Wakacyjne czarne łabędziątko

Bunt Wagnera
Bunt Wagnera, fot. Prigozhin's Press Srvice
Na pucz Prigożyna rynki nawet nie zdążyły zareagować, bo zaczął się w piątek, a skończył w sobotę wieczorem. Nie znaczy to, że na rynkach będzie spokojnie. Sierpień będzie miesiącem Jerome’a Powella, który zdecyduje, czy w USA skończą się podwyżki stóp.

Gdyby nie to, że przez chwilę wypłynęło nam czarne łabędziątko, to koniec pierwszego półrocza 2023 r. zapowiadał się spokojnie. Tym łabędziem była rosyjska tragifarsa, czyli bunt Jewgienija Prigożyna, który w dziwaczny sposób chciał zaoponować przeciwko rozwiązaniu jego prywatnej armii (Grupy Wagnera). Na szczęście bunt rozpoczął się w piątek późnym wieczorem i rynki finansowe nie mogły zareagować, a przetrwał jedynie do sobotniego wieczora. Oczywiście w tej sytuacji reakcji rynków nie było.

Pierwsze półrocze było dla rynków akcji doskonałe. Można nawet powiedzieć, że wręcz zaskakująco dobre, co doprowadziło do popłochu wśród analityków na początku roku przewidujących recesję w USA i w Europie, która doprowadzi do przeceny akcji. Owszem, całkiem wyraźnie pomogła Wall Street sztuczna inteligencja (AI), ale przecież w Europie spółek, które zajmują się sztuczną inteligencją jest niewiele. Nawiasem mówiąc, hossa związana z rozwojem AI dopiero się rozpoczyna i według mnie będzie trwała wiele lat. Tyle tylko, że jak w każdej hossie od czasu do czasu pojawiają się korekty.

Nastroje w górę

W Polsce Indeks Nastrojów Inwestorów obliczany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych był na poziomie najwyższym w historii. Podobne odczyty były w USA – indeks nastrojów podobnego stowarzyszenia (AAII) pokazywał, że liczba niedźwiedzi spadła do 24 proc. (średnia to 31 proc.), a indeks telewizji CNN (krańcowy strach – krańcowa chciwość) ciągle utrzymywał się...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 8/2023 (95)

Więcej możesz przeczytać w 8/2023 (95) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ