Powołano nową prezes Urzędu Zamówień Publicznych
Agnieszka Olszewska, fot. Ministerstwo Rozwoju i Technologii- Obszar zamówień publicznych jest bardzo ważny z punktu widzenia naszej gospodarki. Dziś pracujemy nad jeszcze większą profesjonalizacją tego obszaru. Jestem przekonany, że wspólnie osiągniemy zamierzone cele – powiedział wiceminister Jacek Tomczak wręczając akt powołania.
Kariera Agnieszki Olszewskiej
Od ponad 25 lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach stosowania przepisów dotyczących udzielania zamówień publicznych.
Wiedzę o systemie zamówień publicznych zdobywała pracując w Urzędzie Gminy Pomiechówek, w Urzędzie Zamówień Publicznych, w Urzędzie m.st. Warszawy Dzielnica Mokotów i w Banku Gospodarstwa Krajowego. Odpowiadała również za obszar zakupów w Stołecznym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, Dalkii Warszawaoraz w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie.
Była członkiem zarządu PGNiG Serwis, spółki będącej Centrum Usług Wspólnych dla GK PGNiG. Doświadczenie zdobywała również w spółce Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM, Grupie Azoty Zakłady Azotowe Puławy i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Jest autorką wielu publikacji dotyczących zamówień publicznych. Swoją wiedzą praktyczną od ponad 15 lat dzieli się w trakcie prowadzonych szkoleń dotyczących obszaru zamówień publicznych. Wielokrotnie uczestniczyła w pracach komisji sejmowych nad projektem nowelizacji ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych.
Urząd Zamówień Publicznych
Misją Urzędu Zamówień Publicznych jest zapewnienie potencjalnym wykonawcom szerokiego dostępu do zamówień publicznych na niedyskryminujących zasadach, a także dbanie o przejrzystość i efektywność wydatkowania środków publicznych.
Działania Urzędu wpływają na podniesienie poziomu innowacyjności i rozwoju polskiej gospodarki, a także jej zrównoważonego rozwoju.
Zadania realizowane przez Urząd:
- przygotowywanie projektów aktów prawnych dotyczących zamówień publicznych oraz opiniowanie projektów aktów prawnych w ramach uzgodnień międzyresortowych;
- wykonywanie uprawnień kontrolnych Prezesa;
- analiza funkcjonowania systemu zamówień publicznych w Polsce;
- upowszechnianie wiedzy z zakresu zamówień publicznych poprzez inspirowanie i organizowanie szkoleń, opracowywanie programów szkoleniowych oraz działalność wydawniczą;
- wydawanie w formie elektronicznej Biuletynu Zamówień Publicznych, w którym zamieszczane są ogłoszenia przewidziane ustawą;
- zapewnianie warunków organizacyjnych funkcjonowania środków ochrony prawnej w ramach procedury odwoławczej;
- zapewnianie obsługi organizacyjno-technicznej Krajowej Izbie Odwoławczej związanej z wykonywaniem przez Izbę jej ustawowych zadań;
- prowadzenie współpracy międzynarodowej w zakresie zamówień publicznych;
- zapewnianie zgodność regulacji polskiego systemu zamówień publicznych z prawem europejskim.