Tylko u nas
Tabliczki na medal. Czekolada w polskim wydaniu nagrodzona "Oscarami"
We Włoszech zakochali się w czekoladzie. W Kostaryce podejrzeli, jak się ją wyrabia. W Węgierskiej Górce zrobili, a dwa lata później w Londynie odebrali za nią „czekoladowe Oscary”.
Ranking 50 najpopularniejszych polskich youtuberów 2021 [CZĘŚĆ 1]
W marcowym numerze "My Company Polska" publikujemy ranking 50 najpopularniejszych polskich youtuberów. To już kolejna edycja naszego zestawienia. Dziś prezentujemy miejsca od 50-41.
Inuru chce podbić kolejne branże. To rynki warte miliardy dolarów
Inuru to startup, który tworzy inteligentne, komunikujące się z otoczeniem opakowania. Mogą one świecić, ostrzegać, a także reagować na dźwięk lub dotyk. Firma zapowiada inwestycje w kolejnych branżach.
Amazon wymiecie konkurencję po wejściu do Polski? "Nasz rynek e-commerce jest pojemny"
Uruchomienie polskiego sklepu Amazona już niebawem. Tymczasem jak tłumaczy w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Adam Ciesielczyk, prezes Erli.pl - polskiego marketplace`u, krajowy rynek e-commerce jest na tyle obszerny, że znajdzie się na nim miejsce także i dla nowych graczy.
Jak zarobić na pandemii? "Urośliśmy 100 proc. rok do roku" [TYLKO U NAS]
- Rozwój Carpatree w czasach pandemii przyspieszył bardziej niż byśmy się tego spodziewali - mówi w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Jakub Chmielniak, twórca marki oraz szef firmy Lethe. Jak startup zarobił na pandemii?
Jak prowadzić biznes w egzotycznych krajach?
O tajnikach prowadzenia biznesu w egzotycznych krajach opowiada dr Malwina Bakalarska, certyfikowana trenerka i konsultantka biznesu, właścicielka marki szkoleniowej BakalaRSKa
Ceny mieszkań. Co tak naprawdę dzieje się na rynku mieszkaniowym? [ANALIZA]
Czy ceny mieszkań spadają czy rosną? Deweloperzy podkreślają, że rosną. Oficjalne dane NBP wskazują, że nie spadały przynajmniej do końca roku. Sytuacja jest bardziej skomplikowana i nieoczywista.
Patent na korozję. Polski startup z innowacją na skalę światową
Dwie Polki w środku szalejącej pandemii porzuciły dotychczasowe życie na Wyspach Brytyjskich, wróciły do kraju i szykują się do zrewolucjonizowania globalnego przemysłu. Poznajcie coat-it.
Mimo zredukowanego ruchu lotniczego nawet 2 mln pasażerów dotkniętych opóźnieniami [TYLKO U NAS]
- Mimo zredukowanego ruchu lotniczego w 2020 wciąż obserwowaliśmy przypadki zaniedbań linii lotniczych. W efekcie ponad 2 miliony podróżnych jest uprawnionych od odszkodowania za problemy z lotem w ubiegłym roku - mówi Marta Koziarz z firmy AirHelp. Startup poinformował niedawno o przejęciu konkurenta z branży legal tech.
Warchałowski, Airly: "Biznes i powietrze nie mają granic" [WYWIAD]
Pewnie zabrzmi to niepoprawnie, ale pojawiamy się tam, gdzie jest zainteresowanie naszymi produktami. Cały czas uczymy się procesów biznesowych, nie ma jasnej granicy oddzielającej misję od robienia interesów - mówi Wiktor Warchałowski, CEO Airly.
Bracia wzięli się za papier. Ich firma wyprodukowała już 24 mln opakowań
Od początku swojej działalności zpapieru.pl wyprodukowało prawie 24 mln opakowań i materiałów reklamowych. Ich sukces to umiejętność dotarcia zarówno do dużych firm, jak i początkujących przedsiębiorców.
Restrukturyzacja spółki giełdowej. Jak ją przeprowadzić?
Spółki, które najmocniej ucierpiały w wyniku kryzysu i utraciły płynność finansową, mogą jednak skorzystać z gotowych narzędzi naprawczych, takich jak uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Eksperci PMR Restrukturyzacje i Kancelarii FKK tłumaczą czym restrukturyzacja spółki giełdowej wyróżnia się na tle pozostałych postępowań.
Startuje polski konkurent dla Google Meet, Microsoft Teams i Zoom [TYLKO U NAS]
Rozpoczęły się testy aplikacji Confly. Jak tłumaczy prezes WDM Dawid Jarosławski, pomysłodawca Confly, aplikacja ma podjąć walkę z gigantami w segmencie wideokonferencji.
Polska aplikacja o lądowaniu na Marsie. Konsultantem NASA [TYLKO U NAS]
Immersion VR - polskie studio VR/AR - stworzyło innowacyjny projekt w rozszerzonej rzeczywistości umożliwiający eksploracją Marsa. Aplikacja jest częścią promocji filmu dokumentalnego wyprodukowanego przez Smithsonian Channel, dotyczącego lądowania łazika Perseverance na Czerwonej Planecie, który zakończy swoją międzyplanetarną podróż 18 lutego.
Przedsiębiorca jak konsument
Wariacki kraj, język idiotyczny. U nich ja to jest moi, ale ja dla niego to nie jestem moi tylko vous, ale on dla siebie jest moi! Ale dla mnie on to jest lui? Bądź tu mądry, kto jest kto?”. To monolog poświęcony zawiłościom gramatyki języka francuskiego z komedii Stanisława Barei „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”. I
Kina nie były przygotowane na otwarcie. "Spodziewaliśmy się, że odmrożą nas dopiero w marcu"
Kina mogą wznowić działalność od 12 lutego - z 50 proc. obłożeniem, bez sprzedawania przekąsek i z zachowaniem reżimu sanitarnego. Kina studyjne odetchnęły z ulgą, multipleksy jednak wciąż pozostaną zamknięte.
Rynek kryptowalut rośnie w siłę. Czeka nas bitcoinmania?
Posiadanie kryptowalut, niezależnych od banków centralnych, daje iluzję odporności na odkładany z roku na rok krach systemu finansowego. Ale jego podstawa jest taka sama jak walut fiducjarnych – wiara w to, że jest coś wart.
CanPoland SA bije rekord crowdfundingu inwestycyjnego. Spółka zebrała 4,4 mln zł w 11 minut
CanPoland SA - polska spółka posiadająca zezwolenie na obrót medyczną marihuaną w Polsce - zebrała 4,4 mln zł w 11 minut w ramach crowdfundingu inwestycyjnego. - Nie spodziewaliśmy się aż tak świetnego wyniku. Nasz sukces pokazuje, że granie fair play popłaca - komentuje Zbigniew Pisarski, przewodniczący rady nadzorczej CanPoland.
Własny startup nie dla każdego. "Bez zespołu nie ma sukcesu". Wywiad z Wojciechem Fedorowiczem
- Budowanie startupu to pasmo niepowodzeń przetykanych sukcesami. Dlatego udaje się to tylko nielicznym - mówi wywiadzie z portalem mycompanypolska.pl Wojciech Fedorowicz, partner zarządzający TDJ Pitango Ventures.
Orlen tłumaczy, dlaczego nie daje reklam do „Gazety Wyborczej”
Reklamy w gazetach to nie wszystko. Mamy inne kanały dotarcia do klientów, do których dociera „Gazeta Wyborcza” – w ten sposób Adam Burak, członek zarządu Orlenu, odpiera zarzuty, że jego spółka kupuje reklamy tylko w mediach przyjaznych rządowi.
Upadłe biznesy - ciemna strona polskiego rynku startupów
Historię piszą zwycięzcy. Któż nie słyszał o sukcesach SpaceX, Stripe’a czy Airbnb? Rynek startupów ma jednak drugie oblicze.
Pampalini na Netfliksie, rozbudowa biura. Znamy plany Studia Filmów Rysunkowych [WYWIAD]
Czy "dobra zmiana" zabiera się za bajki? Bzdura, przecież trudno upolitycznić Reksia. To dobro narodowe, które nie powinno mieć przekazu politycznego. Nadal będziemy edukować najmłodszych - mówi Tomasz Małodobry, p.o. dyrektora bielskiego Studia Filmów Rysunkowych.
Firma w problemach. Co z pracownikami? [FELIETON]
Co może lub wręcz powinien zrobić przedsiębiorca, który jest dotknięty skutkami pandemii i myśli o np. postępowaniu restrukturyzacyjnym? Konkretne porady w kontekście zarządzania pracownikami ma Michał Sowiński, partner w kancelarii Graś i Wspólnicy.
Hotel na Jamajce, podróże po buszu. Ci Polacy rzucili wszystko i robią biznes w tropikach
W pandemii turystyka zamarła. W ostatnich miesiącach palmy widzieliśmy wyłącznie na ekranach monitorów, a kąpiele w ciepłym morzu zamieniliśmy na piątki w wannie. Pewnie niejednemu z nas przyszła do głowy myśl „a może by tak wszystko rzucić i, jak tylko otworzą granice, uciec na rajską wyspę?”. Podpowiadamy jak to zrobić. I jeszcze na tym zarobić.
Król złoty. Czy warto dziś kupować złotówkę?
Banki centralne zdjęły rękawiczki i zaczęły bezpośrednio finansować rządy. Czy to osłabi złotego? Raczej nie. Może okazać się, że w tym roku będzie rządził właśnie złoty, który jest najbardziej niedowartościowaną walutą rynków rozwijających się.
Kombinat Konopny szykuje kolejną emisję akcji. Wejście na giełdę szybciej niż zakładano?
Bieżący plan pozostaje niezmienny: wchodzimy na giełdę w 2025 roku. Jeśli druga emisja akcji okaże się wielkim sukcesem, być może uda się wcześniej - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Maciej Kowalski, szef i założyciel Kombinatu Konopnego.
Orlen nie wyklucza dalszych inwestycji w media [TYLKO U NAS]
Jeśli coś nam się będzie opłacać i przynosić zyski, to niczego nie możemy wykluczyć – tak na pytanie o ewentualne przejęcia kolejnych mediów przez Orlen odpowiada Adam Burak, członek zarządu paliwowego giganta. W rozmowie z magazynem „My Company Polska” przedstawiciel Orlenu podkreśla jednak, że w tej chwili jego koncern takich planów nie ma.
Faktoring wchodzi na nowe tory
Jeszcze nigdy polskie przedsiębiorstwa nie były tak płynne. W ostatnich miesiącach firmy zostały zalane pieniędzmi, ale mimo to są ostrożne i szukają pomysłów na dodatkową poprawę płynności. Widzą ją w faktoringu.
Ekologiczna i sportowa, czyli Toyota Corolla GR Sport
Na rynek wraca Corolla ze sportowym zacięciem. Na razie w postaci hybrydowego modelu GR Sport.
Jest podatek, to jest i sposób na podatek
Cola sprzedawana jako syrop, „małpki” o pojemności 350 ml, podział firmy na setki spółek czy hotel jako przechowalnia nart – polscy przedsiębiorcy są wyjątkowo kreatywni, zwłaszcza jeśli chodzi o unikanie podatków. Niestety, państwo im w tym pomaga.
Popularność Cyberpunka spada. Co dalej z kultowym uniwersum?
Teoretycznie byliśmy skazani na Cyberpunka – to uniwersum, które ma w sobie wszystko, by zawładnąć umysłami odbiorców na całym świecie. Na razie jednak zamiast cybersukcesu, mamy cyberporażkę. Ale Night City nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa.
Biznesowy gambit. Polskie szachy zdobywają uznanie na najważniejszych turniejach
Polska jest jednym z największych producentów szachów na świecie. Sukces serialu „Gambit królowej” oraz przymusowa izolacja z powodu pandemii to dla branży prawdziwy wiatr w żagle.
Biżuteria z polskiego minerału podbija świat. Rynkowi grozi jednak chińska ekspansja
Krzemień pasiasty występuje tylko w jednym miejscu na globie – w okolicach Sandomierza. Produkowana z niego biżuteria podbija świat, jednak, bez ochrony prawnej, rodzimemu rynkowi tego minerału może zagrozić chińska ekspansja.
Polki sprzedają kolorowe skarpetki w Irlandii. "Jedna z klientek używa ich jako wizytówek"
Założona przez dwie Polki firma produkująca skarpetki z humorystycznymi motywami podbiła serca Irlandczyków. Dotychczas Irish Socksciety sprzedało ok. 200 tys. par skarpetek, wśród ich użytkowników jest były premier Irlandii Leo Varadkar.
Branża mięsna i alkoholowa z poważnymi problemami [TYLKO U NAS]
Rynek spożywczy, mimo teoretycznie niewielkiego negatywnego wpływu pandemii, nie jest w najlepszej kondycji. Ostatnie miesiące najbardziej dotknęły przedsiebiorców z sektora mięsnego i alkoholowego - wynika z raportu Euler Hermes.