Zasiłek pogrzebowy o 1000 zł wyższy?

pogrzeb
Fot. shutterstock.
Drastyczne podwyżki cen pochówku i apele związkowców zmusiły rząd do rozpoczęcia pracy nad podwyższeniem zasiłku pogrzebowego.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zasiłek pogrzebowy od 2011 roku pozostaje taki sam. Kwota, którą rodzina otrzymuje na pochówek bliskiego zmarłego nie pokrywa koniecznych wydatków. To sprawia, że uboższych Polaków nie stać na zorganizowanie pochówku. W takich sytuacjach często zmuszeni są sięgać po nieopłacalne pożyczki.

Rząd zgodził się na podwyżkę świadczenia

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych od wielu lat walczy o podwyższenie świadczenia. Niestety do tej pory apele związkowców nie przynosiły efektów, a rząd pozostawał głuchy na potrzeby gorzej sytuowanych mieszkańców Polski.

Super Express poinformował o przełomie w tej sprawie. Według relacji dziennika rząd zgodził się podwyższyć zasiłek pogrzebowy.

"Pracujemy nad podwyższeniem świadczenia, aby urealnić jego stawkę w stosunku do kosztów pochówku. Chcemy, aby wyniósł on 5 tys. zł" - powiedział "SE" członek partii PiS określony przez gazetę mianem „ważnego polityka”.

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie do 5 tys. zł

1000 zł podwyżki dla świadczenia to wciąż za mało by pokryć wszystkie koszty, jednak przy tak szybko rosnącej inflacji wzrost stawki na pochówek zmarłych bliskich byłby bardzo pomocny.

Związkowcy postulowali o zwiększenie zasiłku pogrzebowego do 12 tys. zł. Branża pogrzebowa nie liczyła na tak nierealne rozwiązanie, a jej przedstawiciele w rozmowie z Super Expressem proponowali podwojenie obecnego świadczenia do kwoty 8 tys. zł.

Sprawdź: Ucz się angielskiego za darmo

ZOBACZ RÓWNIEŻ