Opinie
Obuwie premium z Wadowic podbija Europę. "Chcemy promować tradycyjne szewstwo" [WYWIAD]
Kiedy zakłady szewskie upadają, to szewcy najczęściej zmieniają branżę, a potem niechętnie do szewstwa wracają. W dłuższej perspektywie mamy w planach promowanie tego zawodu, zwłaszcza, że – wbrew powszechnej opinii – szewcy mogą dobrze zarabiać - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Adam Kubarski, prezes Akardo SA.
Owsiak: Miejsce tegorocznego Pol'and'Rock jest jak klocki Lego. Wyślemy światu piękną wiadomość [WYWIAD]
Rok temu byliśmy w zasadzie jedynym festiwalem, który utrzymał ciągłość – może były jakieś wyjątki, ale ja o takich nie słyszałem. Teraz podnosimy poprzeczkę jeszcze wyżej. Wychodzimy z założenia, że nawet jeśli mamy grać dla stu osób, to zagramy dla stu osób - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Jurek Owsiak.
Bartek Gola: Startupowców nie powinno traktować się jak dzieci ale jak zwrot z inwestycji [WYWIAD]
W Polsce mamy lepszych przedsiębiorców niż inwestorów. Ja miałem etap, że za bardzo się zaprzyjaźniałem z założycielami startupów. A to błąd. Nie wolno ich traktować jak swoje dzieci, ale jako zwrot z inwestycji – mówi Bartek Gola, zarządzający SpeedUp Group, przedsiębiorca i innowator.
Godziek: Festiwale latem? Będzie ich na tyle, że każdy będzie miał okazję potańczyć
Wciąż pamiętam, jak w marcu zeszłego roku rozmawialiśmy z przedstawicielami miasta Katowice – wtedy byliśmy prawie pewni, że pandemia potrwa miesiąc, może dwa, i latem wszystkie zaplanowane koncerty się odbędą - mówi Adam Godziek, współwłaściciel More Music Agency, organizatora festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice.
Prof. Leszczyński: Czas zerwać z liberalnymi mitami [WYWIAD]
Polska potrzebuje nowoczesnego modelu ekonomicznego, w którym istotną rolę odgrywa redystrybucja dóbr, silne instytucje publiczne oraz inwestycje w kapitał ludzki – mówi prof. Adam Leszczyński, autor głośnej książki „Ludowa historia Polski”.
Korzeniowski: "Biznes jest jak sport - trzeba działać na rzecz zmiany, choć nie ma gwarancji efektu"
Podejmowanie racjonalnego ryzyka to w zasadzie klucz do sukcesu, zaraz obok codziennej, mrówczej pracy. Ktoś, kto potrafi dzielnie i wytrwale wykonywać swoje zadania, szybciej zwycięży, niż osoba licząca wyłącznie na talent - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Robert Korzeniowski.
Nowy ład na walutach. Pełny obraz Kuczyńskiego [KOMENTARZ]
Potężne osłabienie złotego okazało się na razie krótkotrwałe. Ale rosnąca inflacja może w przyszłości wywierać presję na naszą walutę. Namieszać na rynkach może jeszcze przygotowywany przez PiS Nowy Ład.
Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment: "Otwiera się droga do naturalnej konsolidacji rynku" [WYWIAD]
Mimo pandemii rynek mieszkaniowy szybko rośnie. Popyt dziś jest o wiele wyższy niż rok temu a wśród deweloperów rozpoczął się prawdziwy wyścig. Kto go wygra? Co dalej z biurami i czy w Polsce powstanie jeszcze duże centrum handlowe pytamy Nicklasa Lindberga, prezesa Echo Investment.
Wirtualna rzeczywistość, machine learning czy sztuczna inteligencja. Nowa recepta na sukces [TYLKO U NAS]
Nowe technologie dostarczają szereg możliwości wzbogacenia i personalizacji doświadczeń zakupowych oferowanych klientom. To w dzisiejszym wyścigu o klienta w internecie jeden z najważniejszych motorów napędowych europejskich biznesów - pisze w komentarzu dla mycompanypolska.pl Efi Dahan, dyrektor zarządzający PayPal na Europę Środkowo-Wschodnią, Rosję i Izrael.
Błachowicz: Uczę się z porażek. Sukces przyszedł w idealnym momencie [WYWIAD]
Kluczowa jest wiara we własne możliwości. I wytrwałość. Jest mnóstwo ludzi, którzy mogliby zajść naprawdę wysoko, ale brakuje im właśnie wytrwałości – mówi Jan Błachowicz, mistrz świata MMA wagi półciężkiej w najbardziej prestiżowej organizacji UFC.
Przepraszamy za utrudnienia [FELIETON]
„Nie mamy pańskiego PIT-36 i co pan nam zrobi! Cham się uprze i mu daj! No skąd wezmę, jak nie mam”. Taki zasadniczo komunikat mogliśmy uzyskać na stronie internetowej www.podatki.gov.pl.
Lisy i jeże [FELIETON]
Lis wie wiele, ale jeż wie jedno” – na ten cytat z greckiego poety Archilocha z Paros natrafił pod koniec lat 40. ubiegłego wieku oksfordzki wykładowca Izajasz Berlin. Miał wówczas 38 lat, urodził się w Rydze, wychowywał w Petersburgu, skąd uciekł przed rewolucją październikową.
Nietrwałość [FELIETON]
Dzisiejsze przedmioty psują się łatwo, a ponieważ ich naprawa zazwyczaj nie jest opłacalna, wymieniamy je na nowe. Czasem wymieniamy je na nowe nawet wtedy, gdy są sprawne.
HoppyGo w Polsce: nowe usługi, kilkadziesiąt tysięcy użytkowników do końca roku [TYLKO U NAS]
Mamy potencjał stać się największym graczem na rynku mobilności w Polsce. Mamy duże możliwości skalowania, ponieważ nie wymaga to znacznego zwiększania nakładów inwestycyjnych. Do końca roku planujemy pozyskać kilkadziesiąt tysięcy użytkowników - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Piotr Boguszewski, country manager HoppyGo Poland.
Rekordowe inwestycje w branży EdTech. Jak startupy korzystają z nowych trendów
W ubiegłym roku poziom inwestycji w technologie edukacyjne osiągnął rekordowy poziom 41 miliardów dolarów - to aż 10 razy więcej niż w 2014 roku. Zdaniem ekspertów wartość całego rynku e-learningowego osiągnie poziom 325 miliardów dolarów już w 2025 roku, a według Statista.com średni przychód w branży edukacji online wzrósł o przeszło 900 proc. w porównaniu do roku 2000.
Carsmile pracuje nad trzema dużymi projektami. "Polska to ciekawy rynek do testowania innowacji"
Polska jest bardzo ciekawym rynkiem do testowania wszelkich innowacji w segmencie car(fin)tech oraz motors, ale jako część międzynarodowej grupy myślimy oczywiście o docelowym wykorzystaniu naszych pomysłów również na innych rynkach, gdzie obecny jest nasz większościowy akcjonariusz - zdradza Łukasz Domański, CEO Carsmile.
Paczka z OLX, żołnierz na misji, zapisy na szczepienie. Jak hakerzy wykorzystują emocje do ataków?
Wśród cyberprzestępców jest grupa ludzi wymyślających konkretne scenariusze ataków, znająca ludzką psychikę. W ostatnich miesiącach wykorzystywano np. obawy związane z koronawirusem: były wiadomości o dezynfekcji przesyłek, o zapisach na szczepienie. Socjotechnika wciąż działa - mówi Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.
Crowdfunding udziałowy napędza konopną rewolucję w Polsce. Czy warto inwestować w spółki konopne?
Przemysł konopny rozwija się w Polsce w zawrotnym tempie, dając młodym spółkom duże perspektywy rozwoju, a inwestorom dobrą okazję do zarabiania. Crowdfunding udziałowy świetnie wpisuje się w specyfikę branży. Wielka siła społeczności skupionych wokół konopi już dwukrotnie pozwoliła zamknąć emisje ECF w rekordowym czasie.
FORDATA rozwija usługę w krajach bałtyckich. "Fintechy muszą umieć zapewnić "opiekę" nad danymi"
Bezpieczeństwo czysto technologiczne to nie wszystko. Dostawca usługi musi wiedzieć, jak obchodzić się z informacjami klienta nie tylko w ramach świadczenia, ale całościowo, bo przetwarzanie informacji rozpoczyna się już w momencie, gdy klient odwiedza stronę internetową - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Aleksandra Prusator, Sales & Marketing Director w FORDATA.
Fincastly pomaga podjąć bezpieczne decyzje biznesowe. "Użytkownicy oczekują automatyzacji" [WYWIAD]
Polska - pod względem rozwoju nowoczesnych form płatności - jest w czołówce Europy, jednak w pewnych obszarach otwartej bankowości wciąż mamy nad czym pracować - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Bartłomiej Glac, CEO Fincastly.
Marek Dietl: Nie wchodźmy do strefy euro! [WYWIAD]
Po obecnym kryzysie bogatsi staną się jeszcze bogatsi, a biedni – jeszcze biedniejsi – mówi dr Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.
Kuczyński: Obligacje USA i Nowy Polski Ład w centrum uwagi [KOMENTARZ ANALITYKA]
Analitycy napisali, że rynek po prostu jest głupawy. To najlepsze określenie, jakie ostatnio widziałem.
Sadowski: Podcastowa rewolucja wydarzyła się po cichu [KOMENTARZ]
Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku Betty Broderick stała się najbardziej znaną żoną Ameryki. I najbardziej kontrowersyjną. Porzucona przez męża, doprowadzona do ostateczności kobieta postanowiła wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę. Nawet po dokonaniu podwójnego morderstwa dla wielu Amerykanów zabójczyni wciąż była ofiarą.
Podatek cukrowy a problemy alkoholowe
Na naszych sklepowych półkach wesołe „małpki” z filigranowych kapucynek przemieniły się w dobrze umięśnione koczkodany. To efekt wprowadzenia tzw. ustawy cukrowej, która nowym podatkiem objęła także wytrawne wódki w opakowaniach o pojemności do 300 ml. Buteleczki od razu nabrały więc trochę ciała.
Paczka dzieci czy rodziców? [FELIETON]
Z posiadania dzieci płynie wiele korzyści dla rodziców. Zostawmy na razie coś tak mgławicowego jak sens życia i zajmijmy się tymi bardziej wymiernymi bonusami.
Marcin Ratajczak, Inuru: "Współpraca z Coca-Colą jest jak rola w filmie z Angeliną Jolie" [WYWIAD]
Po współpracy z takim gigantem jak Coca-Cola, wszystkim wydaje się, że osiągnąłeś już praktycznie wszystko. Nikt nie zaprasza cię na castingi, bo producenci myślą, że się za bardzo cenisz. Jesteśmy w tej samej sytuacji. Prowadzenie spółki jest jak sterowanie okrętem po bardzo dzikich wodach - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Marcin Ratajczak, współzałożyciel startupu Inuru.
AdBuster: "Co bym powiedział sobie młodemu? Rób swoje. Niczego bym nie zmienił" [WYWIAD]
Moja kariera ułożyła się naprawdę bardzo dobrze. Owszem, pewnych filmów teraz pewnie bym nie nagrał, ale one były świetną nauką. Błędy uczą - mówi Marek Hoffmann, znany jako AdBuster, jeden z najpopularniejszych youtuberów w Polsce.
Anioły i demony współczesnego świata technologii
Z jednej strony w naszym społeczeństwie brakuje myślenia strategicznego i długoterminowego. Z drugiej jednak tkwi silny pierwiastek ambicji, który często ujawnia się właśnie w dziedzinie nauki i technologii.
Stachursky: "Rynek się zmienia, sztuka i biznes jeszcze bardziej się zbliżą" [TYLKO U NAS]
Moim zdaniem każdy artysta chce się zaangażować w inne działania zgodne z jego zainteresowaniami czy światopoglądem. Branża kulturalna obecnie dryfuje, więc twórcy muszą się spełniać w innych obszarach. Oczywiście nie wszyscy odniosą sukces, ale takie są realia - mówi Jacek Stachursky.
Marka Godna Zaufania. Cyfrowa gospodarka z mniejszym zaufaniem
W internecie marka podlega nieustannej ocenie. Tutaj szybko wykrywane są ściemy i fałszywe intencje. Dlatego trzeba być do bólu szczerym, szybko reagować na kryzysy i nie przesadzać z komunikowaniem – mówili uczestnicy debaty Marki Godnej Zaufania.
Palikot: "Rewolucja alkoholowa trwa. Po drogie alkohole sięga nawet 30 proc. Polaków" [TYLKO U NAS]
Dziś nie znajdzie pan poważnej restauracji, która nie miałaby w ofercie polskich win. Polskie piwo jest modniejsze niż to z Czech czy Niemiec. O mocnym alkoholu nie wspominając, którego nasz kraj zawsze był stolicą. Stąd mój pomysł, żeby robić polską whisky - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Janusz Palikot.
Polski startup ułatwia naukę i rusza w Europę. "Przygotowujemy dzieciaki na przyszłość" [WYWIAD]
Metoda oparta o zapamiętywanie definicji i dat jest archaiczna. Edukacja ukierunkowana na doświadczenie i zrozumienie procesów jest kluczowym elementem współczesnej nauki - tłumaczy Joanna Ossowska-Rodziewicz, CEO SmartBee Club.
Każdą firmę stać na wprowadzenie innowacji? "Tak, ale wiele zależy od otwartości menedżerów"[WYWIAD]
Rodząca się innowacja to zawsze odprysk jakiegoś procesu. Różnie mówi się o diabelskich mocach marketingowców, ale jedno jest ewidentnie nieprawdą – my nie wymyślamy potrzeb. Każda innowacja jest odpowiedzią na jakieś potrzeby - mówi Marcin Bełza, managing partner w One11.
Inwestycje w ESG. Nowa fala w polskim biznesie?
Inwestowanie w ESG, czyli environment, social, governance, to niezbędny element w strategii przedsiębiorstwa - przekonuje prof. dr hab. Marta Postuła, kierownik katedry na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości. Niebawem jeszcze mocniej przybierze na sile.
Polski biznes zakasuje rękawy [WYWIAD]
Nauczeni jesteśmy, żeby w trudnych sytuacjach nie narzekać, lecz intensywnie brać się do pracy. W momencie kryzysu związanego z pandemią, ta umiejętność bardzo się przydaje – mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A., nadzorująca Pion Bankowości Małych i Średnich Przedsiębiorstw.