Zielona transformacja
Będzie zwrot pieniędzy za opakowania. Projekt systemu kaucyjnego trafi pod obrady lada dzień
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce coraz bardziej zbliża się do rzeczywistości. Jak donosi informator "Rzeczpospolitej", projekt ustawy w tej sprawie może trafić pod obrady Rady Ministrów już w najbliższy wtorek, 16 maja, a następnie zostać przekazany do Sejmu.
Zielona rewolucja w logistyce
Branża logistyczna ma coraz bardziej zielone oblicze. Inwestując w ekologiczne technologie, zmniejsza ona obciążenie środowiska, a jednocześnie zapewnia sobie sukces biznesowy.
Polska powinna zostać prymusem ekoinnowacyjności
Polskie firmy idą w kierunku ekoinnowacyjności, jednak dzieje się to wolno. Konieczne jest zwiększenie świadomości ekologicznej, a także poszerzenie współpracy w tym zakresie, aby przyspieszyć zieloną transformację – doszli do wniosku uczestnicy debaty „Ekoinnowacyjność” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Świadectwo energetyczne. Co to jest i kto musi je posiadać
Tuż przed majówką w życie weszły nowe przepisy, które tworzą m.in. nowe pojęcie; świadectwo energetyczne. To dokument, który dotyczy budynków. Nowelizacja prawa to duże wyzwanie dla każdego właściciela domów i mieszkań. Kto musi posiadać świadectwo energetyczne? Tłumaczy Sylwia Werpachowska z kancelarii Chałas i Wspólnicy.
Koszt energii elektrycznej uderza w wyniki firm
Rosnące koszty energii elektrycznej budzą większe obawy wśród polskich firm przemysłowych niż pandemia – wynika z najnowszego badania ABB. Aż 90 proc. respondentów uważa, że wyzwanie, przed którym teraz stoją, stanowi zagrożenie dla rentowności.
Tajemnice ładu korporacyjnego
Literka G to najbardziej tajemnicza, a zarazem nieznana część skrótu ESG. W przeciwieństwie do pozostałych w jej centrum uwagi jest nie otoczenie firmy, ale pracownik.
Większość przedsiębiorców już wie, że nie uniknie zrównoważonego rozwoju
- Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, że zrównoważony rozwój to coś, czego nie da się uniknąć - mówi Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric na obszar Europy Środkowo-Wschodniej.
Dane są sercem ESG
– ESG to całościowa odpowiedź na zachodzące zmiany w świecie, także dotyczące wartości, jakie wyznajemy – mówi Paweł Dudojc, ekspert w zakresie ESG oraz Governance Risk and Compliance w kancelarii DWF.
Baltic Pipe z duńską energią - jest umowa
Polska i Dania podpisały Memorandum o współpracy w celu przyspieszenia transformacji energetycznej i wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa energetycznego w Europie.
Rewolucja butelkowa. Zużyte opakowania trafią do sklepów
Zapomnij o wyrzucaniu do kosza plastikowych i szklanych butelek oraz aluminiowych puszek. Już wkrótce opakowania po napojach będziemy zbierać i zdawać w sklepach, dostając za to pieniądze. Z badań wynika, że Polacy popierają nowe rozwiązanie.
XV Europejski Kongres Gospodarczy już w poniedziałek w Katowicach!
Budowanie relacji biznesowych, zdobywanie wiedzy, wymiana doświadczeń – XV Europejski Kongres Gospodarczy już w poniedziałek w Katowicach
ESG: Kapitał ludzki filarem biznesu przyszłości. Kluczowa rola HR w strategii ESG
E-konferencja Helping Hand za nami! Sposób, w jaki firma zarządza relacjami ze swoimi interesariuszami — pracownikami, partnerami, klientami - ma znaczący wpływ nie tylko na jej wizerunek, ale także na wyniki biznesowe. Szalenie istotną kwestię odgrywa skutecznie wdrożona i realizowana kompleksowo strategia ESG.
Reaktory jądrowe w Polsce: Warszawa na liście lokalizacji
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu kilku lat w Polsce powstanie, w najbliższych latach, przeszło 20 małych elektrowni jądrowych. Wstępne lokalizacje SMR-ów to: Dąbrowa Górnicza, Kraków - Nowa Huta, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Stalowa Wola (tarnobrzeska strefa ekonomiczna), Włocławek oraz Warszawa.
Po pierwsze człowiek, czyli 10 społecznych pomysłów na ESG
W rozwijaniu coraz większej świadomości społecznego wymiaru działalności firm sprzyja też obowiązek raportowania celów ESG. Dziś na warsztat bierzemy literkę S oznaczającą społeczny wymiar przedsiębiorczości.
Sposób na tanią i stabilną energię – czas na Elektryczność 4.0
Zielona energia to nie pusty slogan ekologów. To szansa na znaczące obniżenie kosztów prowadzenia biznesu zarówno ekonomicznych, jak i środowiskowych. Aby tego dokonać, trzeba postawić na Elektryczność 4.0.
Polskie firmy odchodzą od jaj pochodzących z chowu klatkowego
Ponad jedna trzecia firm, które zadeklarowały rezygnację z jaj z chowu klatkowego, już to zrobiła – w tym popularne sieci supermarketów, rodzimi producenci żywności czy fast foodowe sieci restauracyjne. Najwięksi producenci jaj deklarują, że nie będą już inwestować w chów klatkowy, przygotowując się na nadchodzące w UE zmiany.
KONGRES MOVE: Polski przemysł motoryzacyjny musi zachować konkurencyjność
Najwięksi uczestnicy procesu transformacji elektromobilności w Polsce, spotkali się w Poznaniu na kongresie MOVE 2023 - International Mobility Congress na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
There is no profit on a dead planet. Unia Europejska zajęła się "zielonymi naciągaczami" z funduszy
Zielona rewolucja rozlewa się z Brukseli. Już niebawem całkowicie odmieni to rynek inwestycyjny – przekonuje Weronika Achramowicz, partner, Baker McKenzie.
Złota alga odpowiedzialna za katastrofę ekologiczną na Odrze [RELACJA Z KONFERENCJI]
Jak doszło do katastrofy ekologicznej na Odrze? Po kilku miesiącach od wydarzeń, o których mówiła cała Polska, podczas oficjalnej konferencji prasowej opowiadają o niej eksperci i przedstawiciele Inspekcji Środowiska.
Zero waste w zarządzaniu. "To nowe podejście do wydawania pieniędzy"
Zmiany zachodzące we współczesnym świecie powodują, że zmienia się podejście do zarządzania i wydawania pieniędzy. Kolejne firmy wprowadzają zmiany, które możemy uznać za biznesowe zero waste.
Niemieckie veto dla zakazu sprzedaży aut spalinowych
Niemiecki rząd proponuje dalszą produkcję aut spalinowych, mimo że Parlament Europejski uchwalił już zakaz sprzedaży tego typu pojazdów od 2035 r. Niemcy, największy producent samochodów w Europie i największy rynek motoryzacyjny, szukają sojuszników do wsparcia ich decyzji. Proponują przy tym rozwiązanie pośrednie: auta spalinowe na ekopaliwa.
Inwestycje rysują się w kolorze zieleni i mogą wspomóc rozwój gospodarki
Obecny kryzys energetyczny i rosnące ceny energii elektrycznej stają się silnym impulsem rozwojowym w przyspieszeniu transformacji energetycznej krajowej gospodarki, na co naciska zresztą sama Unia Europejska, chcąc osiągnąć neutralność klimatyczną do 2030 r.
Nadchodzi rewolucja w zakresie ESG
Pod koniec grudnia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano dyrektywę dotyczącą sprawozdawczości w kwestii zrównoważonego rozwoju. Ma ona położyć kres greenwashingowi i wzmocnić społeczną gospodarkę rynkową UE. Zasadniczo oznacza prawdziwą rewolucję w dziedzinie ESG.
"Nie wystarczy mówić o równości czy różnorodności, trzeba te zasady wprowadzać u siebie w życie"
Już nie przejściowa moda ani czasochłonna formalność, ale niezbędny element nowoczesnego i odpowiedzialnego biznesu. W przyszłym roku ESG będzie przechodziło szybkie zmiany. Przedstawiamy dziesięć trendów w tej dziedzinie na 2023 r.
KE mówi "dość". Rewolucja w zarządzaniu odpadami
Bruksela uderza pięścią w stół. Koniec z ignorowaniem dyrektyw odpadowych przez takie kraje jak Polska. Wkrótce doczekamy się systemu kaucyjnego?
150 mln EUR na deeptech. OTB Ventures ogłasza nowy fundusz
Będzie to pierwszy w Europie fundusz wspierany w ramach programu InvestEU.
Obiecujące pomysły studentów na rozwój energii odnawialnej
Wyłoniono obiecujące pomysły polskich studentów, które mogą zrewolucjonizować rynek fotowoltaiki. Huawei objął patronatem trzy projekty, które otrzymały grant w programie SOFIA – Science Onde Flow Innovation Academy, realizowanego przez ONDE.
Nowe prawo zablokuje rozwój wodoru? "To próba pośredniego koncesjonowania rynku"
Przedstawiciele organizacji branżowych oraz przedsiębiorców protestują przeciwko nowym pomysłom na wprowadzenie "prawa energetycznego". Ich zdaniem ewentualnie wprowadzenie przepisów całkowicie zablokuje rozwój technologii wodorowych.
ESG. Raportowanie społeczne
W cyklu trzech artykułów chcemy przybliżyć ideę raportowania ESG, które staje się jednym z największych wyzwań biznesu. Czas na drugą literę skrótu, czyli S oznaczającą czynniki społeczne.
Polacy źle oceniają działania małych i dużych firm
Ukazał się właśnie SEC Newgate ESG Monitor – jest to globalne badanie przeprowadzone na ponad 12 tys. respondentów z 12 krajów. Źle oceniamy nie tylko sytuację w kraju, ale też działalność małych i dużych przedsiębiorstw.
"Impactowe" inwestowanie rośnie na znaczeniu?
Carlson ASI Evig Alfa, fundusz venture capital z Grupy Carlson, dokonał analizy swojego portfolio pod kątem określonych przez ONZ Celów Zrównoważonego Rozwoju. Na podstawie przeprowadzonego badania, ponad 95 proc. spółek portfelowych ma w swoich założeniach realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Po co drzewa, skoro wystarczą ich liście? Ottan Studio ma pomysł na zieloną rewolucję [TYLKO U NAS]
Ottan Studio stworzył linię produkcyjną, która umożliwia recykling zielonych odpadów. - Odpady te są poddawane recyklingowi w przedmioty o wysokiej wartości dodanej i stają się estetycznymi, trwałymi, zachwycającymi materiałami, które można wykorzystać w budownictwie mieszkaniowym - tłumaczy Ayse Yılmaz, założycielka startupu.
Jak nie teraz, to kiedy wejść w fotowoltaikę? "Niektórym firmom ceny prądu wzrosły o 300 proc."
- Mamy takich klientów, którzy otrzymali nawet o 200-300 proc. wyższe prognozy cen energii na przyszły rok. W takiej sytuacji inwestycja w OZE jest opłacalna dla wszystkich - tłumaczy Bartłomiej Solner, dyrektor Strategii Sprzedaży B2B Columbus Energy.
Woltair z dużym finansowaniem. Startup rozwija platformę ułatwiającą produkcję czystej energii w domach
Czeski startup Woltair, który rozwija technologię ułatwiającą produkcję czystej energii w domach, pozyskał 16,3 mln euro (ok. 76 mln zł) w Serii A. Rundzie przewodził kanadyjski fundusz ArcTern Ventures, przy udziale m.in. Kaya VC, Inven i polskiego Movens Capital.
Energia z rzeki
Znaleźliśmy niszę całkowicie niewykorzystaną z punktu widzenia energetyki, jaką są wolno płynące wody. Dzięki temu nasze turbiny są w stanie rozwiązać problem dostępnej i przystępnej cenowo energii odnawialnej – mówi Robert Witczak, prezes Hydroprad Prosta S.A.