą się mieścili i jednocześnie ogrzewają swoje mieszkania, domy gazem – wyjaśniła.

Koszt ustawy gazowej

Całość ustawy, według minister klimatu, ma pochłonąć 30 mld zł. Tym samym regulacja będzie gwarantowała rekompensatę dla podmiotów, które będą dostarczały gaz, kupując surowiec po wyższej stawce.

– Będzie to rekompensata pomiędzy zatwierdzoną taryfą, którą URE zatwierdza, a stawką 200 zł, która jest stawką zamrożoną. Ten schemat funkcjonował w tym roku. On kosztował ok. 10 mld zł, bo ceny gazu od jesieni ubiegłego roku wzrosły, to jest znany mechanizm. Drugi element tego wsparcia - tutaj szacujemy, że będzie ok. 300 tys. gospodarstw domowych uprawnionych do tego wsparcia, czyli ogrzewających się gazem i jednocześnie mieszczących się w progu dochodowym 1 500 i 2 100 zł – powiedziała Anna Moskwa.

Wedlug zapewnienień rządu ustawa gazowa ma zostać przyjęta w piątkowy wieczór 25 listopada.

ZOBACZ RÓWNIEŻ