Opinie
Nadciąga koniec branży BPO/SSC w Polsce? Aleksandra Durzyńska-Prochowska, szefowa Fujitsu GDC Polska
Brak pracowników oraz nadchodzące rewolucje po stronie kosztów zatrudnienia mogą doprowadzić do poważnych wstrząsów, m.in. na rynku usług BPO/SSC. Czy realne jest odejście firm z tego obszaru z Polski? Zapytaliśmy o to Aleksandrę Durzyńską-Prochowską, szefową Fujitsu GDC Polska.
W jaki sposób Huawei wspiera startupy? Wywiad z Ryszardem Hordyńskim
- Działamy w Polsce, więc chcemy, żeby lokalne startupy i innowacje stale się rozwijały. Mamy w kraju świetnych fachowców, których zdecydowanie warto wspierać - mówi Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.
Czy Polska to dobre miejsce do rozwoju innowacji? Wywiad z Jarosławem Sroką
Nie od dziś wiadomo, że polskie uczelnie kształcą wyjątkowo dobrze. To wspaniale, że młodzi ludzie już nie wiążą swoich karier wyłącznie z wielkimi korporacjami, lecz chcą po prostu zarabiać pieniądze. Grzechem wielu młodych przedsiębiorców jest nakreślanie mało ambitnych planów rozwojowych - mówi Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments.
Czy aktywność funduszy VC zmniejsza atrakcyjność polskiej giełdy? Wywiad z Maciejem Trybuchowskim
Inwestycje funduszy venture capital czy private equity to często zbawienie dla firm szukających finansowania. Z drugiej strony może to ograniczać chęć wejścia np. na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Czy to realny problem? Odpowiada Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.
Szef Samurai Labs: "Hejt jest darmowym narkotykiem. Kiedy czujesz gniew, nie czujesz bólu" [WYWIAD]
To koszmarna praca, kiedy codziennie musisz patrzeć na dziesiątki zdjęć z pornografią dziecięcą. Jeden z naszych inwestorów powiedział, że do Czarnobyla, do reaktora, nie można wysyłać ludzi – tak samo jest z cyberprzemocą, niektóre zadania bezpieczniej „zlecić” sztucznej inteligencji - mówi Michał Wroczyński, CEO Samurai Labs.
Podatek cukrowy ściągnął z nas już miliard złotych
Opinia: Od stycznia br. obowiązuje podatek cukrowy. Czy konsumenci rzeczywiście piją mniej napojów gazowanych? Albo poprawił się ich stan zdrowia?
Piotr Pisarz: "Wśród rodzimych startupowców dostrzegam duży kompleks polskości" [WYWIAD]
Jego Uncapped w zaledwie dwa lata stał się graczem rozpoznawalnym na całym świecie. Startup niedawno pozyskał 80 mln dol. na budowę „banku online”, w planach jest już kolejna runda inwestycyjna. – To będzie największa runda, jaką polski founder zorganizował na takim etapie – zapowiada Piotr Pisarz, współzałożyciel Uncapped. Tak się pisze historię.
Raport Ubezpieczenia. To, co wydawało się nierealne, stało się realnym zagrożeniem
Coraz więcej Polaków sięga po polisy, bo pandemia uzmysłowiła nam, że to, co wydawało się nam nierealne, stało się realnym zagrożeniem – mówi Joanna Grudnik, dyrektor departamentu ubezpieczeń grupowych w Unum Życie TUiR.
Ku chwale nierozsądności [FELIETON]
Chwalimy rozum i racjonalne myślenie. Przecież to one nas doprowadziły tu, gdzie dzisiaj jesteśmy. Patrzymy wstecz i widzimy linię postępu jako układ logicznych, układających się po sobie punktów. Widzimy piękny obraz rozumnego człowieka, który siłą swej racjonalności zawładnął światem.
Paweł Dobrzański: Dziś hakerzy łowią siecią. Trzeba unikać "błędów wieku dziecięcego" [WYWIAD]
Dziś hakerzy łowią siecią – łatwiej im złowić milion małych rybek niż jednego wieloryba, z którym walka będzie trudna. Podkreślam, że najważniejsza jest edukacja! – mówi Paweł Dobrzański, dyrektor ds. bezpieczeństwa w T-Mobile Polska.
Kompleks polski [FELIETON]
Na czym polegała współpraca w ramach działającej w zamierzchłych komunistycznych czasach Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, czyli RWPG? To było finezyjne połączenie: polskiej pracowitości, mongolskiej myśli technicznej, rumuńskiego porządku, albańskiej uczciwości, czeskiej odwagi, niemieckiego poczucia humoru, węgierskiego języka oraz słynnej radzieckiej abstynencji!
Pułapki komunikacji [FELIETON]
Może widzieliście taki wiekowy już film z młodym Tomem Hanksem. Grany przez niego bohater w straszliwą ulewę uparł się, że wyjdzie z psem. Wyszedł, od razu skierował swe kroki do budki telefonicznej (tak, było kiedyś coś takiego) i zadzwonił do kochanki. Tyle że przez pomyłkę wykręcił numer do domu. Odebrała żona i wszystkiego się domyśliła.
Bez kompleksów. Wywiad z szefem Lenovo Polska
Z każdym partnerem – nie tylko ze świata sportu – rozmawiamy o tym, jak technologia może pomóc mu w rozwoju. Współcześnie drogą do sukcesu jest umiejętne wykorzystanie dostępnych technologii – mówi Wojciech Zaskórski, General Manager w Lenovo Polska.
Dawid Solak: "Fabryka przyszłości to nie tylko technologia" [WYWIAD]
Jeśli odważnie zagramy kartą transformacji cyfrowej, to nasza gospodarka szybko odrobi straty po pandemii – mówi Dawid Solak, członek zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości.
Slalom gigant w upale [FELIETON]
Jest już po północy. Jutro – a właściwie dzisiaj – jadę na wakacje. Powinienem iść spać, ale nie mogę. Muszę napisać przed wyjazdem felieton. A żeby to jeden. I muszę zrobić jeszcze parę rzeczy, a całe mnóstwo już zrobiłem.
Podatek od bycia przedsiębiorcą, czyli 10% przekazuj sobie – i to w pierwszej kolejności!
Opinie: W dobie coraz większych i kolejnych podatków warto rozważyć dodanie kolejnego, który możemy nazwać podatkiem od bycia przedsiębiorcą. Zasada jest prosta: od każdego przelewu 10% kwoty trafia na konto oszczędnościowe lub na twoje inwestycje.
Adrian Castro: "Jadę po medal" [WYWIAD]
Szermierka to takie szybkie szachy. Dobrym szermierzem jest ten, kto potrafi połączyć aspekty fizyczne z analitycznymi. A niepełnosprawność? Jest tylko w głowie – mówi Adrian Castro, reprezentant Polski w szermierce na wózkach na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. I podkreśla, że w końcu przyszedł czas, że paraolimpijczycy budują swoją sportową markę.
Gołkiewicz: "Jest coraz większa presja na rynek suplementów. Najważniejsza jest transparentność"
Wcześniej nagminnym działaniem było, że producenci dostarczali produkty o po prostu kiepskiej jakości. To się zmienia, zwłaszcza, że branża się dokładniej samo reguluje, firmy chcą być fair wobec klientów - mówi Michał Gołkiewicz, CEO Sundose.
Raport: Pracownik w centrum uwagi. Liczą się ludzie
Największą siłą firmy są ludzie – w pandemii te słowa przestały być sloganem. Kryzys łatwiej przetrwać, jeśli cały zespół działa razem i ufa sobie nawzajem. Wystarczy spojrzeć na nas, obostrzenia uderzyły bezpośrednio w nasz biznes, było ciężko, ale daliśmy radę – przekonuje Agnieszka Kłos-Siddiqui, prezes Provident Polska.
Karol Milewski, Omnipack: "Polska jest w awangardzie e-commerce'u" [WYWIAD]
Świetnie przyjmują się u nas wszelkie nowinki technologiczne. Ponadto trzeba pamiętać, że nasz kraj jest dosyć dużym rynkiem, więc warto budować tu rozległe sieci sprzedażowe. Warto, choć oczywiście jednocześnie niesie to ze sobą wiele niebezpieczeństw - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Karol Milewski, współtwórca Omnipack.
Opinia: Kiedy pojawia się inflacja, organizacje zwiększają wynagrodzenia
Zamiast słuchać tego, co mówią, lepiej zacząć obserwować to, co robią.
Robert Motyka: Zarzuty, że artyści będą współodpowiedzialni za przyszłe zakażenia to mowa nienawiści
Moją sąsiadką jest pewna znana piosenkarka, koncertująca od wielu lat. Wszyscy jej współpracownicy zajmowali się podczas lockdownu budowlanką: tapetowali i malowali mieszkania, robili prace ogrodowe - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Robert Motyka, współzałożyciel kabaretu Paranienormalni.
Smart Money, czyli czego szukać u inwestorów? "Dla wielu fundusze VC nie mają dobrej opinii"
W środowisku startupowym utarło się przekonanie, że jeżeli do rozwoju swojej spółki potrzebujesz tylko i wyłącznie pieniędzy, to fundusze Venture Capital powinny być na końcu twojej listy potencjalnych źródeł kapitału. Dlaczego?
Lato nie hamuje hossy. Pełny obraz Kuczyńskiego
Nad polskim rynkiem giełdowym cały czas wisi sprawa likwidacji OFE. Dla GPW może to być katastrofa.
Nowy lider. Tyran czy empata. Debata My Company Polska
Ani tyran, ani empata. Raczej ktoś niebojący się podjąć decyzji w niepewnych czasach, dbający o rozwój swojego zespołu, sprawny w komunikacji i będący blisko ludzi. Czy taki ktoś w ogóle istnieje? – zastanawiali się uczestnicy kolejnej debaty „My Company Polska” z cyklu „Normalność 2.0”.
Lan Bui-Wrzosińska: "Konflikt w pracy? Bez wiedzy o podopiecznych jesteśmy jak kamikadze [WYWIAD]
Konflikty muszą być w każdym zespole. To mięso relacji. Jeśli mamy dobrych ekspertów, ludzi z silną osobowością, starcia są nieuniknione. Zamiast więc próbować unikać konfliktów czy je rozwiązywać, lepiej nauczyć się nimi zarządzać – mówi Lan Bui-Wrzosińska, psycholożka i coach, specjalizująca się w zarządzaniu zmianą i konfliktami.
Telefon do Banasia! [FELIETON]
„Dalsze budowanie etosu pracowników administracji skarbowej” ma być zadaniem dla nowej szkoły wyższej, którą wkrótce utworzy Ministerstwo Edukacji i Nauki razem z resortem finansów. Tylko najwięksi złośliwcy – „to nie ludzie, to wilki” – mogą uzasadniać wspaniałą uniwersytecką inicjatywę tym, że szef tego drugiego ministerstwa nie ma wyższego wykształcenia i chciałby uzupełnić luki w edukacji.
prof. Ryszard Bugaj: "Polski Ład może mieć wybite zęby" [WYWIAD]
W czasie mody na liberalizm zwykle zgłaszałem zastrzeżenia. Teraz trochę się boję przechyłu szali na drugą stronę. Ekonomia ma wiele z medycyny – przedawkowany lek staje się trucizną – mówi prof. Ryszard Bugaj, ekonomista.
Polski Ład: prowadzisz JDG? Zapytałem w ZUS, NFZ i US, co zrobić, aby nie płacić wysokiej składki
Opinia: Polski Ład dla polskiego przedsiębiorcy, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i rozlicza się podatkiem liniowym 19%, to prawdopodobnie największy skandal w historii. Co na to ZUS, Urząd Skarbowy i NFZ?
Prezes Morele.net: "Rozmawiamy z potencjalnym inwestorem. Umowę dopniemy pewnie w tym roku" [WYWIAD]
Morele w ciągu ostatnich kilku lat wykonało potwornie ciężką pracę związaną ze zmianą modelu biznesowego. Przede wszystkim zmieniliśmy strukturę organizacji – ze sklepu elektro-wertykalnego staliśmy się multiwertykalną platformą. Koszty inwestycji mamy już za sobą, teraz przed nami czekanie na zyski - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Michał Pawlik, współtwórca i prezes Morele.net.
Dr Olga Malinkiewicz: "Rynek fotowoltaiczny jest strasznie nudny! Chcemy to zmienić" [WYWIAD]
Nasze panele działają niemal tak samo jak krzemowe, ale mają tę różnicę, że możesz je wszędzie ze sobą zabrać, położyć w dowolnym miejscu, będą w dodatku ładnie wyglądać. Przecież jeśli człowiek kupuje dom za milion złotych, to nie chce fotowoltaiki, która źle się prezentuje - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl dr Olga Malinkiewicz, współzałożycielka Saule Technologies.
Adamaszek: "Rynek męskich kosmetyków jest w Polsce bardzo zaniedbany. Chcę to zmienić" [WYWIAD]
Polski rynek męskich kosmetyków stanowi kopię rynku damskich kosmetyków, tyle że sprzed dwudziestu lat. Mnóstwo osób jest przekonanych, że mężczyźni nie używają kosmetyków, a jeśli już używają to takie z niższej półki, do 40 zł - mówi Maciej Adamaszek, twórca marki męskich kosmetyków True Men Skin Care.
Jakub Roskosz sprzedał kurs e-commerce za milion złotych. "Sukces na trudnym rynku" [TYLKO U NAS]
Mój kurs nie zrobi rewolucji w firmach. Chciałem po prostu dać do myślenia, wskazać kierunek zmian – mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Jakub Roskosz.
Rekrutacja w branży blockchain. Co kusi, a co odstrasza potencjalnych pracowników? [TYLKO U NAS]
W środowisku blockchain szczególnie ważne jest, aby budować świadomość ekosystemu wśród potencjalnych kandydatów i dbać o employer branding firmy. Sama strategia budowania wizerunku pracodawcy składa się z wielu elementów, najważniejszym przyjrzymy się w tym artykule.
Dr Bukowski: "Rząd raczej nie zarżnie klasy średniej. Choć to ona zapłaci za nadchodzące reformy"
W Polsce klasa średnia dopiero rośnie. Jeszcze nie okrzepła, nie powinno się więc jej przesadnie obciążać podatkami. Polityka powinna sprzyjać temu, żeby ludzie się bogacili, tymczasem pojawiają się pierwsze oznaki, że być może idziemy w przeciwną stronę - mówi dr Maciej Bukowski, prezes WiseEuropa.