Wydanie 1/2020 (52) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 1/2020 (52)

Data publikacji: 19.12.2019

Robię efektowny drybling. Wywiad z Arkadiuszem Regiecem

Beesfund może być największą platformą crowdfundingową Międzymorza. Jesteśmy w stanie dogonić Anglików. A czy warszawska giełda jest w stanie przegonić London Stock Exchange? Nie, nie ma na to szans - mówi Arkadiusz Regiec, twórca platformy Beesfund.

Grzegorz Sadowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 1/2020 (52)

1

Edytorial

Chciwość i strach

Jesse Livermore, jeden z najsłynniejszych spekulantów na Wall Street, bohater spektakularnej hossy lat 20. mówił, że giełda nigdy nie jest oczywista. Ma ona na celu oszukiwać większość ludzi przez większość czasu. A dominujące są na parkiecie dwie emocje: chciwość i strach. Livermore wiedział co mówi – dwukrotnie bankrutował, przez giełdowe namiętności przechodził przez kolejne rozwody, w końcu zastrzelił się w szatni hotelu Sherry Netherland na Manhattanie. Jednak do dziś jest inspiracją dla rzeszy spekulantów, którzy pragną zdobyć fortunę na giełdzie.

10

Opinie

Kiedy będą byki w Warszawie. Pełny obraz Kuczyńskiego

Sytuacja na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych mimo uruchomienia programu PPK jest słaba (jedna z najsłabszych na świecie). Ale to się może zmienić.

12

Rynki

W co inwestować w 2020 roku. 10 rynków, na których możemy pomnożyć swój majątek

Wall Street wchodzi w jedenasty rok hossy, ale nie oznacza to, że lada chwila grozi jej krach. Inflacja może być sprzymierzeńcem inwestycji, jeśli skorzysta się z odpowiednich produktów. Natomiast bierność będzie nieopłacalna – pieniądze w bankach nadal będą tracić siłę nabywczą. Przygotowaliśmy więc przegląd rynków, które mogą okazać się perspektywiczne w przyszłym roku. Znajdą tu coś dla siebie ci aktywni lubiący przerzucać aktywa na inne obszary rynku, ale będzie też coś dla tych, którzy lubią inwestować długoterminowo.

18

Wywiady

Robię efektowny drybling. Wywiad z Arkadiuszem Regiecem

Beesfund może być największą platformą crowdfundingową Międzymorza. Jesteśmy w stanie dogonić Anglików. A czy warszawska giełda jest w stanie przegonić London Stock Exchange? Nie, nie ma na to szans - mówi Arkadiusz Regiec, twórca platformy Beesfund.

24

Rynki

10 najbardziej szokujących prognoz na 2020 r.

Poniżej przedstawiamy naszą listę zaskakujących wydarzeń, które wprawdzie są mało prawdopodobne, ale gdyby się spełniły mogłyby sporo namieszać na świecie. Pamiętajcie, że po raz pierwszy przeczytaliście o nich w „My Company Polska”.

26

Rynki

20 zmian na 2020 rok

Kolejny rok z ważnymi zmianami dla przedsiębiorców. O rewolucji trudno mówić, ale firmy powinny szykować się zarówno na zmiany w prawie podatkowym, jak i na wyzwania w postaci znów rosnących kosztów prowadzenia działalności.

32

Ludzie

Miliony z kart

Policzy godziny pracy, powiadomi o wypadku, sprawdzi, gdzie jest pracownik. Polska firma Timate stworzyła kartę, która wygląda jak standardowy identyfikator pracowniczy, ale może znacznie więcej. Firma ma już kilkanaście wdrożeń. Teraz chce podbić świat.

35

Ludzie

Kochanie, wydrukowałem dom

Kilkuosobowy startup za pomocą stworzonej przez siebie drukarki 3D wydrukował pierwszy w Polsce betonowy budynek. To przyszłość, bo drukowanie domów może być o połowę tańsze niż tradycyjna budowa.

38

Ludzie

Płetwy jak nożyczki

Gdyński fryzjer Mariusz Szymański stworzył płetwy, które po złożeniu są wielkości pompki do roweru. Wynalazek już zachwycił wojskowych na całym świecie, w przyszłym roku będą mogli wypróbować go także cywile.

40

Ludzie

Krawcy hoteli

Wyobraź sobie sytuację: lecisz w delegację, ale opóźnił się lot. Albo: na wyjazd służbowy do Londynu zabierasz syna, który chce zwiedzić miasto. Wszystko możesz załatwić jednym kliknięciem dzięki polskiemu startupowi Hotailors.

42

Felietony

Koreańska wizja wodorowa. Wypatrzone przez Świderka

Rząd Korei Południowej postawił na wodór. Zrealizowanie ambitnych celów dotyczących wykorzystywania wodoru do napędu pojazdów czy w infrastrukturze miast wymagać będzie olbrzymich nakładów inwestycyjnych. Ale nawet ich poniesienie nie gwarantuje, że pomysł wypali.

44

Rynki

Kto słucha nie błądzi

Polacy stworzyli technologię, która zamienia tekst w mowę. Dziś to jeden z najważniejszych trendów technologicznych i motor napędowy biznesu giganta z USA.

47

Rynki

Pierwszorzędny biznes z drugiej ręki

Producenci odzieży mają konkurencję. Świadomi ekologicznie klienci nie chcą kupować więcej nowych ciuchów, wolą stare i używane. Dla firm, które weszły w ten segment, hasło „mniej znaczy więcej” zwykle oznacza więcej zysków.

50

Rynki

Biznes na zimowej fali

Zima to najlepszy okres do ślizgania się po falach Bałtyku. Rosnąca popularność surfingu, windsurfingu czy kitesurfingu napędza polskie firmy, które oferują specjalistyczny sprzęt czy szkolenia.

54

Rynki

Jak rosną rodzime konopie

Konopie w Polsce nie miały dobrej marki. Kojarzyły się z narkotykami i nielegalną nad Wisłą marihuaną. A to błąd, bo w odmianie przemysłowej konopie to duży biznes. W Polsce niestety on dopiero raczkuje.

61

Raporty

Jednostki do zadań specjalnych

Coraz popularniejsze w firmach Biura Zarządzania Projektami (PMO), które pomagają rozwijać innowacyjny i konkurencyjny biznes, często nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Tym bardziej warto uczyć się od najlepszych.

64

Wywiady

Jak oszczędzić pół miliarda

Sprawny zespół zarządzania projektami może wygenerować dla firmy gigantyczne oszczędności i pozwala uniknąć tych inwestycji, które nie przyniosą oczekiwanego zysku – mówi Ewa Palarczyk, prezes Tauron Ekoenergia i dyrektor projektów inwestycyjnych w Tauron Polska Energia.

68

Zarządzanie

Przeniesienie firmy za granicę

Czy przenieść firmę za granicę? Takie pytanie zadaje wielu polskich przedsiębiorców. W czasach rosnących kosztów wydaje się, że jest to dobry pomysł. Jeśli przeniesienie jest wyłącznie formalne, wówczas narażamy się na poważne konsekwencje.

68

Moja firma

Czy przenieść firmę za granicę

Wielu polskich przedsiębiorców, zrażonych niezbyt przyjaznym stosunkiem państwa do małego biznesu, zastanawia się, czy nie emigrując za granicę, zarejestrować jednak samą firmę w innym kraju UE wspierającym ludzi z inicjatywą. Podpowiadamy: jeśli już, to w grę wchodzi niewiele państw i bardzo ograniczone możliwości.

73

Zarządzanie

Na zachód bez problemów, czyli sprawna logistyka

Dobra organizacja to podstawa logistyki. Dzięki niej wszelkiego rodzaju towary będą dostarczone na miejsce o czasie, bez nieprzewidzianych problemów, z poszanowaniem dla środowiska. Nawet, jeśli tym, co trzeba przewieźć, jest coś bardzo nietypowego. Ot, choćby wyścigowy bolid.

77

Wywiady

Innowacja zamiast sprzedaży

W relacjach B2B firma powinna być partnerem klienta w rozwoju, a nie sprzedawcą i razem z nim tworzyć wartość, która pomoże mu realizować jego cele biznesowe. Dotychczasowe modele sprzedaży przestają być skuteczne – mówi Tyberiusz Mazurek, dyrektor sprzedaży Mondi Corrugated Solutions na Polskę.

84

Moja firma

Prześwietlamy dewelopera

Chciałbyś zainwestować w mieszkanie? Choć upadłości i przekręty deweloperów nie są już tak częste, to warto znać kilka sposobów, by ich sprawdzić. Radzimy, jak to zrobić.

88

Moja firma

Kiedy mówią o nas źle

Internet zrewolucjonizował rekrutacje. Ułatwia poszukiwanie kandydatów, ale pozwala też dzielić się opiniami o firmie. Jeśli te są negatywne, to potencjalni pracownicy zwykle omijają ją szerokim łukiem. Co zrobić, by to zmienić.

92

Moja firma

Garaż PZU, czyli jak rodzą się innowacje

Laboratorium Innowacji PZU analizuje rocznie tysiące pomysłów i prowadzi dziesiątki projektów pilotażowych. Dzięki nim biznes ubezpieczyciela jest innowacyjny i konkurencyjny. Korzystają na tym współpracujące z nim startupy, klienci i sama firma.

96

Moja firma

Rynek dojrzał i zrobił się zwinny

Usługi faktoringowe stają się coraz bardziej różnorodne. Większe przedsiębiorstwa mogą liczyć na elastyczne, dostosowywane do nich rozwiązania systemowe, a mniejsze – na ratunek w postaci mikrofaktoringu.

97

Finanse

Faktoring w ARP S.A. dla małych i średnich przedsiębiorstw

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. we współpracy z KUKE Finance wprowadza do oferty nowy produkt – faktoring dla firm z sektora MSP, którym funkcjonowanie i rozwój utrudniają problemy płynnościowe i uciążliwy dostęp do zewnętrznego finansowania.

98

Marketing

6 zasad działania na LinkedIn

Prowadzenie działań na LinkedIn nie jest łatwe. Znając kilka zasad, rozbudujesz system działań dostosowany do swoich potrzeb i możliwości.

99

Drive

Ale jazda! Premiery 2020

Wprawdzie branża motoryzacyjna prezentuje kolejne modele na prąd i niewykluczone, że za kilka lat takich aut będzie o wiele więcej niż teraz, to jednak na razie trzon sprzedaży, i to z gigantyczną przewagą, stanowią samochody spalinowe: na benzynę, diesle i hybrydowe. Najwięcej nowych modeli znajdziemy zatem właśnie w tej kategorii aut.

106

Drive

Elektryki w firmie: na co zdecydować się w 2020 r.

W Polsce na koniec 2019 r. było zarejestrowanych ok. 5 tys. samochodów elektrycznych, na świecie jest ich już ponad 5,2 mln. Firmy nie mogą odkładać decyzji o elektryfikacji flot w nieskończoność. Tym bardziej że ekoflota może się po prostu opłacać.

108

Drive

Auto test. Audi A6 Allroad, czyli kombi w teren

Choć popularność SUV-ów rośnie, to jednak nadal nie jest to jedyny rodzaj aut, które mogą mieć napęd na cztery koła. Ciekawą alternatywą jest model Audi A6 Allroad – to luksusowe kombi, które ma napęd na obie osie i prześwit zwiększony tak, by można nim było bez obaw wybrać się na nierówną, polną drogę.

110

Drive

Droga do nawigacji idealnej

Koniec z papierową mapą! Zamiast wertować atlasy, można już się skupić na drodze i podążać do celu w wybrany sposób, np. najszybciej lub najtaniej. Oczywiście aplikacje z mapami lub urządzenia z nawigacją różnią się między sobą i mają odmienne możliwości. Czasem też, jak to bywa z technologiami, bywają zawodne.

114

Prawo i podatki

Biznes bez rejestracji

Działalność, która nie wymaga wpisu do ewidencji przedsiębiorców, ma być ulgą dla tych, którzy prowadzą drobny biznes. Ale obok przywilejów są i obowiązki. Czy zatem opłaci się skórka za wyprawkę?