Prawo i podatki
Nadchodzi koniec tradycyjnych doradców inwestycyjnych? KNF zmienia podejście do robodoradztwa
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego 4 listopada br. opublikował stanowisko dotyczące robodoradztwa, w którym odniósł się do szeregu istotnych zagadnień związanych ze świadczeniem przez firmy inwestycyjne usług doradztwa inwestycyjnego w formule zautomatyzoewanej - pisze w analizie Michał Karwasiński, radca prawny, partner zarządzający Kancelarii KSZ Smart Legal.
UOKiK uderza w duże firmy, które nie płacą na czas kontrahentom
Sieci handlowe Aldi i Bricoman, producenci alkoholi Stock Polska i Grupa Żywiec czy producent żywności Lorenz Bahlsen Snack-World to m.in. firmy, wobec których prezes UOKiK wszczął postępowanie. Jak podano w komunikacie, Urząd rozpoczął procedurę względem 21 dużych firm.
Koniec tanich zakupów z AliExpress? Zmiany w ustawie o podatku VAT
VAT na towary z chińskich platform sprzedażowych - z których najpopularniejsza to AliExpress - ma obowiązywać od 1 lipca 2021 roku.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Listopad 2020
Jak co miesiąc, omawiamy najważniejsze zmiany w przepisach gospodarczych.
Snajper dotacji [FELIETON]
„Żeby wszyscy byli zdrowi, piękni, bogaci, a Pani Minister Emilewicz, aby miała własny helikopter do rozrzucania pieniędzy nad Polską na każde wezwanie” – taką poprawkę do ustawy o polskim bonie turystycznym zaproponował poseł konfederacji Grzegorz Braun. Zagłosowało za nią tylko 32 posłów, więc przepadła. Teraz okazuje się, że jednak nie do końca.
Szykuj się na zmiany w prawie. Firmy będą jak konsumenci. Co to oznacza dla e-commerce?
Od 1 stycznia 2021 r. wejdą w życie przepisy znacznie zmieniające funkcjonowanie rynku e-commerce w Polsce. Są one związane z przyznaniem niektórym przedsiębiorcom statusu konsumenta. O tym, jak przygotować się do nadchodzących zmian piszą eksperci TGC Corporate Lawyers.
Okiem eksperta. Jak działa w Polsce upadłość konsumencka
Upadłość konsumencka to procedura sądowa stosowana wobec konsumentów oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, które stały się niewypłacalne. O tym, jak ją przeprowadzić, pisze dla mycompanypolska.pl Michał Sowiński, doradca restrukturyzacyjny i partner w kancelarii Graś i Wspólnicy.
Ulga na badania i rozwój. Twoja firma może na tym skorzystać!
Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, ulga na działalność badawczo – rozwojową, jest coraz popularniejsza. W ubiegłym roku z takiej możliwości skorzystało ponad tysiąc dwustu podatników CIT oraz podobna ilość podatników PIT . W porównaniu z rokiem 2018 to wzrost o 34 proc.
Ponad 5 tysięcy "COVID-owych inwestycji". Nadzór budowlany zacznie kontrole
Inspektorat budowlany zacznie kontrolować tzw. "COVID-owe inwestycje", czyli budynki, których budowa miała się wiązać z "przeciwdziałaniem skutkom COVID-19" i przez to ich realizacja wiązała się z mocnym uproszczeniem procedur. Łącznie takich inwestycji jest ponad 5 tys.
Czy państwo musi budować drogi przy prywatnych inwestycjach?
W określonych przypadkach to do zarządcy, czyli np. samorządu lub Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad należy obowiązek budowy drogi przy prywatnych inwestycjach. Najczęściej jednak realizacją musi zająć się inwestor - wynika z dokumentu przygotowanego przez Rafała Webera, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Praca zdalna w czasie kwarantanny. ZUS publikuje stanowisko w sprawie zasiłku chorobowego
W przypadku niemożności wykonywanej pracy przez osobę odbywającą kwarantannę ZUS wypłaci świadczenia pieniężne. Jeśli osoba będzie jednak pracowała zdalnie, wtedy sytuacja wygląda inaczej. ZUS opublikował stanowisko w sprawie zasiłków chorobowych.
Ważny dzień w sejmie. Parlament zajmie się estońskim CIT i opodatkowaniem spółek komandytowych
Dziś rozpoczyna się posiedzenie sejmu. W harmonogramie prac znajdują się m.in. ważne zmiany dla przedsiębiorców.
PFR zaczyna kontrole – Jak się do nich przygotować
Proces przyznawania subwencji w ramach Tarczy finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju został już zakończony. Teraz firmy muszą zacząć proces przygotowań do rozliczania pieniędzy, a PFR już rozpoczyna kontrole. Jak uniknąć problemów?
Kolejny błąd w rozporządzeniu? Jedne salony masażu mogą działać, inne nie
W zależności od tego, który kod PKD wpisał przedsiębiorca wykonujący zabiegi masażu, jego działalność musi (bądź nie) zostać zawieszona. To kolejna nieścisłość w przepisach, która budzi kontrowersje wśród firm. Interwencję w tej sprawie podjął Rzecznik MŚP.
Cykl webinariów KCFO: Trendy i zmiany w środowisku podatkowym 2019-2020
22 października br. odbędzie się webinarium dotyczące trendów i zmian w środowisku podatkowym 2019-2020.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Czy to dobre narzędzie do ratowania firmy? [ANALIZA]
W najbliższych miesiącach, gdy przestaną działać rządowe mechanizmy pomocowe, może nas czekać fala upadłości przedsiębiorstw. W celu chronienia firm przed upadłością wprowadzono uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne (UPR). To obecnie najskuteczniejsze narzędzie restrukturyzacji dla przedsiębiorców - pisze dla mycompanypolska.pl Karol Tatara.
Skarbówka zablokuje także prywatne konta? Jest projekt nowelizacji ustawy
Fiskus będzie mógł blokować nie tylko rachunki firmowe, ale i prywatne rachunki rozliczeniowe, oszczędnościowe czy nawet lokaty terminowe - wynika z projektu ustawy, do którego dotarł Dziennik Gazeta Prawna.
Tysiące firm trafią na celownik prokuratury? KIDP zaczyna ścigać księgowych
Nawet 50 tys. zł kary mogą zapłacić osoby i spółki, które świadczą usługi doradztwa podatkowego bez odpowiednich uprawnień. Krajowa Izba Doradców Podatkowych namierzyła blisko 500 takich firm w Polsce. Do prokuratury trafiło dziś 60 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa, kolejnych kilkaset jest w przygotowaniu.
VAT znów podrożał. Tymczasowa prowizorka ma już 9 lat
Po raz kolejny odroczono obniżkę stawek VAT. Tych samych, które w 2011 roku rządzący „na chwilę i wyjątkowo” podnieśli na trzy lata. Od tamtej pory rządy nieustannie wynajdują kolejne powody, by nie spełniać złożonego przyrzeczenia - pisze w komentarzu Łukasz Czucharski, ekspert ds. podatkowych Pracodawców RP.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Październik 2020
Jak co miesiąc opisujemy najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych.
Nie dla deregulacji! Podsumowanie legislacyjnych działań rządu związanych z przedsiębiorczością
Zapowiedzi deregulacji gospodarki, które padły na początku VIII kadencji Sejmu, nie zostały zrealizowane – wynika z najnowszego Raportu Deregulacyjnego Pracodawców RP. Jego autorzy przeanalizowali wpływ ponad 900 uchwalonych w latach 2015-2019 ustaw na prowadzenie biznesu.
Ustawa "lex Uber" wchodzi w życie. Nadeszło trzęsienie ziemi w branży przewozów [TYLKO U NAS]
Obowiązkowe licencje dla kierowców, oznakowanie wszystkich pojazdów, licencje dla firm pośredniczących w przewozie osób - tzw. ustawa "lex Uber" wprowadza zmiany, które taksówkarze postulowali od dawna. Przepisy wchodzą w życie dziś, 1 października i mimo obaw ceny nie powinny wzrosnąć, jednak prawo wciąż wymaga poprawy.
Pracodawca dopłaci pracownikowi za pracę zdalną? Rząd szykuje nowe przepisy
Dotychczasowe rozwiązania prawne związane z pracą zdalną niebawem zostaną zastąpione przez nowe przepisy - powiedziała w rozmowie z PAP Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jednym z postulatów jest wprowadzenie ekwiwalentu pieniężnego za pracę zdalną.
Nie daj się oszukać! Jak sprawdzić, czy fundusz dobrze zarządza naszymi pieniędzmi
Fundusze aktywów niepublicznych stały się znów popularną metodą inwestowania oszczędności. Krzysztof Michrowski, ekspert z zakresu prawa rynku kapitałowego z Kancelarii MBM Legal radzi, jak uniknąć straty pieniędzy.
Masz spółkę? Szykuj się na duże zmiany w Kodeksie spółek handlowych!
Zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy zmieniającej Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Projekt przewiduje wprowadzenie pojęcia grupy spółek jako kwalifikowanego stosunku dominacji i zależności pomiędzy spółkami, uzależnionego od istnienia wspólnej strategii gospodarczej, odmiennego od „zwykłego” stosunku dominacji i zależności.
Okiem eksperta. Wielkie zmiany w prawie budowlanym. Sprawdź zanim zaczniesz szykować inwestycję
Czy nowelizacja prawa budowlanego ułatwi czy utrudni budowę nowych inwestycji oraz zmianę przeznaczenia już funkcjonujących budynków? Odpowiedź na to pytanie przygotowała dr Joanna Barzykowska, partner w kancelarii Graś i Wspólnicy.
Rząd oskładkuje w pełni umowy zlecenia!
Prawdopodobnie już od początku 2021 roku przedsiębiorcy zapłacą składki na ZUS także za osoby pracujące na podstawie umowy-zlecenia oraz łączących pracę na zleceniu z etatem lub działalnością gospodarczą - pisze Rzeczpospolita.
Ministerstwo Finansów otwiera się na zmianę limitu kwotowego prezentów o małej wartości
Postulat Rzecznika MŚP podwyższenia limitu kwotowego dla prezentów niskiej wartości zyskał częściową akceptację resortu finansów. Obecny limit wynosi 100 złotych. Rzecznik wnioskował o podwyższenie go do 200 zł.
BGK chce wydłużyć działanie programów pomocowych
Bank Gospodarstwa Krajowego chce przedłużyć działanie programów pomocowych dla firm do końca 2021 roku - powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK. Do tego potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej.
Trybunał Konstytucyjny zbada przepisy ordynacji podatkowej
Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek doradców podatkowych o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ordynacji podatkowej w zakresie związanym z raportowaniem schematów podatkowych, a w konsekwencji z tajemnicą doradców podatkowych. Do Krajowej Rady Doradców Podatkowych wpłynęło zawiadomienie prezes TK o skierowaniu wniosku do merytorycznego rozpoznania.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Wrzesień 2020
Jak co miesiąc przedstawiamy najważniejsze zmiany w przepisach gospodarczych.
Pomoc od samorządów dla przedsiębiorstw. Nowe objaśnienia prawne
Rzecznik MŚP otrzymał wydane przez Minister Rozwoju objaśnienia prawne w przedmiocie form pomocy udzielanej przez samorządy na podstawie przepisów tzw. Tarczy antykryzysowej.
Pozwolenie na budowę przez internet. Ruszyła cyfryzacja procesu budowlanego
Od 3 sierpnia rozpoczęła się cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. Od tego dnia w serwisie e-budownictwo będzie można pobrać i wypełnić formularze dot. procesu budowlanego. Jak deklaruje Ministerstwo Rozwoju, do końca roku możliwe będzie złożenie przez internet wniosku o pozwolenie na budowę.
UOKiK: Będziemy karali menedżerów! Maksymalne kary to 2 mln złotych
Osobom zarządzającym, odpowiedzialnym za zawieranie porozumień ograniczających konkurencję, grozi kara finansowa do 2 mln zł - informuje UOKiK. Jak zapowiada Tomasz Chróstny, prezes urzędu, już niebawem nałożone zostaną kary na menedżerów. Obecnie pod lupą jest 19 osób.
Estoński CIT w Polsce. Kto na tym skorzysta? [TYLKO U NAS]
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów jeszcze w lipcu ma zostać przedstawiony do konsultacji projekt ustawy wprowadzający nowy model opodatkowania spółek kapitałowych, czyli tzw. Estoński CIT. Rozwiązanie ma zacząć funkcjonować już 2021 roku.