Ludzie
Chroniczny stres, brak wsparcia i zdrowie psychiczne polskich przedsiębiorców: problem ignorowany?
Badanie „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia” przynosi alarmujące dane o zdrowiu psychicznym mikroprzedsiębiorców. Wyniki raportu pokazują, że 96% z nich odczuwa przeciążenie pracą, a aż 73% nie potrafi oddzielić życia zawodowego od prywatnego. Wskazówki te, połączone z innymi statystykami, pozwalają zrozumieć, jak poważne są konsekwencje dla zdrowia psychicznego polskich przedsiębiorców
Dyskretny chłód
Zespół Kuulera postawił sobie za cel stworzenie technologii, która obniży koszty chłodzenia. Twórcy projektu mają nadzieję, że z małego, garażowego projektu rozwinie się w coś znacznie większego.
Startupowy Święty Graal
Kamil Pionkowski, założyciel RevBox, stworzył narzędzie, które nazywa gamechangerem na rynku e-commerce. Przy okazji wygrał zorganizowany przez „My Company Polska” konkurs „Święty Graal startupu”.
Jak zarządzać pokoleniem Z
„Generacja Z nie potrafi przyjmować informacji zwrotnych”. „Pokolenie płatków śniegu”. „Żeby nimi zarządzać, trzeba ich rozpieszczać”. To częste opinie na temat najmłodszych pracowników. Okazuje się, że nie do końca prawdziwe.
Biznes, który daje życie
Za sprawą firmy założonej przez Dorotę Białobrzeską-Łukaszuk na świat przyszło ponad 25 tys. dzieci. INVICTA to dziś sieć klinik leczących niepłodność, wyposażona w autorskie technologie, które dzięki wsparciu AI zwiększają dzietność.
Kawa, która zmienia świat
Twórcy kawiarni Inclusive Barista uciekli do Polski przed prześladowaniami ze strony białoruskiego reżimu. Nad Wisłą postanowili założyć biznes, który integruje osoby z niepełnosprawnością, migrantów i mieszkańców warszawskiej Pragi.
Wycieczka z apką. Polski startup rewolucjonizuje rynek wycieczek szkolnych
Wycieczkomat jest superbohaterem uczniów i nauczycieli. Marcin Owczarczyk stworzył genialne rozwiązanie technologiczne wskrzeszające podupadły rynek wycieczek szkolnych.
Startup, który poruszył skamieniałą branżę. Czym zajmuje się BinderLess?
Obsypany nagrodami BinderLess osiągnął coś, co wydawało się niemożliwe: stworzył platformę, która uporządkowała i skróciła procesy w branży budowlanej. Startup może przyspieszyć realizację inwestycji nawet o 30 proc.
Indonezyjski tempeh z Podlasia. Startup GURU Ferment podbija serca Polaków
Dzięki założonemu przez Alicję Łabądź i Macieja Deoniziaka startupowi GURU Ferment, na nasze stoły trafił niepowtarzalny tempeh z grochu. Od kilku miesięcy jego smak podbija serca Polaków. Nie tylko wegetarian.
Konflikt w rodzinie Zygmunta Solorza. Kadra zarządzająca otrzymała niepokojący list od dzieci miliardera
Trójka dzieci Zygmunta Solorza-Żaka napisała do kadry zarządzającej Cyfrowego Polsatu list, w którym przestrzegają przed realizacją poleceń od "osób budzących wątpliwość". W tle przewija się konflikt spadkobierców imperium z nową partnerką ojca - Justyną Kulką.
Zaklinacz medtechów
Startupy, które współtworzy, mogą uratować życie i zdrowie milionów pacjentów. Z etatu na prestiżowym Uniwersytecie Tokijskim zrezygnował dla pracy w młodej firmie. Wojciech Buła, Co-founder Immunotronics i CEO Orthoget, opowiada, jak to się dzieje, że Polacy potrafią zrobić genialny biznes na taśmę klejącą.
Biznes testowany na dzieciach. Smart Kids Planet bije rekordy popularności
Adam Kowalczyk i Karol Gaweł mówią, że do stworzenia biznesu zainspirowały ich własne dzieci. Łączące rozrywkę z edukacją Centrum Mądrej Zabawy Smart Kids Planet bije rekordy popularności, a twórcom przyniosło tytuł Przedsiębiorców Roku.
Ignorancja Tima Burtona, czy przewrażliwienie Polaków? Maria Skłodowska-Curie jako francuska ikona w "Beetlejuice Beetlejuice"
"Urodziłam się w Warszawie" tak Maria Skłodowska-Curie zwykła zaczynać swoje przemówienia. A to z powodu jej przywiązania do ojczyzny i chęci podkreślenia, jak ważna jest dla niej tożsamość narodowa. Przedstawianie Marii Skłodowskiej-Curie, jako Francuzki zaczęło się już za jej życia i choć z pewnością była francuską uczoną, bo trudno inaczej nazwać pierwszą kobietą wykładającą na Sorbonie, to odcinanie polskiego aspektu jej życia boli nie tylko ją, ale i jej rodaków. Do takiej sytuacji dochodziło wielokrotnie - ostatnio za sprawą głośnego filmu Tima Burtona - "Beetlejuice Beetlejuice".
Zatrzymała się liczba zamachów samobójczych w Polsce. Sytuacja wciąż jest jednak poważna
W I połowie 2024 roku 7,7 tysięcy osób dokonało zamachu samobójczego. To minimalna poprawa wobec danych z zeszłego roku: targnięć na własne życie było o 1% mniej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Ofiarami są najczęściej bardzo młode osoby, mające 13-18 lat, a także 19-24 lata. W trzeciej kolejności problem ten dotykał Polaków w wieku 35-39 lat. Na 15 samobójstw dziennie w Polsce 12 popełniają mężczyźni.
Wiemy, jak pokonać suszę. Co rozwija startup Artagro?
Polska firma Artagro stworzyła technologię, która skutecznie walczy z suszą. Hydrożele AgroNanoGel ratują i przedłużają życie roślin. Pomagają rolnikom w uprawach narażonych na pustynnienie, miastom w zazielenieniu betonowych przestrzeni, a krajom globalnego Południa zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe.
„Bądź cicho, idzie HR!”. Pracownicy HR mierzą się z hejtem
Lojalni wobec pracodawców często poinformowani o firmowych sekretach, czy najbliższych zwolnieniach, muszą jednocześnie być wsparciem dla pracowników. Podwójna rola wywołuje sprzeczne emocje, a czasem więcej niż niechęć. Jak sobie z tym radzić? - wyjaśnia Małgorzata Górska, People & Culture Director, Maxi Zoo.
Najgorsze wakacje polskich founderów: Tsunami, przejęcie firmy, wybuch elektrowni jądrowej
Tsunami, wybuch elektrowni jądrowej, próba przejęcia firmy przez kolegę – aż strach pójść na urlop. Na koniec szkolnych wakacji founderzy startupów wspominają najbardziej nieudane wczasy.
Artystyczny wellbeing, czyli ukojenie przez sztukę. Czym jest Maramora?
Hanna Palei podjęła trudną decyzję o wyprowadzce z ojczystej Białorusi, gdzie nie mogła kontynuować swoich artystycznych projektów. W Polsce odnalazła spokój – i to dosłownie, bo stworzyła platformę Maramora, która poprzez sztukę ma przynieść ukojenie zestresowanym ludziom na całym świecie.
Rewolucjonistka w świecie mody, czyli polskie buty z roślinnej skóry
Pracę na rzecz międzynarodowej korporacji Agnieszka Ziółek zamieniła na własną markę obuwniczą. Dzięki temu wprowadza rewolucję w świecie mody, oferując buty z roślinnej skóry.
Starzeć się jak angielska królowa. LinkGevity opracowuje przełomowe leki
Nasz biotech to wizja z kosmosu, ale realna tu, na Ziemi – mówi o swoim kolejnym startupie Łukasz Rzeczkowski, współzałożyciel LinkGevity, pięcioosobowej spółki, która wprowadzi na rynek przełomowe leki hamujące starzenie się komórek.
Personit – Gamechanger w tworzeniu aplikacji dla startupów
Michał Sukiennik i Paweł Płowiec połączyli technologię no-code ze sztuczną inteligencją, by produkować aplikacje dla firm technologicznych. To, że ich rozwiązanie działa, udowadniają, wypuszczając na świat własne pomysły na startupy. Jeden z nich podbija właśnie rynek USA.
Powołano nową prezes Urzędu Zamówień Publicznych
Agnieszka Olszewska została nową prezes Urzędu Zamówień Publicznych.
Ekoplastik z paszczy mikroba. SeaSoil to obecnie jeden z najgorętszych startupów
SeaSoil rozbił bank nagród dla startupów. Firma Michała Cyrankiewicza stworzyła alternatywę dla twardego plastiku. W cenie zbliżonej do opakowań ze sztucznych tworzyw proponuje w pełni biodegradowalny materiał, który ulegnie rozkładowi po wyrzuceniu go do kosza.
20 kanałów na Youtubie, które warto śledzić
W zalewie kanałów „commentary”, mocno ogłupiających „shortów” czy twórczości „patoinfluencerów” poszukaliśmy takich, które możemy zarekomendować każdemu, kto albo rozwija swój biznes, albo dopiero o tym myśli. Oto 20 wartościowych miejsc dla przedsiębiorców.
Przedłużyć świadome życie. Vivid Mind pomaga zdiagnozować demencję we wczesnej fazie
Wystarczy 6 sek. nagrania głosu, by aplikacja od Vivid Mind zdiagnozowała wczesną fazę demencji, m.in. chorobę Alzheimera. Może to być punkt wyjścia do opóźnienia jej tragicznych skutków, a przy okazji źródło ogromnych oszczędności pieniędzy wydawanych na opiekę nad osobami z otępieniem.
Technologia na ratunek rolnikom. Jak polski startup Nirby zmienia świat
Nirby to polski startup, który ma na celu zrewolucjonizowanie rolnictwa poprzez wykorzystanie technologii kosmicznych, sztucznej inteligencji i dronów. Piotr Lazarek, zaledwie 23-letni founder, zachwycił świat swoim rozwiązaniem.
Trucking girl. Jak Polka zmienia zawód kierowcy ciężarówki
Iwona Blecharczyk nazywana jest Trucking Girl. Właścicielka firmy transportowej Imagination Transport i influencerka udowadnia, że zawód kierowcy ciężarówki jest także dla kobiet, a przy okazji aktywnie go zmienia. Teraz pracuje nad uruchomieniem aplikacji, która poprawi warunki pracy w jej branży.
12 wspaniałych. Liderzy nowej generacji
Badaczka kosmicznych mikroglonów, główny naukowiec w OpenAI, konstruktor elektrycznych motocykli, twórcy gry o Thorgalu, jeden z najlepszych skautów w NBA. Młodzi Polacy zmieniają nie tylko biznes, ale też świat. Poznajcie 12 wspaniałych.
Pozostawić po sobie coś więcej. Najlepsze startupy impactowe
Czy da się połączyć excelowe tabelki z misyjnością? Coraz więcej rodzimych startupów udowadnia, że tak! Poznajcie inicjatywy, które naprawdę chcą zmienić świat.
Agnieszka Majewska została nowym Rzecznikiem MŚP
Znamy ostateczne nazwisko następcy Adama Abramowicza na stanowisku Rzecznika MŚP. Nominację uzyskała Agnieszka Majewska.
Owl Sentry - szczurołap przyszłości. Polski startup rewolucjonizuje walkę ze szkodnikami
„Houston, Houston, mamy problem!” – ten cytat z dialogów astronautów z nadzorcami misji kosmicznych znamy wszyscy. W przypadku dramatycznych zdarzeń poza ziemską atmosferą właśnie tam zwracają się o wsparcie. Co zatem musiało się stać, że legendarne Houston nadało sygnał S.O.S. do przedsiębiorcy z Polski?
Były wiceprezydent Poznania nowym dyrektorem generalnym PZFD
Od lipca 2024 r. funkcję dyrektora generalnego PZFD obejmie Bartosz Guss. Przez ostatnie lata zajmował stanowisko wiceprezydenta Poznania.
E-Ice. Schładzanie na żądanie, czyli zimny napój bez lodówki i użycia prądu
Zimny napój bez lodówki i użycia prądu? To możliwe. Stworzony przez Daniela Gorgosza startup E-Ice może zrewolucjonizować chłodzenie w sektorze spożywczym.
Zmiana w każdym aspekcie życia. Najlepsze startupy AI
Szybsze diagnozowanie chorób, poprawa wyników sprzedażowych, pomoc w walce z plagami szczurów w miastach – AI znajduje zastosowanie w kolejnych dziedzinach. A coraz więcej rodzimych spółek widzi w niej szansę na zdobycie przewagi biznesowej.
Total Active. Jak zobaczyć dźwięk
Superwhistle, czyli innowacyjny gwizdek dla niesłyszących zawodników różnych dyscyplin, znacząco poprawia szanse w sporcie i umożliwia jego uprawianie większej grupie osób z niepełnosprawnością. Ale jego zastosowanie, także w gospodarce, może być o wiele szersze.