Zielona transformacja
Jak być eko? – Jak wprowadzić ekologiczny styl życia?
Ekologia to nie tylko modny trend. Każdy z nas może podjąć działania na rzecz środowiska i poprawić stan planety. Zmiany najlepiej wprowadzić w codziennym życiu. Kilka prostych zasad wystarczy, aby stać się eco friendly. Jak żyć ekologicznie?
Nasze drogie odpady. "Tylko 10 proc. surowców wykorzystywanych przez polskie firmy to surowce wtórne"
Słowo „odpady” czas wyrzucić do śmietnika, a wyjąć z niego cenne surowce, które tam, niestety, ciągle trafiają. Transformacja gospodarki do obiegu zamkniętego (GOZ) to jeden z filarów zrównoważonego rozwoju.
Tysiące odmów przyłączeń do sieci opóźnia transformację energetyczną przedsiębiorstw
Fotowoltaika bije rekordy popularności w Polsce, jednak jej dalszy rozwój stoi pod znakiem zapytania. Jednym z kluczowych problemów, z jakim od dawna zmagają się inwestorzy OZE w Polsce, są odmowy przyłączenia nowych źródeł do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
Kariera? Odkryj energię Grudziądza
Szukasz możliwości, innowacji i wyzwań? Zapraszam do Grudziądza, gdzie najlepsi specjaliści przez 24 godziny dbają o płynny obrót zieloną energią na światowych giełdach – mówi Marcin Kulpa, dyrektor Biura Obsługi Rynku Hurtowego w Respect Energy.
Ustawa wiatrakowa zostanie wstrzymana: Udało się zapobiec pierwszemu potknięciu nowego rządu?
Zmiany w polskiej polityce energetycznej nabierają tempa. Jak nieoficjalnie dowiedział się Onet, przyszły rząd Donalda Tuska planuje wstrzymać kontrowersyjną ustawę wiatrakową.
Energetyka jak internet. Każdy doda coś od siebie
Fotowoltaika to moda? Nie – to konieczność. Nie tylko z powodu nowych regulacji unijnych, ale także dlatego, że to się po prostu opłaca. Wiele wskazuje, że dojdziemy do tego, że energetyka będzie jak internet – całkowicie rozproszona. Energia będzie produkowana na różnego rodzaju budynkach, a same elektrownie – zwłaszcza te oparte na węglu – będą zamykane. Największym wyzwaniem stanie się wtedy zagospodarowanie nadmiaru zielonej energii, przesył i właściwe zarządzanie jej obiegiem.
Niemiecki przemysł w potrzasku recesji: Spadek produkcji ósmy raz z rzędu
Rok 2020 zostawił trwały ślad w niemieckim sektorze produkcyjnym, którego wydźwięk słychać do dziś. Statystyki z Niemiec wprawiają w osłupienie - po raz ósmy z kolei odnotowano spadek aktywności w tym sektorze, zanurzając go w wartościach, które przypominają najciemniejsze dni pandemii koronawirusa.
Miasta grają w zielone. Jak biznes pomaga w zielonej transformacji
„Zielone miasta” to idea przekształcenia miejskiej przestrzeni w bardziej ekologiczną i przyjazną człowiekowi. Jeszcze do niedawna głosili ją głównie ekolodzy i miejscy aktywiści. Dziś coraz częściej z pomocą przychodzi im biznes.
Kierunek atom: Polska na rozdrożu energetycznym - wybory mogą zmienić wszystko
Polska od dekad przyglądała się losom energetyki jądrowej, zastanawiając się nad kierunkiem własnej polityki energetycznej. W samym PiS jest kilka koncepcji rozwoju tej technologii, a wybory mogą dodatkowo poróżnić frakcje w Zjednoczonej Prawicy lub całkowicie odciąć ją od kluczowych decyzji w najbliższych latach.
Ile zarabia drzewo. "Miejska zieleń nam się po prostu opłaca" [WYWIAD]
Postulaty ekologiczne bywają sprowadzane do kwestii ideologicznych. Ekonomia środowiska pozwala udowodnić, że miejska zieleń nam się po prostu opłaca – mówi dr Zbigniew Szkop, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Przyspieszamy dostęp do energii odnawialnej
Wiatr, słońce, magazyny energii i dobra współpraca z polskimi samorządami są kluczem do sukcesu – mówi Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalny OX2 Polska.
ID. Buzz Cargo i „Mój elektryk” – to się opłaca!
Przy zakupie elektrycznego samochodu dostawczego dostać można nawet 70 tys. zł dopłaty.
Szansa dla energetycznych startupów
Europejski sektor energetyczny przechodzi od kilku lat głęboką transformację. Nowoczesne technologie i innowacje stanowią dziś kluczowy element tego procesu. Z jednej strony są one gwarancją bezpieczeństwa energetycznego, z drugiej warunkiem koniecznym do wzrostu konkurencyjności sektora, pozwalając równolegle na sprostanie wielowymiarowym wyzwaniom krajowym, europejskim i globalnym
Autobus zielony,czyli rewolucja w miejskim transporcie publicznym
Jesteśmy świadkami „przewrotu Kopernikańskiego” w miejskim transporcie publicznym – mówi Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.
ESG to nasz chleb powszedni
Schneider Electric jest jedną z 10 najbardziej zrównoważonych firm na świecie. Naszym doświadczeniem w tej dziedzinie chcemy dzielić się z innymi – mówi Wojciech Świątek, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Schneider Electric.
Europejska rewolucja w żywności: Niemiecki startup wnioskuje o sprzedaż mięsa z probówki
The Cultivated B, niemiecki startup będący częścią Infamily Foods, stawia czoło rewolucji w branży spożywczej. To pierwsza firma w Europie, która ubiega się o zgodę na sprzedaż mięsa hodowanego komórkowo.
Kobiety energii. Energia kobiet
Energetyka uchodzi ciągle za typowo męską dziedzinę, ale dotyczy to tylko jej tradycyjnych sektorów. Bo im bardziej zielona i innowacyjna gałąź branży, tym więcej w niej kobiet!
Zielona fala płynie przez Polskę
Zielona transformacja to dla Polski konieczność. Obejmuje ona nie tylko branżę energetyczną, ale również transport. Chociaż będzie nas sporo kosztować, to oznacza czystą, stabilną i tańszą energię. Może też się stać siłą napędową naszej gospodarki.
Nabici w pompy ciepła. "Rachunki wynoszą nawet 5 tys. zł miesięcznie"
Pompy ciepła, masowo kupowane w 2022 roku, stały się pułapką dla tysięcy Polaków. Nowy sposób rozliczania energii wytwarzanej w OZE sprawił, że pomimo posiadania instalacji fotowoltaicznej tysiące osób muszą płacić nawet 5 tys. złotych miesięcznie. Ci, którzy znajdują się w "starym" systemie, płacą 50 złotych.
Lidl dopieka Biedronce: e-cenówki i gwarancja jednakowych cen we wszystkich sklepach
Lidl Polska wprowadził ciekawe rozwiązanie, czyli elektroniczny system oznaczeń cenowych. To spora ulga dla pracowników, wygoda klientów i gwarancja zgodności cen z tymi, które do tej pory widniały na tradycyjnych etykietach. E-cenówki zapewniają jednolite ceny w sieci supermarketów.
Wakacje z autem na prąd. Jak dziś w Polsce podróżuje się elektrykiem?
Już za 12 lat wejdą w życie unijne przepisy, które mają niemal całkowicie wyeliminować samochody spalinowe. Powoli trzeba więc przyzwyczajać się do tego, że także na długie trasy będziemy jeździć autami na prąd. Sprawdźmy, czy dziś w Polsce jest to możliwe. A jeśli tak, to czy jazda elektrykiem będzie równie komfortowa jak autem spalinowym?
Zielony klucz do biznesu. Rola ESG w zarządzaniu firmą
Rozważając strategię ESG firmy, zazwyczaj myślimy o jej wpływie na klimat lub postrzegamy ją przez pryzmat społeczny. Tymczasem zasady zrównoważonego rozwoju stają się jednym z kluczowych czynników w zarządzaniu firmą.
Opłaty za zrywki do pakowania żywności to przesada czy ekologiczne podejście sklepów?
W ramach działań na rzecz ekologii, niektóre sklepy postanowiły wprowadzić opłaty za lekkie torby foliowe, które wcześniej były dostępne bezpłatnie.
Tesla planuje budowę gigafabryki w Indiach. Wyjedzie z niej pół miliona aut rocznie
Tesla, wiodący producent samochodów elektrycznych, prowadzi rozmowy z rządem Indii w sprawie planowanej budowy fabryki samochodów elektrycznych o rocznej wydajności sięgającej nawet 500 000 pojazdów - informuje "The Times of India". Elon Musk, założyciel i CEO Tesli, rozważa wykorzystanie Indii jako bazy eksportowej do krajów regionu Indo-Pacyfiku.
Setki kilometrów na prądzie – jak się przygotować?
Choć samochodów na prąd jest coraz więcej, a z każdym rokiem rozbudowywana jest infrastruktura pozwalająca ładować te auta, to jednak nadal długa podróż – szczególnie w Polsce – w takim pojeździe nie jest tak prosta jak w samochodzie ze spalinowym silnikiem. Jak zatem przygotować się do podróży, by uniknąć niemiłych niespodzianek?
System kaucyjny w Polsce: Projekt ustawy po pierwszym czytaniu - co przewiduje?
Od 1 stycznia 2025 r. na terenie Polski ma zostać wprowadzony system kaucyjny dla jednorazowych butelek z plastiku o pojemności do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra.
Iglotex, jako pierwszy w branży, otrzymuje kredyt zrównoważonego rozwoju na 300 mln zł
BNP Paribas udziela firmie Iglotex pierwszego kredytu zrównoważonego rozwoju (Sustainability-Linked Loan) w branży produkcji żywności.
Plastic is not fantastic
W czasie pandemii Polacy pokochali zakupy w internecie. Jak wynika z raportu „Green Generation” opracowanego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej, w ten sposób kupuje już w naszym kraju 57 proc. internautów. Dzięki zakupom w sieci nie musimy jeździć, a potem chodzić po centrach handlowych. Oszczędzamy czas i paliwo, a często i pieniądze ze względu na atrakcyjne internetowe ceny.
Uwaga! Zielona ściema. Greenwashing coraz częściej w strategiach firm
Słowo „ekologia” jest od lat odmieniane przez wszystkie przypadki, jednak nie zawsze oznacza prawdziwe działania. Jak budować zaufanie do marki i unikać zielonej ściemy?
Zaczynamy od siebie
Chcemy pokazać, że proste gesty mają ogromne znaczenie dla klimatu. Dlatego mówimy: hej, to łatwe, naprawiaj, oddawaj do recyklingu, wybieraj urządzenia z odnowy. Dla siebie i dla planety – mówi Jolanta Dudek, wiceprezes Orange Polska.
Lidl inicjuje dialog z dostawcami: zrównoważony rozwój i wzrost jako priorytet
Niemiecka centrala Lidla zaprosiła 20 dostawców marek własnych, by dyskutować o przyszłości i wyzwaniach stojących przed siecią dyskontów. Czeka nas większa ekspansja marketu?
Miliardowe przychody z zielonej transformacji
Wojna w Ukrainie nie spowodowała odwrotu od zielonej transformacji, wręcz przeciwnie - zmotywowała świat do podjęcia działań. Według raportu „The Global Green Economy. Wykorzystanie szansy” sporządzonego przez specjalistów z Oxford Economics oraz firmy Arup, przemysł, który powstanie w wyniku zielonej transformacji przyniesie aż 10 milionów dolarów światowej gospodarce.
10 zielonych pomysłów na biznes
Zielony biznes jest dzisiaj w cenie. Cele ESG wymuszają na biznesie myślenie nie tylko o pieniądzach, ale też realizacji celów środowiskowych i klimatycznych. „My Company Polska” przygotował przegląd wyjątkowo oryginalnych działań w tej dziedzinie.
Zielone przedsiębiorstwa są dziś na topie
Zielona transformacja może stanowić dla polskich firm realną przewagę konkurencyjną. My, jako bank, chętnie w tym pomożemy! – mówi Agnieszka Wolska, wiceprezeska Banku BNP Paribas.
Jak zmierzać ku ekoinnowacyjności
– Polska zajmuje przedostatnie miejsce w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o poziom ekoinnowacyjności. Trzeba dynamicznie działać w tym zakresie, bo zaległości mogą skutkować pogorszeniem konkurencyjności gospodarki – przestrzega Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.