Zarządzanie
Facebook zwolni nawet 12 tysięcy pracowników
W środę dyrektor generalny Facebooka ma ogłosić masowe zwolnienia. To efekt spadku akcji giganta Meta Platform o 73 proc. w ciągu roku.
Ani Iron Man, ani Wonder Woman. Koncepcja prezesa jako kapitana statku straciła rację bytu
Koncepcja prezesa jako kapitana statku straciła rację bytu. Pora zarzucić poszukiwania liderów o nadludzkich zdolnościach. Teraz potrzeba nam organizacji zdolnych wyzwolić i spieniężyć codzienny geniusz „zwyczajnych” pracowników.
Jastrząb bankowości na dnie rankingu bankierów Europy
Magazyn "Global Finance" wskazał Adama Glapińskiego jako jednego z najgorszych bankierów centralnych Europy. Polska w czasie kryzysu wciąż w rękach niekompetentnych kadr.
Cisza w eterze, nadmiar powagi. 5 błędów komunikacyjnych szefa
Często po zebraniu pracownicy gromadzą się w jednym pokoju i próbują dojść do tego, o co właściwie chodziło szefowi.
Jacek Kurski odwołany z funkcji prezesa TVP
Czy tym razem prezes TVP został odwołany na dłużej niż kilka godzin? Nowym prezesem zostanie Mateusz Matyszkowicz. Według informacji "Rzeczpospolitej" Kurski ma otrzymać wysoką funkcję w rządzie.
2,5 mln dni ze zwolnieniem lekarskim przez wypadki w pracy. "To realne straty finansowe dla firm"
Jak wynika z danych GUS, w ubiegłym roku przez wypadki przy pracy w Polsce zostało poszkodowanych dokładnie 68 777 osób. Poszli oni na łącznie 2 589 706 dni zwolnienia lekarskiego, a świadczenia wypłacone przez wypadki przekroczyły 664 mln złotych.
6,6 mln złotych na premie dla dwóch ministerstw
Premier Mateusz Morawiecki odblokował środki na gratyfikacje finansowe dla urzędników w ministerstwach. Najwięcej, bo prawie całą pulę, wypłaciły MON i MSZ.
Przedsiębiorco: wprowadź z nami pierwszą innowację
Stawiasz na innowacje, lecz brakuje na nie środków? Przygotowaliśmy listę programów unijnych, z których mogą korzystać przedsiębiorcy chcąc wdrażać działania badawczo-rozwojowe.
Polski Ład: pracownicy otrzymują zaniżone pensje, księgowi rzucają papierami
Chaos prawny związany z Polskim Ładem odbija się na pensjach pracowników różnych branż m.in. w sektorze ochrony zdrowia. Stratni są też pracodawcy, a przede wszystkim księgowi, którzy coraz częściej wypowiadają umowy.
Wykształcić sobie specjalistę
Masz problem ze znalezieniem specjalisty? Możesz wykształcić go sam. Ergo Hestia od dwóch lat prowadzi program bootcampów, czyli specjalnych akcji szkoleniowych. Dzięki nim firma była w stanie wyedukować kilkudziesięciu ekspertów z różnych dziedzin.
Kluby czytelnika w dyskontach. Carrefour omija zakaz handlu
Klub czytelnika w osiedlowym dyskoncie? To już możliwe. Carrefour omija zakaz handlu w niedzielę kolejnym trikiem. Rząd nie nadąża za kreatywnością przedsiębiorców.
Prof. Orłowski: straciliśmy czasy na budowanie rezerw
Mieliśmy świetną pozycję wyjściową, ale przehulaliśmy dobre czasy: prof. Witold Orłowski zapowiada: "Polaków czeka pot, krew i łzy"
Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos staje się faktem
Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos wkracza w decydujący etap. W czerwcu Komisja Europejska wydała ostateczną zgodę na przejęcie. Zarządy spółek uzgodniły i podpisały plan połączenia. Finalizacja całości procesu ma nastąpić na przełomie lipca i sierpnia. Będzie to największa transakcja M&A na polskim rynku.
NFZ zarabia, pacjenci cierpią
10 mld złotych zostało w kasie NFZ m.in. z pieniędzy niewykorzystanych na leczenie. Tymczasem pacjenci tkwią w wieloletnich kolejkach do niektórych lekarzy specjalistów.
Jak przyspieszyć dużą transakcję
Grzegorz Waszkiewicz, broker ubezpieczeniowy, twórca portalu BezpieczenstwowBiznesie.pl tłumaczy jak przyspieszyć proces transakcyjny.
Zostań skutecznym liderem
Jak zostać charyzmatycznym liderem, który będzie mobilizował pracowników do efektywnej pracy?
Sektor kosmiczny szuka pracowników
Sektor kosmiczny, żeby rosnąć, potrzebuje know-how i specjalistów. I choć chętnych jest wielu - pracodawcy chcą zatrudniać tylko najlepszych z nich.
Jak pozyskać finansowanie dla startupu?
Masz pomysł na rewolucyjny biznes i nie wiesz jak pozyskać pieniądze na jego rozwinięcie? Odpowiedź na to pytanie zawiera nowa książka Szymona Janiaka.
Podaruj im trochę akcji
Jak zwiększyć zaangażowanie pracownika? Zamiast podwyżki daj mu opcje na akcje. To standard na Zachodzie. W Polsce coraz więcej firm szuka pomysłu, jak to zrobić.
Koniec ery "redukcji zatrudnienia"?
Czy to koniec ery "redukcji zatrudnienia"? W związku z nowelizacją kodeksu pracy od sierpnia pracodawcy zwalniając pracowników zatrudnionych w ramach umowy na czas określony, będę musieli podać powód takiej decyzji. Za fałszywe uzasadnienia grożą im kary finansowe.
Ustawa o pracy zdalnej - koniec elastyczności czy nowa epoka w kodeksie pracy?
Państwo próbuje nadążyć za szybko zmieniającą się rzeczywistością. Po dwóch latach od masowego przejścia Polaków na pracę zdalną pojawia się szansa jej uregulowania przez ustawodawcę. Niedopracowane przepisy mogą zaszkodzić interesom pracowników.
Polscy menedżerowie: zachłyśnięci władzą, czy po prostu pewni siebie? Wywiad z autorką badań
Jak wypadają polscy menedżerowie na tle liderów z innych państw? O wynikach badania ekspertów Akademii Leona Koźmińskiego opowiada jego współautorka dr hab. Anna Baczyńska.
Jak zabezpieczyć firmę na wypadek śmierci właściciela
W Polsce jest możliwość zabezpieczenia firmy przed zamknięciem na wypadek śmierci właściciela. Jednak wiedza o nowych przepisach nie dotarła do przedsiębiorców.
Młodym menedżerom brakuje pokory? Tak wynika z badań polskich naukowców
Jak wypadają polscy menedżerowie na tle liderów z innych państw? Badanie ekspertów Akademii Leona Koźmińskiego.
Senat o CPK: "Cyrk w budowie"
W senacie trwa dyskusja o Centralnym Porcie Komunikacyjnym: "Setki miliardów złotych za port lotniczy, który Rosjanie mogą zniszczyć w ciągu 5 minut"
Jak podnieść ceny i nie stracić klientów?
Koszty prowadzenia firmy poszybowały w górę. Jak chronić swój biznes i wciąż wypracowywać zysk? Jak podwyższyć ceny, by nie zrazić klientów?
Nie tylko redukcja stresu. Jak skutecznie pokonać wypalenie zawodowe?
W wyniku pandemii Polska stała się krajem o największym poziomie wypalenia zawodowego na świecie. Podpowiadamy, jak się nie dać temu niebezpiecznemu zjawisku.
Pracownicy ze spektrum autyzmu to bardzo wyspecjalizowani fachowcy. Dlaczego warto ich zatrudniać?
1 proc. – tyle, jak wynika z raportu NIK, wynosi zatrudnienie w Polsce ludzi ze spektrum autyzmu. Tymczasem, co podkreślają eksperci, to niemal idealni kandydaci do pracy w branży IT. Ale nie tylko, bo takie osoby – wbrew stereotypom – świetnie radzą sobie również chociażby w działach sprzedaży.
Raport Pracownik w centrum uwagi. Bliżej pracownika
Dwa lata niepewności, ciągłej zmiany, strachu o zdrowie swoje i bliskich odbiły się na kondycji psychicznej Polaków. Nagle ten aspekt zdrowia zaczął mieć kluczowe znaczenie dla wydajności i efektywności pracy oraz stał się obszarem zainteresowania pracodawców.
Raport Pracownik w centrum uwagi. Zdrowe zasady w niezdrowych czasach
Siłą każdej firmy są ludzie. Ich potrzeby i oczekiwania kształtują rynek pracy, definiują pojęcie dobrego miejsca pracy. Przez lata zmieniały się one ewolucyjnie, pandemia sprawiła, że doszło do rewolucji. Jak dziś powinna wyglądać kultura organizacyjna firmy oraz pakiet benefitów pracowniczych, by być atrakcyjnym pracodawcą.
Raport Great place to work. 5 kroków do dobrostanu
Dbałość o wellbeing to działania, które wpisują się w DNA najlepszych pracodawców. Oto, na czym powinni się skupić, przygotowując ofertę dla pracowników.
DAO to firma bez zarządu. Jak działają takie podmioty? Najważniejsze informacje
Jeśli tworzyć dziś firmę, to bez prezesa. Z takiego założenia wychodzą obecnie przedsiębiorcy, którzy dzięki blockchainowi tworzą zdecentralizowane organizacje autonomiczne. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się takie organizacje i czy mogą w przyszłości zastąpić tradycyjne spółki.
Raport Great place to work. Droga na szczyt, czyli jak się to robi w naszej firmie
Czy w najlepszych firmach pracują najlepsi pracownicy? Czy dobre miejsce pracy sprawia, że są najbardziej optymalnymi wersjami siebie? I w końcu – czy muszą być najlepsi, żeby „zasłużyć” na pracę w świetnym miejscu? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzieli laureaci międzynarodowego konkursu Great Place to Work.
Cztery dni i fajrant. Czy czterodniowy tydzień pracy opłaca się firmom?
Dokładnie 100 lat temu zaczęto wprowadzać 5-dniowy tydzień pracy. Dziś wielu uważa, że to rozwiązanie przestarzałe, coraz częściej pada postulat, byśmy pracowali jedynie cztery dni w tygodniu. Policzmy, czy słusznie.
Raport Great place to work. Najlepsze miejsce pracy czeka na ciebie
Każdy z nas chciałby pracować w najlepszym na świecie miejscu pracy. I jest to możliwe – wystarczy zajrzeć do rankingu Best Workplaces. Od ponad 30 lat Great Place to Work bada w 150 krajach jakość miejsc pracy i wskazuje najlepszych z najlepszych.