Opinie
Podatek od bycia przedsiębiorcą, czyli 10% przekazuj sobie – i to w pierwszej kolejności!
Opinie: W dobie coraz większych i kolejnych podatków warto rozważyć dodanie kolejnego, który możemy nazwać podatkiem od bycia przedsiębiorcą. Zasada jest prosta: od każdego przelewu 10% kwoty trafia na konto oszczędnościowe lub na twoje inwestycje.
Adrian Castro: "Jadę po medal" [WYWIAD]
Szermierka to takie szybkie szachy. Dobrym szermierzem jest ten, kto potrafi połączyć aspekty fizyczne z analitycznymi. A niepełnosprawność? Jest tylko w głowie – mówi Adrian Castro, reprezentant Polski w szermierce na wózkach na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. I podkreśla, że w końcu przyszedł czas, że paraolimpijczycy budują swoją sportową markę.
Gołkiewicz: "Jest coraz większa presja na rynek suplementów. Najważniejsza jest transparentność"
Wcześniej nagminnym działaniem było, że producenci dostarczali produkty o po prostu kiepskiej jakości. To się zmienia, zwłaszcza, że branża się dokładniej samo reguluje, firmy chcą być fair wobec klientów - mówi Michał Gołkiewicz, CEO Sundose.
Raport: Pracownik w centrum uwagi. Liczą się ludzie
Największą siłą firmy są ludzie – w pandemii te słowa przestały być sloganem. Kryzys łatwiej przetrwać, jeśli cały zespół działa razem i ufa sobie nawzajem. Wystarczy spojrzeć na nas, obostrzenia uderzyły bezpośrednio w nasz biznes, było ciężko, ale daliśmy radę – przekonuje Agnieszka Kłos-Siddiqui, prezes Provident Polska.
Karol Milewski, Omnipack: "Polska jest w awangardzie e-commerce'u" [WYWIAD]
Świetnie przyjmują się u nas wszelkie nowinki technologiczne. Ponadto trzeba pamiętać, że nasz kraj jest dosyć dużym rynkiem, więc warto budować tu rozległe sieci sprzedażowe. Warto, choć oczywiście jednocześnie niesie to ze sobą wiele niebezpieczeństw - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Karol Milewski, współtwórca Omnipack.
Opinia: Kiedy pojawia się inflacja, organizacje zwiększają wynagrodzenia
Zamiast słuchać tego, co mówią, lepiej zacząć obserwować to, co robią.
Robert Motyka: Zarzuty, że artyści będą współodpowiedzialni za przyszłe zakażenia to mowa nienawiści
Moją sąsiadką jest pewna znana piosenkarka, koncertująca od wielu lat. Wszyscy jej współpracownicy zajmowali się podczas lockdownu budowlanką: tapetowali i malowali mieszkania, robili prace ogrodowe - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Robert Motyka, współzałożyciel kabaretu Paranienormalni.
Smart Money, czyli czego szukać u inwestorów? "Dla wielu fundusze VC nie mają dobrej opinii"
W środowisku startupowym utarło się przekonanie, że jeżeli do rozwoju swojej spółki potrzebujesz tylko i wyłącznie pieniędzy, to fundusze Venture Capital powinny być na końcu twojej listy potencjalnych źródeł kapitału. Dlaczego?
Lato nie hamuje hossy. Pełny obraz Kuczyńskiego
Nad polskim rynkiem giełdowym cały czas wisi sprawa likwidacji OFE. Dla GPW może to być katastrofa.
Nowy lider. Tyran czy empata. Debata My Company Polska
Ani tyran, ani empata. Raczej ktoś niebojący się podjąć decyzji w niepewnych czasach, dbający o rozwój swojego zespołu, sprawny w komunikacji i będący blisko ludzi. Czy taki ktoś w ogóle istnieje? – zastanawiali się uczestnicy kolejnej debaty „My Company Polska” z cyklu „Normalność 2.0”.
Lan Bui-Wrzosińska: "Konflikt w pracy? Bez wiedzy o podopiecznych jesteśmy jak kamikadze [WYWIAD]
Konflikty muszą być w każdym zespole. To mięso relacji. Jeśli mamy dobrych ekspertów, ludzi z silną osobowością, starcia są nieuniknione. Zamiast więc próbować unikać konfliktów czy je rozwiązywać, lepiej nauczyć się nimi zarządzać – mówi Lan Bui-Wrzosińska, psycholożka i coach, specjalizująca się w zarządzaniu zmianą i konfliktami.
Telefon do Banasia! [FELIETON]
„Dalsze budowanie etosu pracowników administracji skarbowej” ma być zadaniem dla nowej szkoły wyższej, którą wkrótce utworzy Ministerstwo Edukacji i Nauki razem z resortem finansów. Tylko najwięksi złośliwcy – „to nie ludzie, to wilki” – mogą uzasadniać wspaniałą uniwersytecką inicjatywę tym, że szef tego drugiego ministerstwa nie ma wyższego wykształcenia i chciałby uzupełnić luki w edukacji.
prof. Ryszard Bugaj: "Polski Ład może mieć wybite zęby" [WYWIAD]
W czasie mody na liberalizm zwykle zgłaszałem zastrzeżenia. Teraz trochę się boję przechyłu szali na drugą stronę. Ekonomia ma wiele z medycyny – przedawkowany lek staje się trucizną – mówi prof. Ryszard Bugaj, ekonomista.
Polski Ład: prowadzisz JDG? Zapytałem w ZUS, NFZ i US, co zrobić, aby nie płacić wysokiej składki
Opinia: Polski Ład dla polskiego przedsiębiorcy, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i rozlicza się podatkiem liniowym 19%, to prawdopodobnie największy skandal w historii. Co na to ZUS, Urząd Skarbowy i NFZ?
Prezes Morele.net: "Rozmawiamy z potencjalnym inwestorem. Umowę dopniemy pewnie w tym roku" [WYWIAD]
Morele w ciągu ostatnich kilku lat wykonało potwornie ciężką pracę związaną ze zmianą modelu biznesowego. Przede wszystkim zmieniliśmy strukturę organizacji – ze sklepu elektro-wertykalnego staliśmy się multiwertykalną platformą. Koszty inwestycji mamy już za sobą, teraz przed nami czekanie na zyski - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Michał Pawlik, współtwórca i prezes Morele.net.
Dr Olga Malinkiewicz: "Rynek fotowoltaiczny jest strasznie nudny! Chcemy to zmienić" [WYWIAD]
Nasze panele działają niemal tak samo jak krzemowe, ale mają tę różnicę, że możesz je wszędzie ze sobą zabrać, położyć w dowolnym miejscu, będą w dodatku ładnie wyglądać. Przecież jeśli człowiek kupuje dom za milion złotych, to nie chce fotowoltaiki, która źle się prezentuje - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl dr Olga Malinkiewicz, współzałożycielka Saule Technologies.
Adamaszek: "Rynek męskich kosmetyków jest w Polsce bardzo zaniedbany. Chcę to zmienić" [WYWIAD]
Polski rynek męskich kosmetyków stanowi kopię rynku damskich kosmetyków, tyle że sprzed dwudziestu lat. Mnóstwo osób jest przekonanych, że mężczyźni nie używają kosmetyków, a jeśli już używają to takie z niższej półki, do 40 zł - mówi Maciej Adamaszek, twórca marki męskich kosmetyków True Men Skin Care.
Jakub Roskosz sprzedał kurs e-commerce za milion złotych. "Sukces na trudnym rynku" [TYLKO U NAS]
Mój kurs nie zrobi rewolucji w firmach. Chciałem po prostu dać do myślenia, wskazać kierunek zmian – mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Jakub Roskosz.
Rekrutacja w branży blockchain. Co kusi, a co odstrasza potencjalnych pracowników? [TYLKO U NAS]
W środowisku blockchain szczególnie ważne jest, aby budować świadomość ekosystemu wśród potencjalnych kandydatów i dbać o employer branding firmy. Sama strategia budowania wizerunku pracodawcy składa się z wielu elementów, najważniejszym przyjrzymy się w tym artykule.
Dr Bukowski: "Rząd raczej nie zarżnie klasy średniej. Choć to ona zapłaci za nadchodzące reformy"
W Polsce klasa średnia dopiero rośnie. Jeszcze nie okrzepła, nie powinno się więc jej przesadnie obciążać podatkami. Polityka powinna sprzyjać temu, żeby ludzie się bogacili, tymczasem pojawiają się pierwsze oznaki, że być może idziemy w przeciwną stronę - mówi dr Maciej Bukowski, prezes WiseEuropa.
The show Musk go on! [FELIETON]
Fajnie byłoby umrzeć na Marsie, byleby nie rozbić się przy podejściu do lądowania – powiedział kiedyś Elon Musk. Teraz ekscentryczny biznesmen i techniczny wizjoner realizuje taki właśnie swój kosmiczno-eschatologiczny projekt (SpaceX), ale także wiele innych.
Od Rubensa do dziobaków [FELIETON]
Kanony urody są zmienne. Wszyscy słyszeliśmy o rubensowskich kształtach, które unieśmiertelnił flamandzki malarz. Trudno stwierdzić, czy takie pulchne kobiety faktycznie wielbiono w XVII w., czy to tylko efekt indywidualnych fascynacji mistrza baroku. Raczej jednak to drugie, bo inaczej nie byłby faworytem koronowanych głów ówczesnej Europy.
Inwestowanie w Lego dobrym pomysłem na zarobek? "To bardzo stabilny rynek" [WYWIAD]
Jedyne, co może być ryzykiem to brak dywersyfikacji ze strony inwestorów. Nie wolno inwestować w jeden zestaw w kilkudziesięciu sztukach, tylko należy rozdzielać fundusze na różne zestawy - tłumaczy w rozmowie z mycompanypolska.pl Paweł Duda, znany na YouTube jako Brodaty Geek, a więc twórca popularnego kanału poświęconego głównie klockom Lego.
Kuba Kawalec: "Przed pandemią dostrzegałem w branży hedonizm. Wiedziałem, że coś w końcu pieprznie"
Wielu muzyków straciło zapał, w rozmowach słyszę, że wątpią w swój talent. Ja sam nie wiem, czy kiedy znowu stanę przed dużą publicznością, to poczuję tę samą ekscytację, co przed pandemią - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Kuba Kawalec, wokalista zespołu Happysad.
Jakie ekodziałania mogą podjąć mniejsi przedsiębiorcy? "Bycie eko to coś więcej niż trend" [WYWIAD]
Ochrona środowiska to podstawowy filar społecznej odpowiedzialności biznesu, wokół którego firmy budują siłę swojej marki i konkurencyjność. Szczególnie przedstawiciele młodszego pokolenia zwracają uwagę na pozabiznesowe aspekty działalności przedsiębiorstw - mówi Alicja Żyła, prezes zarządu ING Lease Polska.
Rogalski: "Kręci mnie aktywizm miejski, chcę dalej działać dla społeczeństwa" [WYWIAD]
Pandemia prawdopodobnie zbliża się ku końcowi, więc i mój projekt związany z bazą danych też będzie wygasał. Będę więc szukał kolejnych obszarów do samorealizacji, zwłaszcza, że mam mnóstwo pokładów niespożytkowanej energii - mówi Michał Rogalski, jeden z bohaterów listy "Innowatorzy 2021" miesięcznika My Company Polska.
J.M. Ejma: "W branży jesteśmy uznawani za Ferrari. Innowacyjność leży w naszym DNA" [WYWIAD]
O skuteczności naszych działań niech świadczy fakt, że już 80 proc. produkcji trafia na zagraniczne rynki, głównie Stany Zjednoczone. W USA odnieśliśmy tak duży sukces, bo tam nie ma znaczenia pochodzenie produktu, liczy się tylko jego jakość - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Janusz Marcin Ejma, prezes EAGLE.
Iga Czubak: "Nie nawracam ludzi na weganizm. Chcę po prostu odczarować wegańskie jedzenie" [WYWIAD]
Wegańskie jedzenie nie może wzbudzać sceptycyzmu. My dajemy rozwiązanie tym, którzy szukają zdrowej i smacznej alternatywy dla mięsa - mówi Iga Czubak, jedna z bohaterek listy "Innowatorzy 2021" miesięcznika My Company Polska.
Michał Dziergwa: "EMYS to robot, który okazuje emocje, budzi relacje i uczy empatii" [WYWIAD]
Nasz robot ponadto pomaga podczas pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami – np. chorymi na autyzm – bo wyraża uczucia w sposób prostszy niż ludzie - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Michał Dziergwa, twórca EMYSA-a, robota społecznego.
Świat rosnących podatków [KOMENTARZ]
Następne programy pomocowe wiążą się z kolejnymi zapowiadanymi podwyżkami podatków. A w tle pędząca inflacja. Czy jest się czym martwić?
Na czym polega innowacja [FELIETON]
Jakieś trzy tysiące lat temu doszło do spotkania Filistynów i Hebrajczyków. Tym samym doszło do jednego z najsłynniejszych pojedynków w historii. Filistyni byli Ludem Morza pochodzącym z Krety. Stamtąd przypłynęli na wybrzeże Palestyny i zaczęli się tam osiedlać. Hebrajczycy z kolei pod przywództwem króla Saula żyli wyżej, w górskich skupiskach.
Polski Ład. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?
Polski Ład to zapowiadany od dawna program partii rządzącej, którego celem jest transformacja gospodarki. Obok licznych transferów socjalnych będą ważne zmiany dla przedsiębiorców.
Pandemiczne przeciąganie liny [FELIETON]
„Wszyscy jesteśmy drużyną narodową”. Warto przypomnieć to stare hasło kampanii marketingowej Biedronki związane z promocją reprezentacji Polski w piłce nożnej przygotowującej się na mistrzostwa Europy w 2012 r. Po 10 latach myśl w nim zawarta stała się rzeczywistością!
Bufet na trawniku [FELIETON]
Od czasu do czasu ekologiczno-celebryccy właściciele psów informują, że próbują uczynić ze swych czworonogów wegetarian. Inni ludzie, być może mniej postępowi lub ekologiczni, te próby wyśmiewają. Niesłusznie. Nie jestem doświadczonym psiarzem, mam swojego dopiero pół roku, ale przekonałem się już, że pies zeżre absolutnie wszystko. Warzywa również.
WEARFITS planuje globalną rundę inwestycyjną. "AR bez umieszczenia w kontekście jest tylko zabawką"
Technologie 3D, bez umieszczenia w kontekście danych, są tylko zabawką i PR-ową ciekawostką. Dane bez odpowiedniej wizualizacji i kontekstu nie mają wartości dla firmy modowej, ani jej klienta - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Łukasz Rzepecki, CEO WEARFITS.