Księga absolwentów. Jak startupy radzą sobie po latach część 3

ScanTheSun
ScanTheSun, fot. materiały prasowe
Zbliża się moment, w którym „My Company Polska” ogłosi kolejnego uczestnika nowej edycji programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka. O tym, jakie korzyści daje udział w tej inicjatywie, opowiadają uczestnicy poprzednich edycji.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 8/2023 (95)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

InCredibles jest najszybciej rozwijającym się i najbardziej w Polsce rozbudowanym merytorycznie programem budowy kompetencji dla startupów. To kilka miesięcy bezpłatnego, „szytego na miarę” wsparcia udzielanego przez polskich i zagranicznych mentorów: uznanych founderów, inwestorów, doradców i specjalistów m.in. z zarządzania, sprzedaży i marketingu, strategii, komunikacji, finansowania i HR. Inicjatywa zapoczątkowana przez Sebastiana Kulczyka to nie tylko dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, ale także sprawdzonymi kontaktami. To inspirowanie młodych liderów przedsiębiorczości oraz poszukiwanie odpowiedzialnych founderów, którym nie jest wszystko jedno, jak i z kim robią biznes.

Kto opowie o programie lepiej niż jego dotychczasowi absolwenci?

AstroTectonic (rocznik 2022)

Startup koncentruje się na dostarczaniu społecznościom i profesjonalistom najnowocześniejszych metod analitycznych do odkrywania natury trzęsień ziemi, a także na łączeniu wielokanałowych pomiarów umożliwiających monitorowanie aktywności sejsmicznej na zupełnie nowym poziomie. Polega to na monitorowaniu aktywności sejsmicznej poprzez wykonywanie pomiarów różnych zjawisk fizycznych, które przypuszczalnie mają związek z trzęsieniami ziemi, z naciskiem na promieniowanie kosmiczne. Takie podejście zapewnia nowe spojrzenie na pozornie niepowiązane procesy fizyczne.

– Największą innowacyjnością naszego rozwiązania jest zastosowanie kompleksowego podejścia oraz wykorzystanie kanału promieni kosmicznych do monitorowania aktywności sejsmicznej. Dotychczasowy sposób przewidywania trzęsień ziemi był oparty głównie na tradycyjnych metodach sejsmicznych, a my wprowadzamy nowe spojrzenie, korzystając z różnych typów danych, analizy statystycznej i przy użyciu głębokiego uczenia maszynowego – wyjaśnia Noemi Zabari, współzałożycielka AstroTectonic.

Spółka rozwija się bardzo dynamicznie, o czym świadczą niedawno nawiązane partnerstwa. AstroTectonic współpracuje już m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną i Deutsche Telekom, a podejmowane wspólnie działania umożliwiły startupowi kontynuację prac nad budową kolejnych detektorów promieniowania kosmicznego oraz ich instalację we Włoszech. Od niedawna spółka działa również z Izraelskim Przemysłem Lotniczym oraz izraelskim programem Starbust, a ta kooperacja umożliwia budowę kolejnych detektorów, tym razem właśnie w Izraelu.

– Udział w InCredibles to mnóstwo korzyści. Po pierwsze, widoczność naszego startupu bardzo się zwiększyła, a jest to dla nas sprawda dość kluczowa, gdyż zajmujemy się niszowym zagadnieniem – trzęsień ziemi nie ma w Polsce, więc rozpowszechnienie idei i samej świadomości, że przecież wszyscy podróżujemy, czasem nie myśląc o tym, że nawet nas może trzęsienie dotknąć, jest bardzo ważne. A po drugie, InCredibles to bardzo wartościowy feedback! Rozmowy i dyskusje przyniosły nowe pomysły dotyczące rozbudowy modelu biznesowego czy sposobów wejścia na rynek. Braliśmy udział w różnych programach akceleracyjnych i mogę stwierdzić, że oprócz tego, że program jest szyty na miarę to jeszcze jakość materiału, z którego go szyją jest z najwyższej półki. A wszystko odbywa się w bardzo pozytywnej kulturze pracy – podsumowuje Noemi Zabari.

ScanTheSun (rocznik 2022)

Startup stworzył aplikację do projektowania w ciągu 1 min instalacji fotowoltaicznych. Rozwiązanie wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną (AR) i zaawansowane autorskie algorytmy (BMI), zapewniając precyzyjne rozmieszczenie paneli solarnych, niższy koszt inwestycji oraz maksimum uzysku energii słonecznej. W skrócie: sprawdzimy, ile energii pozyskamy w poszczególnych porach roku i w jaki sposób zainstalować panele solarne, żeby przynosiły nam maksimum energii i oszczędności na rachunkach za prąd czy ciepło. Dowiemy się, czy taka instalacja nam się opłaca, kiedy się zwróci i to bez konieczności konsultacji z ekspertem. Wszystko to jest możliwe dzięki mocy obliczeniowej smartfona, bezprzewodowych kanałów komunikacji, a przede wszystkim danym pozyskanym przez tzw. czujniki otoczenia w smartfonie (kompas, żyroskop, kamera, ekran dotykowy). Tym samym narzędzia te wyręczają nas z konieczności ręcznego wprowadzania danych lub żmudnego procesu modelowania komputerowego.

W czym tkwi innowacyjność rozwiązania? Do tej pory opracowanie komputerowe konkretnej instalacji przez projektanta trwało nawet 5-6 godz. i potrzebne były do niej na ogół dwie wizyty u klienta, natomiast aplikacja opiera swoje analizy na ścisłych parametrach, jakie pozyskuje z otoczenia. ScanTheSun kończy obecnie kolejny pilotaż systemu w jednej z największych spółek energetycznych w Polsce, w przygotowaniu jest również nowa wersja aplikacji. Ponadto startup chce wzmocnić swoją obecność w Wielkiej Brytanii, w czym ma pomóc start prosolarnego projektu w jednym z większych miast Wielkiej Brytanii.

– Dla każdego startupu InCredibles to taka „Odznaka Honorowa” – potwierdzenie, że działamy dobrze do tego stopnia, że mądre głowy w nas uwierzyły. Staliśmy się dzięki temu pewniejsi siebie. Nie do przecenienia było wsparcie Jarka Sroki w kontaktach na najwyższych szczeblach decyzyjnych oraz wspaniałych mentorów, w szczególności Agaty Binkowskiej i Marka Romanowskiego. Udział w InCredibles pozwolił nam przeskalować biznes oraz z sukcesem pojawić się na brytyjskim rynku – mówi Jakub Leja, współzałożyciel ScanTheSun.

Visual Tech-Lab (rocznik 2021)

Spółka działa w branży stomatologicznej. Jej główny produkt – SIMDENSITY – to system ilościowego pomiaru parametrów gęstości kości na podstawie badań z tomografu komputerowego. W pierwszej odsłonie będzie to narzędzie wspomagające diagnostykę w zabiegach wszczepienia implantów zębowych.

Tym, czym wyróżnia się Visual Tech-Lab to właśnie nowatorska metoda precyzyjnego pomiaru parametru gęstości tkanki kostnej. System obliczeniowy będzie działać w modelu chmurowym jako usługa przede wszystkim dla lekarzy implantologów. – Dokładnie mierzymy gęstość tkanki kostnej, eliminując obecny standard subiektywnej oceny – tłumaczą przedstawiciele firmy.

Visual Tech-Lab jest na finiszu developmentu – rozwiązanie powinno pojawić się na rynku już na początku przyszłego roku. By zrealizować cele, spółka podpisała niedawno umowę współpracy z jednym z wiodących producentów implantów zębowych ze Szwajcarii. – Chcemy, aby w ciągu pięciu lat od wdrożenia, wyznaczenie gęstości kości z użyciem SIMDENSITY stało się globalnym standardem diagnostyki obrazowej z zastosowaniem dla 30 mln wszczepianych implantów rocznie – zapowiada Marek Uziel, CTO Visual Tech-Lab.

– Od początku zaskoczyło nas fantastyczne podejście – przedstawiciele InCredibles od razu chcieli dokładnie poznać nasze potrzeby. W każdej chwili mogliśmy wnioskować o dodatkowe rozmowy, my poprosiliśmy o spotkanie z potencjalnym klientem z górnej korporacyjnej półki, żeby zmierzyć się z jego oczekiwaniami. InCredibles to rzeczywiście program w pełni szyty na miarę, po jego ukończeniu współpraca wcale się nie skończyła, nadal jesteśmy w stałym kontakcie z mentorami – podsumowuje Uziel.

Jak można dostać się do programu

Do programu zapraszani są wyłącznie finaliści prestiżowych konkursów organizowanych przez: „Rzeczpospolitą” (Orzeł Innowacji), „My Company Polska” (25 najlepszych polskich startupów), European Tech and Start-up Days i Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach (Start-up Challenge), Uniwersytecki Inkubator Przedsiębiorczości działający przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu (InQUBE), Wschodni Akcelerator Biznesu (MeetUp Day), Łódzki Inkubator Przedsiębiorczości (Mam Pomysł na Startup), Gdański Inkubator Przedsiębiorczości (Starter), Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego (Carpathian Startup Fest), Impact oraz Infoshare. Natomiast w ramach Young InCredibles organizacja wspiera dwa partnerskie konkursy dla najmłodszych przedsiębiorców - Econverse oraz TeenCrunch.

My Company Polska wydanie 8/2023 (95)

Więcej możesz przeczytać w 8/2023 (95) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ