Moja firma
Fala bankructw przez konieczność zwrotu subwencji od PFR? "Firmy nie będą miały pieniędzy na zwrot"
Powraca temat zwrotu subwencji udzielanych przez PFR w ramach tarcz antykryzysowych. Jak pisze rzecznik MŚP, Adam Abramowicz, część firm, które nie mogły działać w II kwartale 2021 roku, przez brak zmian w regulaminie subwencji, może zbankrutować.
Fundusze europejskie. Do zdobycia 300 tys. złotych na granty
Do 11 sierpnia można składać wnioski w ósmej, ostatniej rundzie konkursu „Granty na Eurogranty”. To inicjatywa dedykowana mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom, które potrzebują wsparcia finansowego w przygotowaniu wniosku projektowego do programów organizowanych przez Unię Europejską.
Ważne zmiany w prawie dla przedsiębiorców
Oto kalendarz każdego przedsiębiorcy.
Raport Różnorodność. Biznes w kolorach tęczy
Czerwiec to tradycyjnie miesiąc dumy, w którym wiele osób wyraża wsparcie dla praw osób LGBT+. Coraz częściej robi to też biznes. W tym roku w warszawskiej Paradzie Równości pójdą grupy pracownicze z co najmniej 20 korporacji. Dlaczego opłaca się być firmą wspierającą różnorodność? I w jaki sposób to robić?
Biznes bez granic. Wywiad z Piotrem Kubą
– Bezpośrednie inwestycje zagraniczne to dla wielu firm kolejny krok rozwojowy. Bez wyjścia poza granice nie mogłyby dalej rosnąć – mówi Piotr Kuba, członek zarządu PFR TFI.
Mój Elektryk. Jak ubiegać się o dofinansowanie na samochód elektryczny?
Własny samochód elektryczny z dofinansowaniem z programu Mój Elektryk możesz mieć nawet w 3 dni. Chyba, że popełnisz prosty błąd. Jak do tego nie dopuścić?
Amica zakończyła pierwszą edycję korporacyjnego inkubatora. Nagrodzono trzy projekty
Innowacyjny interfejs do piekarników marki Amica, zastosowanie Internetu Rzeczy w sprzęcie AGD oraz platforma do ekologicznej i sportowej grywalizacji – to trzy projekty, które zostały opracowane przez studentów poznańskich uczelni i nagrodzone w pierwszym w Polsce korporacyjnym inkubatorze.
Polski biznes chce podbijać świat. Czy ma na to szansę?
Pandemia nie zmniejszyła apetytu polskiego biznesu na inwestowanie za granicą. Przeciwnie – zainteresowanie ekspansją kapitałową jest dziś nawet wyższe niż dwa lata temu. Zmieniają się jednak państwa, w których chcemy robić biznesy, a także skala i charakter inwestycji.
Świadomie zrezygnowali z etatu, wybierając elastyczność, czyli czy czeka nas GIGekonomia?
63 proc. GIGerów uważa, że współpraca w modelu B2B jest zdecydowanie korzystniejsza niż praca na etacie, a 73 proc. poleciłoby tę formę swoim znajomym - wynika z nowych badań. Kim są polscy GIGerzy?
Prosto w cel. Direct Mail odkryty na nowo
Czy dziś kampania marketingowa musi opierać się na Facebooku i reklamach w Google? Badania prowadzone na całym świecie pokazują, że nie.
Nadchodzą duże zmiany w PPK. Nowe zasady i większe uprawnienia inspekcji pracy
Ogłoszono ostateczny kształt nowelizacji ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Zmianią się m.in. terminy na zapisy pracowników.
Miliony w trzy minuty. Jak mówić o swoim pomyśle biznesowym, by do niego przekonać?
Popadają w szczegóły, mówią nieskładnie, uważają, że sprawę załatwi prezentacja z kilkudziesięcioma slajdami. To typowe błędy startupowców, którzy szukają inwestora. Jak mówić o swoim pomyśle biznesowym, by do niego przekonać.
Zdalnie czy w biurze? "Pracownicy nie powinni sami decydować, w jakim trybie chcą pracować" [WYWIAD]
Warto zrobić nowe otwarcie i zapytać pracowników: Jakie środowisko pracy będzie dla was najbardziej motywujące? – uważa dr Kaja Prystupa-Rządca z Akademii Leona Koźmińskiego.
Marka Godna Zaufania. Poznaliśmy laureatów badania najlepszych marek zdaniem przedsiębiorców
Ufam ci – to bardzo osobista deklaracja. W czasach pełnych niepewności związanych z pandemią, konfliktem w Ukrainie, trudną sytuacją gospodarczą nabiera ona jeszcze większego znaczenia. Polskie firmy każdego dnia starają się zasłużyć na tytuł Marki Godnej Zaufania. Oto lista tych, którym polscy przedsiębiorcy ufają najbardziej.
Ryzyko sportowe
Klient naszym kibicem, kibic naszym klientem. Jak umiejętnie korzystać z wachlarza możliwości, jakie daje firmom marketing sportowy?
Różnorodność pomysłów i ludzi – to napędza sukces
Dorota Rzążewska jest wspólniczką zarządzającą kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi oraz fundatorką fundacji JWP Pomysł Patent Zysk. Z okazji okrągłego jubileuszu obu organizacji rozmawiamy o tym, w jaki sposób ich działania wpłynęły na otaczający nas świat.
Narzekaliście na zalew fake newsów w przestrzeni publicznej? To była rozgrzewka
Trolle dopiero zaczynają się rozkręcać, by coraz sprytniej nami manipulować. Nauczmy się przed tym bronić. Na początek – jak rozróżniać fejki od prawdy.
Zatrudniasz pracowników z Ukrainy na uproszczonych zasadach? Pamiętaj o przepisach dot. BHP
Według danych z początku maja br., blisko 120 tys. obywateli Ukrainy podjęło już zatrudnienie w Polsce na uproszczonych zasadach. Oprócz dopełnienia formalności związanych z samym procesem zatrudniania, pracodawcy powinni pamiętać również o wymaganiach związanych z BHP - m.in. ze względu na obowiązujące przepisy.
Sypień: "Carrefour to jedyna sieć na polskim rynku, która istnieje w różnych kanałach dystrybucji"
Nie widzę możliwości, by przedsiębiorca, który otworzy z nami supermarket, nie zarabiał – mówi Wojciech Sypień, dyrektor supermarketów franczyzowych Carrefour Polska.
Zbyt wysoka wycena może być brzemieniem? Przedstawiciel funduszu przestrzega startupy
- Tylko doświadczeni startupowcy zdają sobie sprawę, że zbyt wysoka wycena może stać się brzemieniem, które odstraszy potencjalne fundusze, odcinając tym samym dostęp do kapitału - pisze w swoim komentarzu Szymon Janiak, managing partner, Czysta3vc.
Wielka podwyżka płacy minimalnej. Wzrost o prawie 500 zł w przyszłym roku?
Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej zapowiedziała plan rządu co do podwyżki płacy minimalnej w przyszłym roku. Ma ona wynieść nawet 3,5 tys. złotych - o prawie 500 zł więcej, niż obecnie.
Wystartowało Centrum Doradztwa Biznesowego Diia.Business. To przestrzeń dla Ukraińców
W Warszawie działalność rozpoczęło Centrum Doradztwa Biznesowego dla Ukraińców Diia.Business. Już od pierwszych dni funkcjonowania ośrodka każdy obywatel Ukrainy przebywający w Polsce będzie mógł skorzystać z bezpłatnych profesjonalnych konsultacji w zakresie m.in. zatrudnienia na terytorium Polski.
Raport Efektywność Kosztowa. Narzędzia dla poprawy firmy
Zoptymalizować da się każdy element funkcjonowania firmy. Przedstawiamy nietypowe rozwiązania, które zdobywają coraz większą popularność w Polsce i na świecie.
Uspokajaj, pomóż odzyskać nadzieję. Jak pomóc pracownikowi, który doświadczył wojennej traumy
Prawdopodobnie co dziesiąty mieszkaniec Polski jest dziś Ukraińcem. Ponad połowa z nich to uchodźcy, którzy uciekli przed wojną. Pozostali, choć przybyli do nas wcześniej, na terenach objętych konfliktem mają swoich bliskich. Niemal wszyscy zmagają się więc z poczuciem traumy. Muszą o tym pamiętać także pracodawcy, którzy zatrudniają osoby zza wschodniej granicy.
Nowa inicjatywa dla startupów z Ukrainy. Firmy zdobędą wsparcie w znalezieniu inwestorów
Ruszył nabór startupów do inicjatywy o nazwie “PUSB for #techfugees”. Z programu będą mogły skorzystać firmy, które są zainteteresowane relokacją do Polski. Wśród benefitów jest pomoc finansowa czy dostęp do powierzchni coworkingowej.
Raport Efektywność Kosztowa. Sprawdzian dla biznesu
Masz firmę? Zacznij szukać oszczędności! To ostatni dzwonek na poprawę efektywności prowadzenia działalności gospodarczej.
Wilczyńska-Baraniak: "Firmy często zapominają o bezpieczeństwie dużych zbiorów danych" [WYWIAD]
– Świadomość dotycząca znaczenia danych z pewnością wzrasta w polskich firmach – dane są dzisiaj postrzegane jako klucz do sukcesu organizacji. Natomiast znaczącej poprawy wymaga wdrożenie efektywnych systemów do zarządzania big data – uważa Justyna Wilczyńska-Baraniak, adwokat, lider Zespołu Prawa Własności Intelektualnej, Technologii i Danych Osobowych, kancelaria EY Law.
Chcesz powrócić do prowadzenia firmy? Powstał program wsparcia dla ponownie rozpoczynających biznes
Wystartował program „Nowy start” finansowany ze środków unijnych. To rozwiązanie dla byłych przedsiębiorców, którzy chcą powrócić do prowadzenia firmy.
Raport Cyberbezpieczeństwo. Cyfrowe krwawe diamenty
Zero-day w cyfrowym świecie to potężna broń. Niczym peleryna niewidka osłania szpiegów i cyberprzestępców. W cyberprzestrzeni najbardziej niebezpieczni są gracze niewidzialni. Dziś to najpilniej strzeżony, okryty tajemnicą i niewidzialny rynek na świecie.
Polski rynek elektromobilności nabiera rozpędu. Powodem nie tylko rządowe dopłaty
Polski rynek elektromobilności nabiera rozpędu. Na pewno pomagają w tym dopłaty w ramach rządowego programu Mój elektryk. Ale to nie jest jedyny powód.
Raport Cyberbezpieczeństwo. Jak chronić firmę przed cyberatakami
Liczba cyberataków rośnie w błyskawicznym tempie. Szykuj się na wojnę, bo lepiej nie będzie.
Kiedy wali się świat… Jak szukać surowców
Trzęsienie ziemi? Wiele polskich firm po raz drugi w ciągu dwóch lat musi w trybie pilnym szukać nowych źródeł surowców. Dywersyfikacja w takich warunkach to wielki problem.
Nowe reguły gry w fotowoltaice
Jeśli do tej pory nie zamontowałeś instalacji fotowoltaicznej w swojej firmie, nie możesz liczyć na preferencyjne warunki rozliczeniowe. Nie oznacza to, że inwestycja nie jest opłacalna.
Zakaz handlu ważniejszy niż pomoc uchodźcom
Mimo wcześniejszych zapewnień rząd nie dotrzymał obietnicy zniesienia zakazu handlu w województwach graniczących z Ukrainą.
Srogie kary za zatory płatnicze. Dwie firmy zapłacą 650 tys. złotych
Dwie firmy: producent wód mineralnych Bewa oraz właściciel sklepów z farbami - spółka Zacisze, zostały ukarane przez UOKiK za generowanie zatorów płatniczych.