1
Jak być aniołem
W pojęciu anioł biznesu jest coś nieuprawnionego. Niesprawiedliwego wobec tych biblijnych aniołów, którzy mają strzec i chronić, niezależnie, czy swego anioła potrzebujesz, czy nie.
Data publikacji: 29.12.2023
Manta Ray vc Sebastiana Kulczyka to ponad 50 spółek z całego świata. Dariusz Żuk przez 10 lat działalności zainwestował w 200 firm. Wspólnie z „My Company Polska” zastanawiają się, czy aniołowie biznesu wyciągną ekosystem startupowy z kryzysu.
Kuba Dobroszek, Grzegorz Sadowski
1
W pojęciu anioł biznesu jest coś nieuprawnionego. Niesprawiedliwego wobec tych biblijnych aniołów, którzy mają strzec i chronić, niezależnie, czy swego anioła potrzebujesz, czy nie.
6
Jak co miesiąc przedstawiamy najnowsze informacje ze świata biznesu.
10
To był dziwny rok. Niektóre indeksy rysowały góry i doliny, inne zaliczyły rekordy wszech czasów. Jednak nie możemy mieć recesji w rozkwicie i indeksów na szczycie. Ktoś się tutaj myli. Przekonamy się już na początku 2024 r.
12
O aktywizacji zawodowej kobiet oraz podejściu do pracy i życia rozmawiają trzy pokolenia pań Bochniarz: Henryka Bochniarz, założycielka Konfederacji Lewiatan, Joanna Bochniarz, prezeska Centrum Innowacyjnej Edukacji, i Zuzanna Bochniarz-Urbańska, socjolożka, przedstawicielka pokolenia Z.
18
Manta Ray vc Sebastiana Kulczyka to ponad 50 spółek z całego świata. Dariusz Żuk przez 10 lat działalności zainwestował w 200 firm. Wspólnie z „My Company Polska” zastanawiają się, czy aniołowie biznesu wyciągną ekosystem startupowy z kryzysu.
26
Relacje z aniołami – jak to zwykle bywa – są burzliwe. Czasem wykazują się nadmierną troską, czasem zostawiają startup swojemu losowi. Są jednak momenty, kiedy niczym prawdziwy anioł stróż ratują firmę przed upadkiem.
29
… ty zawsze przy mnie… No właśnie – co masz robić, jaki masz być? „My Company Polska” oddaje głos founderom, którzy opowiedzieli nam o swoich oczekiwaniach dotyczących aniołów biznesu.
31
Oto zestawienie 10 najważniejszych osób-aniołów biznesu w świecie polskich startupów,.
32
Przedstawiamy analizę, w jakie aktywa powinno się inwestować w 2024 roku by pomnażać pieniądze.
40
Karty Pokemon, alkohole, komiksy, klocki Lego, luksusowe zegarki, whisky i startupy. Nieoczekiwane produkty mogą dać zaskakujące zyski. Rynek inwestycji alternatywnych rośnie a potencjalnych złotych okazji przybywa.
43
Nowy rok to często czas, w którym wiele osób myśli o zmianach w swoim życiu. Te dotyczą różnych aspektów i mają na celu m.in. zwiększenie komfortu życia, poprawę samopoczucia czy po prostu spróbowanie czegoś nowego. Nie dziwi zatem fakt, że w postanowieniach noworocznych często pojawiają się także cele finansowe. Jak się za to zabrać?
44
Pandemia koronawirusa, zakłócenia w łańcuchach dostaw, wojna w Ukrainie. Kolejne wstrząsy przyczyniły się do desynchronizacji cykli koniunkturalnych głównych światowych gospodarek. Wpadliśmy w zupełnie inne rytmy – mówi Dariusz Świniarski, dyrektor Zespołu Zarządzania Portfelami w Skarbiec TFI. Czy można to wykorzystać?
46
Sytuacja na rynku i w gospodarce sprzyja inwestowaniu – przekonuje Jerzy Nikorowski, dyrektor Biura Maklerskiego Banku BNP Paribas. Tylko na które aktywa postawić?
48
Końcówka roku to rajd na głównych indeksach GPW. Rok 2024 też zapowiada się dobrze, może przynieść przełamanie na rynku debiutów.
50
„A tu sobie walniecie morskie akwarium!” – usłyszał Jarosław Wojczakowski od elektryka, gdy wykańczał swój dom. Nikt nie przypuszczał, że od tych słów zacznie się nie tylko nowa pasja, ale także Reef Factory, startup, który zdobył klientów na całym świecie.
54
Nowotwór pozbawił Konrada Zielińskiego krtani, ale nie chęci poprawiania świata. Jego startup Uhura Bionics chce pomóc przywrócić głos osobom w podobnym położeniu jak on.
57
Można powiedzieć, że Sebastian Łuczak sprzedaje bezpieczeństwo. Jego technologia może czterokrotnie skrócić szkolenia strzelców, przy jednoczesnym podniesieniu ich umiejętności. Posiadanie takiej technologii może znacznie zwiększyć szanse dysponującej ją armii.
60
Jaki czarny łabędź jest, każdy widzi, ale dopiero po jego pojawieniu się – to określenie odnosi się do zdarzeń, których nikt się nie spodziewa. Ostatnie miesiące przyniosły tyle zaskakujących momentów, że postanowiliśmy wskazać sześć sytuacji, które w 2024 r. na pewno się nie wydarzą. Chociaż kto wie?
64
Startupy edukacyjne nie skupiają się już tylko na innowacyjnych metodach nauki programowania czy języków obcych – founderzy, dzięki technologii, zapełniają coraz więcej luk. Rodzimy edtech się rozpędza, ale czy na pewno tak szybko, jak naprawdę by mógł?
68
Myślisz o rozwoju swojego biznesu? Najwyższy czas podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Oto 10 krajów, w których warto zatrzymać się i zainwestować swoje pieniądze.
72
Liczy się pierwsze wrażenie – ta banalna prawda to jedno z największych wyzwań, jakie stoją przed działami HR. Rekrutacja to nie tylko sztuka pozyskiwania talentów do firmy, ale na coraz trudniejszym rynku pracy to też sztuka znalezienia jakichkolwiek rąk do pracy. Z pomocą przychodzi nowa technologia.
74
Możliwości technologiczne i AI sprawiły, że efektywność procesów rekrutacyjnych rośnie. Nadal jednak czynnik ludzki jest niezastąpiony, by rekrutacje były w pełni skuteczne i przyjazne – przekonuje Katarzyna Trzaska, Marketing Manager w eRecruiter.
76
Sukces firmy zależy w dużej mierze od zaangażowania i wydajności pracowników. Dzięki możliwościom technologicznym działy HR i menedżerowie mają dostęp do wszystkich kluczowych danych i informacji dotyczących zespołu. To pozwala szybko identyfikować potrzeby i problemy pracowników oraz odpowiednio na nie reagować.
78
enova365 to system, w którym rzeczy proste robi się prosto, a rzeczy trudne da się zrobić – mówi Robert Czuła, twórca programu ERP wspierającego polskich przedsiębiorców i prezes zarządu spółki Soneta.
80
Jest taki dział, bez którego „leży” każde przedsiębiorstwo. Skupia kilka sekcji, których efektywność pracy decyduje o wynikach firmy. Często (niesłusznie!) kojarzony ze skostniałymi zasadami. Niestety, wciąż za mało cyfrowy i stale łaknący transformacji. Jeśli działanie twojego działu HR „kuleje”, to masz problem. Na szczęście my mamy dla ciebie rozwiązanie. Ale zacznijmy od początku.
82
Sztuczna inteligencja z jednej strony budzi coraz większy niepokój, z drugiej zdaje się dawać nieograniczone możliwości. Oto cztery przykłady jej wykorzystania.
83
AI to prawdziwe wsparcie dla HR. Dzięki sztucznej inteligencji działy personalne wreszcie mogą sprostać indywidualnym potrzebom każdego pracownika – przekonuje Jacek Pytlik, prezes inEwi.
84
Działy HR w firmach nie mają ostatnio łatwego życia. Nie dość, że muszą mierzyć się ze związanymi z rozwojem technologii zmianami na rynku pracy, to jeszcze walczyć o to, by przyciągnąć do firmy specjalistów, którzy z ową technologią sobie poradzą. Ratunkiem jest tu skuteczna rekrutacja. Jakich narzędzi HR trzeba użyć, by pozostać Marką Godną Zaufania i zakończyć ją sukcesem?
86
Najnowsze badania pokazują, że różnice pokoleniowe w miejscu pracy dotyczą bardziej stylu funkcjonowania niż tego, czego oczekujemy od kariery zawodowej. Wszyscy, niezależnie od wieku, chcemy pracować w zróżnicowanych firmach, mieć możliwości rozwoju i być docenianymi.
89
Nie wmawiaj sobie „Jestem zwycięzcą”, bo twój wewnętrzny krytyk szybko się z tą opinią rozprawi. Lepiej skoncentruj się na tym, co potrafisz, i potraktuj to jako fundament – radzi Lidia Buksak, trenerka wystąpień publicznych.
92
Zielona logistyka będzie miała przed sobą rok pełen wyzwań. Dziś to nie tylko dekarbonizacja i zrównoważony rozwój. Przed branżą stoją nowe wyzwania związane z technologiami, dywersyfikacją przychodów i rosnącymi oczekiwaniami konsumentów.
96
Warto odczarować wizerunek „złych tirów” na drogach i pokazać, że transport może służyć tym najbardziej potrzebującym – choćby osobom, których nie stać na pełnowartościowe posiłki.
98
Jak wykorzystać narzędzia AI do analizy danych, które posiada twoja firma, a potem to wykorzystać.
101
Rozwój fintechów odmienił świat finansów. Mimo że instytucje nadzorujące rynek bankowy są jak bobry robiące legislacyjne tamy, to banki i instytucje finansowe płyną na fali siedmiu potężnych prądów.
104
PekaoBiznes24 – bankowość online dla biznesu Pekao S.A. – uznany za najlepszy w Europie Środkowo-Wschodniej w rankingu „Best Online Banking for SMEs 2023”, organizowanym przez stowarzyszenie SME Banking Club.