Kobiece przywództwo w logistyce się sprawdza

Kobiety w logistyce
Kobiety w logistyce, fot. Shutterstock
Pandemia oraz wojna w Ukrainie stworzyły nową rzeczywistość, w której kobiece cechy w przywództwie doskonale się sprawdzają. Dotyczy to także branży logistycznej, która – ze względu na zaburzenia w dotychczasowych łańcuchach dostaw – przeżyła ostatnio niemałe turbulencje.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 8/2023 (95)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak czytamy w cytowanym już raporcie Przywództwo kobiet w logistyce. Gdzie jesteśmy i co dalej, opracowanym przez Forum Kobiet w Logistyce, od lat 80. aż do pandemii przywództwo definiowano za pomocą koncepcji VUCA. To skrót od angielskich słów volatile, uncertain, complex, ambiguous, oznaczających zmienność, niepewność, złożoność i niejednoznaczność.

Akronim stworzono w latach 80. XX w., po zakończeniu zimnej wojny. Model VUCA to rzeczywistość, w której tempo i niejednoznaczny kierunek zmian niezwykle utrudnia przewidywanie przyszłości. To prowadzi ludzi do permanentnej niepewności.

Nowy świat intuicji

Jednak ostatnio świat stał się jeszcze bardziej chaotyczny i nieprzewidywalny. Specjaliści uznali więc, że VUCA już nie oddaje rzeczywistości. Powstało więc nowe określenie – BANI – stworzone przez amerykańskiego historyka, antropologa i futurologa Jamaisa Cascio. To mający międzynarodową sławę intelektualista, którego prestiżowy magazyn „Foreign Policy” uznał za jednego ze stu najwybitniejszych umysłów świata.

Jaki jest świat BANI? Akronim ten wywodzi się z kolei od słów brittle (kruchy), anxious (niespokojny), non-linear (nieliniowy) oraz incomprehensible (niezrozumiały). Funkcjonowanie w takim świecie wymaga odporności, empatii, uważności, zdolności szybkiego przystosowywania się i stawiania nie tylko na twarde fakty, ale też intuicję.

„Pandemia COVID-19 stworzyła nową rzeczywistość, w której VUCA wydaje się nie wystarczać do zrozumienia tego, co obecnie dzieje się na świecie” – czytamy we wspomnianym już raporcie przygotowanym przez Forum Kobiet w Logistyce. Jego autorki – prof. Danuta Kisperska-Moroń z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Beata Trochymiak, twórczyni Forum – nie mają wątpliwości, że właśnie BANI jest istotna dla zwiększenia przywództwa kobiet. „Żyjemy w niepewnych czasach i mamy do czynienia z globalnymi wyzwaniami, takimi jak: nowa zimna wojna, katastrofy klimatyczne oraz kryzys zdrowotny. Stare wzorce zdają się rozpadać, podczas gdy nowe wciąż wymagają wsparcia, aby mogły zaistnieć” – czytamy w raporcie. Według specjalistek model BANI opisuje nowy świat, który wymaga innego sposobu myślenia w przepracowywaniu problemów. To model wykorzystania wszystkich kompetencji i współpracy oraz wzajemnego wsparcia. „Bez liderek świat BANI nie będzie w stanie poradzić sobie z przeciwnościami, bo przywództwo nowej rzeczywistości koresponduje z kompetencjami charakterystycznymi dla przywództwa kobiet” – oceniają prof. Kisperska-Moroń i Beata Trochymiak.

Dużo do zrobienia

Jakie kobiece cechy przydają się we współczesnej branży logistycznej? W rozmowie z „My Company Polska” wymienia je Magdalena Szaroleta, dyrektor sprzedaży i członek zarządu Raben Transport. Są to m.in. empatia, świadomość, kreatywność, czucie i intuicja. Zdaniem Szarolety, włączenie ich do zarządzania sprawi, że będziemy żyć w lepszym świecie, zarówno biznesowym, jak i społecznym. Prof. Kisperska-Moroń podkreśla jednak, że rzeczywistość nie do końca zdąża za nowym światem BANI. - W niektórych branżach, takich jak logistyka i transport, różnica w reprezentacji płci jest duża. Kobiet wciąż często nie przedstawia się jako istotnej siły w branży logistycznej – zauważa naukowczyni. Mimo wyraźnego pozytywnego trendu wzmacniania kobiet w logistyce, wciąż jest dużo do zrobienia. Na szczęście coraz więcej organizacji z branży TSL to rozumie.

My Company Polska wydanie 8/2023 (95)

Więcej możesz przeczytać w 8/2023 (95) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ