Wydanie 8/2023 (95) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 8/2023 (95)

Data publikacji: 31.07.2023

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 8/2023 (95)

1

Tylko u nas

Pokochać niszę

Skoro jedna dziesiąta populacji jest leworęczna, Lefty’s sprzedaje produkty wyłącznie dla mańkutów. Yeti wyspecjalizował się z kolei w produkcji lodówek, ale wyłącznie turystycznych. Dollar Shave Club ma jeden główny produkt: maszynkę do golenia, którą sprzedaje w subskrypcji. W Polsce niszowych firm też jest na pęczki.

4

Aktualności

W biznesie

Jak co miesiąc prezentujemy najważniejsze informacje ze świata biznesu.

10

Opinie

Wakacyjne czarne łabędziątko

Na pucz Prigożyna rynki nawet nie zdążyły zareagować, bo zaczął się w piątek, a skończył w sobotę wieczorem. Nie znaczy to, że na rynkach będzie spokojnie. Sierpień będzie miesiącem Jerome’a Powella, który zdecyduje, czy w USA skończą się podwyżki stóp.

12

Opinie

Liberalizm żyje i ma się dobrze

Rozwój sztucznej inteligencji i innych nowych technologii zmienia gospodarkę, ale też nas. Potraktujmy to jako szansę, a nie zagrożenie – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego i Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

19

Opinie

Polacy otwierają się na seksualność

W naszym kraju tworzenie ambitnego startupu związanego ze zdrowiem i życiem seksualnym to wciąż duże wyzwanie – mówi dr Urszula Herman, twórczyni PelviFly.

26

Ludzie

Patent na uzdrowienie planety

Złośliwi mówią, że Ewelina Sasin sprzedaje powietrze. Gdyby jednak ludzkość mogła kupić sobie zatrzymanie efektu cieplarnianego, to właśnie ona wystawiłaby fakturę. Startup TerGo ma bowiem szansę realnie przyczynić się do obniżenia emisji dwutlenku węgla.

29

Ludzie

Polska alternatywa dla plastiku

Aktywista klimatyczny Michał Kruszyński założył startup, który pomaga uwolnić Ziemię od wszechobecnego plastiku. Choć ZNIKA.pl powstał zaledwie w 2022 r., to już zdążył wejść przebojem na rynek ekologicznych opakowań.

32

Rynki

Czy warto iść w gastro

Własna restauracja to marzenie mnóstwa osób. Widzą siebie w sielankowy sposób, jak zabawiają gości i serwują wyjątkowe dania. Rzeczywistość jest jednak bardzo brutalna, ciągłe braki pracowników, nieustanna walka o płynność, wybredni klienci i praca od świtu do nocy. Być restauratorem to dziś wyzwanie.

38

Rynki

Gwiazdki w rosole

„Staroświeckim pączkiem trafiwszy w oko mógłby je był podsinić, dziś pączek jest tak pulchny, tak lekki, że ścisnąwszy go w ręku, znowu się rozciąga i pęcznieje jak gąbka do swojej objętości, a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska” – opisywał pozytywne zmiany w polskiej gastronomii już w czasach panowania Augusta III ksiądz Jędrzej Kitowicz w swoim wiekopomnym „Opisie obyczajów”. Potem już bywało różnie.

42

Raporty

Raport: Polska ma Robertów Lewandowskich innowacji

Gdyby istniał sprawdzony sposób na wdrażanie innowacji, każdy przedsiębiorca stałby się drugim Elonem Muskiem (choć wokół miliardera pojawia się coraz więcej kontrowersji, przez wielu wciąż jest stawiany za najlepszy przykład wizjonera). To byłoby coś, prawda?

43

Nowe technologie

Najlepsi polscy wynalazcy

Nad Wisłą nie brakuje wybitnych innowatorów, a rodzime technologie coraz częściej zadziwiają świat. Wybraliśmy 10 podmiotów już teraz z powodzeniem łączących naukę z biznesem, których wynalazki mają szansę wywołać prawdziwą rewolucję.

47

Opinie

Innowacje made in France… prosto z Polski

Z czym kojarzy się Francja? Z kuchnią, winem, modą, turystyką i romantyczną miłością. Mało komu na myśl przychodzą takie wynalazki jak najszybszy w Europie pociąg TGV, rakieta Ariane, która pomogła rozwinąć europejski przemysł kosmiczny, czy największy samolot pasażerki świata Airbus A380. Jaką zatem rolę odgrywa Francja w światowym wyścigu innowacyjności? Co możemy wykorzystać w Polsce, a także w jakich dziedzinach Francuzi mogą uczyć się od naszych innowatorów?

50

Nowe technologie

Nie umiesz programować? Nie szkodzi

Nie musisz być specjalistą od IT, by stworzyć biznes technologiczny w skali globalnej. Miej pomysł, potem determinację, a na koniec… (odrobinę) szczęścia. Oto biznesy, które wdrożyli ludzie niemający pojęcia o programowaniu.

54

Tylko u nas

Biznesowy dream team

O sposobie zarządzania polskimi klubami sportowymi mówi się najczęściej w złych słowach – bez problemu wymienimy afery z działaczami, które zmieniły nasz sport. Są jednak organizacje pokazujące, że można inaczej. Z Jarosławem Jankowskim, współwłaścicielem i szefem rady nadzorczej koszykarskiej Legii, rozmawiamy m.in. o tym, co sport ma wspólnego z biznesem.

58

Aktualności

Niemoralny jak rynek

Kto rok temu postanowił zainwestować pieniądze w przedsiębiorstwa zielonej transformacji, osiągnął ujemne stopy zwrotu, a inwestorzy, którzy postawili pieniądze na starą, węglową ekonomię, zarobili. Czy da się więc zarobić, grając w zielone?

64

Startupy

Ogarniacze. Najlepsze startupy zajmujące się logistyką

W ostatnich miesiącach logistyka stała się jednym z ulubionych „buzzwordów” przedsiębiorców. Trudno się dziwić – odpowiednie planowanie działań w niestabilnych czasach to nie tyle szansa, by zdobyć przewagę, co warunek, by przetrwać.

68

Aktualności

3 powody, dla których logistyka potrzebuje kobiet

Stereotyp, że branża TSL jest typowo męska, odchodzi do lamusa. Kobiety odgrywają w niej coraz większą rolę, choć wciąż mają do pokonania liczne bariery. Oto trzy przyczyny, dla których zmieniają one logistykę na lepsze.

69

Aktualności

Logistyka jest kobietą

FM Logistic udowadnia, że branża logistyczna jest otwarta na kobiety. W należącym do firmy nowo otwartym magazynie w Głogowie aż 60 proc. zatrudnionych stanowią panie!

70

Aktualności

Kobiece przywództwo w logistyce się sprawdza

Pandemia oraz wojna w Ukrainie stworzyły nową rzeczywistość, w której kobiece cechy w przywództwie doskonale się sprawdzają. Dotyczy to także branży logistycznej, która – ze względu na zaburzenia w dotychczasowych łańcuchach dostaw – przeżyła ostatnio niemałe turbulencje.

71

Wywiady

Kobieca energia w logistyce

Jeśli w zarządzaniu połączymy energię męską i kobiecą, będziemy żyli w lepszym świecie – mówi Magdalena Szaroleta, dyrektor sprzedaży i członek zarządu Raben Transport.

72

Aktualności

Kobiety w logistyce są bardziej kompetentne

Z badań przeprowadzonych przez Forum Kobiet w Logistyce wynika, że pracujące w branży TSL kobiety są wyjątkowo dobrze przygotowane do pełnienia funkcji zarządczych i liderskich. Czasami jednak brakuje im pewności siebie.

73

Aktualności

W Geis mówimy „TAK” kobietom w logistyce

Mogłoby się wydawać, że logistyka to męska specjalność. Temu stereotypowi przeczą fakty, bo coraz więcej kobiet pojawia się w branży TSL. W ten trend wpisuje się polityka zatrudnienia w spółce Geis PL. Od początku istnienia firma zatrudnia kobiety – od asystentek przez stanowiska specjalistyczne po menedżerskie.

74

Aktualności

Kobiety w logistyce chcą awansować

Prawie dziewięć na 10 menedżerek pracujących w branży logistycznej uważa siebie za liderkę. Warto więc pogrzebać mit, że kobiety zatrudnione w tej branży nie chcą awansować. Nie tylko chcą, ale też coraz odważniej sięgają po przywództwo.

75

Wywiady

Działania zamiast marzeń

Wytrwałość to cecha, która sprawia, że kobiety potrafią przekuć marzenia w praktyczne działania, dlatego warto na nie stawiać – przekonuje Anna Krzysko-Vaskovic, prezes zarządu Northgate Logistics.

76

Wywiady

Liczy się człowiek, nie jego płeć

Kto w zarządzaniu nie kieruje się różnorodnością i inkluzywnością, ten nie wie, co traci – przekonuje Renata Kocemba, szefowa marketingu Prologis na Europę Środkową.

80

Moja firma

Sztuka łowienia talentów

Ponad trzy czwarte pracodawców w Polsce zmaga się z brakami kadrowymi. Firmy dwoją się więc i troją, by przyciągnąć nowe osoby i zatrzymać te, które już pracują. Zwłaszcza że konkurencja nie śpi i tylko czeka na okazję, by podkupić tych najlepszych i zatrudnić u siebie.

83

Aktualności

Zielony magnes

Ekologia w praktyce, dobrostan zatrudnionych i… dobra literatura bez ograniczeń! Co dziś przyciąga do firmy młode talenty, a także co zatrzymuje w niej najlepszych pracowników – opowiadają Marta Kiełbik, Anna Korczak i Beata Kuskowska-Kania z Departamentu HR w Banku Ochrony Środowiska.

84

Aktualności

Bo wszystko zaczyna się od zaufania

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że dobre relacje w firmie buduje się na zaufaniu. Taką przyjazną atmosferę tworzy się krok po kroku, a to wymaga konsekwencji w działaniu, czasu i zaangażowania. Dobrze o tym wiedzą w Lidl Polska, gdzie pracujących wspierają Osoby Zaufania.

86

Moja firma

Czas na neuroróżnorodność

Neuroróżnorodność to najnowszy trend w zarządzaniu, który właśnie szturmem wchodzi do Polski. Dziś już nie ma wątpliwości, że firmy, które rekrutują i dbają o neuroatypowych pracowników, zyskują przewagę konkurencyjną.